کارشناس سیاست‌گذاری مسکن گفت: طبق قانون جهش تولید مسکن باید سالانه یک میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته شود و این رویه باید در دولت‌های بعدی ادامه یابد تا بازار وارد رکود تورمی نشود.

پس از دولت دهم به دلیل بی مهری دولت یازدهم و دوازدهم به بحث ساخت و تأمین مسکن، ساخت و ساز به شدت کاهش پیدا کرد که بدون شک یکی از عوامل اصلی مشکلات فعلی بازار مسکن است.  در همین دوره ساخت‌وساز در بخش مسکن به ۴۱ درصد کاهش پیدا کرد این در حالی است که با ورود دولت سیزدهم وعده ساخت چهار میلیون واحد مسکونی داده شد که علاوه بر آنکه در قانون جهش تولید مسکن هم اعلام شده بود که این میزان ساخت و ساز نیاز جامعه است چراکه اگر این تعداد واحد مسکونی در کشور ساخته نشود ما همچنان شاهد انباشته شدن نیازهای مسکنی در کشور خواهیم بود.

طرح جهش تولید و تامین مسکن در پنج فصل جهت تکلیف دولت به ساخت مسکن با فراهم کردن زیر ساخت های لازم از سوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی تهیه شده است. در طرح جهش تولید و تامین مسکن با در نظر گرفتن سازو کارهایی جهت تامین منابع مالی، تامین زمین، تامین مصالح ساختمانی و تامین خدمات ساختمانی، سعی شده تا بستر لازم برای ساخت مسکن فراهم شود و دولت مکلف شده تا طی ۴ سال، سالانه یک میلیون واحد مسکونی تولید و عرضه کند.

اجرای قانون جهش تولید مسکن مصوب سال ۱۴۰۰ که با هدف بر حق تامین مسکن خانوارهای فاقد مسکن طراحی و تدوین شد مستلزم انجام کارهایی از قبیل ثبت‌نام و پالایش متقاضیان، تامین زمین، تامین مالی، مدیریت اجرا و ساخت تا تامین زیرساخت‌ها و خدمات روبنایی و زیربنایی، تحویل به متقاضیان و فروش اقساطی تسهیلات بود که در این خصوص معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان‌ها و دستگاه‌های مختلف آنها را عملیاتی و اجرایی کرد. بر اساس تاکید معاونت مسکن و ساختمان اجرای قانون و دستیابی به اهداف آن مستلزم هماهنگی و تعامل با دستگاه‌های اجرایی در حوزه‌های مرتبط با مقوله مسکن است.

محاسبات بازار مسکن نشان می‌دهد که با توجه به ازدواج‌های احتمالی و ضروری در ۱۰ سال آینده، همچنین کمبود فعلی بازار مسکن به نسبت خانوارها سالیانه نیاز به ساخت بین یک تا دو میلیون واحد مسکونی است. این در حالی است که در سال‌های اخیر میزان ساخت مسکن به اعداد بسیار پایین حدود ۳۵۰ هزار واحد رسیده است.

براساس این گزارش در حال حاضر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد نهضت ملی مسکن در سراسر کشور در حال ساخت است که از این تعداد ۵۵۰ هزار واحد به متقاضیان تحویل داده شده است و با توجه به آنکه نیاز مسکن در کشور سالانه یک میلیون واحد مسکونی است بنابراین باید روند ساخت یک میلیون واحد مسکونی در کشور همچنان در دولت‌های بعدی ادامه یابد.

در همین رابطه غلامی کارشناس سیاست گذاری مسکن در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران با بیان اینکه باید در حال حاضر تمامی بخش‌ها و دستگاه‌ها تمرکز خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند گفت: دولت سیزدهم از ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور که در قالب طرح نهضت ملی مسکن اجرا شد دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد را به مرحله ساخت رسانده است.

وی افزود: در شرایط کنونی بازار مسکن نیازمند افزایش تولید مسکن است که در این بخش باید تمامی دستگاه‌ها پای کار بیایند و سازندگان هم باتامین مالی از سوی بانک‌ها انگیزه بیشتری را برای ساخت مسکن داشته باشند.

او بیان کرد: توسعه افقی شهر‌ها یکی از مهم‌ترین برنامه‌هایی است که می‌تواند بازار مسکن را به سمت رونق و تسریع در تولید هدایت کند تا از این طریق بتوانیم روند ساخت مسکن را افزایش دهیم.

این کارشناس مسکن اظهار کرد: باید تمامی دستگاه‌ها در حوزه ساخت مسکن پای کار بیایند و دولت جدید هم رویه تولید سالانه یک میلیون واحد مسکونی را ادامه دهد تا بازار مسکن همانند دولت‌های گذشته در رکود به سر نبرد.

خبرنگار: محبوبه کباری

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار