انبوهی از درختان بلوط کهنسال در یکی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد طعمه سودجویی و سهل‌انگاری شده‌اند.

معاون قضایی دادگاه‌های عمومی و انقلاب یاسوج از قطع حدود ۱۶۰۰ درخت بلوط در یکی از مناطق شهرستان بویراحمد خبر داد. به گفته وی، این تخلف در منطقه جوزار بخش کبگیان رخ داده و متخلف برای زمین‌خواری و تبدیل این عرصه به باغ، اقدام به قطع این درختان کرده است.

این خبر بار دیگر زنگ خطر را برای نابودی جنگل‌های زاگرس به صدا درآورده است. بلوط، یکی از گونه‌های غالب جنگل‌های زاگرس، نقشی حیاتی در حفظ تعادل این اکوسیستم منحصر به فرد ایفا می‌کند. قطع این تعداد درخت بلوط در یک منطقه، می‌تواند تبعات فاجعه‌باری برای محیط زیست، از جمله فرسایش خاک، سیلاب، و تخریب زیستگاه‌های حیات وحش به دنبال داشته باشد.

فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: هم اکنون ماموران منابع طبیعی استان زمین خواری و قطع درختان بلوط به مساحت ۱۶ هکتار را در منطقه جوزار بخش کبگیان شهرستان بویراحمد بررسی کرده‌ اند که در این زمینه پرونده ای تشکیل و متخلف به مراجع قضایی معرفی شده اند.

معرفی متخلفان به مراجع قضایی، اقدامی ضروری برای جلوگیری از تکرار چنین تخلفاتی است. با این حال، این اقدام به تنهایی کافی نیست. برای حفظ منابع طبیعی، نیازمند عزمی جدی از سوی مسئولان و همچنین همکاری مردم هستیم.

این اولین بار نیست که شاهد قطع گسترده درختان در زاگرس هستیم. طی سال‌های اخیر، عوامل مختلفی از جمله کمبود آب، خشکسالی، و ضعف مدیریت منابع طبیعی، به تشدید این پدیده دامن زده‌اند.

در سال ۱۳۹۰، خبر قطع حدود ۶۰ درخت بلوط در منطقه سد شاه قاسم یاسوج منتشر شد. در آن زمان نیز، مقامات قضایی و منابع طبیعی به این موضوع واکنش نشان دادند و متخلفان به مراجع قانونی معرفی شدند.

علاوه بر قطع درختان، شاهد تخریب گسترده مراتع و جنگل‌های زاگرس به دلیل چرای بی‌رویه دام، تجاوز به حریم جنگل‌ها، و آتش‌سوزی‌های عمدی و غیرعمدی نیز هستیم.

این تخلفات، نه‌تنها به نابودی این میراث طبیعی ارزشمند می‌انجامد، بلکه معیشت و سلامت مردم ساکن در این مناطق را نیز به خطر می‌اندازد.

معاون قضایی دادگاه‌های عمومی و انقلاب یاسوج در این زمینه تخلف منابع طبیعی استان به بازرسی کل استان و دادستانی یاسوج، به دلیل عمل نکردن به وظیفه خود و سهل انگاری مسئولان مربوطه گزارش شده است.

این گزارش نشان می‌دهد که علاوه بر متخلفان، سهل‌انگاری و قصور برخی از مسئولان نیز در این فاجعه نقش داشته است. باید با بررسی دقیق این موضوع، با متخلفان و قصوران به طور جدی برخورد شود.

حفاظت از منابع طبیعی، وظیفه‌ای همگانی است. همه ما باید در قبال حفظ این ثروت‌های ارزشمند احساس مسئولیت کنیم. می‌توانیم با گزارش تخلفات به مراجع ذیصلاح، کاشت درخت، و فرهنگسازی در این زمینه به حفظ محیط زیست کمک کنیم.

در سال‌های اخیر، شاهد افزایش فعالیت‌های مردمی در زمینه حفظ منابع طبیعی بوده‌ایم. بسیاری از مردم با تشکیل سازمان‌های غیردولتی و یا به صورت خودجوش، در زمینه کاشت درخت، حفاظت از جنگل‌ها، و پاکسازی محیط زیست فعالیت می‌کنند.

حفاظت از جنگل‌های زاگرس، نیازمند عزم ملی و همکاری همه دستگاه‌های ذیربط، از جمله سازمان‌های دولتی، سازمان‌های مردم‌نهاد، و جوامع محلی است.

با وجود این اقدامات، هنوز شاهد تخلفات گسترده در این حوزه هستیم. به نظر می‌رسد که ضعف در اجرای قوانین و فقدان برخورد قاطع با متخلفان، از جمله عوامل اصلی ادامه این روند است.

ضروری است که با اصلاح قوانین و افزایش جریمه‌ها، زمینه را برای جلوگیری از تخریب جنگل‌ها و محاکمه قاطع متخلفان فراهم کرد.

همچنین، باید با افزایش آگاهی عمومی و جلب مشارکت مردم محلی در حفاظت از جنگل‌ها، زمینه را برای توسعه پایدار در این منطقه فراهم کرد.

در سال‌های اخیر، شاهد فعالیت‌های مثبتی در زمینه جلب مشارکت مردم محلی در حفاظت از جنگل‌ها بوده‌ایم. برای مثال، طرح‌هایی مانند "طرح جنگل‌یاری" اجرا شده است که در قالب آن، به ازای حفاظت از هر هکتار جنگل، به مردم محلی مزایای اقتصادی تعلق می‌گیرد.

حفاظت از جنگل‌های زاگرس، امری حیاتی برای تضمین آینده ایران است. همه ما باید در قبال این میراث طبیعی ارزشمند مسئول باشیم و برای حفظ آن تلاش کنیم.

جنگل‌ها نقشی حیاتی در تثبیت خاک، تنظیم آب و هوا، تولید اکسیژن، و حفظ تنوع زیستی ایفا می‌کنند. با از دست رفتن جنگل‌ها، شاهد افزایش سیلاب‌ها، خشکسالی‌ها، و خاک خواهیم بود. همچنین، این امر می‌تواند به نابودی زیستگاه‌های حیات وحش و از بین رفتن گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری منجر شود.

در سال های اخیر، سیل‌های ویرانگری در استان‌های مختلف رخ داد که بخش قابل توجهی از آن به نابودی جنگل‌ها در این مناطق نسبت داده می‌شود.

حفاظت از جنگل‌های زاگرس، یک وظیفه ملی است. همه ما باید در قبال این میراث طبیعی ارزشمند مسئول باشیم و برای حفظ آن تلاش کنیم.

می‌توانیم با کاهش مصرف آب، خودداری از خرید زغال از منابع غیرمجاز، و حمایت از سازمان‌های فعال در حوزه محیط زیست به حفاظت از جنگل‌ها کمک کنیم.

هر قدمی که در جهت حفظ جنگل‌ها برداریم، گامی در جهت تضمین آینده ایران و فرزندانمان خواهد بود.در سال‌های اخیر، شاهد رشد گرایش به فعالیت‌های داوطلبانه در حوزه محیط زیست بوده‌ایم. بسیاری از مردم با حضور در جنگل‌ها و کمک به کاشت درختان و پاکسازی محیط زیست، به حفظ این میراث طبیعی ارزشمند کمک می‌کنند.

منبع: ایرنا

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۸:۰۳ ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
خب وقتی اره شارژی راحت دردسترسشون باشه جنگل چ میفمه بویر احمد
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۵ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
تنها تفاوت ایران و صحرای عربستان و عراق فقط دو رشته کوه البرز و زاگرس هست که آب و هوای ایران را متفاوت کرده و مناظر بی‌نظیر را به وجود آورده...تمام آب این سرزمین از این دو رشته کوه هست و جنگل های آنها....نابودی جنگل های زاگرس مساویست با بی آبی 70%جمعیت ایران و نابودی زندگی انها
Iran (Islamic Republic of)
جهان
۱۵:۲۴ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
لطفا اسم شخصی که اقدام به قطع ۱۶۰۰ ازدرختان بلوط کرده رو هم بگید
Iran (Islamic Republic of)
کامبیز
۱۲:۴۰ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
این شخص خطرناک تر ازهر مجرم دیگری است حتی قاتلین .مجازات حبس .به جرم تخریب .همچنین جزای نقدی معادل وزن زغال تولید شده ومجازات تبعی تکمیلی وتامین مناسب .هزینه کاشت واحیا مجدد درختان میبایست اخذ بشود وتاپرداخت نشود در زندان بماند .اگر قانون را اجرا کنید وفامیل یکی از اقایان نباشد خصوصا منابع طبیعی
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۰:۰۸ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
در جنگل های لرستان هم متاسفانه در سایه بی تعهدی جنگل بانی برای بزرگ کردن زمینهای کشاورزی در حال قطع کردن و سوزاندن درختان هستند و تا حالا در محل ما به صورت گسترده انجام میشه ولی تا حالا یک نفر بخاطر این کار بازخواست نشده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۴ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
جنگلهای شمال و زاگرس میراث ایرانیان هست نباید به همین راحتی نابود بشه باید قوانین بسیار شدیدی اعمال بشه از جمله جریمهای بسیار سنگین مصادره ان باغ و یا ویلا حبس تا ۱۰ سال جریمه تا ۵۰ میلیارد باشه باید جریمها به قدری زیاد باشه که کسی به ذهنش نرسه دوم اینکه فرهنگ سازی بشه شماره تلفنی برا اینکار در دسرس همه باشه که سریع گزارش مردمی بشه و جوایزی هم برا کسی که گزارش تخریب میده انجام بشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۵۳ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
دولت باید فورا واردات چوب رو بدون گمرکی و عوارض آزاد اعلام کنه والا یه درخت تو مملکت باقی نمیمونه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۴۵ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
باید اهمیت محیط زیست از خانواده و بعد مهد کودک ..دبستان وووو شروع بشه
باید مام وطن را دوست داشته باشیم و بکوشیم در حفاظت
به مردم بفهمانیم بدون محیط زیست نسل انسان نابود میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۸ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
در بیضای فارس نیز تعداد زیادی بلوط برای احداث مرغداری قطع شده (در ابتدای جاده اردوگاه مصطفوی) و مسئولین بیضا با افتخار می گویند ما بیشترین مرغداری را دارا هستیم اما نمی گویند به چه قیمتی؟
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۹:۳۵ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
تنها راه جلوگیری از این اقدامات اعدام فرد متخلف است این درختان دیگر قابل احیاء نیستند اینها جزیی از انفال و متعلق به تمام مردم هستند جریمه نقدی و زندان بازدارنده نیست
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۰۳ ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
میشه فرد خاطی را مجبور به کاشت هزار درخت به ازای هر درخت قطع شده کرد ویا جریمه سنگین