به گفته رئیس دومای دولتی روسیه بسیاری از کشور‌های مستقل، به ویژه کشور‌های بریکس، به دنبال جایگزینی برای دلار «سمی» هستند.

ویاچسلاو ولودین، رئیس دومای دولتی روسیه امروز جمعه تاکید کرد که «تحریم‌های غیرقانونی» ایالات متحده اعتماد بین المللی به دلار را تضعیف می‌کند.

اظهارات وی پس از آن بیان شد که وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم‌های جدیدی را علیه روسیه در رابطه با بخش‌های مختلف مانند دفاع، مالی و انرژی اعلام کرد.

ولودین در کانال تلگرامی خود در خصوص این اقدامات جدید نوشت: واشنگتن با اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه موسسات مالی کشورمان، سرانجام اعتماد به دلار به عنوان ارز ذخیره جهان را تضعیف کرد و این تنها روسیه نیست که اکنون آن را کنار گذاشته است.

به گفته رئیس مجلس دومای روسیه، تحریم‌های غیرقانونی علیه مؤسسات مالی روسیه به دلیل دلارزدایی، تأثیر مطلوبی برای آمریکا نخواهد داشت. بسیاری از کشور‌های مستقل، به ویژه کشور‌های بریکس، که نمی‌خواهند گروگان سیاست آمریکا شوند، به دنبال جایگزینی برای دلار "سمی" هستند.

ولودین گفت: محدودیت در پرداخت ها، دزدی ذخایر طلا و ارز باید به سایر کشور‌ها در مورد قابلیت اطمینان به ارز آمریکایی هشدار دهد. اکنون همه کشور‌ها درک کرده اند که ایالات متحده از ارز خود به عنوان ابزار فشار سیاسی استفاده می‌کند.

به گفته ولودین از سال ۲۰۲۲ تسویه حساب‌ها به واحد پول روسیه ۳.۵ برابر و با پول کشور‌های دوست فدراسیون روسیه - تقریباً ۱۵ برابر افزایش یافته است. بنابراین، بیش از ۹۰ درصد از تسویه حساب‌ها در کشور‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) با ارز‌های ملی انجام می‌شود. او تاکید کرد که تجارت بین روسیه و چین ۹۵ درصد به روبل و یوان انجام می‌شود.

مترجم: اعظم پورکند

برچسب ها: بریکس ، دلار زدایی ، روسیه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Turkiye
ناشناس
۱۱:۱۷ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
هیچ اعتمادی از بین نمی رود ، فقط اقتصاد روسیه فرو می پاشد و نارضایتی عمومی در این کشور ایجاد می‌شود
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۱۰ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
سادهههههه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۵۰ ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
اعتماد یک ارز به این است که قابل اطمینان باشد دلار یک سلاح سیاسی است و با أن تورم امریکا به کشورهای وابسته به آن صادر میشود به نفع جامعه جهانی است که این ارز کثیف را کنار بگذارد حتی عربستان هم به این مساله پی برده است و اعلام کرده است که معاملات نفتی اش را با ارزهای دیگر بغیر از دلار انجام خواهد داد
آخرین اخبار