پیشرفت سد دالکی به ۵۵ درصد رسید

استاندار بوشهر گفت: سد دالکی با حجم مخزن ۲۷۰ میلیون مترمکعب و پیشرفت ۵۵ درصد توسط قرارگاه خاتم انبیا در دست ساخت است.

احمد محمدی زاده روز یکشنبه در نشست بررسی وضعیت آب در بخش‌های مختلف شرب، کشاورزی و صنعتی استان بوشهر اظهار کرد: سد دالکی از نوع خاکی و هسته آسفالتی با ارتفاع ۱۰۶ متر در شهرستان دشتستان قرار دارد.

وی افزود: با بهره برداری از سد دالکی، آب مورد نیاز ۱۲ هزار و ۷۵۰ هکتار از نخلستان‌های شهرستان دشتستان و بخشی از حقابه تالاب "حله" تامین می شود.

استاندار بوشهر ادامه داد: این سد بر روی رودخانه دالکی در حال ساخت است و نقش مهمی در کنترل سیلاب، بهبود کشاورزی و تامین حقابه های محیط زیستی دارد.

استاندار بوشهر یادآور شد: برای ساخت این سد بیش از ۱۵ میلیون مترمکعب خاکبرداری و خاکریزی انجام خواهد شد و اکنون همه جبهه های کاری آن فعال است.

وی یاد آورشد: باتوجه به خشکسالی های درازمدت و مشکلات ناشی از کم آبی، دولت سیزدهم برای تامین آب آشامیدنی و کشاورزی استان بوشهر ساخت سد و راه اندازی آب شیرین کن را به صورت جهادی در دستور کار قرار داده است.

وی افزود: سد دهرود از مصوبات سفر استانی هیات دولت است که در یکی از مناطق متاثر از خشکسالی و افت سطح آب های زیر زمینی در حال ساخت است.

محمدی زاده ادامه داد: سد دهرود با حجم مخزن ۱۰.۵ میلیون متر مکعب ، به منظور کاهش فشار بر سفره های آب زیرزمینی ، بهبود شرایط کشاورزی و به ویژه گلخانه ها و تامین بخشی از آب شرب منطقه اجرا شده است.

وی بیان کرد: چهار سد "دره عنبری" ، " چهار روستایی" ، "دره گپ " و دره رجدون" در مراحل مختلف مطالعات قرار دارند و تلاش می‌شود تا پیش از پایان دولت سیزدهم عملیات اجرایی حداقل ۲ سد آن آغاز شود.

محمدی زاده تصریح کرد: سد عنبری به منطور کنترل سیلاب های مخرب کوهستان های بالادست شبانکاره و کاهش خسارت ناشی از سیلاب ها در زمین های مسکونی و کشاورزی مناطق پیرامونی ساخته خواهد شد.

استاندار بوشهر افزود: سد عنبری با حجم مخزن ۵.۳ میبلیون متر مکعب، افزون بر کنترل سیلاب های مخرب، باعث تامین آب پایدار و قابل استفاده در بخش کشاورزی شبانکاره می شود.

محمدی زاده گفت: اکنون پنج سد در نقاط مختلف استان در حال ساخت است که برخی از آنها آبگیری شده است.

وی اظهار داشت: ظرفیت تولید آب شیرین کن ها از ۱۰۵ هزار مترمکعب فعلی در آینده به ۲۲۰ هزار مترمکعب خواهد رسید.

استاندار بوشهر افزود: اکنون ساخت پنج سد شامل باغان، دالکی، دشت پلنگ، باهوش و اخند اجرایی و برخی آبگیری شده است.

وی با بیان اینکه مخزن سد باغان در بارندگی‌های فصل زمستان و بهار ۶ میلیون مترمکعب آب ذخیره‌سازی کرد گفت: سد اخند در شهرستان عسلویه مراحل ذخیره‌سازی آب همزمان با تکمیل عملیات اجرایی آن در حال انجام است.

وی بیان کرد: حجم مخزن سد دشت پلنگ ۱۵۰ میلیون مترمکعب و از منابع تامین‌کننده آب در استان بوشهر است.

استاندار بوشهر با بیان اینکه تامین منابع مالی سد دشت پلنگ از طریق فاینانس خارجی انجام می‌شود،گفت: با تکمیل سد باهوش آب نخلستان اهرم مرکز شهرستان تنگستان تامین خواهد شد.

برچسب ها: کم آبی ، سدها
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.