رئیس‌جمهور روسیه ابراز امیدواری کرد که همکاری‌های کشورش با ایران در موضوعات کلیدی بین‌المللی ادامه یابد.

ولادیمیر پوتین درباره روابط ایران و روسیه پس از سانحه شهادت سید ابراهیم رئیسی گفت: ما روابط بسیار خوبی با ایران به عنوان یک کشور، با مردم ایران و با رهبری ایران داریم.

بر اساس گزارش اسپوتنیک وی افزود: امیدوارم تداوم جهت‌گیری روسیه در سیاست ایران و در راستای همکاری ما در موضوعات کلیدی بین‌المللی ادامه یابد.

رئیس جمهور روسیه پیش از این نیز در گفت‌وگو با محمد مخبر مدیر قوه مجریه گفت: من شخصا و از نزدیک آقای رئیسی را می‌شناختم و هم‌اکنون شخصا ایشان را از دست داده‌ام؛ بدون شک ایشان یک وطن‌دوست واقعی بود که کشورش را بسیار دوست می‌داشت.

پوتین در تماس تلفنی با مخبر همچنین شهادت سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران را تسلیت گفت و بر ادامه راه او در توسعه روابط صمیمانه دو کشور تاکید کرد.

همچنین الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس در مذاکرات مشترک با همتای روسی خود در مینسک، ایالات متحده آمریکا را در وقوع سانحه هوایی برای بالگرد حامل رئیس‌جمهوری اسلامی ایران که منجر به جان باختن وی و همراهانش شد، مقصر دانست.

وی در این باره گفت: ایالات متحده مقصر درگذشت رئیسی است زیرا شرکت ها را از خدمات رسانی به بالگرد وی منع کرده بود.

پوتین: غرب قادر نیست مانع توسعه روسیه و بلاروس شود

رئیس‌جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به هجمه غرب علیه مسکو و مینسک گفت: جامعه غربی متخاصم است و سعی می‌کند جلوی توسعه بلاروس و روسیه را بگیرد، اما تاکنون موفق به این کار نشده و نخواهد شد. 

وی از بخش انرژی به عنوان یکی از حوزه‌های کلیدی تعامل بین روسیه و بلاروس یاد کرد و افزود: توافقات مسکو - مینسک در حوزه انرژی اجرایی خواهند شد. 

روسیه و بلاروس به دنبال فضای دفاعی واحد

پوتین با بیان اینکه همکاری بین منطقه‌ای یک حوزه بسیار مهم در تعامل روسیه با بلاروس است، اظهار داشت: مسائل امنیتی نیازمند توجه روسیه و بلاروس است، این مسائل همواره در کانون توجه ما هستند. 

پوتین همچنین گفت که در جریان مذاکرات با لوکاشنکو ایجاد یک فضای دفاعی واحد مورد بحث قرار گرفت. 

تبادل نظر درباره گزینه‌های پاسخ به تهدیدات

رئیس‌جمهوری بلاروس نیز گفت: با پوتین درباره گزینه‌های پاسخ به تهدیدات در نزدیکی مرز‌های دولت اتحادیه گفت‌وگو کردیم.

لوکاشنکو افزود: مینسک و مسکو همچنان متعهد به تقویت یکپارچگی و حمایت از یکدیگر در همه زمینه‌ها هستند. مینسک و مسکو باید در برابر کسانی که علیه ما تحریم اعمال کرده‌اند، از بازار‌های خود محافظت کنند.

موضوع اوکراین

موضوع اوکراین از دیگر مباحث مورد توجه در سخنان رؤسای جمهوری روسیه و بلاروس در پایان مذاکرات مشترک بود.

پوتین در این باره گفت: روسیه هرگز مذاکره با اوکراین را رد نکرد و توافقات استانبول در سال ۲۰۲۲ میلادی برای کی‌یف و مسکو مناسب بود.

رئیس‌جمهوری روسیه گفت: طرح مباحثی درباره لزوم بازگشت به مذاکرات درباره اوکراین دوباره از سر گرفته شده است؛ اجازه دهید آنها به میز مذاکره برگردند.

پوتین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پایان دوره ریاست‌جمهوری ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهوری اوکراین گفت: اختیارات زلنسکی به عنوان رئیس جمهوری اوکراین در ۲۰ مه به پایان رسیده است. 

-پیش از این، پارلمان اوکراین بار دیگر حکومت نظامی را تا ۱۴ آگوست تمدید کرد. قبلا به همین دلیل در کشور انتخابات برگزار نمی‌شد. دادگاه قانون اساسی اوکراین درباره مشروعیت زلنسکی اظهار نظری نکرد.

وی افزود: رهبران غربی زلنسکی را رئیس‌جمهور قانونی می‌دانند بدون اینکه برگزاری انتخابات را ضروری بدانند.

رئیس‌جمهوری بلاروس نیز در این باره گفت: نه زلنسکی و نه رئیس جمهور آینده اوکراین مشکلات اوکراین را حل نمی‌کنند، این مسائل در آن سوی اقیانوس‌ها حل می‌شود.

رزمایش با سلاح‌های هسته‌ای غیر استراتژیک

لوکاشنکو درباره رزمایش با روسیه درخصوص استفاده از سلاح‌های هسته‌ای غیراستراتژیک نیز گفت: ما اوضاع را تشدید نمی‌کنیم، اما باید دربرابر تهدیدات آماده شویم.

پوتین نیز تأکید کرد: روسیه به طور کامل به تعهدات خود در زمینه تسلیحات هسته‌ای عمل می‌کند، تعهدی وجود ندارد که مسکو آن را نقض کرده باشد.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار