نشست رؤسای دیوان‌های عالی کشور‌های عضو بریکس روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه با حضور هیأت جمهوری اسلامی ایران در شهر سوچی روسیه آغاز به کار کرد.

ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه در پیامی به نشست روز چهارشنبه ۳۰ خردادماه رؤسای دیوان‌های عالی کشورهای عضو گروه اقتصادهای نوظهور موسوم به بریکس بر ضرورت همکاری حقوقی و قضایی کشور‌های بریکس به منظور درک متقابل و بهبود روند‌های قضایی تاکید کرد.

ایرینا پودنوسوا رئیس دیوان عالی روسیه در سخنانی، هدف از این نشست را رسیدن به تصمیم‌های مشترک بر اساس گفت‌وگو و احترام متقابل اعضا خواند. وی با اشاره به هدف غایی بریکس یعنی شکل دادن به نظام جهانی چند قطبی مبتنی بر عدالت، همکاری‌های حقوقی و قضایی کشور‌های بریکس را لازمه تحقق این هدف خواند.

حجت الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان‌عالی کشور نیز که در راس هیاتی در این نشست حضور یافته، طی سخنانی با تجلیل از تلاش‌های رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه شهید کشورمان در پیوستن ایران به بریکس، تأکید آنها بر اهمیت این گروه را یادآور شد.

وی در ادامه خواستار اقدام کشور‌های عضو بریکس علیه جنایات رژیم صهیونیستی در فلسطین اشغالی شد.

رئیس دیوان عالی کشور همچنین پیشنهاد کرد که دبیرخانه‌ای به منظور هماهنگ سازی و پایش اجرای تصمیمات نشست‌های حقوقی و قضایی بریکس تاسیس شود.

نشست روسای دیوان‌های عالی کشور‌های عضو بریکس به مدت یک روز در سوچی در حال برگزاری است.

در این نشست، موضوعات همسان سازی روند‌های قضایی، تامین حقوق اجتماعی شهروندان، روش‌های حفاظت از حقوق سرمایه گذاران، تضمین حقوق بشر در خلال دادرسی و استفاده از فن‌آوری‌های نوین در روند برگزاری دادگاه به بحث گذاشته خواهد شد.

ملاقات رؤسای دیوان‌های عالی ایران و چین

ملاقات رؤسای دیوان‌های عالی ایران و چین

بنا بر گزارش دیگری، رئیس دیوان‌عالی کشورمان در حاشیه این نشست با ژانگ جون، همتای چینی خود دیدار و گفت‌وگو کرد.

حجت الاسلام و المسلمین منتظری در این دیدار با اشاره به توسعه همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور طی سال‌های اخیر، خواستار توسعه همکاری‌های حقوقی و قضایی ایران و چین شده و بریکس را چارچوب خوبی برای توسعه مناسبات دو و چند جانبه اعضاء خواند.

رئیس دیوان‌عالی کشور چین نیز از روابط دو کشور به عنوان روابطی کهن با قدمتی دو هزار ساله یاد کرده و بر علاقةمندی پکن به توسعه همکاری‌های حقوقی با کشور‌های عضو بریکس و همچنین کشور‌های واقع در مسیر یک راه- یک کمربند تاکید کرد.

ژانگ جون تصمیمات نشست سال گذشته روسای جمهور دو کشور را مبنای مناسبی برای توسعه مناسبات حقوقی و قضایی خواند.

جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین، برزیل، هند، آفریقای جنوبی، مصر، اتیوپی، عربستان سعودی و امارات متحده عربی، اعضای گروه بریکس را تشکیل می‌دهند.

روسیه به عنوان رئیس دوره‌ای گروه بریکس، در سال ۲۰۲۴ حدود ۲۵۰ رویداد را در چارچوب این گروه و در بخش‌های مختلف برنامه‌ریزی کرده است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
آرش
۰۳:۵۳ ۰۲ تير ۱۴۰۳
آمریکا از پیوستن ونزوئلا به برعکس خیلی خشمگین شده کارشناسان غربی از قدرت اقتصادی ونظامی این کشور اظهار داشتن این عضو جدید می‌تواند برعکس را در سطح اول جهانی قراردهد چون هیچ پیمانی مثل برعکس از چند ابر قدرت جهانی شکل نگرفته است
Iran (Islamic Republic of)
احمد
۱۲:۵۱ ۰۱ تير ۱۴۰۳
ارز بیریکس کی چاپ وتوزیع میشه
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۲:۵۶ ۳۱ خرداد ۱۴۰۳
احسنت تمامی کشورها را بجز آمریکا وانگلیس وفرانسه وآلمان را مشترک کنید وسازمان ملل جدیدی درست کرده و آمریکا بماند ودوستانش وساختمان خالی سازمان ملل
آخرین اخبار