مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی با اشاره به تشدید فعالیت سامانه بارشی از عصر امروز گفت: فعالیت این سامانه موجب رگبار باران و بارش تگرگ می‌شود.

 فرشی با اشاره به هشدار جوی سطح نارنجی اداره کل هواشناسی آذربایجان شرقی گفت: فعالیت سامانه جدید بارشی و شرایط ناپایدار فصلی و محلی تا شب یکشنبه ادامه می‌یابد.

وی اظهار کرد: فعالیت این سامانه تمامی نواحی استان به ویژه نیمه شمالی و شرقی را دربر می‌گیرد و موجب غرش آذرخش در نواحی مستعد بارش تگرگ و وزش باد نسبتا شدید می‌شود.

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان‌شرقی گفت: به دنبال فعالیت این سامانه بارشی آبگرفتگی معابر، مه گرفتگی، برخورد آذرخش، جاری شدن روان آب، طغیان رودخانه ها، سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه ها، لغزندگی جاده‌ای و خسارت به محصولات باغی و زراعی دور از انتظار نیست.

فرشی ادامه داد: در این مدت با توجه به وزش باد نسبتا شدید احتمال خسارت به سازه‌های سبک در اثر وزش باد، خیزش گرد و خاک، سقوط یا پرتاب اجسام سبک و شکستن سرشاخه‌های درختان وجود دارد بنابراین محکم کردن سازه‌های سبک و احتیاط در عبور از کنار ساختمان‌های نیمه کاره و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده ضروری است.

وی خواستار انجام تمهیدات لازم برای مقابله با شرایط جوی جدید شد و اظهار کرد: مسافران و علاقمندان به طبیعت از حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها خودداری کرده و دستگاه‌های خدمات رسان نیز نسبت به لایروبی مسیل‌ها و کانال‌های زهکشی برای مهار آبگرفتگی معابر و سیلاب‌های احتمالی اقدام کنند.

فرشی از کشاورزان خواست به توصیه‌های کارشناسان جهادکشاورزی استان توجه کرده و از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه رودخانه‌ها و نواحی مرتفع خودداری کنند.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.