محمدباقر قالیباف در میزگرد فرهنگی به تبیین برنامه‌های خود پرداخت.

محمدباقر قالیباف نامزد انتخابات ریاست جمهوری چهاردهم در برنامه میزگرد فرهنگی شبکه دو سیما به تبیین برنامه‌های فرهنگی دولت خود پس از پیروزی در انتخابات پرداخت.

صدیقه سادات حجازی و مصطفی غفاری، مشاوران قالیباف نیز در این میزگرد پاسخگوی سوالات کارشناسان بودند.

قالیباف در ابتدای این میزگرد اظهار کرد: موضوع فرهنگ از موضوعات مهم جامعه است. دولت چهاردم را به عنوان دولت خدمت و پیشرفت انتخاب کردیم. وقتی حرف از خدمت و پیشرفت می‌زنیم هم‌کنشی با مسائل اجتماعی و فرهنگی دارد. پیشرفت بر فرهنگ اثرگذار است. فرهنگ بر پیشرفت و خدمت اثرگذار است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری افزود: بدون اینکه به اولویت‌های فرهنگی نپردازیم نمی‌توانیم به پیشرفت برسیم. رهبر انقلاب بدون شک برگزیده ترین شخصیت فرهنگی ما است. ایشان ۱۰ سال بر مسائل اقتصادی تاکید داشتند، چون مسائل اقتصادی بر مسائل فرهنگی تاثیر می‌گذارد. ما وقتی از پیشرفت حرف میزنیم حرف از فرهنگ کار، تولید و سرمایه‌گذاری و جهادی می‌زنیم.

وی ادامه داد: در دوران کرونا حرف از مواسات و همدلی می‌زدیم. وقتی مردم به میدان می‌آیند و مواسات و همدلی را به نمایش می‌گذارند روزانه ۷۰۰ نفر که از دنیا می‌رفتند ظرف سه ماه تعداد آنها تک رقمی می شود.

قالیباف افزود: وقتی کشوری رقم تورم بالایی دارد، شرایط به گونه ای می شود که خانواده ها و مردم نمی توانند اخلاق را آن طور که باید رعایت کنند، لذا در ادامه بحث خواهم کرد که نقش فرهنگ در دولت ما نقش بسیار کلیدی و برهم‌کنش با مسائل اقتصادی است.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: موضوع زن و خانواده مهمترین موضوع در عرصه فرهنگ است. زن را به عنوان پایه و سلول خانواده می‌شناسیم. فرهنگ، زنانه‌ترین عنصر جامعه است.

ویژگی‌ آقای قالیباف این است که کار را تمام می‌کند

حجازی مشاور قالیباف در ادامه این برنامه گفت: به عنوان یک کنشگر حوزه زنان یکی از وظایف خود را رصد مسائل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی حوزه زنان و خانواده می‌دانم. در رصدی که انجام می‌دهیم تلاش داریم که سیاستهای بالادست تدوین شود، اما چقدر در عرضه برنامه خود را نشان می‌دهد مقوله دیگری است که وظیفه رصدی ما آن را تعیین می‌کند.

وی ادامه داد:طی بیش از ۱۵ سالی که در این حوزه فعال بودم یکی از جا‌هایی که ما از اقداماتش بهره برداری کردیم بین زنان ایرانی و زنان سایر کشور‌ها بود. اتفاقاتی که در شهر تهران و مدیریت قالیباف رخ داد. فضا‌های زیادی باز کرد و گروه‌هایی به کشور آمدند که زمان ورود تصوری دیگری داشتند و وقتی که بازمی‌گشتند نظرشان عوض می‌شد.

مشاور قالیباف بیان کرد: یکی از نظرات و گفتمان‌ها را که به طرف غیرایرانی نشان دادیم خدماتی بود که زمان آقای قالیباف در پلیس رخ داد و آن حضور پلیس زن و دانشگاه پلیس زن بود که ریاستش هم با زنان بود. 

حجازی گفت: در زمان شهرداری او یکی از بهره‌برداری‌های جدی خدماتی بود که برای زنان فراهم شد. بهره‌برداری نه برای خودم در محیط کار. وقتی خارجی‌ها می‌آمدند می‌دیدند که مراکز خاص برای بانوان ایجاد شده  یا مدل پارک‌هایی که برای بانوان تاسیس شده بود، حالت خانواده محور داشت.

او ادامه داد: همکاری نزدیک با آقای قالیباف نداشتم، اما در حوزه رصد بودم. یکی از جا‌هایی که می‌شود ادعا کرد سیاست را به حوزه برنامه برای زنان تبدیل کرد جایی بود که آقای قالیباف بود و مدیریت کرد. 

مشاور قالیباف اظهار کرد: در مجلس هم اتفاقات خوبی افتاد و کار‌های نیمه تمام انجام شد. یکی از ویژگی‌های آقای قالیباف این است که کار را تمام می‌کند.

قالیباف تا حالا دست به تخریب کسی نزده است

غفاری دیگر مشاور قالیباف نیز اظهار کرد: من یک معلم در دانشگاه هستم. فرزندان شما در دانشگاه از من درباره شخصیت و عملکرد فرهنگی قالیباف سوال می‌کنند. بخشی از سوالات پرتکرار مردم را پاسخ می‌دهم. در جامعه کنشگرانی داریم که صاحب فکر و ایده در زمینه فرهنگ هستند و شاید کمتر برخوردیم به مدیرانی که فهم درستی از پیچیدگی‌های فرهنگی داشته باشند و بتواند ایده نادرست را تشخیص دهند و ایده‌های خوب فرهنگی را عملی کنند.

وی ادامه داد: کمتر مدیری را دیدم که شرایطی مثل قالیباف در عملیاتی کردن ایده‌ها و تمام کردن کار داشته باشند. در شرایط اجتماعی و فرهنگی ما در شکاف‌های اجتماعی مسئولیت داریم و رئیس جمهور بیش از همه مسئولیت دارد. کسی که با رای مردم این سمت را می‌گیرد کارنامه اش باید نشان دهد که به دنبال ترمیم شکافهاست و شکاف‌ها را تشدید نمی‌دهد.

مشاور قالیباف افزود: زمانی که کشور در سال ۱۴۰۱ در اغتشاش بود، قالیباف با کنشگران حوزه، دانشگاه و دانش آموزان جلساتی را برگزار کرد. او گوش کرد که اقشار مختلف مردم ایران چه می‌گویند. حکمرانی که گوشش باز باشد و به تکثر فرهنگی و اجتماعی گوش کند حضورش در ریاست جمهوری مغتنم است. بدون رودربایستی قالیباف در فعالیتهای سیاسی تخریب می شود، اما او تا حالا دست به تخریب کسی نزده است.

غفاری ادامه داد: در دو مورد تاکیدات قالیباف را دیدم که درباره آن دغدغه دارد این است اگر نگران آینده ایران هستیم در دو زمینه نیاز به سرمایه گذاری داریم؛ یکی خانواده است که بالاترین سرمایه اجتماعی است و بیشترین فشار بر روی آن است. جای دیگر نظام پرورشی است. نیاز داریم یک نظام آموزشی مردمی و ملی داشته باشیم که کیفیت آموزش را برای فرزندان برابر کند. 

یاوری کارشناس فرهنگی در ادامه برنامه اظهار کرد: آموزش و پرورش نیروی انسانی کافی ندارد و بهره وری پایین دارد. فناوری‌های آموزشی و فناوری‌های نوین، زیرساخت‌های ناکارآمد و سهم بسیار پایین بودجه از جی دی پی و بودجه عمومی کشور از مشکلات آن است که در سند آموزش و پرورش قابل توجیه نیست. سوال من این است، چگونه باید حرکت کرد تا نظام آموزش و پرورش شکوفا شود؟

معیشت معلم مهم است

قالیباف پاسخ داد: یکی از جا‌هایی که نشست استماع برگزار کردیم نشستی با دانش‌آموزان مدرسه علامه حلی بود. در آموزش و پرورش باید مدیریت قوی و ثبات مدیریتی داشته باشیم. در بیست سال گذشته ۱۷ وزیر و سرپرست در این وزارتخانه داشتیم. سلسله مراتب در آموزش و پرورش مشکلات جدی دارد. آموزش پرورش برای تحول دو عنصر بیشتر ندارد و آن معلم و مدرسه است. حتما معیشت معلم مهم است، اما مهمتر از معیشت منزلت آنها است.

وی ادامه داد: ما در دولتی که مدنظر داریم مدیریت قوی، ثبات و هوشمندسازی را انجام می‌دهیم. سیستم شاد بروکراسی را از میان برداشت، اما بلافاصله بعد از اتمام کرونا این برنامه را کنار گذاشتیم.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: فکر می‌کنم این موضوع اهمیت زیادی دارد و ما در آموزش و پرورش آن قدری که به ذهن دانش آموزان فشار می‌آوریم به حوزه تربیت و اوقات فراغت و مهارت آموزی کم توجه هستیم. 

قالیباف بیان کرد: در دولت چهاردهم انشاالله این موضوع در اولویت قرار می‌گیرد و این امر یک شعار نیست و به‌طور روشن در برنامه هفتم ما چندین ماده خاص تحولات آموزش و پروش دیده ایم و ماده ۸۷، ۸۸، ۸۹ و ۹۰ به این امر اختصاص دارد و بیش از شانزده الی هفده حکم آورده شده و همه آنها این نکات را بیان می‌کند ما سعی کردیم که با نخبگان صحبت کنیم چرا که مهمترین موضوع در آموزش پرورش بهره‌وری است که دو رکن مدیریت و علم را دارا است.

وی افزود: برنامه هفتم سند قانونی است، اما اگر رئیس جمهور آینده قوی نباشد این قانون به اندازه برگ کاغذی ارزش نخواهد داشت و مثل این می‌ماند که یک نفر گواهینامه را می‌گیرد، اما رانندگی بلد نیست لذا قانون برنامه هفتم باید با مدیر قوی قابلیت انجام پیدا می‌کند.

واکنش قالیباف به دستگیری دو فعال رسانه‌ای

حسین انتظامی کارشناس فرهنگی در این میزگرد گفت:  واقعیت این است که ما فضای رسانه‌ای را به فضای رسانه‌ای خارج باخته ایم. ماده ۴ قانون مطبوعات می‌گوید که هیچ مقام دولتی و غیردولتی نمی‌تواند به رسانه‌ها بابت انتشار یا عدم انتشار اخبار فشار بیاورد.

وی ادامه داد: دستگاه‌های مختلف به رسانه‌ها می‌گویند که چه بنویسند که این امر باعث انفعال آن‌ها شده است. آقای قالیباف شما در سه سال گدشته برای کاهش فشار بر روی رسانه‌ها چه کرده‌اید و برنامه شما در آینده چیست؟

انتظامی تصریح کرد: دو تن از فعالان رسانه‌ای در زمان آغاز تبلیغات دستگیر شدند که گفته می‌شد به دلیل شکایت شما بازداشت شدند، اما بعد مشخص شد نه. برنامه شما برای آزادی آنان چیست؟

قالیباف در پاسخ به انتظامی گفت: بدون شک آزادی رسانه به‌عنوان نمایندگی افکار عمومی است که می‌توانند نظارت کنند و پیشرفت جامعه و نقد مردم وظیفه آنهاست و باید آزادانه عمل کنند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد: اگر خاطرتان باشد بنده زمانی که فرمانده نیروی انتظامی بودم فرمانده قبلی بیش از دویست شکایت از رسانه‌ها کرده بود، اما اولین کار من پس گرفتن آن شکایت‌ها بود. در حوزه شهرداری تهران همیشه اینگونه عمل کرده ام.

قالیباف اظهار کرد: خبرنگاران بازداشت شده‌ای که به آنان اشاره کردید در دادگاه اولیه و ثانویه و در دیوان عدالت اداری شاکی خصوصی دارند. اگر شما می‌خواهید من از شاکیان خصوصی خواهش کنم که آنها را آزاد کنند، این کار را خواهم کرد.

وی ادامه داد: وقتی فردی شاکی خصوصی دارد حقوق مردم مهم است. وقتی رسانه‌ای به اشتباه موضوع دروغی را منتشر کرد شخصا شکایت نکردم و همیشه حامی رسانه‌ها بوده‌ام. رسانه صدای حق جامعه است.

قالیباف گفت: درباره حوزه زنان بنده معتقدم حوزه فرهنگی زن و خانواده بسیار مهم و جدی است و هرکجا بنده توفیق خدمت داشته‌ام و خواهم داشت این امر را سرلوحه قرار می‌دهم. 

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: در شهرداری تهران این بحث پیش آمده بود که شهر مردانه ساخته شده است و فضا برای حضور خانم‌ها در محیط عمومی و مربوط به اوقات فراغت فراهم نیست و این موضوع همواره برای من مهم بوده است.

وی گفت: یک‌بار درباره حوزه حمل‌و‌نقل بحث می‌کردیم و بحث این بود که فاصله ایستگا‌ها چقدر باشد و اختلاف‌نطر وجود داشت و من مبنا را بر این گذاشتم که چون خانم‌ها از این وسایل استفاده می‌کنند باید در نظر گرفته شوند و نتیجه این شد که اگر یک خانم باردار بخواهد رفت‌و‌آمد کند باید حدود سیصد متر راه می‌رفت تا به ایستگاه حمل‌و‌نقل برسد و همکاران این موضوع را قبول نمی‌کردند، اما به زوریخ رفته بودم و یکی از اساتید دقیقا همین عدد سیصد متر را برای فاصله ایستگاه‌های وسایل نقلیه عمومی مطرح کرد.

قالیباف بیان کرد: در فرهنگ ایرانی روز‌های جمعه پدر و پسر به کوه و استخر می‌روند و خانم‌ها باید بمانند و صبحانه آماده کنند لذا ما در شهرداری تهران استخر‌های دوقلو ساختیم تا خانواده‌ها بتوانند باهم به تفریح بپردازند.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد: در ساخت پارک‌های پایتخت این امر مدنظر قرار گرفت و وقتی متوجه شویم که فرهنگ زنانه‌ترین عنصر جامعه است و در تحقق این امر وفادار می‌مانیم.

وی افزود: تا قبل حضور بنده پلیس زن در نیروی انتظامی نداشتیم و اگر خانمی بود کارمند بود و پست افسری نداشت، اما تصمیم گرفتیم به دلیل اعتقاد به بانوان خانم‌ها درجه بگیرند.

مدیر پروژه‌ای نیستم

قالیباف تصریح کرد: من مدیر پروژه‌ای نیستم و پروسه‌ای هستم، اما می‌دانید که پروسه‌ای هم پروژه‌ای است لذا وقتی که چشم‌اندازی مطرح می‌شود به چند برنامه پنج ساله تبدیل می‌شود و بعد به برنامه یک ساله و بعد به پروژه‌های یک ساله بدل می‌شود.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد: یکی از اشتباهات ما این است که فکر می‌کنیم هر سازه‌ای را ساختیم باید به‌دنبال پیوست فرهنگی برایش باشیم و این اشتباه است، زیرا فرهنگ را اساس نمی‌دانیم. اصلا اساس سیستم‌های ساختاری باید موضوعات براساس نیاز فرهنگی باشد و ما در تهران این‌گونه کار را جلو بردیم.

وی افزود:  شهر تهران طرح تفضیلی به مدت چهل سال نداشت. ما ابتدا طرح جامع شهر و بعد طرح منظرش را تصویب کردیم. ما منطقه ۱۲ را داشتیم که ۲۵۰ هزار جمعیت با ۵۰ مسجد بود پس یعنی پیوست فرهنگی نداریم. در سینما و تئاتر جانمایی نداشتیم و از من نباید توقع محتوا داشته باشیم.

قالیباف ادامه داد:  باغ کتاب در تراز جهانی بوده است. پیوست فرهنگی این نیست که حالا که این را ساختیم بریم جای تنگ و تاریکش را کتابخانه کنیم. امروز در تهران بزرگترین باغ کتاب. باغ فناوری و...  را داریم.

باید حضور قدرتمندانه‌ای در فضای مجازی داشته باشیم

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: شفاف بگویم باید حتما حضور قدرتمندانه‌ای در فضای مجازی داشته باشیم وگرنه حتما ولنگاری خواهد بود.

وی ادامه داد: به یکی از پایتخت‌های کشورهای اسکاندیناوی سفری داشتم بچه تا زیر ۱۸ سال اگر در فضای مجازی باشد پدرش حق دارد تمام فعالیت‌هایش را کنترل کند پس نباید مانع حکمرانی شویم. 

قالیباف افزود: پنج بند به مجلس رفت و پیگیری شد و در کمیسیون فرهنگی و تصویب شد. در فضای مجازی بدون شک محدودیت‌هایی باید ایجاد کنیم در زمینه‌ای که ولنگاری نباشد. در جایی که محدودیت ایجاد می‌شود حتما فرصت و تهدید دارد. باید گشایش ایجاد کنیم که این هم همین‌طور است چون حتما تهدید و فرصت دارد.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری بیان کرد: امروز شاهدید اکثر مشاغل در فضای مجازی هستند و در حوزه فرهنگ، تولید کالا‌های فضای مجازی بسیار موثرند. امروز بازدید‌های اینترنتی بسیار موثر است و ما بحران آینده داریم برای کمبود جمعیت، اما در پنجره طلایی جهانی برای سال‌های آینده هستیم. در فضای اینترنتی مخصوصا برخی کشور‌ها زبان و فرهنگ خود را تبلیغ می‌کنند.

وی تصریح کرد: سهم اقتصاد فقط در حوزه بازی‌های اینترنتی بالای ۲۰۰ میلیارد دلار در سال است و سهم ما ۱۰ میلیارد دلار است؛ آیا این درست است؟ اگر فرصتی فراهم شود که در همین بازی‌های ما بتواند فرهنگ ما تبلیغ شود تا این فرصت جبران شود. از سوی دیگر اگر مسدود کنیم او به سراغ فیلترینگ می‌رود، اما من بگویم این به معنی این نیست که ولنگاری مجازی داشته باشد بلکه باید حتما حکمرانی باشد، اما باید بشناسیم که چه فرصت‌ها و تهدیداتی داریم.

اگر نخبگان شاد نباشند مهاجرت شروع می‌شود

قالیباف در پاسخ به سوالی در زمینه فرصت‌هایی که برای نخبگان ایجاد خواهد کرد، بیان کرد: ما اگر بخواهیم تحول ایجاد کنیم در موضوع اقتصادی که اولویت ماست باید بگویم کشورمان باید مولد باشد. باید چهار موضوع را تولید کنیم قدرت، ثروت، معرفت و منزلت.

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: در حکمرانی ما باید بدانیم که حکمران و مدیر قوی  بتواند این‌ها را به هم تبدیل کند و در هم موثر باشد یعنی چگونه منزلت را به ثروت تبدیل کند. بله ممکن است کسی در مسیر نادرست ثروت داشته باشد و به دنبال منزلت باشد و زمانی هم کسی با مواسات به دنبال منزلت باشد، بدون علم و نخبگان محال است بتوانیم این کار را کنیم. نخبگان و مردم دو عنصر موثر هستند که هر زمان حذف کردیم همه چیزمان را از دست دادیم. نخبگان ما باید شاد باشند. در سال ۱۴۰۱ دانش آموزان به من گفتند این چه مدیریتی است، آیا کتاب‌های ما را خواندید؟ چه به من یاد دادید که امروز مطالبه دارید؟

وی ادامه داد: اگر نخبگان شاد نباشند مهاجرت شروع می‌شود. پس نخبگان کلید حل هستند ما فهم این را نداریم که مشکل را به مساله تبدیل کنیم و آن را حل کنند. نخبگان می‌توانند مشکل را به مساله تبدیل کنند وگرنه مشکل را از جایی به جای دیگر می‌برند که ناترازی‌های کشور ریشه در این زمینه دارد. اساس ما در بهره‌وری علم و مدیریت نقش بسزایی دارد.

نظر قالیباف درباره فیلترینگ

قالیباف در پاسخ به سوال حسین انتظامی درباره فلیترینگ، ممیزی فرهنگ و هنر و حفظ وزیر ارشاد بیان کرد: من نماینده مردم هستم و باید صدای آنها را دنبال کنم، اما باید حرمت قانون را حفظ کنیم البته باید اصلاح قانون را دنبال کنیم. هرجا، هرکس پا را فراتر از قانون گذاشت من در مجلس و کمیسیون‌های تخصصی رسیدگی خواهم کرد. 

وی در اواسط بحث در پاسخ به سوال انتظامی درباره اینکه در زمانی که ما در وزارت ارشاد بودیم هر هفته وزیر ارشاد به مجلس احضار می‌شد، اما وزیر ارشاد دولت سیزدهم چندبار به مجلس احضار شده است؟، گفت: در سه سال دولت شهید رئیسی یک وزیر استیضاح شده است و همه وزرا به صحن برای توضیح آمده‌اند. من مکلفم از قانون پاسداری کنم. شما در کدام دوره شاهد این همه تغییرات بودید. مهم این است که اگر باید عوض شود بشود حتما دنبال استیضاح هستید؟

نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری اظهار کرد: ما گزارش‌های مردمی را رسیدگی می‌کنیم. من می‌گویم به‌خاطر اینکه توجه به حکمرانی نداریم در آموزش و پرورش که باید شایسته‌پروری کنیم این کار را نکردیم. اگر مدیری قوی و امین است نباید توجه کنیم موافق قالیباف است یا نه و باید او را در کابینه بیاوریم. من هرگز پروژه‌ای را کلید نزدم بلکه تابلو‌یی زدم و نوشتم این پروژه چه زمانی تمام می‌شود تا جایی که بسیاری به من گفتند خود را این‌گونه در معرض عموم نگذار.

قالیباف درباره اینکه برای عدم افول رشد علمی کشور چه‌کار باید کرد، گفت: برخی از کشور‌های منطقه رشدشان ممکن است نسبت به ما بیشتر باشد، اما این رشد بادکنکی است که اساتید برجسته را آوردند و مقالاتی را دنبال می‌کنند یعنی آثاری را که ما برای تحول دنبال می‌کنیم، نیست. سرمایه‌گذاری در زمینه تحقیق وجود ندارد. منزلت و شادابی اساتید اگر حفظ شود او از ما دلسوز‌تر است.

غفاری کارشناس در ادامه بیان کرد: چند ماه قبل یکی از دوستان مشترک ما عذرشان خواسته شد قبل از اینکه در صفحه خودم درباره او پستی بگذارم دوست بزرگوار کارنامه علمی‌شان را نشان داد. متاسفانه هیچ نکات علمی وجود نداشت، اما ما می‌خواهیم این را در پشت عناوین علمی پنهان کنیم.

خبرنگاران: محمد امیرحسینی، فاطمه سیدی و فاطمه تورانلو

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۴۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۳ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
اینها آمدن که تحصیل را رایگان کنن الان هر طرف نگاه بندازید مدرسه غیر انتفاعی و دانشگاه آزاد میبینید
بعد مافیا انقدر رخنه کرده که معلم ها درست درس نمیدن تا دانش آموز در پایه های بالاتر مجبور به شرکت در کلاس های مختلف آموزشی از موسسات مختلف بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۵ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
آموزش و پرورش با این مدل مدیریتی که داشته هر روز روبه زوال میرود...
بچه ها انگیزه ای برای درس خواندن ندارند...
معلمان با وجود منزلتی که ایجاد کرده اند وشرایط اقتضادی سخت انگیزه و انرژی برای تدریس ندارند.‌.و پشت سر هم ،بخشنامه ها و طرح هایی صادر میشود که تاثیر خاصی در ارتقا دانش و آگاهی بچه ها و عوامل آموزش و پروش ندارند.


واقعا" اگر آموزش و پرورش را درست مدیریت کنند،بیشتر مشکلات یک مملکت درست میشود.
Iran (Islamic Republic of)
مهران معین
۰۹:۵۶ ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
کارنامه خدمت رو ملاک قراربدیم جناب قالیباف لباس خدمت هر ارگانی چه نظامی وچه غیر نظامی رو برتن داشتند تاثیر بسزایی برروند اون ارگان داشتندکه انشالله این توانایی در امر خطیر ریاست جمهوری در بهترین زمان شامل حال ملت ایران بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۲۰ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
مردم کلی اعتراض نسبت به قانون بازنشستگی داشتند وکلی کارزار راه افتاد اما انگار نه انگار...صدای مردم نشنیده ماند...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۱۹ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
یکی از بدترین قانون هایی که در این دوره وبه ریاست شما آقای قالیباف ، مثل آب خوردن راحت تصویب شد ،عقب افتادن بازنشستگی بود.
اگر دولت و عوامل اجرایی ناکارآمد نمیتوانند قوانین بیمه رو سرو سامان بدهند و افراد بی دین هم از طرق مختلف دست به سوء استفاده از بیمه میزنند و اعتبارات کم میاورد ...چرا باید تاوانش رو مردم بیچاره بدهند .
مخصوصا" افرادی که تازه استخدامند وسالهای سال باید کار کنند...
چرا باید عوامل اجرایی پاسخگو برای مدیریت نا کارامد شان نباشند.
Iran (Islamic Republic of)
بی نتم
۱۳:۳۳ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
وزیر ی که به درد نمی خوره باید‌ برکنار بشه وزیر آموزش پرورش به درد نمی خوره
Germany
ایران ما
۰۹:۱۰ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
فعلا که وزیر آموزش پرورش نگران حوزه علمیه هست تا آموزش و پرورش .
Iran (Islamic Republic of)
افرا
۰۳:۱۱ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
فقط شعار ، همینکه پیروز شدند ، پستهای مملکتی رو مثل گوشت فربانی بین اعضای باند خودشون تقسیم میکنند
Iran (Islamic Republic of)
امین
۰۰:۲۸ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
جناب آقای قالیباف شما ۴ سال رئیس مجلس بودی کارنامه شما نشانگر ناکارآمدی شماست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۲۳ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
چراتازه یادت افتاده من مستمری بگیر برای شهریه فرزند چهارم ابتدایی در یک شهرستان کوچک ۳۵ میلیون هزینه کرده ام از عملکردت ناراضی هستیم
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۲۲ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
هرچی میگه همان وعده های قبلیه نه تنها عمل نکرد کاملا و100درصد مخالفتشان عمل کرد دروغ های شاخدار
Iran (Islamic Republic of)
داریوش
۲۲:۱۴ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
وزبر آموزش پرورش بعد یه سال کرونا اومد دهم کیازدهم را هم نهایی کرد نگفت اینا مجازی بودن باتین کار بیچارشون میکنم لعنت به این تصمیم مسخرش کاری کرد که دیگه کسب نتونه بر وانشگاه تاین کارش خیلیا ترک تحصیل خکاهند کرد
Iran (Islamic Republic of)
محمد
۲۲:۰۶ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
مگه رو قله نبودیم در آموزش پرورش هنوز گند کاری امتحان نهایی پاک نشده ها....
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۶:۵۱ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
?چشم امید غرب به اختلاف قالیباف و جلیلی در انتخابات

?اندیشکده امریکن اینترپرایز از پرنفوذترین موسسات سیاست‌گذاری ایالات‌متحده با انتشار گزارشی به وضعیت اصولگرایان در انتخابات پیش‌رو پرداخت.

?این اندیشکده آمریکایی با برجسته‌سازی کاذب و ادعایی از وجود اختلاف‌نظر بین جلیلی و قالیباف در مسائلی نظیر آزادی‌های اجتماعی و اصلاحات اقتصادی در حال تئوریزه کردن اختلاف جدی بین این دو نامزد جبهه انقلاب است‌.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۴۴ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
اگر هوشمند سازی مدارس یعنی اداره ی آموزش و پرورش از جیب معلم، نادیده گرفتن حقوق شهروندی معلم،لگدمال کردن حریم خصوصی معلم، اجبار معلم به نصب پیام رسانی خاص بر روی گوشی تلفن همراه شخصی خودش، اجبار معلم به دادن شماره تلفن شخصی به والدین و دانش آموزان که شما حق نداری از اون به عنوان مدیریت قوی یاد کنی باید از این هوشمند سازی به عنوان نادیده گرفتن منزلت افراد یاد کنی...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۵ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کارمند جز دانشگاه آزاد قشم از والدین برای انجام کارهای عادی رشوه میگیره.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۳۱ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
تا حالا ۱۵ میلیون ایرانی به ترکیه رفتن.واسه خرید و سیاحت.از دلال و اراذل اوباش و دکتر بگیر تا بقال و چقال و نجار و نونوا و آشپز

اونوقت گیر دادیم چرا زن خلبان و فرمانده سپاه و فراجا و رئیس مجلس رفته ترکیه
وقتی ۱۵ میلیون گداگودو رفتن چرا نباید زنش بره؟تازه خودشم نه.زنش
Germany
ایران ما
۰۹:۱۳ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
اونا با پول خودشون رفتن مثلا مسول یا کارمند بسیج چه کاری انجام میده که من باید مالیات بدم اون بگیره بره عشق و حال . بعد به همه توصیه ساده زیستی میکنن . اینهمه شغل الکی از پول مردم درست کردن
Iran (Islamic Republic of)
علی
۱۶:۱۳ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
سیسمونی بچه از ترکیه؟؟؟؟!!!!!در دیزی بازه حیای گربه کجاست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۰۰ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
این همونی نیست که می گفت کل دارایی ام یک پژو آردی قدیمی است و یه دو میلیون تومن در حساب بانکی ام دارم؟ خونه ام هم از خانومم است و خودم داماد سرخانه ام؟ بعد یهویی با 19 تا چمدان در ماجرای سیسمونی گیت گرفتنش؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۴ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
باتصویب قانونهای مسخره وبدون کارشناسانه مملکت رو به اینجا رسوندی چرادست ازسراین مردم برنمیداری
ایندفعه سیسمونی کجا میخوای بخری
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۴۳ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
فقط شعار کلی میدهند ویک برنامه درست وزمان بندی شده کمی برای اداره کشور ندارند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۲۶ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
بوجود اورنده پلیس ۱۱۰ بوجود آورنده شهرهای موشکی یار حاج قاسم.مرد پرتلاش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۴:۱۳ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
مجری برنامه موقع شروع گفت خانم ها مقدم هستن این جمله خلاف عقل و اسلام و فرهنگ ایرانه لطفا از اموزه های خارجی و خلاف فرهنگ استفاده نکنید برای شروع برنامه هم از فرد مسن تر شروع کنید احترام به بزرگ تر جزو فرهنگ ماست نه جمله خانما مقدمن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۲۵ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
امثال تو نیاز به روانشناس دارین
Iran (Islamic Republic of)
نازنین زهرا
۱۲:۱۷ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
واقعا داریم به کجا میریم که یک نفر دلسوز فرهنگ ایران و اسلام هست و یک حرف منطقی میزنه در جواب فردی دیگه میگه نیاز به روانشناس داری!!! باعث تاسفه اتفاقا شمایی که گفتی نیاز به روانشناس هست خودتون باید تحت درمان رونشناسی و روانپزشکی قرار بگیرید که از این جمله مشخص میشه چه بغض و کینه ای نسبت به ایران و اسلام در دل داری افراد سیه فکری مثل شما مشکل امروز جامعه هستند
Germany
ایران ما
۰۹:۱۶ ۲۶ خرداد ۱۴۰۳
..خوردی فرهنگ ما نیست مال بصره است . مثل عبایه بصره آوردین اسمش گذاشتین چادر ملی به همه هم میگین قانون هست همه باید اجرا کنن . دزدی هم غیر قانونی هست چرا وقت اختلاس خفه میشین چون خودت هم دزدی ولی چس دزد .
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۰:۵۰ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
اصلا هیچ کدوم برنامه ای برای اخراج مهاجرین نژاد افغانی و پاکستانی برنامه ای ندارن بدبخت کردن مردم رو این مهاجرین همه جا پر شده از افغانی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۶:۱۴ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
مگر صحبت‌های دکترپزشکیان را گوش نکردی؟
دکتر پزشکیان مخالف سرسخت مهاجران افغان هست
رای ما به دکترواقعی نه دکتر سهمیه ای ورانتی دکتر پزشکیان
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۴۰ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
بنظر من مدیریت درایت میخاهد که متاسفانه شما...
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۱۷ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
الله برکت الله سیسمونی. ترکیه ای
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۱:۴۵ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
داداش طرف آدم حسابیه طرف یه بنگاهیه بیشتر از این حرف ها انجام میده تونسته تو هم میتونی برو ترکیه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۵ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
از کرامات شیخ ما این است:
شیره را خورد و گفت شیرین است!
Iran (Islamic Republic of)
سرباز گمنام
۲۲:۲۷ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
همه ملت باید بدانند ، همه قشر جامعه دقت کنند،: گول صحبت های دروغگین و برچسب هایی که به نامزد ها میزنن نخورید، فردی که در عرصه عمل بوده را انتخاب کنید فردی که از جنس مردم باشد ،کسی که با زجر و بدبختی بزرگ شده باشد. کلام آخر : مردم عزیز در عرصه تبلیغات ستادهای انتخاباتی خواهشمندیم،خواهشمندیم تخریب نامزدهای دیگر نکنید ، خواهش میکنیم، تخریب نکیند، همه تایید شدگان خوبن ، اگر خوب نبودن که تایید صلاحیت نمی شدند.تمام..
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۹ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
هیچ درباره مهاجرت افغانی به ایران صحبت نمی‌کنی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۵۸ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
چهار کیلومتر آسفالت سالم تو مملکت نداریم همه شکسته همه چاله و چوله وزیر راه و شرمساری چه میکنه با این کشور؟!!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۴۷ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
چه خبر از سیسمونی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
سلامتی خبری نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۸ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
امیدوارم رئیس جمهور جدید برای آبادی و پیشرفت ایران و رضای خدا و رضای مردم تلاش کند
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
امیدواری خیلی خوبه امیدوار باش
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۸:۱۷ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
امیدواری شده گوشت کیلوی ۸۰۰هزار
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۱:۳۶ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
آقای قالیباف شما رئیس مجلس و شهرداری بودید چه گلی به سر این مردم زدید که حالا احساس کردین می تونید مفید تر باشید .....!!!!کاش به جای سوال های آب دوغ خیاری چند تا سوال اساسی می پرسیدن
United States of America
خود عبید زاکانی
۲۱:۲۴ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
همینکه جنابعالی درانواع و اقسام سمتهای رده بالا حضور ثابت داری کافی است.
Iran (Islamic Republic of)
Hadi
۲۰:۵۲ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
قشر زحمتکش و فرهنگی کشور هرگز به کسی مثل قالیباف اعتماد نخواهد کرد دگر بار.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۹:۲۹ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
شما به قول آقا فرد جهادی وانقلابی هستید
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۳۰ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
متاسفانه اینهایی که منفی میدن همش تحت تاثیر شایعات و تخریب های دشمن برعلیه قالیباف عزیز و بدرد بخور هستن، واقعا متاسفم به خاطر این بی بصیرتی ها و قدر ندانستن ها.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۲:۴۹ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
شمام مشخصه پروژه و پول گرفتی بیای تو کامنتا این حرفا رو بزنی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۰۳ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
در جواب ۲۲؛۳۰ بفرمایید آقای قالیباف تا بحال کدوم گره اقتصادی ملت رو باز کرده و مگر غیر از ایشان مسئول تورم و گرانیست! آیا ایشان اختیار نداره چند لایحه بده برای حل مشکلات جوانان ..بس کنین تا کی میخواین بی عرضگی و ترک فعل‌های اینهارو بپوشانید.بخدا شرمم میاد بگم ایرانی هستم وقتی مسئولین اکثرشان کاخ نشینن و اختلاسگر و ...ولی مردمش با این همه ثروت که هر کدام می‌بایست بهترین مسکن و خودرو و ....رو داشته باشن
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۳:۵۴ ۲۴ خرداد ۱۴۰۳
اشتباه مثبت زدم
آخرین اخبار