ابلاغ بیش از ۵۰ بخشنامه و آیین‌نامه در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت

رئیس مرکز جوانی جمعیت از ابلاغ بیش از ۵۰ دستورالعمل، بخشنامه و آیین‌نامه در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت خبر داد.

 صابر جباری، رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس و مسئول دبیرخانه قرارگاه جوانی جمعیت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به مناسبت روز ملی جمعیت گفت: قرارگاه جوانی جمعیت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکنون ۲۲ نشست برگزار کرده است.

وی با بیان این که به منظور اصلاح و ابلاغ بیش از ۵۰ دستورالعمل، آیین نامه، بخش نامه ملی در معاونت‌های مختلف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هماهنگی و پیگیری‌های زیادی انجام شده است، افزود: گزاره‌های غلط و نادرستی در زمینه ازدواج، باروری و بارداری در شبکه بهداشت کشور از جمله رفع محدودیت بارداری در سن زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال و حرمت سقط جنین قبل از دمیده شدن روح، تبیین و اصلاح شده است.

رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت اجرایی شدن کارانه پلکانی مشاوره فرزند آوری منجر به تولد زنده برای اولین بار در کشور، را مورد اشاره قرار داد و اظهار کرد: طراحی و اجرای منشور کرامت مادری ویژه مراکز بهداشتی درمانی کشور و الگوی کارنامه جوانی جمعیت روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسرکشور، از جمله فعالیت‌های این مرکز بوده است.

جباری بازنگری و تدوین شیوه نامه و سر فصل‌های جدید ویژه آموزش‌های هنگام ازدواج، طراحی و اجرای برنامه پیشگیری از ناباروری در شبکه بهداشت کشور و راه اندازی کارگروه پیشگیری و مقابله با سقط عمدی جنین برای اولین بار را از دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت پس از ابلاغ قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت برشمرد و گفت: بسترسازی جهت بهره مندی از بیش از ۴۰۰ گروه مردمی فعال در زمینه ازدواج، فرزند آوری و پیشگیری از سقط عمدی جنین در تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور از جمله نفس و طراحی و اجرای برنامه جامع آموزش قانون جوانی جمعیت و فرزند آوری برای کارکنان شبکه بهداشت کشور و تربیت ۹۹۸ مربی از دیگر برنامه‌های وزارت بهداشت در حوزه جمعیت است.

وی با بیان این که بسته خدمت آموزش و مشاوره فرزند آوری ویژه بهورزان و مراقبین سلامت برای اولین بار در کشور تدوین شد، ابراز داشت: تجلیل از خانواده‌های با شکوه و خوش جمعیت (دارای ۳ فرزند بیشتر) در بین دانشجویان، اساتید و کارکنان وزارت بهداشت یکی از برنامه‌های موثر در زمینه فرهنگسازی در جوانی جمعیت بود که اجرایی شده است.

رئیس مرکز جوانی جمعیت، سلامت خانواده و مدارس وزارت بهداشت تولد ۷۴ هزار و ۶۳۳ نوزاد به دلیل اجرای برنامه مشاوره فرزند آوری در شبکه بهداشتی کشور، را مورد اشاره قرار داد و گفت: شیوه نامه رسیدگی به شکایات مرتبط با قانون جوانی جمعیت در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز تدوین و ابلاغ شد.

وی در پایان از تولید بیش از ۲۰ اثر رسانه‌ای فاخر ملی در قالب پوستر، اینفوگرافی، موشن و تیزر در زمینه جوانی جمعیت خبر داد.

گفتنی است جباری در «دومین رویداد جایزه ملی جوانی جمعیت» که روز گذشته در سالن همایش‌های صدا وسیما با حضور رئیس جمهور برگزار شد رتبه اول بخش مدیران را کسب کرد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار