رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات به تشریح نظرسنجی انجام شده از ابتدای حادثه بالگرد تا خاکسپاری رئیس‌جمهور شهید و همراهانش پرداخت.

قاسم زائری رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در هشتصد و بیست و یکمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور نتایج نظرسنجی انجام شده درباره حادثه بالگرد رئیس‌جمهور و میزان پیگیری و ناراحتی مردم در این اتفاق هولناک را رسماً اعلام کرد.

زائری گفت: در ایام سانحه بالگرد رئیس‌جمهور و برگزاری مراسم تشییع و در نهایت خاکسپاری آیت‌الله رئیسی و همراهان‌شان، ما روز‌های یکم تا چهارم خرداد در پژوهشگاه یک نظرسنجی انجام دادیم که شامل دو بخش است؛ بخش اصلی مربوط به این حادثه غم‌بار است و بخش دوم به انتخابات ریاست‌جمهوری آتی مربوط می‌شود.

وی افزود: در بخش اول که مربوط به حادثه است؛ ویژگی‌های جمعیت‌شناختی این نظرسنجی آمده که به صورت تلفنی در ۳۱ استان انجام شده و به عنوان اولین سوال از مردم پرسیده شده چقدر این حادثه را پیگیری می‌کردند و احساس نگرانی داشتند. نتایج نشان می‌دهد ۶۲.۵ درصد لحظه به لحظه پیگیری می‌کردند و احساس نگرانی داشتند و ۱۹/۵ درصد تا حدودی اخبار را دنبال می‌کردند.

رئیس پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات در ادامه سخنان خود گفت: نکته مهم این است کسانی که در سال ۱۴۰۰ به آقای رئیسی رأی ندادند و به رقبای ایشان رأی دادند، ۶۶ درصد، موضوع را پیگیری می‌کردند و احساس نگرانی داشتند. کسانی که اساساً در آن انتخابات رأی ندادند، ۶۸ درصد از این حادثه احساس نگرانی داشتند و پیگیری می‌کردند.

زائری گفت: پرسیده شده چرا احساس نگرانی می‌کردید؟ جالب توجه این است که ۸۶ درصد نگران جان و سلامت رئیس‌جمهور و همراهان ایشان بودند و عوامل دیگر مثل نگرانی از جنگ و یا تهدیدات خارجی، گرانی طلا و یا هرج و مرج در کشور در مراحل بعدی قرار دارد.

وی با اشاره به عدد ۹۳/۸ درصد که مردم از شهادت آیت‌الله رئیسی ناراحت شدند، گفت: نظر پاسخ‌گویان راجع‌به برخی از گزاره‌ها با پاسخ موافق‌اند یا مخالف؟ سوال شد، از جمله اینکه آیا از درگذشت آقای رئیسی ناراحت شدند، پاسخ ۹۳/۸ درصد نشان دهنده عمق و تأثیر این حادثه است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۳ ۱۱ خرداد ۱۴۰۳
رئیسی مثل رجائی، بهشتی شد
Iran (Islamic Republic of)
کوهکمری
۲۲:۲۶ ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
کسی که شهادت رئیسی ناراحت نباش انسان نیست