مجری بنیاد برکت در استان فارس گفت: در راستای زنجیره سبز وآبی و با حمایت بنیاد برکت اقدام به افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی و پرورش ماهیان سردآبی و گرمابی در برخی از مناطق استان فارس کرده ایم.

هاجر اردکانی مجری بنیاد برکت در استان فارس با بیان اینکه در چند سال اخیر تشکیل کارگروه تامین امنیت غذایی با محوریت اجرای طرح‌های زنجیره سبز و آبی در کشور متمرکز شده و این طرح در استان فارس به شکل ویژه ای پیگیری می شود گفت: استان فارس به دلیل داشتن اقلیم مناسب و دارا بودن سه منطقه آب و هوایی متفاوت یکی از مهمترین استان های تولید کننده محصولات باغبانی و کشاورزی در کشور بوده که در این زمینه فعالیت چشم گیری کرده است.

اردکانی بیان کرد: استان فارس در حوزه زنجیره سبز و آبی و در زمینه فعالیت های زیربنایی و پایه ای اقدامات بسیار خوبی انجام داده است زیرا که پایدارسازی امنیت غذایی در گرو گسترش و حمایت از این زنجیره های ارزش است. 

مجری بنیاد برکت در استان فارس با بیان اینکه در راستای زنجیره سبز و آبی در استان فارس حمایت ویژه ای از گلخانه های صنعتی شده است گفت: در برخی مناطق هدف این استان در جهت گسترش و ترغیب کشاورزان به احداث گلخانه به صورت اختصاصی تنها از گلخانه های کوچک مقیاس حمایت صورت گرفته است. 

وی اظهار کرد: پرورش و تولید قارچ با توجه به فضاهای کوچک و قابل دسترسی برای افراد یکی دیگر از عمده طرح های اجرایی در این استان بوده است اردکانی توضیح داد: در برخی مناطق هدف به دلیل سنتی بودن زراعت و نداشتن دانش کافی معمولا آن بازدهی مورد نظر در پایان کشت حاصل نمیشد که با هدایت متقاضی به سمت تغییر الگوی کشت و محصول پربازده که با شرایط اقلیمی منطقه مناسب باشد زمینه کشت و ترویج گیاهان دارویی از جمله آویشن و گل محمدی وکلزا، خاکشیر،زعفران،گل نرگس و ...فراهم شده است.

مجری بنیاد برکت در استان فارس با اشاره به اینکه نگاه ویژه به نقش صنایع تبدیلی و تکمیلی در بخش کشاورزی با توجه به سطح زیر کشت گیاهان دارویی از جمله دیگر اقدامات در استان فارس بوده است افزود: از نمونه های بارز این اقدام میتوان به چندین کارگاه بزرگ عرقیات و نوشیدنی و شربت و همچنین تولید خمیر خرما جهت استفاده در کارگاه های شیرینی پزی و کارگاه های بسته بندی خرما و خشکبار و تولید و بسته بندی میوه خشک و کارگاه های تولید و بسته بندی لبنیات اشاره کرد. 

وی افزود: بسیاری از این کارگاه ها به صورت تعاونی فعال هستند و تعداد افراد زیادی را مشغول به کار کرده اند.

 اردکانی با بیان اینکه در برخی مناطق با توجه به شرایط آب و هوایی مطلوب و زمین حاصلخیز تسهیلات اعطایی در جهت کشت علوفه نظیر یونجه و همچنین کشت جو پرداخت شده است که برای چندین نفر غیرمستقیم ایجاد اشتغال شده است ،گفت: با توجه به تنوع تولید در زیربخش‌های مختلف زراعی، باغی، گلخانه‌ای، دامپروری، مرغداری ، توجه به تامین نیرو محرکه ،ادوات و تجهیزات کشاورزی ضروری است به همین دلیل بخشی از تسهیلات پرداختی در این راستا سرمایه گذاری شده است.

 مجری بنیاد برکت افزود: در جهت گسترش هر چه بیشتر مزارع با توجه به بحران جهانی کمبود آب و محدودیت منابع آبی از آبیاری های نوین از جمله آبیاری تحت فشار و قطره ای حمایت صورت گرفته است.

اردکانی به طرح زنجیره آبی در این استان اشاره کرد و گفت: بحث زنجیره آبی به پرورش ماهیان گرمابی توجه خاص شده است که علاوه بر استفاده بهینه از منابع آبی، ایجاد اشتغال و کمک به اقتصاد خانوار در رفع جلبک زدگی استخرها نیز مؤثر است همچنین در برخی مناطق پرورش ماهی سردابی نیز صورت گرفته است. 

وی یادآور شد: بنیاد برکت در استان فارس در زنجیره سبز بر محصولات کشاورزی و توسعه این محصولات با استفاده از دانش روز و علوم دانش بنیان تاکید دارد تا ظرفیت خوبی در حوزه این تولیدات سبز برای امنیت غذایی به کشور اضافه شود و در زنجیره آبی و آبزی پروری نیز پیش قدم بوده و طرح های اشتغال زایی بسیاری انجام داده است. باتوجه به نوع طرح ها تعداد اشتغال زایی به صورت مستقیم و غیر مستقیم متغییر اما به صورت کلی معاونت اشتغال زایی بنیاد برکت در استان فارس در این زمینه عملکرد مطلوبی داشته است و در این استان به درصد قابل توجهی از تعهدات اشتغال عمل شده است و امید است با همین توان پیش به سوی آینده ای روشن و کشوری خودکفا گام برداریم.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.