معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گفت: نباید تنها به توصیف ظرفیت‌های فارس بسنده کرد، باید ظرفیت‌ها را به معیشت گره بزنیم و زنجیره اقتصادی را بهبود ببخشیم.

مریم جلالی معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی امروز ۲۱ خرداد ماه در حاشیه بازدید از تیمچه صرافیان شهرستان آباده به جایگاه فارس در حوزه صنایع دستی اشاره و اظهار کرد: این استان دارای ۲ شهر جهانی صنایع دستی و چند شهر و روستای ملی است، اما نباید تنها به توصیف ظرفیت‌های فارس بسنده کرد، باید ظرفیت‌ها را به معیشت گره بزنیم و زنجیره اقتصادی را بهبود ببخشیم.

 او با تاکید بر اینکه صنایع دستی خانواده محور است و جنسیت پذیر نیست، افزود: مثلا همواره تصور می‌شد قلم‌زنی هنری مردانه باشد، اما امروز مشاهده می‌کنیم بسیاری از ظرافت‌های این حوزه مربوط به زنان است و منبت نیز همینگونه است.

جلالی که معتقد است جوشش و علاقه‌ای که برای خلق یک محصول در خانواده وجود دارد، زن و مرد نمی‌شناسد، افزود: با بررسی تاریخ، مشاهده می‌شود که پیشکسوتان عرصه صنایع دستی ما بیشتر مردان هستند، اما امید است نسل جدید با شعار پیوند بین نسلی از بین زنان هم این هنر کار را ادامه دهند، چون دنیای امروز، دنیای تلفیق است.

 معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با بیان اینکه امروز محصولات جدیدی با منبت ساخته شده همچون دسته عینک که با منبت می‌سازند، ادامه داد: خلاقیت هم در عرصه محصول، هم در عرصه نیاز مشتری، هم نوع ارائه و هم عرضه سازماندهی است.

 او تاکید کرد: باید اقتصاد هویت بنیان صنایع دستی به مدد دانشگاه‌ها و حوزه‌های مختلف ترکیب شود تا هم در حوزه دانش و توانش هنری شاهد نقش آفرینی باشیم.

معاون صنایع دستی وزارت میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی و هیات همراه امروز در سفر به شهرستان آباده از تیمچه تاریخی صرافیان شهر آباده دیدن کردند. 

تیمچه صرافیان نمایشگاه و بازارچه‌ای از محصولات دست ساز هنرمندان صنایع دستی شهرستان آباده است.

برچسب ها: اقتصاد ، معیشت
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.