فضانوردان ماموریت «شنژو ۱۸» چین دیروز یک رکورد جدید را در پیاده‌روی فضایی برای این کشور ثبت کردند.

دو فضانورد چین موفق شده‌اند پیاده‌روی فضایی را طولانی‌تر از ماموریت‌های پیشین این کشور انجام دهند.

به نقل از اسپیس، «یه گوآنگفو» (Ye Guangfu) و «لی گوآنگسو» (Li Guangsu) دو خدمه مأموریت سه‌نفره «شنژو ۱۸» (Shenzhou ۱۸) چین روز ۲۸ مه حدود ۸.۵ ساعت بیرون از ایستگاه فضایی «تیانگونگ» (Tiangong) کار کردند.

خبرگزاری شینهوا گزارش داد که این زمان طولانی‌تر از همه پیاده‌روی‌های فضایی پیشین چین بوده است.

مقامات «آژانس فضایی سرنشین‌دار چین» (CMSA) در به‌روزرسانی ماموریت نوشتند: گوآنگفو و گوآنگسو، نصب دستگاه حفاظت از ایستگاه فضایی در برابر زباله‌های فضایی و بازرسی تجهیزات و تاسیسات بیرونی آن را تکمیل کردند.

طولانی‌ترین پیاده‌روی فضایی چین

زباله‌های فضایی یک نگرانی واقعی برای مقامات فضایی چین هستند. به عنوان مثال، تیانگونگ اخیرا پس از برخورد ذرات زباله فضایی به آرایه‌های خورشیدی آن، به کاهش جزئی برق دچار شد.

پیاده‌روی فضایی امروز، اولین پیاده‌روی برای گوانگسو و دومین پیاده‌روی برای گوانگفو بود که طی ماموریت «شنژو ۱۳» در دسامبر ۲۰۲۱ به بیرون از ایستگاه فضایی تیانگونگ قدم گذاشت. «لی کنگ» (Li Cong) سومین عضو ماموریت شنژو ۱۸ نیز از داخل ایستگاه فضایی تیانگونگ، به نظارت بر پیاده‌روی دو همکار خود و فعالیت‌های آنها پرداخت.

این اولین پیاده‌روی فضایی برای ماموریت شش ماهه شنژو ۱۸ بود که در اواخر آوریل به ایستگاه فضایی تیانگونگ پرتاب شد. پرواز سرنشین‌دار پیشین چین موسوم به «شنژو ۱۷»، دو پیاده‌روی فضایی داشت. ماموریت «شنژو ۱۵» با چهار پیاده‌روی فضایی، بیشترین امتیاز چین را برای یک ماموریت رقم زد.

به گزارش شینهوا، فضانوردان چین تاکنون در مجموع ۱۶ پیاده‌روی فضایی انجام داده‌اند. اولین پیاده‌روی فضایی این کشور در ۲۷ سپتامبر ۲۰۰۸ انجام شد و طی آن، «ژای ژیگانگ» (Zhai Zhigang) فضانورد ماموریت «شنژو ۷» به مدت ۲۰ دقیقه پیاده‌روی فضایی داشت.

منبع: ایسنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار