زعامت رهبر معظم انقلاب چگونه بحران‌های ملی و بین‌المللی را کنترل کرده است؟

اظهارات نتانیاهو نیز از هراس صهیونیست‌ها از تدابیر رهبر انقلاب رمزگشایی کرده و گویای محبوبیت معظم‌له در جهان است.

وقوع بحران‌های گوناگون سیاسی، اقتصادی، نظامی و فرهنگی درمسیرانقلاب اسلامی از لحاظ تعداد، گستردگی و پیچیدگی بی‌شمار است و مهار این بحران‌ها و عبور از آنها از‌جمله دلایلی است که برحقانیت، اصالت واستواری انقلاب اسلامی صحه گذاشته، توانمندی این نظام انقلابی را در مقابله با این ناملایمتی‌ها نشان می‌دهد.

وقوع جنگ تحمیلی، استعفای دولت موقت، فعالیت گروهک‌های تجزیه‌طلب، عملیات‌های تروریستی و شهادت شخصیت‌ها و مسئولان انقلابی اسلامی، تسخیر لانه جاسوسی و تحریم جمهوری اسلامی ایران از‌جمله وقایعی است که در ۱۰سال نخست انقلاب نوپای اسلامی به وقوع پیوست؛ بحران‌هایی که هر کدام از آنها می‌توانست انقلاب اسلامی را به بیراهه برده و آن را از نیل به اهدافش دور کند، اما تدابیر حکیمانه امام راحل ـ که از پشتیبانی ملت برخوردار بود ـ زمینه عبور از این بحران‌ها را فراهم کرد؛ موضوعی که در طول انقلاب اسلامی نیز شاهد آن بودیم و مردم با حمایت از دولت و اطاعت محض از ولایت فقیه توانسته‌اند تهدید‌ها را به فرصت تبدیل کرده و مقدمات سربلندی جمهوری اسلامی ایران را مهیا کنند. 

پیام داهیانه رهبری در میان اضطراب‌ها 

البته با رشد و شکوفایی کشور در حوزه‌های مختلف، دشمنی معاندان نیز افزایش یافته است و بر همین مبنا از آغاز زعامت مقام معظم رهبری نیز شاهد ظهور بحران‌ها و حوادث متعددی بودیم که بخشی از آنها ازسوی معاندان انقلاب اسلامی طراحی و به مردم تحمیل شد و برخی دیگر مثل سانحه غمبار اخیر که منجر به شهادت رئیس‌جمهور مردمی کشورمان و همراهانش شد، با مدیریت و درایت ایشان و حمایت و پشتیبانی مردم، مرتفع شده و برگ زرینی بر افتخارات نظام افزود. رهبری حکیمانه آیت‌ا... خامنه‌ای در همه تحولات ریز و درشت انقلاب اسلامی ایران مشهود است، درست از روزی که بنیانگذار انقلاب اسلامی به ملکوت اعلی پیوست و این مسئولیت دشوار رابه این رهرو راستین انقلاب سپرد. واکنش هوشمندانه معظم‌له پس ازانتشارسانحه سقوط بالگرد رئیس‌جمهور و هیات همراه یکی از همین درایت‌هاست که زمینه بروز هرج و مرج در کشور را کنترل کرد. رهبر انقلاب ۳۰ اردیبهشت در دیدار جمعی از خانواده‌های سپاهیان پاسدار با ابراز تاثر از حادثه نگران‌کننده برای رئیس‌جمهور محترم و همراهان ایشان، گفتند: «امیدواریم خداوند متعال رئیس‌جمهور محترم و مغتنم و همراهان ایشان را به آغوش ملت برگرداند. همه برای سلامت این جمع خدمتگزار دعا کنند.

 ملت ایران نگران و دلواپس نباشند، هیچ اختلالی در کار کشور به وجود نمی‌آید. این اظهارات نشان از این دارد که نظام اسلامی ما قائم به فرد نیست که با وقوع حادثه‌ای به گل نشسته و منتظر منجی باشد؛ موضوعی که در قانون اساسی کشورمان نیز به آن اشاره شده است؛ اصل یکصد و سی و یکم قانون اساسی ایران دراین زمینه می‌گوید: «درصورت فوت، عزل، استعفا، غیبت یا بیماری بیش از دو ماه رئیس جمهور یا در موردی که مدت ریاست جمهوری پایان یافته و رئیس جمهور جدید بر اثر موانعی هنوز انتخاب نشده یا امور دیگری از این قبیل، معاون اول رئیس‌جمهور با موافقت رهبری اختیارات و مسئولیت‌های رئیس جمهور را برعهده می‌گیرد و شورایی متشکل از رئیس مجلس، رئیس قوه قضاییه و معاون اول رئیس‌جمهور موظف است ترتیبی دهد که حداکثر ظرف مدت۵۰روزرئیس‌جمهورجدید انتخاب شود، درصورت فوت معاون اول یا امور دیگری که مانع انجام وظایف وی گردد ونیزدرصورتی که رئیس‌جمهور معاون اول نداشته باشد، مقام رهبری فرد دیگری را به جای او منصوب می‌کند.»

مسیر روشن انقلاب با قانون اساسی

انقلاب اسلامی ایران پس از رحلت بنیانگذار انقلاب اسلامی و شهادت رئیس‌جمهور، رئیس قوه قضاییه و وزرای مختلف از نفس نیفتاد و این مسیر عزتمند را پرانگیزه‌تر از قبل ادامه داد چرا که موظف است آرمان این شهدا را نیز محقق کند و همین ویژگی است که باعث مباهات دوستان و کینه‌ورزی دشمنان از نظام اسلامی شده است. آنها پس از ۴۵سال پرفرار و نشیب به این نتیجه رسیده‌اند که انقلاب اسلامی با رهبری داهیانه رهبرمعظم انقلاب و وفاداری مردم نسبت به اصل انقلاب که جلوه‌ای از آن را در تشییع میلیونی شهید خدمت و همراهانش درشهر‌های مختلف دیدیم ـ پا برجا و ثابت قدم است و در مواقع بحرانی با استناد به قانون اساسی موانع را مرتفع کرده و مسیر را ادامه می‌دهد.

دلخوشی خام معاندان به پاشیدن شیرازه انقلاب

نگاهی به تاریخچه وقایع انقلاب و زعامت ۳۵ ساله آیت‌ا... خامنه‌ای نشان می‌دهد که بداندیشان توطئه‌های مختلفی را برای از نفس انداختن مردم و انقلاب نوپای ایران به کار برده‌اند و رهبر معظم انقلاب با تاکید بر آرامش و ثبات، نقشه برون‌رفت از این بحران‌ها را به کارگزاران نظام و مردم نشان داده و باعث دلسردی دشمنان شده‌اند. مرور این روز‌ها یادآور رحلت امام خمینی کبیر است.

رهبر معظم انقلاب آن روز‌ها در این خصوص فرمودند: «درروزاول فقدان امام (ره)، پیش‌بینی کردند که همه چیز تمام شد... دشمنان ما امید داشتند که شاید از گوشه و کنار قضایا یا اظهارات و موضع‌گیری‌های داخلی چیزی را احساس کنند تا بتوانند براساس آن بگویند انقلاب راه جهت‌گیری‌اش را عوض کرده است، بحمدا... از امیدی که بسته بودند، مأیوس شدند و در این روز‌ها اخبار، خبرگزاری‌ها و اظهارات مقامات سیاسی قدرت‌های استکباری کاملا منعکس‌کننده این یأس است.» روایتی که گویای شرایط کنونی ماست، فارغ از کشور‌های دوست و همسایه که در کمترین زمان به مقام شهدای خدمت ادای احترام کرده و مراتب تسلیت و همدردی خود را با رهبر و ملت ایران اعلام کردند؛ دشمنان وابسته به لابی‌های آمریکایی و صهیونیستی با ابراز خوشحالی از این واقعه خیال کردند که شیرازه انقلاب اسلامی از هم پاشیده است و اصلا در مخیله آنها نمی‌گنجید که ملت قدرشناس ایران مثل همیشه گوش به فرمان رهبری هستند و از این داغ بزرگ، درس بزرگی می‌گیرند و از آن برای اعتلای ایران استفاده می‌کنند.

رهبری در مقیاس جهانی و فراتر از مرز‌های جغرافیایی

ارزیابی کارنامه مقام معظم رهبری طی این مدت نشان‌دهنده این است که دستاورد‌های خرد و کلان نظام جلوه‌ای از حضور پر برکت ایشان است و جمهوری اسلامی ایران با توجه به رهنمود‌های معظم‌له به اقتدار دست یافته و به یکی از قدرت‌های مهم در منطقه تبدیل شده است؛ از همین رو رهبری ایشان محدود به مرز‌های ایران اسلامی نمی‌شود و در حال حاضر در مقیاس جهانی قابل ملاحظه است و زمینه بیداری ملت‌های منطقه و آزاده در سطح دنیا را فراهم کرده است، زیرا آنها به وضوح دیدند که تدابیر رهبر انقلاب علاوه بر انزوای صهیونیست ها، منجر به افول هژمونی آمریکا در نظام بین‌الملل شده است بنابراین عجیب نیست که دولتمردان طراز اولی همچون ولادیمیر پوتین از مریدان معظم‌له هستند و مسئولان آمریکایی به این مسأله اذعان کرده‌اند که «رهبر ایران می‌تواند نقشه‌هایی را که بهترین ذهن‌ها با صرف بیشترین بودجه‌ها در زمانی بسیار طولانی کشیده و مجریانی ماهر اجرای آن را به عهده گرفته‌اند، با یک سخنرانی یک‌ساعته خنثی کند.»

 اظهارات نتانیاهو نیز از هراس صهیونیست‌ها از تدابیر رهبر انقلاب رمزگشایی کرده و گویای محبوبیت معظم‌له در جهان است: «امروز می‌خواهم خطر پیچش تاریخ به نفع ایران را گوشزد کنم و بگویم آقای خامنه‌ای از تنگه خیبر در عربستان تا تنگه جبل‌الطارق در مراکش را به لرزه انداخته و ملت‌ها را به سوی خود جلب کرده است. دوستان هوشیار ما می‌دانند که خیلی وقت است رهبر ایران، رهبر منطقه و مسلمین جهان است.»

منبع: جام جم

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۶ ۰۸ خرداد ۱۴۰۳
سایه شان مستدام و سلامتیشان پایدار. به حق صلوات بر محمد (ص) و آل محمد(ص).
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۳ ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
لبیک یا خامنه ای
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۵۹ ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
بابی انت وامی ونفسی یامولای یاخامنه ای
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۸ ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
جانم فدای رهبر