کاربران شبکه‌های اجتماعی در توییت‌هایی موافقت یا مخالفت خود را نسبت به مصوبه اخیر مجلس بیان کردند.

پس از تصویب تعطیلی روز شنبه و کاهش ساعت کاری در مجلس شورای اسلامی، کاربران شبکه‌های اجتماعی در توییت‌هایی در موافقت یا مخالفت مصوبه مجلس نوشتند. کاربران مخالف مصوبه بر تبعات فرهنگی آن تأکید داشتند و عملاً این مصوبه را موجب تغییری در تعاملات با دنیا نمی‌دانستند. کاربران موافق، اما استدلال کردند که تعطیلی شنبه موجب رشد اقتصادی خواهد شد. برخی دیگر از کاربران نیز اساساً این طرح را طرح مهمی ندانستند و آن را جنجال سر مسائل غیراولویت‌دار خواندند. در ادامه بخش‌هایی از واکنش‌های کاربران را مرور کرده‌ایم.

مخالف مصوبه مجلس:

 آزاده مختاری:
 وقتی بانک‌ها شنبه تعطیل نباشند، یعنی هیچ اتفاقی در روند اقتصاد رخ نمی‌دهد، یعنی شرکت‌های خصوصی و مراکز تجاری و اقتصادی و کسبه تعطیل نیستند و عملاً یک جابه‌جایی تعطیلی مضحک رخ میدهد.

محمدرضا درویش‌نیا:
امیدواریم ‎شورای نگهبان با ‎تعطیلی شنبه مخالفت کنه، هیچ توجیهی نداره! گمرگ و بنادر ایران در تمام ایام هفته فعال هستند. ۱۰۰ درصد تجارت ایران آنلاین و هوشمنده که ربطی به تعطیلی‌ها نداره. مگه عضو اتحادیه اروپا هستیم که شنبه تعطیل باشه به نفع اقتصاده؟

 علی خضریان:
در برنامه تلویزیونی ‎ثریا با اشاره به دروغ بزرگ ضرر ٨میلیارد دلاری به کشور از سوی برخی برای تعطیلی روز شنبه به جای پنج‌شنبه، موضوع لابی سرمایه‌داری که به ١٠٠هزار نفر هم نمی‌رسند، اما اصل و اساس فرهنگی کشور را زیر سؤال می‌برند و حرفشان به ٨٠ میلیون ایرانی تحمیل می‌کنند، تشریح شد.

 علی مصلحی:
این‌که برای تعطیلی روز شنبه، بانک‌ها را استثنا کرده‌اند، باد‌کردن سرنا از سرگشاد است. اصل فلسفه ‎تعطیلی شنبه برای هم‌ترازی فعالیت مؤسسات مالی خصوصاً بانک‌هاست. والا تعطیل نبودن فرمانداری مثلاً کاشان چه ربط و تناقضی با تعطیل‌بودن فرمانداری مثلاً نوفل‌لوشاتو دارد؟

مجید شاکری:
واضح است اینکه شنبه روز تعطیل ادارات باشد و بانک‌ها باز باشند، هیچ ارتباط عقلانی به گسترش تعاملات خارجى کشور ندارد. باز واضح است که اگر سؤال گسترش تعاملات خارجى است، نیازی به تعطیل کردن کشور در روز شنبه نیست و کافی است شعب ارزى جمعه‌ها باز و یک‌شنبه‌ها تعطیل باشند. از قضا عدم تطابق تعطیلی بین تهران، دوبى و استانبول (به شرط آنکه تعطیلى شعب ارزى مطابق شود) هفت روز کارى پیوسته براى تجار ایرانى ایجاد مى‌کند. 

موافق مصوبه مجلس:

صادق الحسینی:
افرادی که از تعطیلی شنبه به جای پنج‌شنبه با این استدلال که این شباهت به یهوده انتقاد میکنند به معنای حرفشان توجه ندارند! روزه، حرمت گوشت خوک، وضو، عبادت روزانه، بلوغ و لزوم اعمال دینی، ختنه مردان و صد‌ها مورد دیگر همه شباهت‌های این دو دین هستند! که اگر دست این افراد بود باید همه حذف می‌شد!

مهرپویا:
تعطیلی شنبه‌ها مفید در اقتصاد کشور، دکتر شاهسوند: «با تعطیلی پنج‌شنبه و جمعه ما چهار روز اقتصادی و انجام معاملات جهانی را از دست میدادیم، با تعطیلی شنبه ما دو روز اقتصادی را از دست می‌دهیم و به جای سه روز، پنج روز اقتصادی خواهیم داشت.» بنابراین طرح تعطیلی شنبه صددرصد به نفع اقتصاد کشور است.

مهدی بابایی:
جهش اقتصادی بدون رشد تولید ناخالص ملی که در گروی صادرات به ویژه صادرات غیر نفتی مردم پایه است امکانپذیر نیست. ایران با تعطیلی پنج‌شنبه‌ها عملاً یکی از روز‌های تعامل خود را با اقتصاد جهانی تعطیل کرده. امیدوارم مصوبه جدید مجلس که مغایر شرع هم نیست تأیید شده و مسیر توسعه کشور هموار شود.

فرهاد فتحی:
نظر آیت‌الله جوادی در مورد تعطیلی شنبه‌ها چنین است؛ البته فقاهت شیعه پویاست و نظرات دیگری هم شاید باشد که باید استفتا شود و فقها نظرشان را بفرمایند ولی به هر حال نظر فقهی علامه جوادی مهم است و نمی‌شود به صورت قطعی بگوییم تعطیلی شنبه‌ها خلاف شرع است.

منبع: روزنامه جوان

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
وحید
۱۱:۲۲ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
آیا در این اوضاع بحران سوخت، نمایندگان مجلس فکر ازدیاد سفرها در نتیجه افزایش تعطیلی و مضاعف شدن مصرف سوخت رو هم در نظر گرفتن؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۰ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
مطب ها و کلینک ها، آزمایشگاه ها و ... روزهای تعطیل تعطیل هستند. بیماران چه گناهی کرده اند بابت این موضوع؟
نمی شه که تعطیلی رو برای خودتون ببینید و مردم رو بیچاره کنید در بقیه امور

تعطیلی زیادی باید از بین برود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۰۴ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
آقا توروبخدا تعطیل نکنید کشور رو ازاینک هست بدتر نکنید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۳۹ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
این تعطیلی هیچ تاثیری ندارد و اگر هم اتفاق بی افتدسرنوشتی مثل جلو کشیدن ساعت در چند سال گذشته رادارد و فقط روال مردم را خراب می کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۷ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
دلیلی وجود ندارد که بانک ها تعطیل نباشند، بیشتر کارهای بانک غیرحضوری است. بانک وقتی باز باشد تعطیلی معنی ندارد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۹ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
آقا این ۴۰ ساعت رو قانون کنید هر روزی خواستید رو تعطیل کنید.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۸ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
حل مشکلات اقتصادی ربطی به تعطیلی شنبه‌ها نداره الان بیشتر تجارت آنلاین و اینترنتی است، اینها همه‌اش بهانه است
Iran (Islamic Republic of)
دیاکو
۰۹:۱۹ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
تعطیلی پنج شبها بهتره چون تا حالا پنجشبه ها بصورت نیمه تعطیل بوده و مردم عادت کرده اند یوما از دین خدا غافل نشوید و نماز جمعه را در نظر بگیرید و اگر حال اقتصاد خوب (با وجود این همه دلال و رانت )شود مراودات بین المللی درست میشود .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۱ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
والا ما که از این مقاله بازی‌ها که اعداد و ارقام را ‌گویند آن هم برای عده‌ای خاص دل خوشی نداریم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۲ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
تعطیلی شنبه ها خیلی به نفع مملکت می باشد.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۹ ۳۰ ارديبهشت ۱۴۰۳
از مردم هم بپرسید... لطفاً..!!!!!!