حدود ۱۳ هزار متر مربع زمین تصرف شده رودخانه‌های شهرستان نور از ابتدای امسال تاکنون رفع تصرف شده است.

محمد اسدیان سرپرست مدیریت منابع آب شهرستان نور از رفع تصرف حدود ۱۲ هزار و ۶۴۶ متر مربع زمین تصرف شده در بستر و حرایم رودخانه‌های شهرستان نور از ابتدای امسال تاکنون خبر داد.

او افزود: با همکاری دادستان شهرستان نور از ابتدای امسال تاکنون حدود ۱۸ پرونده تصرف و احداث اعیانی در بستر و حریم رودخانه در این شهرستان به آزادسازی عرصه‌های تصرف شده منجر شد که با همراهی نیروی انتظامی و دستگاه قضا این زمین‌ها اعاده به وضع سابق شد و به انفال بازگشت.

اسدیان با بیان اینکه این پرونده‌های مربوط به تصرف‌های صورت گرفته در بستر رودخانه‌های بخش مرکزی، بلده، چمستان شهرستان نور بود، گفت: ارزش ریالی زمین‌های آزاد شده بر اساس کارشناسی‌ها و قیمت روز زمین دست‌کم ۶۵۰ میلیارد ریال برآورد می‌شود.

او افزود: با شناسایی عرصه‌های تصرف شده حریم و بستر رودخانه‌ها در این شهرستان از ابتدای امسال تاکنون ۱۸ پرونده شکایت از متخلفان توسط این اداره در دستگاه قضا تشکیل شد که ۱۰ مورد از این پرونده‌ها تاکنون به سود انفال به نتیجه رسید و هشت پرونده دیگر نیز در حال پیگیری است.

اسدیان با تاکید بر پرهیز همه اشخاص حقیقی و حقوقی از تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها، گفت: مدیریت منابع آب شهرستان نور به نمایندگی از شرکت آب منطقه‌ای مازندران بر حسب وظیفه و در راستای اجرای قانون توزیع عادلانه آب، به استناد تبصره ۴ ماده ۲ این قانون با هرگونه تصرف بستر و حریم رودخانه‌ها به طور جدی برخورد خواهد کرد و در صورت مشاهده موارد تخلف، پس از ابلاغ اخطاریه قانونی به متخلفان و با پیگیری‌های به عمل آمده، محدوده تصرف شده رفع تصرف می‌شود.

او افزود: برای حفظ بستر و حریم رودخانه‌ها در مقابل سودجویان از هیچ کوششی دریغ نمی‌کنیم و با متخلفان قاطعانه طبق قانون برخورد می‌شود.

سرپرست مدیریت منابع آب شهرستان نور درباره اقدامات انجام شده برای پیشگیری از برداشت غیرمجاز آب‌های زیرزمینی در این شهرستان نیز گفت: در ۲ ماه گذشته از چهار مورد حفر چاه غیرمجاز در این شهرستان جلوگیری و سه چاه غیرمجاز نیز مسدود شد.

اسدیان با اشاره به مسافرپذیر بودن این منطقه و بیشتر بودن احتمال تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها، افزو: از همه شهروندان و دغدغه‌مندان محیط زیست و منابع طبیعی می‌خواهیم که در صورت مشاهده تخلفاتی از قبیل برداشت شن و ماسه و یا تصرف حریم و بستر رودخانه‌ها موضوع را به شماره ۱۸۲۱ اطلاع دهند تا بلافاصله برای پیگیری اقدام شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار