مدیرکل استاندارد همدان گفت: ۱۷ آزمایشگاه از مجموع ۲۳ آزمایشگاه استان موفق به کسب گواهینامه استاندارد ۱۷۰۲۵ در سال‌جاری شدند.

امیرمسعود مجیدی گفت: مرکز ملی تایید صلاحیت ایران به عنوان مرجع رسمی، وظیفه اعتبار بخشی و تایید صلاحیت نهاد‌های ارزیابی و انطباق را بر عهده دارد و ارتقا تمام آزمایشگاه‌های استان به کسب گواهینامه بین المللی ۱۷۰۲۵ که اعتبار جهانی به تولیدات کشور در زمینه‌های مختلف می‌دهد تا پایان سال در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

وی حفظ و نگهداری اعتماد به زنجیره تامین، اطمینان پذیری به نوآوری و تکنولوژی‌های جدید، رفع موانع تجارت، ظهور مصرف کنندگان آگاه، حمایت از نیاز‌های حاکمیتی، استفاده از تکنولوژی از راه دور به منظور بهبود نتایج ممیزی و سازگاری با دنیای در حال تغییر را از جمله اهداف این اداره کل برای ارتقا آزمایشگاه‌های استان به گواهینامه ۱۷۰۲۵ اعلام کرد.

مدیرکل استاندارد استان همدان اظهار کرد: این اداره کل با اجرای ۲۰ هزار و ۷۵۰ مورد توزین در استان رتبه ششم کشوری را کسب کرد.

مجیدی ادامه داد: استان همدان در توزین ترازو‌های سبک رتبه پنجم کشوری، در توزین سنگین و باسکول‌ها رتبه سوم کشوری، در توزین نازل‌های سوخت رتبه هفتم کشوری و در توزین نازل‌های CNG رتبه هشتم کشور را کسب کرده است و در کل از نظر انجام برنامه‌های اوزان رتبه ششم کشوری را دارا است.

وی افزود: در سال گذشته ۱۵ هزار و ۹۸۰ توزین از واحد‌های تولیدی و چهار هزار و ۷۷۰ توزین از نمونه‌های خریداری شده از بازار در استان انجام شده است.

مدیرکل استاندارد استان همدان با اشاره به اینکه سازمان ملی استاندارد در پنج حوزه در بحث اوزان فعالیت دارد گفت: توزین ترازو‌های سبک در داد و ستد عمومی، توزین ترازو‌های سنگین و باسکول، کنترل نازل‌های سوخت، کنترل نازل‌های CNG و نیز خالص فروشی و حذف درج وزن تقریبی یا "وزن رواداری" در دستور کار این اداره کل قرار دارد.

مدیرکل استاندارد استان همدان اظهار کرد: به منظور صحت عملکرد وسایل توزین ترازو‌های سبک که در صنوف و داد و ستد‌های عمومی مورد استفاده قرار می‌گیرد سال گذشته پنج هزار و ۹۳۹ مورد آزمون برای کنترل و صحت ترازو‌های سبک انجام شد.

مجیدی در خصوص توزین ترازو‌های سنگین و باسکول‌های جاده‌ای افزود: در سال گذشته ۴۲۴ مورد باسکول مورد آزمون و صحت عملکرد قرار گرفت و کنترل شد.

وی ادامه داد: در بحث نازل‌های سوخت در سال گذشته ۲ هزار و ۱۲۷ مورد نازل سوخت شامل نازل سوخت مایع، گازوئیل و بنزین کنترل شد که کم فروشی انجام نشود.

مدیرکل استاندارد استان همدان گفت: ۲۱۵ مورد آزمون CNG در سال گذشته انجام شد تا مقدار گازی که تحویل خودرو‌ها می‌شود مطابق با عدد مندرج در دستگاه باشد.

مجیدی با اشاره به موضوع مقابله این اداره با کم فروشی و عرضه محصول با وزن کمتر از میزان درج شده، در طرح «پیش بسته بندی» افزود: مراجعه به کارخانه‌ها و ارزیابی و مطابقت وزن محصولات با وزن درج شده در روی بسته بندی و نیز خریداری و توزین محصولات توزیع شده در بازار در دستور کار این اداره کل قرار گرفته است.

وی یادآور شد: هدف از اجرای طرح «پیش بسته بندی» را رعایت حق الناس و احقاق حقوق عامه مردم از جمله مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مشابهی است که با صحت و صداقت کار انجام می‌دهند، برشمرد.

مدیرکل استاندارد استان همدان با بیان اینکه در طرح پیش بسته بندی وزن خالص واقعی کالا با وزن درج شده در روی بسته بندی کالا مطابقت داده می‌شود افزود: پس از آزمایش ۳۲۰ نمونه از مواد غذایی بسته بندی سطح بازار و انبار‌ها و مراکز تولید مشخص شد، وزن ۹۶ نمونه با میزان درج شده روی کالا تطابق نداشته و کمبود کمیت مشاهده شد که تذکر گرفتند و بیشتر آن‌ها رفع نقص کردند.

مجیدی ادامه داد: به واحد‌های تولیدی اطلاع رسانی شده است که فقط وزن خالص را روی بسته بندی تولیدات خود درج کنند و البته این به معنای عدم وقوع خطا در فرایند توزین واحد صنعتی و تولیدی نیست و خطا در حد مورد تایید اداره استاندارد قابل قبول است، اما پیش از این با درج وزن رواداری، برخی واحد‌های صنعتی توزین خود را مطابق کاهش وزن تنظیم می‌کردند.

وی با اشاره به اینکه تمام برنامه‌ها و تعهدات ابلاغی از سوی سازمان بیش از صددرصد انجام شده است اظهار کرد: در توزین سبک ۳۰۸ درصد، در توزین سنگین ۱۲۱ درصد، در توزین نازل‌های سوخت ۱۰۶ درصد و در زمینه توزین نازل‌های CNG میزان ۱۱۹ درصد تعهدات این اداره کل محقق شده است.

مدیرکل استاندارد استان همدان یادآور شد: طبق اعلام سازمان ملی استاندارد، مردم در هنگام خرید می‌توانند با ارسال کد ۱۰ رقمی درج شده زیر نشان استاندارد به سامانه پیامکی ۱۰۰۰۱۵۱۷ از صحت علامت استاندارد و کیفیت محصول خریداری شده مطمئن شوند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.