به گفته مسئولان، سازمان بورس پیگیر دریافت مرحله سوم سود سهام عدالت از شرکت‌های باقی مانده است تا پس از تکمیل وجوه و تصویب در شورای عالی بورس، سود پرداخت شود.

سود سهام عدالت عملکرد مالی ۱۴۰۱ شرکت‌ها که تاکنون ۲ مرحله از آن پرداخت شده، اما به دلیل بدعهدی برخی از شرکت‌ها همچنان این سود تسویه نشده و سهامداران منتظر دریافت مرحله سوم آن هستند.

سود سهام عدالتی که انتهای آذر ماه سال گذشته بود که مرحله اول آن واریز شد، مرحله دوم واریز سود سهام عدالت هم ۲۴ اسفندماه بود سودی که بنابر اعلام سازمان بورس در مرحله دوم دارندگان سبد سهام عدالت ۴۹۲ هزار تومانی مبلغ ۴۴۶ هزار تومان، ۵۳۲ هزار تومانی مبلغ ۴۸۲ هزار تومان و سبد سهام یک میلیون تومانی ۹۰۶ هزار تومان سود دریافت کردند البته که میزان دریافتی سود بستگی به سبد سهام افراد داشت.

سود سهام عدالتی که تسویه نشد و در همین راستا ۲۸ فروردین‌ماه مجید عشقی رئیس سازمان در رسانه ملی گفت: مجموعه اتفاقاتی رخ داد که سبب شد برخی شرکت‌ها تخلفی داشته باشند و نتوانند سود سهام عدالت را پرداخت کنند این شرکت‌ها اکثرا با کمبود نقدینگی مواجه هستند ما هم توصیه کردیم که باید سود سهام عدالت پرداخت شود امیدواریم تا خرداد بتوانیم این سود‌ها راجمع آوری و مابقی سود سهام عدالت را پرداخت کنیم البته باید زمان دقیق آن را شورای عالی بورس مشخص کند.

با فرارسیدن خردادماه هم باشگاه خبرنگاران جوان پیگیر آخرین وضعیت واریز مرحله سوم سود سهام عدالت شده و در همین راستا مهدی حاجی‌وند، دستیار ویژه و مشاور رئیس سازمان بورس در امور سهام عدالت در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفته بود: چند شرکت بخشی از سود سهام عدالت را واریز نکردند و کماکان پیگیری‌ها از سمت سازمان بورس و شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در حال انجام است به محض این که سود‌ها دریافت شود زمان واریز آن اطلاع رسانی خواهد شد.

در ادامه هم ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار گفته بود: اگر این شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز نکنند سازمان بورس بر اساس ضوابط، مقررات، وظایف و اختیاراتی که دارد حتما برخورد مقتضی را انجام می‌دهد در نهایت سازمان بورس پیگیر است که مابقی سود سهام عدالت را دریافت تا برای سهامداران این سود واریز شود.

حالا روز گذشته باشگاه خبرنگاران جوان دوباره موضوع واریز مرحله سوم و تسویه سود سهام عدالت را پیگیری کرد و در همین راستا ولی الله جعفری، مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: بر اساس پیگیری‌های انجام شده همچنان تعدادی از شرکت‌ها سود سهام عدالت را بصورت کامل پرداخت نکرده اند.

ارسال فهرست شرکت‌های متخلف در زمینه سود سهام عدالت به کمیته تخلفات
این‌مقام مسئول در ادامه اظهار کرد: فهرست و اطلاعات این شرکت‌ها را به کمیته تخلفات ارسال کردیم تا با آنها برخورد لازم صورت پذیرد.

او در نهایت گفت: در هر صورت سازمان بورس پیگیر دریافت مرحله سوم سود سهام عدالت از شرکت‌های باقی مانده است تا پس از تکمیل وجوه مرحله سوم سود سهام عدالت و پس از تصویب در شورای عالی بورس، سود پرداخت شود.

پرداخت سود سهام عدالت و برخورد با شرکت‌های متخلف که مطالبه بسیاری از سهامداران است و در همین راستا اسدنژاد یکی از مخاطبان باشگاه خبرنگاران جوان گفت: شرکت‌ها بر اساس قانون باید سود سهام عدالت را بپردازند، اما به این موضوع اصلا اهمیتی نمی‌دهند چرا که هیچگاه برخورد قاطعانه با آنها صورت نمی‌گیرد سازمان بورس متولی این امر است و باید پیگیر حق سهام باشد.

در ادامه هم دیگر مخاطب باشگاه خبرنگاران حجازی‌پور بیان کرد: شاید سود سهام عدالت مبلغ اندکی باشد، اما شرکت‌ها باید این سود را بپردازند مراجع مربوطه و وزارت اقتصاد هم وظیفه دارد پیگیر عملکرد شرکت‌ها باشد برخی از سهامداران روی این سود و وعده واریز آن حساب باز می‌کنند.

کدام شرکت‌ها سود سهام عدالت را واریز نکردند؟
پیش از این هم شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده بود: شرکت‌های صنایع سیمان دشتستان، گروه مپنا و فجر انرژی خلیج فارس هیچ مبلغی را برای مراحل اول و دوم سود سهام عدالت خود به حساب‌های سمات واریز نکرده اند شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندر عباس و پارس سوئیچ نیز وجوه مرحله دوم خود را پرداخت نکرده اند.

حالا باید منتظر ماند و دید که کمیته تخلفات با شرکت‌هایی که سود سهام عدالت را واریز نکردند چه برخوردی خواهد کرد؟ واریز و تسویه سود سهام عدالت که مطالبه بسیاری از سهامداران است و سازمان بورس وعده پیگیری و مطالبه آن را از شرکت‌ها داده است.

خبرنگار: کیمیا قلی‌پور

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۵
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۳۸ ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
اونا ک‌ سیرن از اونایی ک شکمش ش خالی خبر نداره چه بدبختیایی میکشه واس همین امروز فردا میکنن بقیه تلف شن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۴ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
تو روحشون
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۴۰ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
ضرر وزیران مردم در بورس که قیمت دستوری داده میشه را کی پاسخ میده بلاخره کی قراره مجرمان بورسی محاکمه و مجازات بشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۱:۲۸ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
ناظرین بورس باید خیلی خیلی بیشتر بر شرکت ها نظارت کنند تا سودهارو با حساب سازی ویا به بهانه هایِ افزایش سرمایه و یا سایرِ مدلهایِ کلاهبرداری
از سهامداران مخفی و در نهایت دزدی نکنند و بموقع به حساب سجامیِ سهامدار واریز کنند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۱۴ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
مردم را شگفت زده نکنید با این مبلغ وحشتناکی که قرار واریز کنید، پول ۱ کیلو گوشت هم نیست.از زمانی که سفره مسئولین از مردم جدا شد بدبختی ها شروع شد.
Iran (Islamic Republic of)
علی
۰۹:۵۲ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
وقتی در رسیدگی به پروندهای فساد(مثل چای دبش - مثل فولاد - مثل زمین خواری در ازگل و ...) مماشات می کنید انتظاری غیر از این دارید!!!؟
United States of America
ناشناس
۰۹:۴۶ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
هدلینگ خلیج. فارس که چندر غاز. سود نمیده چطو باشگاه استقلال. میخاد اداره. کنه وای بر. شماها
Iran (Islamic Republic of)
رستگار
۰۹:۴۰ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
ممنون از پیگیری شما
ای کاش سازمان بورس در خصوص ادامه فعالیت شرکت‌های که سود پرداخت نمیکنن محدودیت‌های شدیدی اعمال کنه
به نوعی که جرات نکنن حق سهامدار پایمال کنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۰۱ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
سهام عدالت در سال 84 ارزش 8 سکه

سهام عدالت در سال 1402 ارزش ربع سکه


نتیجه مدیریت غلط
Germany
ناشناس
۰۸:۴۰ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
ای کاش همش انتخابات بود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۵ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
خخخخخ
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۵ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
مسئولان زیاد خودشان را مدافع سهام عدالت معرفی نکنند سال 84 وقتی برای هر ایرانی به ارزش ۱میلیون تومان سهام عدالت دادند ارزش آن به اندازه 8 سکه بود بعد از 19 سال همین امروز ارزش آن به ۹ میلیون رسیده این یعنی کمتر از یک ربع سکه
Iran (Islamic Republic of)
امیر
۰۶:۵۵ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
فولا سپاهان پول داره میلیارد میلیارد بده به بازیکنا. پول سهام رو نمیده...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۹ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
اونا با توپ بازی میکنن

و من و شما و با برد و غرور کاذب یا شکست کاذب ، خوشحال و ناراحت و هیجان زده میکنن

این هنر شاهکاره

ک راحت سهم من وشما و ب جیب میزنن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۵۱ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
اینا که پرداخت نکردن باید جریمه دیرکرد بدن
آخرین اخبار