دادستان کرمان با اشاره به اینکه ۴۸ نفر در پرونده حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان شناسایی و بازداشت شده‌اند، وضعیت پرونده و متهمان این حادثه را تشریح کرد.

دادستان کرمان صبح امروز در مصاحبه مطبوعاتی و رادیو _تلویزیونی با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت یاد شهدای هفتم تیر، شهدای خدمت و شهدای عرصه مقاومت و آرزوی صحت و سلامتی برای مقام معظم رهبری گفت: فلسفه تشکیل چنین جلساتی این است که اعتقاد داریم رسانه‌ها می‌توانند به اصل حاکمیت قانون، شفافیت و پاسخگویی در جامعه کمک کنند. 

مهدی بخشی پشتیبانی خبرنگاران و روزنامه نگاران از مسائل مربوط به حقوق عامه و پوشش دهی ابعاد متعدد آن را سهم مهم و مؤثری در تنویر افکار عمومی و آگاهی بخشی عموم دانست و تأکید کرد این مهم به صورت اولی گامی ماندگار برای حفاظت و صیانت از حق و حقوق عامه دارد.

وی به تعیین ٢١ اولویت برای دادستانی در سال ١۴٠٣ اشاره و عنوان کرد: رسیدگی به پرونده‌های مسن و پرونده‌های کثیرالشاکی، کاهش اطاله دادرسی، رصد سارقان سابقه‌دار، برخورد قاطع با قاچاقچیان مواد مخدر، پیگیری حقوق عامه، اقتصاد مقاومتی، رصد تیم‌های تروریستی با همکاری مراجع امنیتی، پیگیری امنیت کویر، پیگیری افزایش پایش تصویری استان، پیگیری اصلاح قانون در برخورد با اتباع غیرمجاز، عفاف و حجاب، حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر، ملاقات مردمی و دستگیری متهمین متواری در پرونده‌های مهم از جمله این موارد است. 

این مقام عالی قضایی در استان از اصحاب رسانه درخواست کرد: در موارد مهمی از جمله عفاف و حجاب، آگاهی بخشی در خصوص کلاهبرداری‌های اینترنتی، خنثی کردن شایعه معاندان، جلوگیری از تشویش اذهان عمومی، صداقت در نشر اخبار و پرهیز از افترا و نشر اکاذیب قدم بردارند.

بخشی افزود: از ابتدای امسال تاکنون ١۵ پرونده در کمیته امنیت روانی دادسرا و رصد فضای مجازی تشکیل شده و با مروجین اکاذیب به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی، انتشاردهندگان مطالب خلاف واقع و خلاف منافع کشور و هم آوا با جریانات هدایت شده معاندین در استان برخورد شده است.

وی تصریح کرد: تعداد ۴۸ نفر در پرونده حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان شناسایی و بازداشت شده‌اند که متهمان آن، هم تبعه کشور‌های دیگر و هم ایرانی هستند. 

دادستان مرکز استان کرمان با اشاره به پیگیری ویژه پرونده حادثه تروریستی گلزار شهدای کرمان از سوی دادستان کل کشور در سفر به یکی از کشور‌ها بیان داشت: این پرونده مراحل پایانی را در دادسرا طی می‌کند و هم اکنون نیز ۱۱ نفر از متهمان در بازداشت هستند.

دادستان کرمان ضمن تقدیر و تشکر از اقدامات نیرو‌های امنیتی و فراجا برای مقابله با تروریست و پیشگیری از ورود گروهک‌ها و معاندین به کشور بیان داشت: امنیت کشور مرهون زحمات شبانه‌روزی و جهادی این نیرو‌ها است.

وی افزود‌: در سال ١۴٠١ تعداد خرده فروشان دستگیر شده مواد مخدر ۵ هزار و ۵١٨ نفر بودند که در سال ١۴٠٢ به ٧هزار و ٧۶۶ نفر افزایش پیدا کرد که حاکی از رشد ۴١ درصدی برخورد با این افراد است.

مدعی العموم در استان با اشاره به افزایش ٢٠ درصدی تعداد خرده فروشان دستگیر شده در 3 ماهه ابتدای سال ١۴٠٣ نسبت به مشابه پارسال بیان داشت : در کنار برخورد‌های سلبی، باید کار‌های ایجابی هم از سوی  اصحاب رسانه و سایر نهاد‌های فرهنگ ساز صورت پذیرند.

دادستان مرکز کرمان تأکید کرد: بر اینکه در اصولی که ما بر حفظ آن پایبند هستیم و سوگند خورده‌ایم که از آن ها محافظت کنیم با کسی تعارف نداریم و اگر ترک فعل یا سهل انگاری در استان در خصوص حفظ ارزش‌ها از مسئولی به ما گزارش کنند در دستگاه قضایی به صورت قاطع با آن برخورد خواهیم کرد.

دادستان کرمان در پاسخ به سوال خبرنگاری درخصوص علت کمبود بلیط هواپیما برای مقاصد کرمان به تهران و دیگر نقاط پاسخ داد: 

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار