شاخص کیفی هوای کلان‌شهر اصفهان بر اساس داده‌های ۱۶ ایستگاه سنجش فعال با میانگین ۸۵ وضعیت قابل قبول را نشان می‌دهد.

بر اساس داده‌های سامانه برخط کنترل کیفیت هوای سازمان محیط‌زیست (منطقه اصفهان) شاخص هوای این کلان‌شهر امروز  در ایستگاه خیابان احمدآباد با عدد ۱۳۲ و خیابان زینبیه و کردآباد ۱۰۷ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس است.

شاخص هوای اصفهان همچنین در ایستگاه خیابان ۲۵ آبان و بولوار کاوه با عدد ۷۶، میدان انقلاب ۷۹، پارک زمزم با عدد ۵۷، بزرگراه خرازی ۱۰۰، دانشگاه صنعتی و رهنان ۸۹، خیابان رودکی ۸۳، سپاهان‌شهر ۸۴، خیابان‌های میرزا طاهر و فرشادی ۶۶، خیابان فیض ۹۳ و ایستگاه ولدان ۷۳ AQI وضعیت زرد و قابل قبول را نشان می‌دهد.

امروز شاخص هوا در خمینی‌شهر با میانگین کیفی ۵۴، زرین‌شهر ۶۶، مبارکه ۷۰ و نجف آباد ۶۷ در وضعیت قابل قبول و در کاشان با میانگین ۱۶۲ AQI در وضعیت قرمز و ناسالم برای عموم شهروندان است. شاخص هوا در سجزی با میانگین کیفی ۱۳۴ و در شاهین شهر و قهجاورستان ۱۰۸ AQI در وضعیت نارنجی و ناسالم برای گروه‌های حساس ثبت شد. ایستگاه سنجش آلودگی هوا در شهرک صنعتی دولت آباد قطع است.

شاخص کیفی هوا از صفر تا ۵۰ هوای پاک، ۵۱ تا ۱۰۰ هوای سالم، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه‌های حساس، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم برای عموم، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم و ۳۰۱ تا ۵۰۰ خطرناک است.

این شاخص به طور معمول برای پنج آلاینده هوا شامل مونوکسیدکربن (CO)، اُزن (O ۳)، دی اکسید نیتروژن (NO ۲)، دی اکسید گوگرد (SO ۲) و ذرات معلق زیر ۲.۵ میکرون (PM ۲.۵) اندازه گیری و به طور روزانه در ایستگاه‌های پایش هوا، ثبت می‌شود.

شاخص کیفی هوا (Air Quality Index) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر مونوکسید کربن، دی اکسید گوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، اوزون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحد‌های مختلف است به یک عدد بدون واحد تبدیل می‌کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می‌دهد.

اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.