استاندار لرستان گفت: باید دهکده گردشگری و کشاورزی در بالادست سد معشوره تحت فرمانداری‌های کوهدشت و سلسله ایجاد شود.

ابوطالب شفقت در جلسه شورای اداری کوهدشت با بیان اینکه مدیران بانک‌های استان باید واحد‌های تملک شده را هرچه سریع‌تر در راستای احیا و فعالیت دوباره تعیین تکلیف کنند، اظهار داشت: بانک‌ها موظف هستند صنایع راکد یا نیمه‌راکد تملک شده را احیا و به سرمایه‌گذاران قبلی فرصت راه اندازی دهند یا به سرمایه‌گذار جدید بفروشند. 

وی با بیان اینکه بانک باید در صورت عدم امکان همکاری با سرمایه گذار خلع ید شده، واحد را از طریق مزایده به فرد دیگری فعال نماید افزود: با اجرای این طرح جمعیت زیادی در بالا و پایین دست سد از مزایای کشاورزی، گردشگری، شیلات، دریاچه گردشگری، تغییر آب و هوا و تقویت مراتع و دامپروری بهره مند می‌شوند. 

استاندار لرستان با بیان اینکه سد معشوره از سد‌های مؤثر و جزو مطالبات جدی شهید رئیسی بود که باید هرچه زودتر به نتیجه برسد، عنوان کرد: اجازه نمی‌دهیم به پیشرفت پروژه لطمه وارد شود. 

وی با تاکید بر اینکه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لرستان باید در اسرع وقت نسبت به دریافت مجوز ماده ۲۳ سد معشوره اقدام کند، افزود: پیگیری‌هایی صورت گرفته و فرد رابط نیز تعیین شده است و باید اسنادی بین وزارت نیرو و برنامه بودجه تبادل و به نتیجه برسد. 

استاندار لرستان با اشاره به اینکه مدیریت اجتماعی سد یک مسأله جدی است، تصریح کرد: باید کارگروهی با هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان با عضویت بنیاد مسکن، حفاظت محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری، گردشگری، جهاد کشاورزی، آب منطقه‌ای، فرمانداران سلسله و دلفان و سایر دستگاه‌های مرتبط هرچه سریع‌تر در راستای جانمایی جدید روستا‌های واقع در دریاچه و پایین دست سد تشکیل شود. 

شفقت با بیان اینکه جمهوری اسلامی ده‌ها سد ساخته و در هر سد روستا‌ها و زمین‌های کشاورزی زیر آب می‌رود، افزود: در کشور تاکنون اتفاقی نیفتاده است که دولت زمین مردم را تصرف کند و سطح درآمدی مردم ۱.۵ برابر نشود. همچنین دهکده گردشگری و کشاورزی نیز باید در بالادست سد تحت فرمانداری‌های کوهدشت و سلسله ایجاد شود. 

استاندار لرستان با تأکید بر لزوم اتمام به موقع ۲ پل در واریانت چنار کوهدشت بیان کرد: باید بازار واحد‌های کوچک صنعتی و بازارچه کشاورزی و صنایع دستی ثابت در کوهدشت ایجاد و برای زندگی مردم برنامه محوری تدوین شود. 

شفقت، تشکیل کارگروه پیشرفت و توسعه شهرستان، تدوین برنامه چهارساله در خصوص آب، سد، راه و کسب و کار را برای کوهدشت ضروری دانست و افزود: جهاد کشاورزی شهرستان‌های استان باید تعریف کشت را انجام دهند تا کشاورزی براساس قابلیت منطقه و با هدف درآمد مردم انجام گیرد. سطح درآمد مردم نسبت به میانگین ۱۴۰۲، ۲۵ درصد افزایش یابد و نرخ اشتغال تک رقمی شود.

برچسب ها: سد ، گردشگری ، لرستان
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.