مدیرکل هواشناسی استان اردبیل بر لزوم آمادگی در برابر مخاطرات جوی ناشی از تغییر اقلیم تاکید کرد.

مجید کوهی گفت: الگو‌های بارشی در این استان در حال تغییر است، به طوری که شاهد کاهش بارش‌های زمستانی و افزایش بارش‌های رگباری هستیم. 
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل افزود: در دهه‌های اخیر تغییرات اقلیمی، مناطق مختلف کره زمین را به اشکال مختلف تحت تاثیر قرار داده است، به طوری که افزایش میانگین دمای کره زمین، تغییر در الگو‌های بارش، افزایش سطح دریا‌ها و اقیانوس‌های جهانی و رویداد‌های اقلیمی حدی‌تر از جمله رفتار‌های اقلیمی است که در دهه‌های اخیر ساکنان کره زمین شاهد آن بوده‌اند.
به گفته او، مهم‌ترین پیامد تغییرات اقلیمی، تکرار سریع‌تر دوره‌های خشکسالی، افزایش رخداد پدیده‌های حدی مانند موج گرما و بارش‌های حدی و سیل آسا، کاهش دوره بازگشت رخداد سیلاب‌های شدید، کاهش تعداد روز‌های یخبندان، تغییر نوع بارش‌های زمستانه از حالت برف به باران، کاهش دوره سرد سال و افزایش دوره گرم سال است.
کوهی افزود: تغییر اقلیم در دهه‌های اخیر در استان اردبیل هم به اشکال مختلفی ظهور و بروز داشته است به طوری که طی سال‌های اخیر شاهد بارش‌های اندک در فصل‌های پاییز و زمستان و بارش‌های رگباری و سیل‌آسا به‌ویژه در اواخر بهار و تابستان بوده‌ایم.
او اظهار داشت: طی چند سال اخیر چندین رخداد حدی منجر به ایجاد خسارت جانی و مالی شده است، که از آن جمله می‌توان به سیل در اردیبهشت و خرداد ۱۴۰۲ اشاره کرد که منجر به فوت ۶ نفر از هموطنان در شهرستان گرمی شد.
مدیرکل هواشناسی استان اردبیل گفت: در همین بهار و تابستان امسال نیز شاهد رخداد چندین سیلاب در مناطق مختلف استان بودیم که با توجه به صدور هشدار‌های مناسب نارنجی و قرمز هواشناسی تلفات جانی در پی نداشت، ولی خسارت‌های مالی فراوانی را بر جای گذاشت.
کوهی افزود: بعضی از بارش‌های ثبت شده طی سامانه ۶ تیر در دوره آماری بلندمدت بی‌سابقه بوده است که از آن جمله می‌توان به بارش ۹۶ میلی‌متری در حمزه خانلو شهرستان گرمی و یا بارش ۶۱ میلی‌متری در انجیرلو بیله‌سوار اشاره کرد؛ در حالی که بیشینه بارش ثبت شده در طی تیر ماه سال‌های گذشته ۷۰ میلی‌متر و در ایستگاه جعفرآباد بیله‌سوار بوده است.
او با تاکید بر لزوم اتخاذ تدابیر پیشگیرانه در نظام برنامه‌ریزی استان گفت: تغییر اقلیم امروز یک واقعیت مسلم است و باید با راهکار‌های علمی و به روز دنیا برای مواجهه با این تغییرات برنامه‌ریزی داشته باشیم چرا که این تغییرات آثار و پیامد‌های مهم و گسترده اقتصادی به ویژه در استان اردبیل دارد که اقتصاد آن مبتنی بر کشاورزی است.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.