نماینده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان گفت: اگر ایرانی مقتدر می‌خواهیم که مسیر پیشرفت را دنبال کند باید با شور و نشاط در انتخابات شرکت کنیم و کسی را انتخاب کنیم که بتواند مسیر نورانی خدمت به مردم و جامعه اسلامی را دنبال کند.

آیت‌الله مصطفی محامی در خطبه‌های نمازجمعه این هفته زاهدان گفت: یکی از راه‌های تحصیل تقوا و حفظ افراد و جامعه اسلامی تلاش برای ارتقاء سطح معرفت و شناخت مسائل دینی و اجتماعی است.
امام جمعه زاهدان گفت: در ماه ذی‌الحجه هستیم که از ماه‌های حرام و با برکت است و دهه اول ذی‌الحجه به تعبیر قرآن کریم ایام معلومات و دارای ارزش ویژه است و کار خیر در این ایام ارزش مضاعف دارد و در دستورالعمل‌های مسائل اخلاقی گاهی طی چهل روز یک برنامه خاص عبادی دارند و از اول ماه ذی‌القعده شروع و به دهه اول ذی‌الحجه ختم می کنند چنانچه حضرت موسی(ع) هم در قراری که با خداوند متعال داشت همان گونه که در قرآن کریم آمده است خداوند با حضرت موسی(ع)  ۳۰ شب قرار گذاشت و ۱۰ شب هم تمدید شد و این سنتی است برای چله نشینی و این ایام با برکت است و امیدواریم خداوند توفیق عنایت کند تا بتوانیم از برکات این ایام به درستی استفاده کنیم.
آیت‌الله محامی ضمن عرض تسلیت سالروز شهادت امام محمد باقر(ع) با اشاره به برخی مناسبت‌های پیش رو عنوان کرد: یکشنبه نهم ذی‌الحجه روز عرفه و دوشنبه دهم ذی‌الحجه روز عید سعید قربان از اعیاد بزرگ مسلمانان و آغاز دهه امامت و ولایت است.
امام جمعه زاهدان اضافه کرد: روز عرفه روز عرفان، معرفت و شناخت است تا اینکه انسان با خدای خود خلوت و راز و نیاز و مناجات داشته باشد و هر کس در حد خود با خداوند متعال ارتباط برقرار و به معرفت و شناخت خود نسبت به معبود بیفزاید.
آیت‌الله محامی اظهار داشت: اگر معرفت خدا به درستی صورت گرفت پیامبر و حجت را هم می‌شناسیم چرا که اگر خداوند متعال را درست نشناسیم پیغمبر او را هم به درستی نخواهین شناخت و طبعا حجت و ولی را نخواهیم شناخت از این جهت که شناخت حجت در پرتو شناخت پیامبر و شناخت پیامبر در پرتو شناخت خداوند متعال است.
وی گفت: اگر نگاه انسان به خداوند متعال یک نگاه کودکانه باشد وقتی نام پیغمبر و سپس جانشین پیغمبر بیاید آن‌ها را هم انسانی معمولی می‌داند اما اگر خداوند را به درستی بشناسد پیامبر و جانشین را هم به درستی خواهد شناخت.
وی ادامه داد: خداوند متعال پیامبرش را انتخاب می‌کند و پیامبر باید در حد اعلی عالم آفرینش باشد که نه تنها انسان‌ها بلکه ملائکه هم تاب همراهی با او را نداشته باشند چنانچه که در شب معراج تحقق پیدا کرد و جبرئیل با پیامبر اکرم(ص) همراهی کرد اما در جایی ایستاد و عرض کرد ما بیش از این حق اوج گرفتن نداریم و هر کدام مقام و جایگاه مشخصی داریم و اگر چند انگشت جلوتر بیایم آتش خواهم گرفت اما تو برو و با خدای خود گفتگو کن و در آیه قرآن آمده است فردی که می‌تواند این قدر اوج بگیرد و به خدا نزدیک شود می‌تواند پیامبر خدا باشد و اگر این پیغمبر خداست جانشین او هم دارای شایستگی است و لذا حجت بعد از پیامبر را هم خداوند بر اساس شایستگی ها معرفی می‌کند چنانچه در خصوص حضرت ابراهیم(ع) فرمود: وقتی ابراهیم را با امتحان‌های سخت آزمودیم و از این امتحان‌‌های سخت میروز بیرون آمد خداوند به او فرمود تو را امام قرار می‌دهم و لذت امامت هم به دست خداوند متعال است‌.
آیت‌الله محامی اظهار داشت: اصل معرفت توحید و خداشناسی است و در پرتو آن توحید درست پیامبر شناسی و امام شناسی درست حاصل خواهد شد و در سایر مبانی دینی و مباحث اسلامی هم به همین شکل است چرا که در بسیاری از فرقه‌های ساخت بشر و عرفان‌های نوظهور مسائلی که مطرح می‌شود خارج از توحید و شناخت خداوند متعال است و حتی ممکن است به اسم دین و غلو در دین و شأن پیامبراکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) باشد و یکی از کارهای ائمه مبارزه با این افراط کنندگان بود و روز عرفه روز شناخت خود و نسبت با خداوند متعال است و باید از این فرصت استفاده کنیم و دعای امام حسین(ع) در روز عرفه سراسر توحید و خداشناسی است.
امام جمعه زاهدان گفت: عرفان و معرفت در اصول دین و توحید و خداشناسی است و دامنه آن به مسائل دینی، سیاسی و اجتماعی هم می‌رسد و در مسائل سیاسی و اجتماعی هم نیازمند همین، عرفان، معرفت، شناخت درست و بصیرت هستیم.

وی افزود: این روزها حاجیان عمره خود را انجام و برای برگزاری مراسم حج آماده می‌شوند و حج امسال در موقعیتی است که رژیم غاصب و کودک کش اسرائیل به فلسطین حمله کرده و هر روز افراد زیادی از مردم کشته می‌شوند و لذا توصیه مقام معظم رهبری به حاجیان این بود که فرمودند: "حج همیشه برائت است اما امسال باید ویژه باشد" و اگر حاجی ما معرفت لازم را داشته باشد می‌داند که امسال باید فریاد رسای  فلسیطن در سرزمین وحی باشد و از استکبار جهانی اظهار برائت و اعلام انزجار کند و اگر حاجی این معرفت را داشته باشد می‌داند که باید فریادگر مظلومیت فلسطینیان در سرزمین وحی باشد اما اگر شناخت، معرفت و بصیرت و معرفت وجود نداشته باشد انسان به گمراهی می‌افتد و به دنبال خیرخواهی برای اسرائیل خواهد بود که هم خیر فلسطینیان را بخواهیم و هم خیر اسرائیل را و خیر در این است که با هم دعوا نکنند.
امام جمعه زاهدان گفت: اسرائیل یک غده سرطانی است و باید این غده سرطانی از دست برود و اگر انسان معرفت و بصیرت و شناخت درست را داشته باشد می‌داند در موقعیتی که جمعی از مردم مسلمان نیاز به کمک و حمایت داشته باشند وظیفه چیست و چه باید کرد.
آيت‌الله محامی گفت: اگر این معرفت و بصیرت وجود داشته باشد به هر نحوی که هست کشورهای اسلامی باید از این مردم مظلوم حمایت کنند اما برخی دولت ها سکوت و علیرغم ادعای مسلمانی هنوز رابطه با اسرائیل را دارند و او را تامین می‌کنند و حتی برخی از افراد هم خیرخواهانه پیشنهاد مذاکره می‌دهند که بروید با اسرائیل مذاکره کنید تا دچار مشکل نباشید‌.
نمانیده ولی‌فقیه در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: امر مهم انتخابات را در پیش رو داریم و اگر معرفت، شناخت و بصیرت درست باشد انسان حتما در انتخابات شرکت و فرد اصلح را انتخاب خواهد کرد.
امام جمعه زاهدان افزود: دشمن در این ایام برای حضور مردم در انتخابات شبهه پراکنی می‌کند اما ما برای شرکت در انتخابات دلایل مختلف و حجت‌های موجه متعدد داریم که اولین حجت موجه ما فرمایش مقام معظم رهبری است که از جایگاه رهبری حکیم و دلسوز اوضاع جامعه را رصد کرده و راه را به ما نشان می‌دهند و تاکید ایشان حضور پر شور در انتخابات است و حجت موجه دوم فرمایش امام خمینی(ره) است که می‌گوید ببینید دشمن چه می‌گوید و شما برعکس آن عمل کنید.
امام جمعه زاهدان افزود: وجه دیگر این است که ما تجربه داریم و هر وقت شکوه حضور مردم بیشتر بود دشمن ناامید شد، امنیت پایدار حاصل شد و رشد پیدا کردیم و استقلال ما حفظ شد و اگر ایرانی مقتدر می‌خواهیم که مسیر پیشرفت را دنبال کند باید با شور و نشاط در انتخابات شرکت کنیم و کسی را انتخاب کنیم که بتواند مسیر نورانی خدمت به مردم و جامعه اسلامی را دنبال کند.

 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار