قالیباف خطاب به رسایی:

مسئولیتی در انتخابات هیئت رئیسه مجلس نداشتم

رئیس مجلس گفت: در انتخابات هیئت رئیسه بر روی یکی از صندلی‌ها نشسته بودم و هیچ مسئولیت قانونی در برگزاری این انتخابات نداشتم.

حجت الاسلام حمید رسایی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز مجلس در تذکری به رئیس مجلس گفت: قبل از جلسه علنی از شما خواهش کردم که بگذارید در جلسه غیر علنی تعداد بیشتری از نمایندگان صحبت کنند و ابهامات برطرف شوند، اما ترجیح دادید که این مباحث از پشت تریبون مطرح شود.

وی خطاب به قالیباف گفت: در جلسه روز برگزاری انتخابات هیئت رئیسه اتفاقات تلخی در مجلس رخ داد و متاسفانه در انتخابات هیئت رئیسه، من همان ابتدای بعد از اعلام شمارش آراء نواب رئیس، تناقض و تغایر موجود در عدد کارت‌ها و آرای نمایندگان را تذکر دادم و رئیس سنی مجلس لطف کردند و گفتند که موضوع بررسی شود و همان موقع با حضور نماینده حراست و تعدادی از نمایندگان موضوع بررسی شد، اما در جلسه غیر علنی شما مسأله را ساده کردید و گفتید که دوستان اتفاقی نیفتاده و یک نماینده جابجا شده است، اما اینگونه نیست و مانند این است که بگوییم ۳ هزار میلیارد اختلاس شده است [با صدایی آرام]و چیزی نیست که، [درحالی که باید فریاد زد که]۳ هزار میلیارد تومان اختلاس شده است.

این نماینده مجلس ادامه داد: آقای قالیباف! یک نماینده جابجا نشده است بلکه آرای نمایندگان جابجا شده است و یکی دو تا هم جابجا نشده است بلکه در یک مورد ۴۱ رای جابجا شده است درحالی که آن نمایندگان خودشان نیز تقصیر ندارند. گفته می‌شود که نمایندگان خودشان آرا را شمردند؛ سوال ما از نمایندگانی است که شمردند و مدیرکل هیئت رئیسه است که این نمایندگان را تعیین کردند؛ اصلا چرا باید این فرد نمایندگان را تعیین کند؟ این اشکالی است که به آقای بروجردی به عنوان رئیس سنی مجلس وارد است.

رسایی خطاب به رئیس مجلس عنوان کرد: تذکر دوم درباره موضوع اعتبارنامه‌ها است؛ قانون اساسی در این زمینه صراحت دارد؛ اینکه شما می‌فرمایید شعبه باید اعتراضات به اعتبارنامه نمایندگان را بررسی کند، شعبه به شورای نگهبان تلفن زده است و این ادعای شعبه است، اما دیشب آقای مالک شریعتی با اعضای شورای نگهبان صحبت کرده و گفتند که هیئت رئیسه مجلس باید مانند همه موارد قبلی به شورای نگهبان نامه بزند. گفتند، چون نامه نزدند ما اعلام نظری نکردیم.

وی همچنین با اشاره به درگیری لفظی تعدادی از نمایندگان در جلسه امروز صحن مجلس در جایگاه هیئت رئیسه مجلس گفت: الان در جایگاه هیئت رئیسه در حضور نمایندگان یک آقایی آقای شریعتی و سلیمی را تهدید کرده و گفته که نمی‌گذارم شب به خانه‌تان برسید؛ یعنی چه؟ اینجا کجاست؟ این موضوع باید رسیدگی شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: قانون اساسی بر آیین نامه داخلی مجلس ترجیح دارد و قانون اساسی می‌گوید که اعتبار نامه باید تصویب شود و تصویب به معنای رای گیری است نه سکوت؛ باید درباره اعتبار نامه تک تک منتخبان اگر کسی اعتراض نداشت، رای گیری شود و اگر کسی اعتراض داشت، آن مورد اعتراض خارج می‌شود و برای سایرین رای‌گیری انجام شود.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به تذکر حمید رسایی به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت: در بحث مربوط به برگزاری انتخابات هیئت رئیسه من هم مانند جنابعالی روی یکی از صندلی‌ها نشسته بودم و هیچ مسئولیت قانونی در برگزاری این انتخابات نداشتم و رئیس محترم و هیأت رئیسه سنی طبق روال قانونی کار خود را انجام دادند؛ خود هیئت رئیسه سنی این کار را انجام داد و نمایندگانی که به عنوان ناظر و شمارش کننده آرا بودند، کار بازشماری آرا را انجام دادند و تنها کاری که ما انجام دادیم این بود که اطلاع‌رسانی کردیم که تغییراتی که در شمارش انجام شده به تغییری در اعضای هیأت رئیسه منتهی نشده و تنها یک مورد در دبیران جابجا شده که آن هم آرا مساوی شده و با قرعه‌کشی یک تغییر داشتیم.

وی با بیان اینکه در جلسه غیر علنی ۳ نفر به قید قرعه صحبت کردند، تاکید کرد: من در جلسه غیرعلنی راه اصولی کار را هم گفتم؛ این مشکل را در دوره‌های قبلی هم داشتیم و در دوره‌های قبلی درجا اعتراض می‌شد و در صحن بازشماری صورت می‌گرفت؛ مردم بدانند در اینجا به دلیل نوع کارت‌های این اختلافات ایجاد می‌شود؛ راهش این است که آئین‌نامه داخلی مجلس را اصلاح کنیم و رای گیری هیئت رئیسه را بصورت الکترونیکی برگزار کنیم که مجلس باید در این زمینه تصمیم بگیرد و ان‌شاءالله در حال خودش این تصمیم گرفته خواهد شد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۰
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
محمدجواد
۲۰:۱۹ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
(( الان در جایگاه هیئت رئیسه در حضور نمایندگان ، یک آقایی ، آقای شریعتی و سلیمی را تهدید کرده و گفته که نمی‌گذارم شب به خانه‌تان برسید!!!!!!!!!!!! یعنی چه؟ اینجا کجاست؟ این موضوع باید رسیدگی شود)).جل الخالق،مگه تگزاسه!!!!! بخدا باید رسیدگی شود اگه حرف آقای رسایی درست باشد،گوش شخص یا اشخاصی که همچین تهدیدی کردند رو باید گرفت و با بی آبرویی از مجلس بیرون انداخت، و اگه این حرف دروغ باشد باید آقای رسایی اساسی توبیخ شود.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۱۷ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
از مجلس چنین انتظاری نمی‌رفت
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۱۴ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
خیلی جالبه اگر صد میلیارد تومان به حسابت واریز بشه که روحتم خبر نداره .قانون اون دارنده حساب رو توبیخ میکنه اما اون مسئول یا مسئولین ی که این پول کلان رو باهدف پول شویی واریز کردن نوش جانشان!
Iran (Islamic Republic of)
فرزند چهارم که کپن نداشت
۱۹:۱۰ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
آرا باید در مجلس شفاف سازی و علنی بشه تا مردم بدونند کدوم نماینده به ملت خیانت میکنه و کدوم نماینده خدمت ، من به شخصه دوست دارم ببینم در خصوص خودرو کی چه رایی داده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۰۳ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
جناب آقای قالیباف ریاست محترم مجلس شورای اسلامی معلمان مهرآفرین (حدود 70 هزار نفر از معلمان شاغل در مدارس) که جزو نیروهای پیمانی وزارت آموزش و پرورش هستند، حدود یک دهه است در انتظار تعیین تکلیف وضعیت استخدامی خود هستند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۷:۱۲ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
تذکر های رسایی درست بوده، باید اعتبار نامه ها بررسی شود، در مجلس باید افراد سالم حضور داشته باشند
Iran (Islamic Republic of)
تا
۱۵:۴۲ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
ای خدا دوباره تا ۴سال باید رسایی رو تحمل کنیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۳۶ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
بسم الله الرحمن الرحیم
خدا رحم کن درست عمل کنند
آخه مگه چند نفرید شمردن رای اینقدر براتون سخته
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۳ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
روح شهدای خدمت شاد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۳:۱۱ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
جناب آقای رسایی لطفا به مشکلات اساسی کشور وباز کردن راههای برون رفت از مشکلات اقتصادی فکرکن ایجاد شبهه که کار دشمن واز شما این کار را بهتر انجام می دهد لطفا بر اقتصاد متمرکز شوید.
وخدمت کنید تا مثل شهید بزرگوار ریس جمهور فقید عاقبت بخیر شوید.
آخرین اخبار