تشدید نظارت بر زایمان‌های تقویمی در بیمارستان‌های همدان 

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: موارد مربوط به جلوگیری از انجام زایمان‌های تقویمی بدون پشتوانه علمی از دو هفته قبل به همه بیمارستان‌های استان همدان ابلاغ شده است.

رسول سلیمی با تاکید بر اینکه آمار‌های زایمان‌های تقویمی برای ما به عنوان بخش درمان حائز اهمیت است، گفت: این موضوع مورد تاکید وزارتخانه بوده است و یک تکلیف مضاعف است که بر آن تمرکز و حساسیت ویژه داشته باشیم.

او با اشاره به اینکه امروز در تاریخ ۳/۳ قرار داریم، گفت: این تاریخ رند سبب شده تا بسیاری از مادران باردار تمایل داشته باشند نوزاد خود را در این روز به دنیا بیاورند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: اگر زایمان در این روز با پشتوانه علمی باشد و موعد زایمان مادر باردار باشد، هیچ اشکالی ندارد و مورد حمایت ما قرار می‌گیرد، اما اگر قرار باشد حتی یک روز زودتر از موعد نوزاد را به‌خاطر تولد در روزی خاص به دنیا آورد، اصلا اجازه نمی‌دهیم و با متخلفین برخورد قانونی انجام می‌شود.

سلیمی گفت: حساسیت این موضوع به حدی بالاست که از دو هفته قبل دستورالعمل‌های مربوط به آن به بیمارستان‌های سراسر استان ابلاغ و تاکید شده است.

او با بیان اینکه امروز هم نظارت‌های ما بر بیمارستان‌ها تشدید می‌شود، گفت: به عنوان مثال مسئول اداره مامایی دانشگاه از ساعات اولیه صبح مستقیم در بیمارستان بوعلی همدان مستقر شده تا نظارت جدی و تاثیرگذار انجام شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان با تاکید بر اینکه امروز جلوی زایمان‌های القایی و غیرعلمی گرفته می‌شود، گفت: نتیجه و خروجی این اقدام و اینکه چه تاثیری در آمار داشته، در روز‌های آینده جمع‌بندی و منتشر می‌شود.

سلیمی با بیان اینکه بیشترین علت درخواست زایمان‌های القایی در یک روز یا تاریخ خاص، ناشی از چشم و هم‌چشمی و مسائل فرهنگی است، گفت: اینکه بخواهیم نوزادی را زودتر از موعد و نارس به دنیا بیاوریم صرفا بخاطر اینکه تولدش در یک تاریخ رند باشد، ظلمی بزرگ در حق نوزاد است.

او با اشاره به اینکه بیمارستان‌های ما آمادگی پذیرش و افزایش آمار زایمان در ایامی مانند امروز را دارند، گفت: ما از بعد احساسی برخورد نمی‌کنیم و اگر هزار تا زایمان سزارین یا طبیعی با پشتوانه علمی داشته باشد، ما از آن حمایت کرده و خدمات را ارائه می‌دهیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی همدان به آمار و تعداد کل زایمان‌های استان در سال قبل اشاره کرد و گفت: سال گذشته ۲۱ هزار و ۸۷۲ مورد زایمان در بیمارستان‌های استان انجام شده است.

سلیمی گفت: از این تعداد ۹ هزار و ۸۹۵ مورد مربوط به زایمان طبیعی، ۱۱ هزار و ۹۷۷ مورد سزارین و ۳ هزار و ۲۹۰ مورد هم زایمان بی‌درد دارویی ثبت و گزارش شده است.

برچسب ها: علوم پزشکی ، زایمان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.