بازار اجاره بها باید از قیمت گذاری مسکن در کشور تبعیت کند

نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران گفت: طبق قانون ساماندهی بازار زمین مسکن و اجاره نرخ گذاری باید بازار اجاره از قیمت گذاری تبعیت کند که تجربه نشان داده این موضوع در سال‌های گذشته انجام نشده است.

داود بیگی نژاد  نایب رئیس اول اتحادیه مشاوران املاک استان تهران با بیان اینکه به طور معمول اقدامات و کارهای دستوری اثر گذاری چندانی در بازار اجاره مسکن نخواهد داشت گفت: تجربیات زیادی از اقدامات دستوری در بازار مسکن  داشته ایم که حاکی از آن بود که این اقدامات چندان اثر گذار در بازار مسکن نبود.

وی ادامه داد: مسکن مهم ترین عامل در افزایش نرخ تورم کشور به شمار می رود که در اردیبهشت ماه این نرخ تورم خود را نشان داد از سوی دیگر در دوران کرونا که سقف قیمتی برای نرخ اجاره بها تعیین شده بود شاهد آن بودیم که  بازار تبعیتی از این موضوع نداشت.

بیگی نژاد اظهار کرد: مشاوران املاک در اجرای این طرح بلاتکلیف هستند چراکه ممکن است توافقاتی بین موجر و مستاجر صورت گیرد که بیش از نرخ تعیین شده اجاره  پرداخت کنند در این بین مشاور املاک بین قیمت توافق شده موجر و مستاجر  و قانون می‌ماند .

وی اظهار کرد: ابزارهای نظارتی و ضمانت نامه های اجرایی چندان نمی تواند در این بخش موثر باشد و تنها باعث افزایش پرونده های مسکنی در شورای حل اختلاف می‌شود.

او تاکید کرد: حدود ۳۱ درصد نرخ تورم در اردیبهشت ماه است که ۱۵ درصد از این نرخ تورم مربوط به بخش مسکن است که براساس قانون ساماندهی بازار زمین و مسکن نرخ تورم اگر بیش از ۳۰ درصد باشد سقف اجاره را باید شورای عالی مسکن تعیین کند که در این بین با توجه به نرخ ۳۱ درصد قیمت گذاری باید صورت گیرد.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۶
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۳۸ ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
شما راقسم می دهم زودتر قیمت گذاری کنید مشکل مستاجران حل شود الان با این شرایط ما بايد بریم پارک چادر بزنیم
Iran (Islamic Republic of)
نااشناس
۰۹:۳۵ ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
وقتی که پای مدیریتی کار شناسی در کار باشد دولت مجلس هیچکاره بی خاصیت است این همه افتابه لگن یه اجاره مسکن افسار گسیخته را نمی توانند مدیریت کنننند عاشق حرفهای مفت زدن هستن
Iran (Islamic Republic of)
حسین عابد
۰۸:۰۷ ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
سلام.اگراملاکیهاقیمتهارابالانبرند هیچ مستآجری اجاره بیشتری نمی‌دهد.وقتی موجرراخودشان ترغیب وطمع اورابالامیبرند موجرهم ازخدامیخواهد.یکباربرای همیشه اجاره طبق قیمت گذاری وتعرفه دولت باید انجام گیرد.وگرنه همه اصناف مثل طلافروشان سازخودشان رامیزنند .ومن الله توفیق
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۷ ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
باید مسکن دولتی ساخته شود و به قیمت فوق ارزان اجاره داده شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۵۰ ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
بزرگترین مشکل در اجرای قوانین و مصوبات اینکه همه قوانین و مقررات برای قشر کم درآمد جامعه لازم الاجراست، و خواص و ثروتمندان خود را سوا می دانند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۱ ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
بانک مسکن از پرداخت وام ساخت نهضت ملی بدون سپرده ۲۰ ساله و ۱۸ درصد امتناع می کند
آخرین اخبار