قالیباف گفت: اقتصاد کشور باید معطوف به هدف، قابل کنترل، پیش‌بینی‌پذیر باشد، اما امروز اقتصاد کشور ما هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارد.

محمدباقر قالیباف کاندیدای چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری صبح یکشنبه - ۳ تیر ۱۴۰۳ - در نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی که در اتاق بازرگانی برگزار شد، ضمن گرامیداشت روز ملی اصناف اظهار کرد: کسانی که در جبهه حضور داشتند، بر این باورند که کار نشد ندارد.

وی با اشاره به تکمیل پروژه اتوبان امام علی (ع) پس از حدود ۴۰ سال گفت: این اتوبان حدود ۴۰ سال به صورت نیمه کاره رها شده بود. تنها یک نفر از مدیرانی که با ما همکاری داشتند، برای تکمیل این پروژه نیمه موافق بود. این در حالی است که تمامی مدیران ما در تصمیم گیری‌ها شجاع بودند.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در ادامه تشریح کرد: زمانی که به دنبال تکمیل پروژه نیمه کاره اتوبان امام علی بودیم مدیران ما عنوان می‌کردند که تکمیل این پروژه نشدنی است؛ چرا که حداقل ۱۲ هزار واحد مسکونی بر سر راه این پروژه است که بخشی از این واحد‌های مسکونی انحصار ورثه‌ای است که حتی دادگاه نیز نمی‌تواند در خصوص آن تصمیم‌گیری کند. با این واحد‌های مسکونی که ممکن است وسط اتوبان باقی بماند چه باید کرد؟

قالیباف گفت: مدیران در بیان علت مخالفت خود با تکمیل پروژه اتوبان عنوان می‌کردند که با تکمیل این پروژه شهر به دو نیمه تقسیم می‌شود و برق، گاز، آب و تأسیسات شهری به عرض ۷۵ متر و به عمق ۸ متر از شمال به جنوب شهر تهران قطع می‌شود. همچنین با انجام این پروژه مابقی پروژه‌ها بر زمین باقی خواهد ماند. در پاسخ به این نکات عنوان کردیم که اینجا نقش مدیر و قدرت مدیریت و انسجام مشخص می‌شود. در نهایت طی ۱۸ ماه پروژه به این بزرگی به سرانجام رسید.

وی افزود: در حال حاضر بخش عمده‌ای از رانندگان ما خود راننده هستند و خود مالک و یا شریک ماشین هستند. با توجه به وضعیت ارز امروز کشور به جای خرید خودرو‌های نو می‌توان ماشین‌های پنج سال کارکرده که دارای استاندارد‌های لازم است، وارد کنیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر بتوانیم آن را خریداری کنیم بهتر است، اما مابه‌التفاوت یک خودرو ۵ سال کارکرده با یک خودروی نو بسیار قابل توجه است؛ در حال حاضر ماشین‌های دهه ۶۰ میلادی در تهران شب تا صبح کار می‌کنند و گازوئیل به ریه‌های مردم وارد می‌کنند و یا اتوبوس‌هایی که اکنون در جاده‌ها کار می‌کنند به محیط زیست آسیب می‌رساند را به سرویس‌های اداره و دولت داده می‌شود و یا بلدوزر‌هایی که اکنون در معادن ما استفاده می‌شود در خارج از کشور به عنوان آهن قراضه محسوب می‌شود و بابت آن گازوئیل دریافت می‌کنیم و درآمد ما از معادن ۴۰ همت می‌شود. در حالی که ۴۴ همت مابه‌التفاوت قیمت گازوئیل لیتری ۳۰۰ تومان تا لیتری حدود ۶۰ هزار تومان را پرداخت می‌کنیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه این اقتصادی که امروز شاهد آن هستیم را نمی‌توان اقتصاد نامید، گفت: زمانی که در نیروی انتظامی بودم، پلاک را از ماشین گرفتم و به افراد دادم. امروز یک راننده که می‌خواهد ماشین سی سال کارکرده خود را بفروشد، قیمت آن از زمانی که آن را خریداری کرده، چند ده برابر افزایش پیدا کرده با این وجود اکنون برای خرید یک ماشین نو نیاز به چند میلیارد تومان دارد. این در حالی است که این راننده نه پولی برای خرید ماشین دارد و نه سرمایه‌ای دارد و نه ما می‌توانیم ماشین او را توقیف کنیم. چرا در چنین وضعیتی باید سخت‌گیری کنیم؟

وی با بیان اینکه اکنون برای حل مشکلات باید سیستم‌های بروکراسی را کنار بگذاریم، تصریح کرد: امروز رئیس قوه مجریه باید قدرت تصمیم‌گیری داشته باشد. در وضعیتی که ما از خودرو‌های ۳۰ سال کار کرده استفاده می‌کنیم و از طرفی مابه‌التفاوت قیمت یک خودرو کارکرده ۵ سال با خودروی نو بسیار چشمگیر است باید از ورود خودرو‌های ۵ سال کارکرده استقبال کنیم چراکه با استفاده از این ظرفیت می‌توانیم عمر متوسط ۲۰ ساله ماشین‌ها در کشور را به ۷ سال کاهش دهیم. در این صورت مابه‌التفاوت قیمت گازوئیلی که مصرف می‌شود، (نسبت ماشین‌های ۵ سال کارکرده و ماشین‌های سی سال کارکرده) طی ۵ سال، می‌تواند جایگزین ارز استفاده شده در این حوزه شود.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: خودروساز داخلی ما نه خودروساز هست و نه خودروساز خواهد شد. از همین رو باید یک مدیر تصمیم درستی بگیرد تا برخی نگویند تولید متوقف شده است بلکه باید رانت و بی‌عرضگی متوقف شود. ما قادر به ساخت پلتفرم خودرو نیستیم، یک پلتفرم خودرو حداقل ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری لازم دارد و حداقل ۴۰ میلیون تیراژ می‌خواهد تا اقتصادی باشد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر مردم، خودروساز، کارگر همه ناراحت هستند. ۲۵۰ همت زیان انباشه در این حوزه وجود دارد که باید دولت آن را بپردازد. دولت از کجا باید این زیان را پرداخت کند؟ نتیجه دخالت دولت به امور خودروسازی و اقدامات ناشی از آن تورم ۴۰ درصدی را به بار می‌آورد. مردم ما شایسته استفاده از خودروی مناسب هستند.

قالیباف با اشاره به اینکه هم اکنون موقعیت ترانزیتی داریم، اما یک ماشین نداریم به اروپا برود! بیان کرد: اقتصاد کشور باید معطوف به هدف، قابل کنترل، پیش‌بینی‌پذیر باشد، اما امروز اقتصاد کشور ما هیچ یک از این ویژگی‌ها را ندارد.

وی افزود: اساس اصلی ما در دولت چهاردهم، رشد اقتصادی است و در این مسیر ناگزیر به بازتولید و باز توزیع ثروت هستیم.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه بسیاری از محصولات به ویژه در بخش کشاورزی فاصله قیمتی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده، ۱۰ برابر است، گفت: اگر به دنبال رشد اقتصاد هستیم باید به ابتدای زنجیره (برای تولید) کمک کنیم.

قالیباف با طرح این پرسش که چرا در بن بست حرکت می‌کنیم؟ تصریح کرد: رئیس قوه مجریه لازم نیست اقتصاددان باشد، اما باید به امور اقتصادی آگاه باشد. رییس قوه مجریه تصمیم گیر است، اما تصمیم ساز نیست. اتاق اصناف، اتاق بازرگانی، دانشگاه و... در اقتصاد تصمیم ساز هستند و رئیس قوه مجریه تصمیم‌گیر است.

وی ادامه داد: ما باید مالکیت را به رسمیت بشناسیم و اقتصاد را پیش‌بینی‌پذیر کنیم. سرمایه ترسو است. سرمایه جایی می‌رود که احساس امنیت داشته باشد.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری در خصوص جذب سرمایه گذار خارجی گفت: زمانی که مابه‌التفاوت تورم داخل کشور با خارج از کشور متفاوت می‌شود چه کسی می‌خواهد آن را جبران کند؟ مردم عقل معیشت دارند، زمانیکه ما به عنوان رییس جمهور مراقب دارایی او نیستیم، او برای خود سیاست گذاری می‌کند تا آسیب نبیند و سرمایه خود را حداقل در صندوق امانات نگهداری می‌کنند. (البته در این میان کسانی که سرمایه ندارند از مرز فقر عبور می‌کنند و نابود می‌شوند) زمانی که مالیات از محل تورم گرفته می‌شود به جای تولید، این تبعات به جامعه وارد می‌شود.

قالیباف با تاکید به جذب سرمایه داخلی اظهار کرد: بار‌ها اعلام کردم که نمی‌گوییم نباید تحریم را حل کنیم، اما اگر به تولید رانت اضافه داده شود، این امر می‌شود ضد تولید.

وی همچنین با بیان اینکه من موافق مذاکرات بودم بیان کرد: مذاکره یک روش مبارزه است. در سیاست باید همواره به این نکته توجه داشت که با دشمن خود سخن می‌گوییم. امریکا نه تنها از پس از انقلاب دشمن ما است بلکه در طول تاریخ دشمن ما بوده است.

نامزد انتخابات ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه اهمیت دستگاه دیپلماسی ما به اندازه تمامی دستگاه‌های دیگر است، تصریح کرد: در مذاکرات با دشمن باید به این نکته توجه داشته باشیم که اقدام در مقابل اقدام انجام دهیم.

قالیباف با تاکید بر اینکه سیاست‌زدگی بر اقتصاد، مرگ اقتصاد است، خاطرنشان کرد: مشکلات اقتصاد حل می‌شود به شرطی که سیاست‌زدگی بر اقتصاد نباشد. در صورتی که بتوانیم سرمایه داخلی را جذب کنیم سرمایه‌گذار خارجی خود به میدان خواهد آمد. بر اساس آمار منتشر شده حداقل ۴۵ میلیارد دلار ظرفیت ارزی در اختیار مردم در داخل کشور است. اگر نتوانیم این سرمایه را جذب کنیم هیچ سرمایه‌گذار ایرانی خارج از کشور را نیز نمی‌توانیم جذب کنیم.

قالیباف پیشنهاد راه‌اندازی صندوق سرمایه‌گذاری ارزی را مطرح کرد و گفت: چه اشکالی دارد این صندوق راه اندازی شود و سود ارزی نیز به مردم پرداخت کند؟ باید امید را در جامعه زنده کنیم. حتماً نباید قیمت گذاری دستوری در کشور انجام شود بلکه با بازتوزیع ثروت، باید از ایجاد فشار بیشتر به مردم جلوگیری شود.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
نظرات کاربران
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۰
Iran (Islamic Republic of)
از سال ۱۳۷۵ تاکنون در کشور قانون وجود ندارد که به تخلفات شرکت های بخش خصوصی و هم بانک های بخش خصوصی بررسی و رسیدگی کند.
۱۳:۰۵ ۰۴ تير ۱۴۰۳
از سال ۱۳۷۵ تاکنون در کشور قانون وجود ندارد که به تخلفات شرکت های بخش خصوصی و هم بانک های بخش خصوصی بررسی و رسیدگی کند.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۳ ۰۴ تير ۱۴۰۳
مگر شما رئیس مجلس نبودید؟ تواین چند سال چه گلی به سر اقتصاد و مردم زدین؟!
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۷:۵۲ ۰۴ تير ۱۴۰۳
در تمام این تبلیغات اخیر فقط یک نفر یک حرف راست گفت اونهم پورمحمدی بود که گفت مشکلات اقتصادی کشور راه حل اقتصادی ندارد راه حل این مشکلات سیاسی است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۰۳:۴۸ ۰۴ تير ۱۴۰۳
خدا یه عقلی به تو بده
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۲۰:۲۴ ۰۳ تير ۱۴۰۳
۳ تیر ۱۴۰۳ ۱۵:۱۳
قاچاق بنزین در برابر انبه پاکستانی!
پاکستان اعلام کرده در یک سال ۲.۸ میلیارد لیتر ‎سوخت از ایران به پاکستان و ۳۰ هزار تن انبه هم از آنجا به ایران قاچاق شده است.
Iran (Islamic Republic of)
حمید
۱۶:۵۳ ۰۳ تير ۱۴۰۳
یکی بگه تعداد کل مجردین و مطلقه ها زن و مرد بین ببست تا چهل سال آمار بده تا چراغ آینده باشه اینهم هدف
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۲۴ ۰۳ تير ۱۴۰۳
همه مشکلات کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور 100 درصد فقط در زمان دولت حسن روحانی شروع و آغاز شده است و همچنان نیز ادامه دارد.
مشکلات کارمندان، کارگران، بازنشسته های، مردم و کشور بغد از مذاکره، توافق هسته ای، برجام، مذاکرات وین و... 100 برابر بیشتر شده است.
Iran (Islamic Republic of)
ناشناس
۱۵:۱۶ ۰۳ تير ۱۴۰۳
دمت گرم آقای قالیباف
Iran (Islamic Republic of)
عملکرد قالیباف در این مدت 5 سال به نفع مردم و کشور نبوده است.
۱۴:۵۷ ۰۳ تير ۱۴۰۳
عملکرد قالیباف در این مدت 5 سال به نفع مردم و کشور نبوده است.
آخرین اخبار