صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان ۴۱ درصد افزایش یافته است.

حسین روستایی، رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در افغانستان اعلام کرد: ارزش صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در دو ماه نخست امسال در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته صد و دو میلیون دلار افزایش یافته است که این میزان، رشد ۴۱ درصدی را نشان می‌دهد.

وی حجم صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان را در دو ماه اول سال هزار و چهار صد و سه، سیصد و پنجاه میلیون دلار اعلام کرد و گفت: وزن صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در دو ماه اول امسال در مقایسه با زمان مشابه سال گذشته صد و هشتاد و یک هزار تن افزایش یافته است.

روستایی کل حجم صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان در زمان یاد شده را هفتصد و نود و پنج هزار تن اعلام کرد و افزود: این میزان، در مقایسه با دوره مشـابه سال گذشـته بیست و نه درصـد در وزن افزایش یافته است.

روغن‌های سبک، فرآورد‌های نفتی، گاز‌های نفتی، شمش از آهن و فولاد، هیدروکربون‌های سبک و سنگین، مواد غذایی، کود اوره، گوجه فرنگی، سیب درختـی، سـیمان، انـواع پلی اتیلن، سیب زمینی، میوه، سبزیجات، و شیرخشک مهمترین اقلام صادارتی به افغانستان در دوره یاد شده بوده است.

رایزن بازرگانی ایران در افغانستان همچنین گفت: میزان واردات کشورمان از افغانستان نیز در دو ماهه اول سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته به رقم بیش از هفت میلیون دلار رسیده است که رشد دویست و چهل و نه درصدی در ارزش و به لحاظ وزنی رشد نهصد و سه درصدی را نشان می‌دهد.

محصول ذرت دامی با سه میلیون و سیصد هزار دلار افزایش، جو با یک میلیون و هشتصد هزار دلار افـزایش، اسـپند با سیصد و بیست و یک هـزار دلار افـزایش، بادام زمینـی با دویست و پنجاه و پنج هزار دلارافزایش و سرب تصفیه نشده با دویست و یازده هزار دلار افزایش از مهمترین اقلام موثر در افزایش واردات از افغانستان بوده اند.

هم اکنون افغانستان ششمین مقصد کالا‌های صادراتی ایران است و براساس آمار رسمی گمرک جمهوری اسلامی ایران، یکی از کشور‌های هدف صادراتی، با بالاترین تراز تجاری مثبت با ایران است.

متوسط ارزش گمرگی هر تن کالای صادراتی به افغانستان در دو ماهه اول سال جاری بیش از چهارصد و چهل دلار بوده که در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته (چهار صد و پنج دلار) بیش از سی و پنج دلار در هر تن افزایش را نشان می‌دهد که این حاکی از صادرات کالا‌های با ارزش افـزوده بیشـتر به افغانسـتان در دوره مورد بررسی می‌باشـد.

قابل یاد آوری است میانگین ارزش گمرکی هر تن کالای صادراتی ایران به جهان در دو ماهه اول سال جاری حدود سیصد وچهل ودو دلار بوده است که شاخص مورد نظر در رابطه با افغانستان، نود و هشت دلار بالاتر از میانگین کلی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.