با حضور وزیر اقتصاد و امور دارایی انجام شد؛

بهره برداری از مجهزترین گمرک اختصاصی کشور در مجتمع فولاد مبارکه

مرحله نخست بزرگترین و مجهزترین گمرک اختصاصی کشور با حضور وزیر امور اقتصادی و دارایی در مجتمع فولاد مبارکه افتتاح شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز در مراسم افتتاح گمرک اختصاصی فولاد مبارکه گفت: بخشنامه‌های متعددی از جمله درگاه ملی مجوزها، تسهیلگری در اموال تملیکی، کاهش بخشنامه تجاری کشور و کاهش مدت زمان تشریفات گمرکی در راستای تولید و تجارت آسان برای فعالان اقتصادی کشور انجام می‌شود که امروز افتتاح طرح توسعه گمرک فولاد مبارکه نیز در این راستا انجام شد.


سیداحسان خاندوزی افزود: مسیر‌های تولید در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب در سال‌های متوالی برای جهش تولید، هموار شد تا تولیدکنندگان از جمله فولاد مبارکه که یکی از مصادیق زنجیره ارزش پیشرو در کشور است بتواند با ارزآوری مناسب، کشور را از خام‌فروشی و اقتصاد نفتی آسیب‌پذیر دور کند.


او با بیان اینکه فولاد مبارکه بعنوان پنجمین صادرکننده بزرگ، بیستمین شرکت واردکنندگان کشور است، گفت: بیش از یک میلیارد دلار گردش تجاری فولاد مبارکه است که با انجام خدمات در حوزه صنعت فولاد و دستور کار‌های راهبردی حاکمیت، نمونه و پیشرو بوده و الگوی تسهیلگری در حوزه صنعت کشور است.


وزیر امور اقتصادی و دارایی خاطرنشان کرد: این وزارتخانه آمادگی دارد تا در طرح‌های توسعه شرکت‌ها و تولیدکنندگان صنعت کشور به آنها یاری رساند و امیدواریم سودآوری و جذابیت فعالیت‌های اقتصادی تولیدی به سمت منافع ملت ایران بازگردد.خاندوزی با بیان‌اینکه یکی از شرکت‌های مهم دانش‌بنیان تولیدکننده محصولات دستگاه‌های «X_RAY» (آشکارساز) در استان اصفهان مستقر است، اضافه کرد: حدود ۴۰ مورد از دستگاه‌های آشکارساز چمدانی تولیدی با همکاری گمرک ایران در گمرکات کشور نصب خواهد شد و امیدواریم بتوانیم از افزایش ظرفیت در تجارت خرد کشور استفاده کنیم.


گمرک اختصاصی مجتمع فولاد مبتارکه در زمینی به مساحت ۲۶ هکتار و با ۳۴ هزار مترمربع انبار مسقف و ۲۲ هکتار بارانداز محوطه و کانتینری احداث شده است.

کاهش دپوی بار گمرک مرزی بویژه گمرک شهید رجایی از مهمترین اهداف توسعه گمرک اختصاصی فولاد مبارکه است.


با راه‌اندازی این مجموعه، هزینه‌های انبارداری، دموراژ تخلیه و بارگیری در مجتمع فولاد مبارکه بشدت کاهش می‌یابد.

گمرک اختصاصی فولاد مبارکه از سال ۱۳۶۱ همزمان با راه‌اندازی این مجتمع با چارت سازمانی مصوب، فعالیت خود را آغاز کرد.

فولاد مبارکه مواد اولیه بیش از سه هزار کارخانه و کارگاه تولیدی کشور در صنایع لوله و پروفیل، نفت، گاز و پتروشیمی، خودرو، موتور‌های الکتریکی، لوازم خانگی، فلزی سبک و سنگین، ساختمانی، غذایی، کشتی‌سازی و سازه‌های دریایی و … را تامین می‌کند.

این شرکت هر سال بخشی از محصولات خود را در راستای ارتقای کیفیت، برآورده کردن نیاز ارزی و حضور در بازار‌های جهانی آن صادر می‌کند و با توجه به اعتبار کسب شده در بازار جهانی، اکنون ظرفیت و اعتبار لازم برای صادرات محصول به بیش از ۳۸ کشور جهان را دارد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۴۳ ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
فولاد مبارکه و ذوب آهن چرا مرکز را از طریق زاگرس مرکزی به بنادر خوزستان اتصال نمی‌دهد کاری پر منفعت برای هر سه استان و چه بسا استانهای شرقی که شرکتهای فولادی و نفتی خوزستان هم باید در آن مشارکت کنند