معاون محیط زیست و تنوع زیستی اداره کل حفاظت محیط‌زیست چهارمحال و بختیاری از تدوین برنامه خاص حفاظتی برای گونه انحصاری ریحانک کلاری در استان خبر داد.

محسن حبیبی به ضرورت احداث نخستین بخش تحقیقات گیاهی کشور در مناطق چهارگانه تحت مدیریت محیط زیست اشاره کرد و اظهار داشت: در این منطقه گونه‌های انحصاری و آندمیک استان کشت خواهد شد و این گونه انحصاری هم‌اکنون تنها در بخش کوچکی از استان حدود کمتر از ۴۰۰ متر مربع رشد می‌کند.

وی افزود: با احداث آن، اقدامات شاخص مطالعاتی بر روی گونه‌های گیاهی استان در این بخش به عمل خواهد آمد تا مورد استفاده پژوهشگران و محققان قرار گیرد.

حبیبی با اشاره به اینکه در استان هزار و ۵۰۱ گونه گیاهی شناسایی شده که تعدادی از این گونه‌ها انحصاری استان است، اضافه کرد: بخشی از این گونه‌ها با توجه به برخی تهدیدات در سال‌های اخیر از جمله بوته‌کنی، چرای دام، تغییرات اقلیمی شامل خشکسالی و گرم شدن هوا، دست‌خوش تهدیدات قرار گرفته است و هم اینک تعدادی از این گونه‌ها در معرض تهدید و خطر قرار گرفته است.


بیشتر بخوانید


وی گفت: از دو سال گذشته با توجه به اهمیت موضوع تنوع زیستی گیاهی و اینکه در سال‌های گذشته توجه چندانی به این موضوع نشده است، اداره کل حفاظت محیط زیست استان توجه بیشتری نسبت به این موضوع کرده و پژوهش‌های در زمنیه تنوع زیستی گیاهی از جمله برای گیاهان اندمیک (بومی) استان انجام داده است. 

حبیبی اظهار داشت: در این مدت علاوه بر پژوهش‌ها و تحقیقات انجام شده، اقدامات عملیاتی نیز انجام شده که بررسی آفات و بیماری گونه گون در شرق استان و همزمان با آن اجرای فاز عملیاتی احیای این گونه در ۱۳ هکتار اجرا شد.

به گفته وی، در این مدت مطالعه بر روی گونه آندمیک زنیان پیرکوه و همزمان اجرای فاز عملیاتی تکثیر این گونه در سطح منطقه حفاظت شده تنگ صیاد از طریق کشت بافت اجرا شده است.

حبیبی اظهار داشت: در این مدت مقابله با گونه گیاهی جاشیر در منطقه حفاظت شده تنگ صیاد اجرا شد که با توجه به قابلیت جذب آب در رقابت با سایر گونه و گیاهان در این بخش از منطقه حفاظت شده به صورت مهاجم درآمده و کنترل آن در دست اقدام است.

وی ادامه داد: در این دو سال از طریق جلوگیری از انتشار این گونه گیاهی، گونه‌های جایگزین متناسب با فلور منطقه اقدامات موثری انجام شده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار