۱۴ : ۰۵ - پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۶
کد خبر: ۵۶۳۲۹۲۹
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹
بسته حقوقی- قضایی باشگاه خبرنگاران جوان؛

شما می توانید تنها با یک کلیک، از خدمات مشاوره حقوقی رایگان باشگاه خبرنگاران جوان بهره‌مند شوید.

پاسخ به سوالات حقوقی شما در کمتر از 24 ساعتبه گزارش خبرنگار گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، از این پس، شما کاربران محترم می توانید سوالات حقوقی و قضایی خود را با ما در میان بگذارید و در کمتر از 24 ساعت، پاسخ سوال را دریافت نمایید.

برای طرح سوالات خود، روی بنر «وکیل جوان، مشاوره رایگان» در صفحه اجتماعی سایت باشگاه خبرنگاران جوان کلیک کرده و سوال خود را مطرح کنید. مشاوران حقوقی ما در باشگاه خبرنگاران جوان، ظرف 24 ساعت، پاسخگوی سوالات شما خواهند بود.

برای طرح سوال می توانید در قسمت نظرات همین خبر، پرسش حقوقی و قضایی خود را مطرح نمائید. پاسخ هر سوال در ذیل آن درج خواهد شد.

انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
انتشار یافته: ۳۰۱۹
در انتظار بررسی: ۴۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام. آیا شخصی میتواند به صرف چند پیامک ،جرمی را که خود مرتکب شده است به شخصی دیگر نسبت دهد یا اتهام معاونت در جرم بزند فقط با پیامک و بدون شاهد
مدیر پایگاه با سلام لطفاً سوال خود را به صورت واضح تر و مصداقی تر مطرح کنید. سوال شما ابهام دارد. اگر به همین مقدار اکتفا کنیم، این فرد نمی تواند چنین کاری انجام دهد. طبق اصول حقوقی، هر کسی مسئول رفتار ارتکابی خودش است و نمی تواند دیگران را مسئول رفتار خودش اعلام کند. دقت کنید اگر بی اعتباری اتهامات وارد شده از سوی اتهام زننده به فردی به اثبات برسد، آن فرد می تواند به اتهام افترا از فرد اتهام زننده شکایت کند.
پاسخ ها
محمد شهریاری
| Iran, Islamic Republic of |
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
سلام من مالک یک واحد مسکونی از یک آپارتمان هستم و هر واحد دارای پارکینگ اختصاصی هست ولی من وقتی بخواهم از پارکینگم استفاده کنم بدلیل اینکه پارکینگ من جلو است و واحد دیگری پارکینگش پشت سر ماشین من است و درب ورود و خروج من و همسایه یکی است با هم به مشکل میخوریم حال سوال من این است که من که شروع ساعت کاریم ساعت 7 صبح است بایستی شش و نیم صبح از خونه بزنم بیرون ایا اینجا همسایه ک پارکینگش پشت سر منه میتونه ک مانع این بشه و بگه من زودتر از ساعت7 ماشینم رو برنمیدارم ک بری بیرون؟؟
منصور نجفی
| Norway |
۲۱:۰۹ - ۱۳۹۶/۰۳/۱۵
با عرض سلام . مادرم شش ماه پیش بر عصر سرتان فوت کرد. از سه دستگاه اپارتمان یک دستگاه شش دانگ به اسم پدرم است که برادر بزرگم محزری به اسم خودش کرده. با در نظر گرفتن به اینکه پدرم الزهایمر دارد و بی سواد است ایا این عمل ایشان از نظر قانونی قابل پیگرد است یا نه؟؟
ما وکیل گرفته ایم چون برادرم خیلی خلافها در مورد اپارتمانهای دیگر انجام داده.
ممنون می شوم از کم و همیاری شما.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام این کار شما واقعا مورد پسند هست ولی بهتر نیس پاسخ هر شخص را به صلاحدید کارشناس محترم به صندوق شخصی اش بفرستید
مدیر پایگاه باسلام دوست عزیز
امکان دارد سوال شما سوال کاربر محترم دیگری هم باشد و ایشان از طریق سوال شما به پاسخ خود برسند لذا انتشار پاسخ ها به صورت عمومی منعی ندارد
ثانیاً امکان دارد کاربر محترمی در مورد سوال شما شخصاً تجربه ای داشته باشد و بخواهد دیگران را در آن سهیم کند و از این طریق، دانش حقوقی و قضایی کاربران افزایش پیدا کند
به هر حال از ابراز نظر شما سپاسگزاریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
آیا با رضایت در دعاوی حقوقی یا کیفری حق اصلی منشا دعوا از بین میرود یا فقط دعوا به مفهوم اخص زوال می یابد؟ مثلا در تصادفات جرحی چنانچه رضایت حاصل شود ولی بعدا فرد بفهمد عقیم شده است و علت آن هم مربوط به تصادف باشد قابل شکایت است؟ به عبارتی با رضاریت حق اصلی که از تصادف حاصل شده از بین میرود یا فقط مطالبه خسارت و دیه زایل میشود؟
مدیر پایگاه با سلام باید قائل به تفکیک شد
در امور کیفری رضایت در مورد جراحات وارده فقط نسبت به همان موارد است و چنانچه در آینده در اثر حادثه ی منجر به جرح آسیبهای دبگری ظاهر شوند این آسیبها را شامل نمیشود نظریه های مشورتی اداره حقوقی به شماره های 7/5563مورخ1366/10/10 و 7/2208مورخ1377/3/20 نیز موید همین نظرند.
اما در امور حقوقی گذشت از حقوق مالی که به صورت ابراء واقع میشود موجب اسقاط حق شده و به استناد قاعده ی الاسقاط لا یعود امکان اعاده ی حق ساقط شده وجود ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
ضمن عرض سلام سوالی داشتم بنده را شهرداری به علت اضافه بنا جریمه کرده در کمیسیون ماده صد در مبلغی که نوشته حداقل 13میلیون زده وحداکثر 77میلیون نوشته در کمیسیون 70میلیون جریمه ام کرده اند اعتراض زده ام به تجدید نظر رفته همان فردی که نظر اول داده نظر دوم را داده ودیگر اعضا فرمالیته بوده اند حال از چه راهی میشود به دیوان عدالت شکایت کرد لطفا راهنمایی بفرمایید
مدیر پایگاه با سلام. قانونا کسانی که در مرحله تجدیدنظر رای می دهند باید متفاوت از اظهارنظرکنندگان اولیه باشند. لذا به دیوان عدالت شکایت کنید و همین موضوع را شرح دهید. اگر از بابت اصل جریمه هم اعتراض موجهی دارید، ان را هم ضمیمه کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با عرض سلام.2 سال پیش عمویمان فوت کرد که زن و بچه نداشت.مقدار زیادی زمین کشاورزی داشت و نزدیک 250 میلیون تومان پول در 2 حساب بانکی.
بعد از مرگ یکی دیگر از عموهایم گفت به من وکالت بدهید تا دنبال کارهای اداری مرحوم بیفتم و آن پولهای نزد بانک و وسایل منزلش را صرف امور خیریه نمایم دیگر برادر و خواهرها پذیرفتند بشرطی که که برادر این پولها را صرف خیریه کند و این وکالت راجبه زمینهای کشاورزی نباشد.همگی برادران و خواهران به محضررفته و امضا کردند(شامل 2 برادر و 5 خواهر)که همگی به عمویمان وکالت دادند.بعد از گذشت 2 سال از این رویداد وکیل هیچ اقدامی نکرد و پولها را به حساب خود واریز نموده و کاشف به عمل آمد که وکالت داده شده یک وکالت فروش کامل راجبه زمینهای کشاورزی بوده که وکالت کاری برداشت از حسابها نیز در آن گنجانده شده است.و همگی برادر و خواهرها به دلیل نداشتن سواد امضا نموده اند.
حال که قضایا برملا شده است قصد شکایت از ان برادرشان را دارند به جهت خیانت در امانت آیا شکایت نتیجه ای در بر خواهد داشت؟؟؟؟؟
لازم به ذکر است در وکالت جمله" ایصال و تسلیم وجوه حاصل از فروش به موکلین" درج شده است و همچنین وکیل زمینهای کشاورزی را به صورت قطعی به نام خود انتقال داده است.
مدیر پایگاه با سلام اقدام وکیل، مصداق بارزی از خیانت در امانت است و شکایت با این عنوان، قطعاً نتیجه بخش خواهد بود اما به یک نکته مهم توجه کنید. برای ایراد اتهام خیانت در امانت به عمو حتماً باید سوء نیت ایشون کشف بشه و مثلاً معلوم بشه که ایشون با همدستی وکیل، اقدام به اخذ امضا از بازماندگان مرحوم کرده است. در این فرض، اقدام هر دو را می توان خیانت در امانت محسوب کرد. اما اگر این وضعیت در مورد عمو صادق نیست صرفاً می توان از وکیل یا عنوان خیانت در امانت شکایت کرد به ویژه به دلیل درج شرطی که خودتان قید کرده اید یعنی ایصال و تسلیم وجوه حاصل از فروش به موکلین. دراینجا قرار بر این بوده که وجوه به بازماندگان برگردد اما این اتفاق نیفتاده است. دقت کنید در این فرض دوم یعنی اگر عمو سوء نیتی نداشته، او هم می تواند جزو شاکیان باشد. همچنین به یاد داشته باشید که امضاکنندگان می توانند ادعا کنند که از بی سوادی آن ها سوء استفاده شده است.
پاسخ ها
حقوقدان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
تکلیف وکیل به رعایت مصلحت موکل و دادن حساب زمان وکالت به موکل موجب مادتین 667و668 قانون مدنی وقانونا" بایستی ارزش سهمی خواهان در روز انتقال مورد محاسبه قرار گرفته و مسترد نماید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام مدت 5سال است ازدواج کرده ام واصلاعلاقه ای به شوهرم نداشتم واکنون به دنبال راهی برای طلاق هستم چون اصلا رضایتی ازاین زندگی ندارم باوجودی که شوهرم کاملا با طلاق مامخالف است من حاضرم ازتمام حق وحقوقم بگذرم تا فقط ازاین زندگی نجات پیداکنم خواهشمندم راهنماییم کنید باتشکر
مدیر پایگاه با سلام اگر شرایط عسر و حرج یعنی سختی ادامه زندگی با همسر نسبت به شما صدق کند می توانید با مراجعه با دادگاه و ادعای عسر و حرج در زندگی مشترک، درخواست طلاق بدهید. البته عدم علاقه به همسر، مصداق عسر و حرج نیست و لزوماً باید سخت بودن ادامه زندگی با ایشان برای شما، برای دادگاه به اثبات برسد. اگر تصمیم به درخواست طلاق دارید، باید دلیلی بر عسر و حرج خود ارائه دهید.
ناشناس
|
United States
|
۱۳:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام. من کارمند رسمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی هستم و برای حل مشگل حقوقی شکایتی را از این سازمان انجام دادم و رای اولیه نیز به نفع من صادر گردیده است. می خواهم بدانم برای احقاق حق خود چه کارهایی را باید انجام دهم و باید باز به دیوان عدالت اداری مراجعه کنم یا نیازی نیست. و درکل آراء دیوان تا چه حد اعتبار اجرا شدن دارند.؟ ممنون
مدیر پایگاه با سلام. رای شما باید قطعی شود تا قابلیت اجرا پیدا کند. بعد از ابلاغ به طرف شکایت، وی ۲۰ روز وقت دارد تجدیدنظر خواهی کند. اگر نکرد قطعی می شود اگر هم تجدید نظرخواهی کند باید منتظر رای شعبه تجدیدنظر باشید. اگر رای تجدیدنظر به نفعتان بود رای لازم الاجراست و ارگان طرف شکایت مکلف به اجرای مفاد رای است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و خسته نباشید.بنده 4سال قبل به دلایلی مجبور شدم یک لپ تاپ از نزدیکانم به سرقت ببرم بعد از دستگیری من دلایلم را برای قاضی پرونده توضیح دادم و ازانجا که من تا ان لحظه حتی یک بارهم پام به کلانتری باز نشده بود و دانشجوی کارشناسی ارشد مکانیک بودم قاضی پرونده حکم داد 2سال حبس اما تعلیق در تعقیب قاضی به من گفت زندان نمیروی اما تا دو سال اگر جرمی مرتکب شوی به زندان میروی.الان 4 سال میگذرد و بنده هیچ خطایی نکردم سوال من این است الان من سوپیشینه دارم ؟؟ با تشکر
مدیر پایگاه با سلام محكوميت قطعي كيفري در جرائم عمدي، پس از اجراي حكم يا شمول مرور زمان،
در مدت زمان مقرر در اين ماده محكوم را از حقوق اجتماعي به عنوان مجازات
تبعي محروم ميكند:

الف- هفت سال در محكوميت به مجازاتهاي سالب حيات و حبس ابد از تاريخ توقف
اجراي حكم اصلي
ب- سه سال در محكوميت به قطع عضو، قصاص عضو در صورتي كه ديه جنايت وارد
شده بيش از نصف ديه مجنيٌعليه باشد، نفي بلد و حبس تا درجه چهار
پ- دو سال در محكوميت به شلاق حدي، قصاص عضو در صورتي كه ديه جنايت وارد
شده نصف ديه مجنيٌ عليه يا كمتر از آن باشد و حبس درجه پنج( حبس بيش از
دو تا پنج سال )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و عرض ادب و احترام ، اينجانب بعد از مصوبه هيأت دولت (دولت آقاي احمدي نژاد) مبني بر تعلق گرفتن امكاناتي به كساني كه از كلان شهر تهران خارج مي شوند ،از وزارت راه و شهرسازي به اداره كل راه و شهرسازي استان البرز منتقل شدم و از بين 13 قلم امكانات مصوب كارگروه انتقال از كلانشهر تهران(از جمله تغيير وضعيت استخدامي و وام ، زمين و ... ) فقط وضعيت استخداميم از قراردادي به پيماني تغيير يافت و بقيه امكانات منتفي شد! حال سؤال اينجانب از شما زحمتكشان اين است كه با عنايت به كاهش شديد حقوق و مزايا بعد از اين انتقال و ممنوع بودن انتقال به تهران و متضرر شدن از اين انتقال و با توجه به اينكه بنده در حال حاضر 19 سال سابقه خدمت دارم چگونه مي توان به محل كار قبلي برگشت بدون اينكه وضعيت استخدامي بنده تغيير يابد. مستحضر هستيد كه در اين 4 سال حضور بنده در البرز مشكلات مالي عديده بسياري برايم بوجود آمده است كه قابل توصيف نيست. و من الله توفيق. ممنون
مدیر پایگاه با سلام ظاهراً این مشکل بسیاری از دیگر دوستان هم هست. دیوان عدالت اداری، نهادی است که به موجب قوانین موجود، می توان در آن نسبت به اقدامات و تصمیمات دولت و نهادهای دولتی شکایت کرد. در حال حاضر، دیوان عدالت اداری در بیشتر استان ها شعبه دارد. با مراجعه به دفاتر استانی دیوان عدالت اداری، اقدام به طرح شکایت کنید. انشالله که به نتیجه می رسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام

احتراما اينجانب در سال 91 يك دستگاه آپارتمان پيش خريداري كردم و بعد از تحويل آپارتمان تا كنون سند برام نزده كه بعد از پي گيري مشخص شد كه كسي كه با بنده قولنامه در بنگاه تنظيم كرده يكي از سه شريك بوده و در واقع حق امضا ثلث معامله را داشته و حالا با توجه به دير كرد سند و دير كرد تحويل تقريبا مبلغ 30 ميليون توماني از ايشان طلب دارم كه اين كسي كه برايم امضا كرده حالا در زندانه و اين دو شريك باقي مانده مي گن كه ما سند براتون مي زنيم به شرط عدم پرداخت ديركرد سند و تحويل ،حالا با توجه به اينكه وام هم روي ساختمان مي باشد و بدليل عدم پي گيري و سند سود مشاركت هم اضافه شده الان بايد هم سود مشاركت رو پرداخت كنم و هم وام و الان با اين وضعيت نمي دانم چكاركنم كه به تمام حقوقم برسم ممنون از راهنماييتون
مدیر پایگاه با سلام
در این فرض چون یکی از شرکا علاوه بر سهم خودش مبادرت به فروش سهم سایر شرکا بدون اذن و اجازه ی آنان کرده است بنا براین معامله نسبت به سهم سایرین فضولی و غیر نافذ است لذا چنانچه دوشربک دیگر معامله را تنفیذ نکنند خریدار به فرض اثبات صحت معامله با شریک زنداني فقط در ثلث یک آپارتمان با دو نفر دیگر شریک خواهد شد بهتربن راه کار صلح کردن با دو شریک دیگر است چرا که حتی شکایت کیفری از فروشنده با جرم فروش مال غیر با توجه به زندانی بودن نامبرده گرهی از کار او نخواهد گشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام . ما یه انجمن اسلامی ازداوج آسان داریم.که تو اون کارای عروسی ر انجام می دیم یعنی تشریفات مجالس در ضمن تو یه شهر کوچیک
ما اسم انجمنمون رو تو شهرستان الان برند کردیم با تبلیغات خیلی زیاد.
حالا یه تالار اومده یه تبلیغات اس ام اسی کرده و تو اون مت اس ام اسی یه جوری نوشته ازدواج آسان که مردم اون تالار ر با ما اشتباه می گیرند
می خواستم بدونم چی کار باید بکنم
مدیر پایگاه با سلام اگر برند مورد نظر خود را رسما ثبت كرده باشيد ، امكان پيگيري داريد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام مقدار40000هزار متر از باغ و زمینهای مارا همسایه مجاور سند گرفته در حالی که در زمان اخذ سند پرونده در دادگاه داشته ایم و حتی اعتراض به صدور سند نامبرده را برابر نامه ثبت و اسناد دادهایم که پس از چند روز سند گرفته و حالا در خواست خلع ید داده و پرونده در هیات نظارت در حال بررسی است و همه ان در حالیست که حدود پلاک ثبتی ما را ثبت اشتباها پیاده نموده و بخشی از زمین ما فاقدپلاک لحاظ شده لذا چگونه تا تعیین تکلیف پرونده جلوی خلع ید را بگیرم در حالی که بخشی از زمین که نامبرده سند گرفته در محدوده راه عموم میباشد که در سند همه جزء زمین لحاظ شده .و استعلام سازمان اب را نیز جهت اخذ سند نگرفته 2-چگونه درخواست پیاده نمودن حدود پلاک ثبت خود و اصلاح انرا بدهیم .در حالی که سال 54برای تعدادی از ورثه برابر20سهم از 240سهم سند صادر شده که با توجه به پیاده نمودن پلاک میگویند سند صادر شده در محوده پلاک ثبتی است و متصرفات جدید فاقد پلاک است.و حتی در سند زاغه و انباری که در محوده ف6اقد پلاک است ذکر شده ممنون از جواب شما
مدیر پایگاه با سلام بطور کلی رسیدگی به اشتباهات ثبتی وفق ماده 25 ق ثبت اسناد و املاک بعهده ی هیات نظارت است که چنانچه اشتباه مورد ادعا را احراز نمایند در صورتیکه اصلاح سند ثبتی خللی به حقوق کسی نرساند هبات نظارت به اداره ی ثبت دستور اصلاح سند را خواهد داد ولی چنانچه اصلاح سند با حقوق دیگران در تعارض باشد هیات نظارت پس از تشخیص و احراز اشتباه ذینفع را به طرح دعوب در دادگاه هدایت میکند دادگاه نیز بر اساس تشخیص هیات نظارت رسیدگب و حکم مقتضی صادر خواهد کرد.
نکته ی قابل توجه در خصوص طرح دعوی در دادگاه نسبت به اشتباهات ثبتی ابن است که حتی در مواردی که هبات نظارت صلاحیت دستور اصلاح سند اشتباه را ندارد باز هم ابتدا باید اعتراض به هیات نظارت تسلیم شود و پس از تشخیص و احراز اشتباه توسط هیات مزبور مبادرت به طرح دعوی در دادگاه گردد.
در رابطه با جلوگیری از حکم خلع ید چون حکم دادگاه و سند ثبتی دال بر مالکیت محکوم له است و ادعای محکوم علیه اگرچه در هیات نظارت تحت رسیدگی است ولی هنوز در حد یک ادعا است و نمیتواند مانعی برای تصرفات مالک قانونی ملک باشد، راهکاری وجود ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
من یه مغازه ای از سه نفر اجاره کردم که هر کدوم صاحب دو دنگ بودند. با 15 میلیون رهن کامل. موجرین این مبلغ 15 میلیون را به یکی از موجرین دادن(یکی از این سه نفر) و به ازای هر ماه مبلغی را آن دو موجر از موجر سوم که پول رهن را گرفته بود قرار بود بگیرند.
بعد از سه ماه متوجه شدم آن موجری که 15 میلیون پول رهن را گرفته قبلا 2 دنگ خود را طی قلنامه ی 6 ماه پیش فروخته است و الان نیز متواری می باشد .
باید این نکته را هم بگویم که من کد رهگیری از بنگاه برای اجاره نامه خود گرفته ام.
من از هر سه موجر شکایت کردم و حکم جلب موجر فراری را هم گرفته ام.
این نکته را هم بگویم که موجر فراری هیچ اموالی برای توقیف ندارد
آیا من می توانم 15 میلیون خود را از دو موجر دیگر بگیرم یا حداقل دو سوم آن را بگیرم ؟؟؟
توصیه ای به من دارید؟؟؟؟
مدیر پایگاه با سلام چنانچه موجر فراری سهم خود از ملک را با سند عادی فروخته باشد که ظاهرا هم همین است توقیف سهم او بابت تامین خواسته کماکان امکان دارد.در هر حال چون مبلغ ودیعه در قبال عقد اجاره بوده مستاجر میتواند از تخلیه ی ملک تا زمان پرداخت کامل ودیعه خودداری نماید چرا که حتی اجرای درخواست دستور تخلیه از طرف سایر موجرین منوط به تادیه ی مبلغ ودیعه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
پسری هستم 34 ساله می خواهم با زنی ازدواج کنم که از شوهرش جدا شده و دارای یک دختر 7 ساله است البته سنش به من میخورد.سوالم اینه که او شفاهی تعهد می کند که دخترم کاری به زندگی ما نداره پیش پدرو مادرم هست تا وقتی تو نخواهی نمی اید.آیا از نظر قانونی اگر تعهدی داده شود من میتوانم بدون اینکه دختر او در زندگی ما باشد ازدواج کنیم و ایا در اینده مسئله ارث و میراث به دختر تعلق نمی گیرد.
با تشکر از شما.
مدیر پایگاه با سلام دختر ايشان از شما ارث نمي برد بلكه از مادر خويش ارث مي برد.
تعهدات زوجه را ميتوان ضمن شروط مندرج در عقد نامه لحاظ كرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
کارفرمای من سال نود علیه من برای توجیح اخراج پیش اداره کار پرونده سازی کرد و از شهادت شهود که پرسنل خودش میشدن استفاده کرد البته قاضی دادگاه بدوی شهرستان من را کاملا تبرائه کرد و ایشان تقاضای قسم به قرآن در دادگاه تجدید نظر استان کردنند شهود مگر خادم و مخدوم نیستند چرا در دادگاه تجدید نظر از شهود شهادت اخذ شد و قاضی به من گفت که تو چنین و چنان نکرده ای قسم به قرآن میخوری من هم گفتم کاری نکرده ام و قسم به قرآن میخورم که بیگانهم ، از ابتدا در دادگاه تجدید نظر قرار برقسم قرآن بود سوال من این است ایا قاضی من را از حقم با حیله نصیحت محروم کند و سپس حکم شلاق و زندان برای من صادر کند و بعد در حکم صادره بگویید به دلیل عدم سو سابقه حکم را کاملا به جزای نقدی تبدیل کند و این جانب چون در نهایت محکوم شدم دیگر هم نتوانستم از حقم و یا حتی بیمه بیکاری بهرمند شوم ، به نظر شما قاضی حق مرا با جلوگیری از قسم به قرآن ظایع نکرد مگر من کافر بودم ... سند و مدرک مستند از روند پرونده دارم
مدیر پایگاه با سلام دعاوي مربوط به اداره كار در صلاحيت شعب تشخيص و همچنين حل اختلاف است.
گويا پرونده شما مربوط به شكايت كيفري كارفرما از شما بوده و النهايه راي صادره در دادگاه تجديد نظر نيز تاييد شده است، با اين وصف منتظر اجراي احكام صادره بمانيد.
ناشناس
|
United States
|
۱۴:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
من 2سال پیش یه ماشین خریدم .فیمت ماشین 73 بود من 67 پوا نقد دادم مابقی توافقی گفتم تا 3 ماه دیگه میدم .یه قرار داد نوشتیم .ولی هر حه مراجعه کردم دیدم ماشین رهن بانک بوده و اقای فروشنده اضلا از خداش که ماشین تسویه نشه .خلاضه ما دوسال منتظریم. میشه لطف کنید راهنمایی کنید
مدیر پایگاه با سلام اگر موضوع رهن خودرو بدون اطلاع شما بوده فروشنده تخلف كرده و ميتوانيد الزام به تنظيم سند خودرو را از محاكم قضايي خواستار شويد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
فردی به منزل من زنگ زده و اقدام به فحاشی ناموسی نموده است و من بدون اینکه حرفی به ایشا زده باشم و حتی الو هم نگفتم صدایش را ضبط کرده ام حال اگر از ایشان شکایت کنم من هم بابت ضبط صدا مرتکب جرم شده ام و حداقل وحداکثر مجازات ضبط صدا چقدر است؟ با تشکر
مدیر پایگاه با سلام ضبط صدا جزو ادله اثباتي نمي تواند مورد ادعا قرار بگيرد ولي ميتوان بعنوان اماره مورد استناد قرار داد. البته با تشخيص مرجع قضايي.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام ،حدود 20سال پیش برادربزرگ از بی سوادی پدر استفاده کرد و با پول پدر اقدام به خرید زمین کرد مقداری از پول قبلا در اختیار مالک اصلی زمین بود که ایشون فوت کرد حالا برادر بزرگ با داشتن قولنامه عادی که فقط یک شاهد دارد گفته تمام پول رو خودم دادم ایا امکانش هست از طریق قانونی اقدام کنیم در ضمن پدر فوت کرد
مدیر پایگاه با سلام. موضوع شما و وضعیت موجود ان بسیار پیچیده است. اولا باید ثابت کنید که مثلا پدر ان پول را بابت خرید ملک برای همه ورثه داده است. از طرف مقابل برادر شما می تواند ادعا کند ان پول هبه بوده به خودش یا سهم الارثم بوده که پدر در زمان حیاتش به من داد و... . لذا باید اول اصل موضوع و ادعای خود را با ادله ای که می شناسید از جمله شهادت شهود و... ثابت کنید تا امکان ادعای حقوقی بر روی ان قابل طرح باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام وعرض خسته نباشید .در یک مجتمع مسکونی اگر شخصی با داد فریاد وجمع کردن همسا یه ها درخیابان وزدن تهمت وافترا بخواهد ابروی شخصی را ببرد ایا میشود در مراجع قضایی اعلام شکایت کرد .ممنون اززحمات شما
مدیر پایگاه با سلام بله افترا یک جرم است. اگر این رفتار ارتکاب پیدا کرده است، با مراجعه به دادگاه اقامه شکایت کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
بنده خيلي بدهكار هستم و يه كارمند معمولي هستم چك برگشتي زياد دارم به نظرتون من چكار كنم كه قسطي اش كنند هيچ مال و اموالي هم ندارم.پولمو بالا كشيدند طرف هم متواري هست.مرسي
مدیر پایگاه باسلام می توانید ادعای اعسار از پرداخت نمایید. در صورتی که پرونده ای در دادگاه علیه شما مطرح است، با مشخص شدن وضعیت تمکن مالی شما، بدهی شما تقسیط خواهد شد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام-احتراما اینجانب 8سال پیش ازبانک سپه تسهیلات فروش اقساطی مسکن دریافت نموده ام.که دران موقع ما4نفربودیم که به صورت زنجیره ای جهت ضمانت پشت سفته های یکدیگر رو امضائ کرده ایم.بعداز8سال بانک اخطار فرستاده که یکی از افراد7سال است که وام خود را پرداخت نکرده است .اگر پرداخت وام انجام نشود تکلیف ما چیست. لطفا راهنمایی بفرمایید.باتشکر
مدیر پایگاه با سلام. بانک می تواند سفته را به اجرا گذاشته و علیه صادر کننده و همه امضاکنندگان پشت ان طرح دعوی کند. بانک می تواند مبلغ سفته را حتی از یک نفرشما ها وصول کند. در این فرض این ۱نفر حق مراجعه به صادر کننده و دیگر ظهرنویسان دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام :‌ مي خواستم بدانم اگر حكم عدم تمكين زن گرفته شود و حكم صادر گردد . چه برخوردي با اين زن مي كنند . آيا اگر زن تمكين نكند و به خانه اي كه شوهرش تهيه كرده است نخواهد برود قانون با وي برخور ميكند .
مدیر پایگاه ب اسلام تمکین از وظایف زوجه در برابر زوج است. اگر حکم تمکین صادر شد ولی زوجه به حکم صادره تن نداد، از سوی دادگاه الزام به تمکین می شود و وی باید به حکم قانون و دادگاه تن دهد. نکته ای که باید مورد توجه قرار گیرد آنکه عدم اعتنای زوجه به حکم دادگاه باید به اطلاع دادگاه برسد تا دادگاه وارد فاز الزام وی به تمکین شود.
ناشناس
|
United Arab Emirates
|
۱۵:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام. من از فردی به خاطر عدم پرداخت بدهی 12 میلیونی شگایت کرده ام و دادگاه به نفع من رای داده است. حالا چه اتفاقی می افتاد؟ باید درخواست اجرای حکم بدهم و یا اینکه این موضوع به عنوان سوء پیشینه در سوابق فرد ثبت می شود؟ راهکار شما چیست؟ با تشکر
مدیر پایگاه با سلام درخواست اجرای حکم لازم نیست. حکم به طور خودبخود وارد مرحله اجرا می شود مگر آنکه شما به عدم اجرای حکم رضایت دهید. این موضوع، جنبه کیفری ندارد تا بخواهد به عنوان سوء سابقه شناخته شود. موضوع، یک بدهی مالی است و دعوای خصوصی برای آن طرح شده و نه دعوی کیفری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام من 3 تومن پول به دوستم داده بود م الان بعد چندسال سر باز میزنه از پرداختش یک نفر رو واسطه کردم قول داده بود که پرداخت کنه و در حضور یک نفر دیگه هم قول داده بود که 24 ساعته بدهیشو تسویه کنه ایا من میتونم به عنوان شاهد از اینا استفاده کنم و اگه شکایت کنم به نتیجه میرسم
مدیر پایگاه با سلام موضوع جنبه کیفری ندارد و بابت عدم پرداخت بدهی نمی توان شکایتی علیه کسی اقامه کرد بلکه باید با مراجعه به دادگاه، دادخواست الزام خوانده به پرداخت دین(بدهی) ارائه شود. البته از فردی که در قضیه حضور داشته هم می توانید به عنوان شاهد استفاده کنید به شرط آنکه شاهد، شرایط لازم را داشته باشد.
ناشناس
|
Germany
|
۱۵:۲۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام در سال هشتاد و نه ثبت نام مسکن مهر کردم پول واحد را همان سال واریز کردم بعد چند سال شکایت کردم و تعاونی مسکن مهر را اجبار به تحویل واحد مسکونی طبق رای دادگاه کردم حال با این وضعیت شخصی دیگر واحد مطعلق به بنده را ادعای مالکیت کرده در و خانه را به اجاره داده است این درحالی است که تمامی اسناد مطعلق و به نام بنده هستی که شامل سند معرفی به باک پانزده قسط واریز کردم تا بحال همچنین تاریخ قرار داد بنده جلو تر از انها هست و همچنین تمامی فیشها را پرداخت کردم این درصورتی است که انها هیچگونه فیش به حساب تعاونی واریز نکردن و ان را بحساب پیمانکار پروژه ریختند این در صورتی است که پیمانکار حق فروش واحد مسکونی نداشته اند حالا من شکایت ان شخص مدعی را کردم و درخواست حکم تخلیه واحد را دارم بنظر شما با این اطلاعات و مدارک حکم دادگاه ب نفع چه کسی صادر میشود و چه کسی گناه کار است
???
مدیر پایگاه با سلام بر اساس آنچه شما مطرح کرده اید، در اینکه پیمانکار مرتکب خیانت در امانت شده تردیدی نیست زیا واحد مسکونی که تمام مدارک مربوط به آن به نام شما بوده، تا زمان تحویل، در دست پیمانکار امانت بوده است. با این حال، اگر پیمانکار، با توسل به اقدامات متقلبانه و فریبکاری در صدد تجصیل مال از شما کرده باشد، مرتکب کلاهبرداری نیز شده است. با مراجعه به دادگاه، از پیمانکار با عنوان خیانت در امانت و اگر تحصیل متقلبانه نیز در کار بوده با عنوان کلاهبرداری از پیمانکار شکایت کنید. در صورت اثبات جرم، حکم به نفع شما خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام باتشكر1- چك حامل منشا صدور چك براي دادگاه اهميتي دارد و از ان سوال خواهد شد 2-در صورتي من چك حامل را مستقيما از صادر كننده چك گرفته باشم و هيچگونه نوشته يا شاهدي دال بر امانتي بودن چك موجود نباشد ايا صاحب چك ميتواند با اوردن شاهد دروغين ادعاي امانتي بودن را مطرح كنددر اخر زدن تاريخ توسط حامل در دادگاه حقوقي مي تواند از مصداق هاي اماره براي قاضي در خصوص امانتي بودن چك باشد يا نه
مدیر پایگاه با سلام. منشا چک مهم است وقتی که صادر کننده ادعا کند مثلا امانت بوده و قرار نبوده در فلان تاریخ این چک نقد شود. ویا ادعادشود منشا ان نامشروع است. اعتبار شاهد بسته به نظر و تشخیص دادگاه است. معمولا متفاوت بودن خط متن چک با تاریخ نشان از امانی بودن یا تضمین بودن است. شما می توانید اثبات کنید زدن تاریخ به عهده من واگذار شده بود که مثلا اگر فلان تعهد را صادر کننده انجام نداد من به چک تاریخ بزنم و وصول کنم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام .اینجانب دارای خانه ای بودم که با اسرار دهیار روستا واعضای شورا جهت اجرای طرح هادی به شرط اینکه با استفاده از تسهیلات بنیاد مسکن وگرفتن پروانه ساخت برای اینجانب اقدام نمایند آنرا تخریب نموده ودر زمین کشاورزی مجوز ساخت دریافت کردند که در حال حاضر علاوه بر اینکه قریب ده سال است از نعمت داشتن آب وبرق محرومم مالکین اطراف راه رفت وآمد مرا نیز مسدود نموده اند وهر جا میروم میگویند زمین کشاورزی است کارش نمیشه کرد لطفا راهنماییم فرمایید.
مدیر پایگاه با سلام. املاک خصوصی که در طرح های عمرانی دولتی و یا شهرداری ها قرار می گیرند بایستی در ابتدا رضایت مالک اخذ شود یعنی مابه ازای ملک به مالک داده شود. شما می توانید به دادگستری مراجعه نموده و مطالبه ارزش روز ملک تخریب شده خود را بخواهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
ضمن عرض سلام
آیا میزان اموال موروثی در ارث بجای مانده اموال پدری نسبت به اموال مادری برای وراث متفاوت است؟(اشاره به موضوع نسبت 2 به 1 سهم ورثه پسر نسبت به دختر)
مدیر پایگاه با سلام. نسبت ۲ به ۱ در هر حال رعایت می شود. چه متوفی پدر باشد و چه مادر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سوال:من یک تاکسی شهری استان خوزستان شهرستان ماهشهر داشتم که در بنگاه اتومبیل ماشین رو قولنامه کردم و فروختم آیا تاکسی شهری در بنگاه میتواند مورد معامله واقع شود؟چون تاکسیرانی میگوید که این معامله فسخ هست و شما باید برای به یک بنگاهی که ما میگیم.در ضمن خریدار قصد شکایت از من را دارد بدلیل اینکه قبل از اینکه ماشین رو بفروشم با اون تصادف کردم و کوپن کم کردم با راهنمایی بیمه آیا ایشان حق شکایت دارند؟با اینکه من این موضوع را به ایشان گفته بودم ودر توضیحات قولنامه نوشتیم که این معامله با رضایت طرفین انجام شده و کلیه مدارک تحویل خریدار. داده شده است.و اگر حقی در دادگاه داشته باشد رای قاضی چه چیزی میتواند باشد؟
مدیر پایگاه با سلام. اولا معامله در هر بنگاهی می تواند انجام پذیرد. اما شرایط خاص تاکسیرانی را هم لحاظ بفرمایید مثلا واجد شرایط بودن خریدار از نظر تاکسیرانی. دوما. اینکه خریدار به چه دلیل بخواهد معامله را به هم بزند مهم است. اگر از تصادف و افت قیمت ماشین مطلع نباشد می تواند تحت شرایطی معامله را فسخ کند و تحت شرایطی ممکن است حق فسخ نداشته باشد و فقط مستحق دریافت افت قیمت. چون جوانب وضعیت دقیق رابطه حضرتعالی با خریدار را نمیدانیم از پرداختن به فروض مختلف خودداری می کنیم. اما اگر ایشان با آگاهی از تصادف خریده باشد حقی نخواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام بنده سال91 اقدام به پیش خرید یک واحد آپارتمانی از یک شرکت نمودم قرارداد با شخص مدیر عامل شرکت ومهر شرکت انجام شد مراحل پرداخت هزینه ها سر وقت پرداخت نمودم وباقیمانده بدهی را میبایست 6ماه بعد از عقد قرارداد بهنگام تحویل کلید واحد پرداخت میکردم ،بیش از 4سال از تاریخ قرارداد میگذرد هم اکنون رییس هیءت مدیره شرکت ادعا میکند که وکالتنامه واحد بنام اوست .البته تخلفات زیادی صورت گرفته که بدلیل اطاله دادرسی ها وشرایط نامناسب حاکم بر محاکم قضایی وعدم رسیدگی به مالباختگان باعث شده بنده تاکنون نتوانم شکایت کنم ،بفرمایید بسوزم یا بسازم
مدیر پایگاه با سلام. با دست روی دست گذاشتن حق شما برنخواهد گشت. شما طبق مفاد قرارداد می توانید الزام شرکت به تحویل آپارتمان را بخواهید وگرنه کل پول داده شده شما با خسارات متصوره از جمله نرخ تورم افزوده شده، قابل مطالبه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام.خسته نباشید
من حدود 34 سال پیش یک قطعه زمین در حوالی روستایی در یزد را از شخصی به صورت قولنامه ایی خریداری کردم. من هم که قصد تملک زمین رو داشتم به تعداد 10 تا کامیون در زمین آجر ریختم تا زمین رو دیوار چینی کنم اما متاسفانه به خاطر مشغله نتوانستم. متاسفانه قولنامه زمین را گم کردم و شخص صاحب زمین هم به خارج از کشور رفت.در دوران انقلاب بسیج شهرستان اقدام به صاف کردن زمین و زیر خاک کردن آجرها کرد ومن هم که قولنامه ای نداشتم نتوانستم کاری بکنم.اما من یک استشهاد محلی دارم که تمام اهالی قدیمی روستا آن را امضا کردن و شورای روستا هم آن را تایید کرده و مهر شورا را نیز دارد.
میخواستم ببینم با توجه به شواهد موجود در زمین(آجرهای زیر خاک رفته) و استشهاد محلی بنده من میتوانم از طریق مراجع قضایی به حق خودم برسم یا نه ؟؟؟؟ و چگونه باید عمل کنم

با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. دعوی اثبات مالکیت طرح بفرمایید به طرفیت فروشنده و بسیج. استشهاد و مدارک دیگر را هم ضمیمه پرونده کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و خسته نباشید.پدرمن سال۷۳فوت کرد. زمین۵۰۰متری ساخته نشده به ارث ماند. در ان زمان همسر از زمین سهم نمیبردو مادرم فرزند دختری از شوهر اولش دارد.ما این ملک را نفروختیم تا اینکه مادرم هم سال۸۸فوت شد.خواهر ناتنی ادعای سهم مادری را از این ملک داره. با توجه به تاریخ فوت پدر و مادرم و قانون جدید به دختر مادرم سهم میرسه؟قانون عطف به ماسبق میشه یا خیر؟ممنون.
مدیر پایگاه با سلام. اگر بعد از فوت پدر یعنی زمانی که مادر از زمین ارث نمی برد، اقدام به تقسیم ترکه کرده باشید دیگر مشمول قانون جدید نمی شود. اما اگر تقسیم ننموده باشید طبق تبصره الحاقی به ماده ۹۴۶ قانون مدنی مادر از زمین ارث میبرده و بنابراین دختر هم از وی ارث خواهد برد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام.پدر‏ ‏زن‏ ‏من‏ ‏با‏ ‏توسل‏ ‏به‏ ‏زور‏ ‏همسر‏م‏ ‏را‏ ‏ ‏از‏ ‏خانه‏ ‏ام‏ ‏برد‏ ‏وگفت‏ ‏طلاقش‏ ‏را‏ ‏میگیرم‏ ‏و‏ ‏من‏ ‏به‏ ‏منزل‏ ‏ایشان‏ ‏رفته‏ ‏و‏ ‏در‏ ‏حالی‏ ‏که‏ ‏همسرم‏ ‏با‏ ‏من‏ ‏باکمال‏ ‏میل‏ ‏در‏ ‏حال‏ ‏زندگی‏ ‏بود‏ ‏با‏ ‏ضرب‏ ‏وجرح‏ ‏نگذاشت‏ ‏همسرم‏ ‏ ‏همراه‏ ‏من‏ ‏بیاید‏ ‏ومن‏ ‏ایشان‏ ‏را‏ ‏به‏ ‏سختی‏ ‏مجروح‏ ‏کردم‏ ‏و‏ ‏همسرم‏ ‏را‏ ‏بردم‏ ‏و‏ ‏ایشا‏ ‏ن‏ ‏شکایت‏ ‏کرده‏ ‏اند.آیا‏ ‏شهادت‏ ‏همسر‏ ‏من‏ ‏برای‏ ‏اثبات‏ ‏ادعایم‏ ‏بر‏ ‏علیه‏ ‏پدرش‏ ‏تاثیری‏ ‏در‏ ‏پرونده‏ ‏دارد؟متشکرم
مدیر پایگاه با سلام. ضرب و جرح اگر رخ داده باشد در فرضی که اثبات شود چه کسی باعث ایجاد آن شده است، مجازات خاص خود را دارد از جمله دیه یا ارش. در فرض سوال شما بایستی عنوان شود که در قوانین کیفری جاری شهادت نزدیکان نیز دارای اعتبار است به ویژه از این جهت که دعوی کلا خانوادگی بوده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام مهريه بعد از فوت زوج چه ميشود؟
پاسخ ها
محمد
| Iran, Islamic Republic of |
۲۳:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام-هیچی
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
جزءدیون ممتازمحسوب میشه وازماترک زوجقابل پرداخت
حقوقدان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
مهریه زن، حق مسلم مالی اوست که به عهده شوهرش است و چنانچه پرداخت نشود و زوج فوت شود، حق موصوف بر ترکه متوفی تعلق می‌گیرد به این معنی که اگر مال یا ثروتی از مرد باقی مانده باشد باید قبل از تقسیم آن بین وراث، تمام دیون مالی واجب او از جمله مهریه همسرش از محل ترکه جدا و پرداخت شود اما اگر ماترک شوهر برای پرداخت دیون موصوف کافی نباشد زن نمی‌تواند از سایر وراث شوهرش اعم از پدر یا مادر او یا دیگران، مهریه خود را مطالبه کند
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
مهریه زن، حق مسلم مالی اوست که به عهده شوهرش است و چنانچه پرداخت نشود و زوج فوت شود، حق موصوف بر ترکه متوفی تعلق می‌گیرد به این معنی که اگر مال یا ثروتی از مرد باقی مانده باشد باید قبل از تقسیم آن بین وراث، تمام دیون مالی واجب او از جمله مهریه همسرش از محل ترکه جدا و پرداخت شود اما اگر ماترک شوهر برای پرداخت دیون موصوف کافی نباشد زن نمی‌تواند از سایر وراث شوهرش اعم از پدر یا مادر او یا دیگران، مهریه خود را مطالبه کند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام.مردی پنج فرزند دارد چهار پسر ویک دختر دارد برای تقسیم ارث خود در سلامت کامل می باشد. اموال او زمین وغیره..میباشد سهم هر کسی را به خودش میدهد.به گفته پدر وسهم دختر را باید فرزندان با پول نقدسهم را پرداخت کنند. ان را به پسر بزرگتر تحویل داده و ان را به دختر بدهد.در گذشته رسم نبوده دختر ارث ببرد وپول قبول نمکند پول نزد فرزند بزرگتر می ماند. ودختر بعد از فوت پدر که 36 سل از ان میگذرد. سهم خود را اموال زمین غیره می خواهد. ایا به او ارث تعلق میگیرد.
مدیر پایگاه با سلام. اولا بحث ارث برای زمان بعد از فوت مورث (پدر) مطرح می شود و تقسیم اموال توسط شخص متوفی در زمان حیاتش اسم تقسیم ارث ندارد و باید آن را صلح، هبه و... دانست. دوما آداب و رسوم خاص برخی مناطق در خصوص ارث نبردن دختر، از لحاظ قانون فاقد اعتبار است و دختر سهم خود را از همه چیز خواهد برد. مگر این که الباقی ورثه در دادگاه ثابت کنند که پدر در زمان حیات به هر وارثی مالی داد و به این دختر هم فلان مال را داد و خودش در واقع اینگونه اموالش را تقسیم نمود و سهم دختر فلان مال است... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
بنده خودرویی یکسال قبل گرفتم حالا مدعی پیدا شده و خودرو توقیف چکار کنم
مدیر پایگاه با سلام. بستگی دارد که تاریخ خرید شما و تاریخ توقیف کدام مقدم است. اگر خرید شما مقدم باشد اولویت با شماست در صورت برعکس بودن داستان، اولویت با توقیف کننده. اگر بعد از توقیف خریده اید می توانید دادخواست ابطال معامله را داده و پول خود را پس بگیرید. سعی کنید موضوع بین فروشنده و توقیف کننده حل شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
يه ماشين خريدم طرف پيداش نيست متواري هست پول كامل بهش دادم چطور بايد سندش بگيرم؟صاحب سند ميگه بمن بدهكاره سند نميده
مدیر پایگاه سلام. دعوی الزام به تنظیم سند رسمی اتومبیل علیه فروشنده و تمامی ایادی قبلی (مالکین قبلی) بدهید. ارتباطات فروشنده و مالک قبلی به شما طبق قانون ارتباطی ندارد. دادگاه انها را محکوم خواهد کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام.شوهر خواهر من معتاد و پرخاشگر هست .از عهده مخارج زندگیش هم بر نمیاد .خواهرم یک دختر 11 ساله هم دارد .حالا خواهرم میخوا از اون جدا بشه .سوال اولم آینه که چطور خواهرم میتونه حضانت بچه اش رو بر عهده بگیره و مهریه و نفقه اش هم پرداخت بشه . سوال دومم این هست که .بعد از طلاق خواهرم چطور مخارج زندگی خودش و بچه اش رو تامین بکنه آیا نهاد و ارگانی هست که عهده دار این امر باشه . در ضمن مطمعن هستم که شوهر خواهرم توانایی پرداخت حتی یک هزار تومن هم به عنوان مهر و نفقه نداره .. خواهش میکنم پاسخ بدید
مدیر پایگاه با سلام. مهریه و نفقه حق زن است و با مراجعه به دادگاه به ان حکم داده خواهد شد. حضانت منوط به صدور طلاق است. چون دخترشان ۱۱ساله است و با بلوغ از تحت حضانت بودن خارج شده اند خود دختر می تواند انتخاب کند که پیش کدام یک از اولیایش باشد. بحث تامین مخارج زندگی هم جواب قطعی ندارد یا باید کاری دست و پا کنند و یا به ارگان های بهریستی و کمیته امداد و... مراجعه کنند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
حدود شش ماه پیش مورد فحاشی و توهین و افترا قرار گرفتم بعد از شکایت در مقابل دادیاری توانستم اتهام رو اثبات کنم ولی به دلیل نداشتن مستندات رای به نفع من صادر نشد
1_ در مرحله بعد با وجود شاهد چکار باید بکنم
2_ جریمه و مجازات توهین و افترا و فحاشی چیست
3_ چقدر نیاز به زمان است معمولا
با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. این که چطور توهین و فحاشی را ثابت نموده اید و از دیگر سو مستندات نداشته اید ابهام دارد و صحبت شما متناقض است. دوما اگر در دادیاری منع تعقیب علیه شما صادر شده می توانید مدارک جدید خود را در اعتراض این منع تعقیب ضمیمه نمایید تا در رسیدگی بعدی (در دادگاه کیفری۲) مورد توجه قرار گیرد. طول زمان نیز بستگی به تراکم کاری محاکم دارد. ولی در یکی دو ماه نهایتا در دادگاه کیفری ۲ تعیین تکلیف خواهد شد. اگر کیفری ۲ حرف شما را تایید کند پرونده مجددا به همان دادیاری برمی گردد تا تحقیق مجدد شده و کیفرخواست علیه طرف شکایت شما صادر شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام 4ماهه پولی رو به یک نفر دادم ولی تاحالا به من پس نداده و فقط پرینت انتقال پول رو از طرف دارم لطفا راهنماییم کنید
مدیر پایگاه با سلام با استفاده از ديگر ادله دادخواست استرداد وجه يا مطالبه وجه در دادگاه يا شوراي حل اختلاف دهيد ، منظور از ديگر ادله يعني شهود براي قرض دادن وجه داشته باشيد.
ناشناس
|
Iraq
|
۱۶:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام وخسته نباشید .آیا در قبال کسی که بدون دلیل ومدرک وشاهد برعلیه چند نفر طرح شکایت مبنی بر سرقت از منزل بعنوان مضنون نموده وسپس در دادگاه بدوی بدلیل نبود ادله وشاهد ویا هر مطلبی دال بر سرقت توسط ایشان این افراد تبرئه گردیده اند .آیا از باب افتراءودرخواست اعاده حیثیت می توان طرح دعوا نمود ، واگر می شود حداقل مجازاتش چیست.
لطفا راهنمایی کنید .متشکرم.
مدیر پایگاه با سلام چنانچه شكايت از شخص خاص باشد وتبريه شده ازباب افترا ميشود شكايت نمود ولي اگر اعلام مظنون است خير.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و عرض احترام
احتراما باستحضار میرساند مدت 3.5 سال هست که چکی از بانک انصار به مبلغ 4.5 میلیون تومان از یک فرد میخواهم که توسط بنده بدلیل عدم موجودی برگه خورده هست و با توجه به رای هیئت حل اختلاف رای غیابی صادر شده و با توجه به عدم داشتن آدرس شخص فوق متاسفانه نتوانسته حق قانونی خود را دریافت نمایم لطفا راهنمایی فرمایید. متشکرم.
مدیر پایگاه باسلام بايد بتوانيد صادر كننده را يافته يا اموالي از وي بيابيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
در قرارداد اجاره تجاری دو ماهه قراردادی به صورت پیشنویس آماده گردیده ولی به امضائ مالک نرسیده است دو فقره چک اجاره بها و مبلغ 5 میلیون تومان بعنوان وجه الضمان قرارداد تحویل موجر گردیده ضمنا فضای تجاری تحویل مستاجر گردیده است در حال حاضر چک اول اجاره بها برگشت خورده است به صورت شفاهی اینگونه طی شده که در صورت عدم وصول چک واحد تجاری باید تخلیه شود ولی مستاجر امتناع نموده است جهت تخلیه چه اقدامی لازم است هیچگونه برگه قرارداد و یا رسید وجه الضمان و رسید چک نزد مستاجر نمی باشد.
مدیر پایگاه باسلام چنانچه قرارداد اجاره اي وجود ندارد به عنوان متصرف عدواني محسوب ميگردد شكايت تصرف عدواني ازباب كيفري ويا خلع يد از باب حقوقي ميتوان مطرح نمود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
ماده 145 قانون اجرای احکام مدنی:
هر گاه مالک حاضر به امضاء سند انتقال به نام خریدار نشود نماینده
دادگاه سند انتقال را در دفترخانه اسناد رسمی به نام خریدار امضاء‌می‌نماید.
این یعنی چی؟
من ی ماشین خریدم و تعویض پلاک انجام شده ولی فروشنده حاضر به امضای سند در دفتر اسناد رسمی نیست الان چی میشه نماینده دادگاه برام سند میزنه؟
پولش چی میشه؟
پول ثبت سند رو کی باید بده؟
من یا فروشنده؟
لطفاً جواب بدید این سومین باره سوالمو مطرح میکنم!!!
مدیر پایگاه باسلام بايد در دادگاه دادخواست الزام به ايفاي تعهد بدهيد حكم صادر شود دادگاه دراين مرحله اگر شخص محكوم عليه حضور نيافت نماينده اعزام مينمايد ووجه انتقال سند نيز طبق عرف محاسبه ميگردد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
برادرم و همسرش و فرزندشان برای ادامه تحصیل به استرالیا رفته اند.هر سه نفر در خاک ایران متولد شده اند و شناسنامه و پاسپورت ایرانی دارند.ویزای انها اکنون در حال اتمام است.برادرم قصد بازگشت به همراه پسر 10 ساله اش دارد ولی همسرش یک دفعه بچه رو برداشته و تقاضای پناهندگی کرده است.پلیس محلی هم تا مشخص شدن وضعیت ویزا بچه را به مادر داده است.
سوال من این است.آیا راهی وجود دارد از طریق دادگاه ایران که از طریق آن بشود پسر 10 ساله برادرم را به ایران بازگرداند و از پناهندگیش توسط مادرش جلوگیری نمود؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
با توجه به اینکه زوجین تابعیت ایران را در اختیار دارند ومطابق قانون مدنی ایران حضانت فرزند بیش از هفت سال با پدربوده و بدون دلیل موجه قانونی نمی‌توان حضانت را از کسی سلب کرد و همسرش نیز دلیل موجه قانونی دراختیار ندارد،
ایشان می توانند با اخذ وکیل در کشور متبوع موارد را پیگیری نمایند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
من دوسال پیش براهمکارم ک هردونماینده بیمه بودیم وام گرفتم بدون هیچ مدرکی.وایشان ازاین وام 500پرداخت کردن الباقی بدازدوسال مانده ک شده6000میلیون.الان من وام گیرنده میتونم باشهودی ک دارم کاری انجام بدم ممنون اگ میشه راهنمای کنید
مدیر پایگاه باسلام چنانچه وام را بنام خود گرفته ايد و وجه ان را به دوست خودپرداخت كرده ايد خير بايد اقساط ان را خودتان پرداخت نماييد واز باب قرض نسبت به دوست خود دادخواست مطالبه وجه نماييد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و احترام
الف) شکایت از نهادهایی مثل اوپراتورهای تلفن همراه ایرانسل و همراه اول جهت احقاق حق تضییع شده در کجا باید مطرح و اقامه دعوی گردد؟
ب) اگر بواسطه مشکل فنی‌ای که در شبکه یک اوپراتور تلفن همراه ایجاد شده؛ حقی از مشترک ضایع شده باشد و بشود آنرا اثبات کرد؛ در این صورت جهت احقاق حق باید شکایت حقوقی مطرح کرد؟
تشکر و سپاس
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
دراین خصوص محاکم عمومی صالح به رسیدگی بوده و شما باید با ارائه مدارک و مستندات لازم، دادخواست مطالبه خسارت را تقدیم دادگاه نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام در قولنامه خرید مسکن نوشتن جمله (خریدار حق استفاده از پارکینگ داخل حیاط بدون سقف را دارد و پارکینگ در سند قید نمیشود) قانونی است در حالی که پارکینگ حیاط به واحد دیگری نیز داده شده باشد و در سندش قید شده است آیا من میتوانم از مشاور املاک شکایت کنم
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
شما می توانید از دادگاه ؛ الزام به انجام تعهدات فروشنده در قولنامه را، خواستار شوید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
همسایه دیوار به دیوار ما می خواهد اقدام به نصب دکل مخابراتی کند آیا می شود جلوی او را گرفت دکل در حیاط خانه شمالی می خواهد نصب شود
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اگر در این خصوص ، ضرری متوجه شما شده باشد میتوانید با مراجعه به مراجع قضایی، ممانعت از انجام این کار و درصورت لزوم مطالبه خسارت را خواستار شوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
من چطور میتونم با یک خارجی در کشورش یا یک ایرانی مقیم خارج قرارداد ببندم که در اون کشور از طرف من کاری انجام بده اونم کارهای مالی یعنی بهش پول بدم که مثلا پول رو انتقال بده قرارداد باید چطور باشه که اون نتونه کلاهبرداری کنه و اگر کرد بشه ازش شکایت کرد آیا برای بستن قرار داد من باید به اون کشور برم و یا ایشون به ایران بیان؟
ممنون
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
می توانید با استفاده از عقد وکالت ، اقدام به اخذ وکیل(مدنی) جهت انجام امور خود اقدام نمایید. و اصلح است که پرداخت وجوه به ایشان نیز با ارائه ضمانت نامه معتبر صورت گیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام وسپاس
پدرم 30 سال قبل به رحمت خدارفت پدربزرگم ومادربزرگم زنده بودند پدربزرگم ولی قهری ماشدند(قیم) بعداز چندسال این دوهم فوت شدند. مایک خانه داریم که پنج عمه وعمو یم نیز بنابه قانون ارث ازاین خانه ارث می برند. الان میخواهیم خانه راکه سند دودانگ دارد به شش دانگ تبدیل کنیم اما عموهاوعمه هایم برای کارهای اداری آن شرکت نمی کنند بهتربگویم نمی خواهند این کارانجام شود میخواهیم سهم آنها رابدهیم نمی آیند تعیین تکلیف کنیم . خانه راباوضعیت فعلی ووجود وراث متعدد کسی نمی خرد برای اجباربه عمه هاوعموهایم جهت تعیین تکلیف ساختمان بایدچکارکنیم؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
شما می توانید دادخواست تقسیم ترکه را تقدیم دادگاه نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و تشکر از اقدام مفیدتان.
دو سال پیش در آپارتمانی که مستاجر بودم از بابت آسانسور برای فردی که بدون اطلاع ساکنین وارد مجموعه شده بود ( به هدایت صاحب یکی از واحدها که مسکونی نبوده و برای فروش بود) حادثه ای منجر به جرح میشود. آسانسور مشکل فنی داشته و صاحب آن واحد آپارتمان نیز که خود سازنده مجموعه بوده از خرابی آسانسور مطلع بودند و بارها از سوی مالکین موضوع به ایشان اطلاع رسانی شده بود و تقاضای تعمیر آن شده بود. آسانسور از بدو راه اندازی دارای مشکل بود و علی رغم پیگیری تعمیر آن از سوی مالکین نتیجه کامل حاصل نشد. فرد مضروب از ساکنین شکایت نموده و پرونده در دادیاری دادسرا در حال تکمیل پرونده میباشد. برای ساکنین از سوی دادیاری تقاضای وثیقه شده است. سوال من این است که نقش من که بعنوان مستاجر آن مجموعه بودم و هیچگونه مسولیتی نه در اجاره نامه لحاظ گردیده و نه مدیر مجموعه بودن چرا میبایستی تحت تعقیب باشم. ضمن اینکه تاکنون تفهیم اتهام نشده ام.
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
در اینگونه موارد معمولا مالکین وهمچنین شرکت سازنده آسانسورمی بایست جوابگو باشند .
ضمن اینکه نباید نقش مدیر ساختمان را نیز از نظر دور داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام بنده در سال1381 ضامن چک دوستم شدم بطوریکه پشت چک رو امضا کردم مبلغ چک پانصد هزار تومان بوده وبعد از اون قضیه من فکر کردم اون چک محلش پر شده چون دیگه کسی به من چیزی نگفته و اطلاعی دیگه از این قضیه نداشتم تا اینکه چند هفته پیش شورای حل اختلاف با من تماس گرفت بابت ضمانت این چک بعد از 14 سال از تاریخ سرسید چک ، ظاهرا چک در تاریخ 1393/11/05 برگشت زده شده یعنی بعد از 12 سال والانم شکایت کرده ازم و میگه باید 4800000 هزار تومان که با جریمه دیرکردش میشه پرداخت کنی نمیدونم باید چیکار کنم چون اصلا اطلاعی به من چه موقع برگشت خوردن وچه موقع پاس نشدن چک نداده بودن . لطفا راهنماییم کنید آیا حکم جلب هم میتونه بگیره با تشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
بنظر میرسد شما فاقد مسئولیت دراین زمینه می باشید.
چراکه:
براي اين‌که دارنده چک بتواند از حقوق و تضمينات پيش‌بيني شده در مواد 315 و 317 قانون تجارت ( مسئولیت ظهرنویس)استفاده کند، بايد مهلت‌هاي مقرر در مواد مذکور از تاريخ صدور چک بانک مراجعه و وجه آن را مطالبه کند. در غير اين صورت دعوی عليه ظهر نويس يا ظهرنويسان مسموع نخواهد بود.
ماده 315 مقرر مي‌دارد: «اگر چک در همان مکاني که صادر شده است بايد تأديه گردد، دارنده چک بايد در ظرف پانزده روز از تاريخ صدور وجه آن را مطالبه کند و اگر از يک نقطه به نقطه ديگر ايران صادر شده باشد، بايد در ظرف چهل و پنج روز از تاريخ صدور چک مطالبه شود، اگر دارنده چک در ظرف مواعد مذکور در اين ماده پرداخت وجه آن را مطالبه نکند ديگر دعوي او عليه ظهر نويس مسموع نخواهد بود و اگر وجه چک به سببي که مربوط به محال‌عليه است از بين برود، دعوي دارنده چک بر عليه صادر کننده نيز در محکمه مسموع نيست»
در ماده 317 آمده است: «مقررات راجع به چک‌هايي که در ايران صادر شده است در مورد چک‌هايي که از خارج صادر شده و بايد در ايران پرداخته شود نيز رعايت خواهد شد، ليکن مهلتي که در ظرف آن دارنده چک مي‌تواند وجه چک را مطالبه کند، چهار ماه از تاريخ صدور است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام : زمینی رو 16 بهمن 94 قولنامه کردیم بقیمت 130 میلیون تومان ایشان 80 تومنشو یکماه بعد داد و الان 50 تومن رو نداده یعنی 16 ماه گذشته .ایا میتونم به نرخ سود بانکی این مدت رو از ایشان طلب کنم .؟
مدیر پایگاه باسلام خير اصل وجه فقط قابل اخذ ميباشد ولي اگر در قرار داد مبلغي به عنوان خسارت پرداخت وجه قيد شده ميتوانيد دادخواست مطالبه بدهيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام 15 سال که ازدواج کردیم ودارای فرزند نشدیم الان به دلایلی همسرم دادخواست مهریه واجرت المثل داده میخوام بدونم که منم میتونم دادخواست ازدواج مجدد بدم به خاطر بچه دار نشدنمون درضمن دکترها هیچ کدوم رو مقصر بچه دار نشدن نمیدونن میگن هردوتا سالم هستین درضمن تو این 15 سالی هم کلی خرج دارو ودکتردادیم دوبار هم عمل IUI هم انجام داده ولی جواب نداده
مدیر پایگاه باسلام
مصطفی ترک همدانی وکیل و عضو مرکز مشاوران قوه قضاییه:
مرد هرگاه که بخواهد می تواند همسرش را طلاق دهد و البته باید حقوقی قانونی او را بپردازد. همچنین منعی برای ازدواج دوباره مرد وجود ندارد هرچند در قانون خانواده پیش از انقلاب ، ازدواج دوم می باید به تنفیذ زن اول برسد اما این قانون بعدا مورد ایراد شرعی شورای نگهبان واقع شده است.
همچنین در قانون فوق الذکر یکی از آثار  ناشزه شدن زن "عدم تمکین زن از وظایف زناشویی" اذن در ازدواج دوباره برای مرد است.
ناشناس
|
Germany
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام
برای یک منزل مسکونی وکالت فروش ب فرد دیگه ای دادم.اما بعد از مدتی پشیمان شدم و درخواست دادم از دادگاه ک بیاید وکالت را باطل کند.امااو بعد از متوجه شدن خانه را به نام دیگری انتقال داد
آیا پیگیری من از طریق شکایت جواب میدهد که خانه را برگردانند؟
باتشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
البته خانه قابل برگشت نیست ولیدر این مورد شما باید دادخواست، الزام به تکلیف وکیل به رعایت مصلحت موکل و دادن حساب زمان وکالت به موکل موجب مادتین 667و668 قانون مدنی ، را درخواست نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
قصد دارم دادخواستی جهت الزام به انجام تعهد برای یک کمپانی خارجی ارسال کنم خواهشمندم
نحوه انجام وهمچنین درباره هزینه این دادخواست راهنمایی فرمایید
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
توصیه میشود اینگونه موارد را با بهره گیری از وکلای محترم دادگستری با تخصص حقوق خصوصی انجام دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با عرض سلاو و ادب ؛
مدت دو سال قبل از شخصی دو قطعه زمین با عنوان باغ شهر معامله نموده ایم و مبلغ 40 میلیون تومان پرداخت کرده ایم و در مقابل دفترچه قراردادی با درج شماره ثبت و مهر شرکت فروشنده و امضائ مدیر عامل بعنوان دفترچه قرارداد به ما تحویل داده شده است .
حال بعد از گذشت دوسال مشخص شده است که زمین فوق الذکر وجود خارجی نداشته است و فرد مذبور اقدام به فروش مال غیر نموده است . این فرد دو فقره چک به ما تحویل داد که متاسفانه برگشت خورد و موجودی نداشت حال حاضر به استرداد مبلغ واریزی ما و یا تحویل زمین به ما نیست . آیا به نظر حضرات عالی با ارائه شکایت به مقامات قضایی می توان عمل ایشان را با عنوان کلاهبرداری تحت تعقیب قرارداد ؟
در ضمن ایشان دارای اموال منقول و غیر منقول فراوان می باشد که متاسفانه به نام شخص خود ایشان نیست .
لطفا ما را راهنمایی فرمایید . باتشکر و سپاس فراوان .
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با ارائه مدارک و مستندات، می توان از ایشان به مراجع قضایی شکایت نمود.
البته ،تشخیص آن به عهده قاضی رسیدگی‌کننده به جرم است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام من دختری مجرد باسه برادر مجرد مادرم چندسال پیش فوت کرده بابام مجددا ازدواج نموده بعدازدوسال زندگی مجدد یکسال ونیم پیش بابام فوت کرد پدرم جانبازه وماهی ۷۵۰هزارتومن ازبنیادجانبازان مستمری میگرفت که بعدازفوتش چون خانمش کارمند اموزش وپرورش بود حقوق پدرم به من که تنهادخترمجردش بودم رسید ازطرف بنیادجانبازان به پدرم بیمه ی عمرتعلق گرفته که زنش رفته مهریه اش را که ۳۵۰سکه ی بهارازادی هست را اجراگذاشته قانون مارامحکوم کرده مهریه اش رابپردازیم انحصاروراثت هم کردیم اموال بابامو زدن زیرسه میلیون تومن سوال من اینه که همه ی بیمه ی عمر به زن بابام تعلق میگیره؟ازحقوقش میتونه چیزی بگیره؟ خواهشا جوابمو کامل بدین ممنون میشم
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
مستفاد از قوانين ، مهريه از ديون ممتازه بوده و درصورت فوت شوهر ابتدا مي بايست مهريه از ما ترك (منجمله بیمه ی عمر )كسرشود .واگرماترک و بیمه عمر برای این امر کافی نبود، در صورتی که مستمری بگیردارای زن یا فرزند باشند ربع و الا ثلث مستمری توقیف می شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام پارسال باموتورسوارتصادف کردم من راننده تراکتوربودم که فاقدبیمه شخص ثالث بود،بعدازکارشناسی تصادف ماروپنجاه پنجاه زدن و20 میلیون دیه اومد که که ده میلیون آن رامن باید پرداخت کنم ولی توانایی پرداخت آن رابه صورت یکجا ندارم آیاراهی هست که قسطی کنند اگه هست ماهی چقد میشه
مدیر پایگاه باسلام به شركت بيمه ايران مراجعه نماييد اين شركت ديه راپرداخت و از شما به شكل اقساط دريافت مينمايد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام وخسته نباشید.
حدود یک سال قبل یک نفر به من چک داده که وصول نشده وشکایت کردم وحکم غیابی هم صادر شده.ولی ظاهرا متهم کلیه اموال خود رو به کسان دیگه فروخته .من چیکار میتونم بکنم لطفا راهنماییم بکنین
مدیر پایگاه باسلام با شكايت حكم حبس صادر ميشود و متهم ناگزيراست به زندان برود پس اين يك اهرم فشار براي پرداخت وجه ميتواند باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و خسته نباشی
با برادرم ملکی با سند منگوله دار دارم ولی مدت ۵ سال است که برادرم از من تصاحب کرده آیا امکان به دست آوردن حقم با جریمه برایم هست؟
با تشکر
مدیر پایگاه با سلام شما ميتوانيد با ارائه مدارك و مستندات خود ، دادخواست تخليه و مطالبه اجرت المثل ايام تصرف را به مراجع قضايي تقديم نماييد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام ما سه برادر و چهار خواهریم بعد از فوت پدرمان زمین های ارثیه رو تقسیم کردیم.حق من طبق نظر قانون که شکایت کرده بودم به مقدار مشخص گرفتم.حقم رو به اجاره به یکی از برادرانم دارم.اما کاغذی بعنوان اجاره ننوشتیم.همان زبانی اجاره یکساله دارم.اما برادرم اجاره ام را که هیچ نداد.اومده از سهمی که متعلق به من بوده مقداری ازش بدون اطلاع من به خواهر دیگر بعنوان سهم داده.حال آیا او در حق من خیانت در امامت کرده؟چه جور باید شکایت کنم و جرمش چیه؟
مدیر پایگاه با سلام با ارائه دلايل و مستندات ميتوانيد نسبت به مطالبه مال الاجاره اقدام نماييد. وضمنا درخواست الباقي سهم الارث رانيز پيگير شويد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
برگشت چک درچه حالتی کیفری می شود
مدیر پایگاه با سلام قانون به صدور چک بلامحل به عنوان یک جرم نگاه کرده است. وهر جرمی برای
وقوع، نیاز به شرایطی دارد. قانون اعلام می‌دارد که در صورت وجود هر یک
از حالات یا شرایط زیر، صدور چک بلامحل ، مشمول جرم كيفري نخواهد بود.
بنابراین در هر یک از موارد زیر، شکایت شاکی به دلیل حقوقی بودن چک پيگردكيفري نخواهد داشت:
1. در صورتی که چک دارای وعده باشد.(چک وعده دار)
2 .هرگاه چک بابت تضمین انجام تعهد یا تضمین انجام معامله‌ای صادر شده باشد.(چک بابت تضمین )
3. هرگاه چک سفید امضا صادر شده باشد.(یعنی اینکه صادرکننده بدون قید مبلغ، تاریخ و نام دارنده، فقط چک را امضا و ارایه کرده باشد)
4 . در صورتی که ثابت شود چک بدون تاریخ صادر شده است.(چک بدون تاریخ)
5. هرگاه وصول وجه چک منوط به تحقق شرطی شده باشد.( چک مشروط)
6. هرگاه ثابت شود چک بابت معاملات نامشروع یا ربا (بهره) صادر شده است.(معاملات ربوی)
7. هرگاه دارنده چک تا 6 ماه از تاریخ صدور چک برای وصول آن به بانک مراجعه نکند، یا ظرف 6 ماه از تاریخ صدور گواهی عدم پرداخت (یعنی برگشتی از بانک) شکایت کیفری مطرح نکند.
غیر از موارد بالا، در سایر موارد، چک کیفری است یعنی صادرکننده چک قابل تعقیب کیفری و مستوجب مجازات خواهد بود.دراین حالت دادگاه تنها حکم به مجازات حبس خواهد داد وبرای وصول وجه چک ، حسب مورد بایداز طریق دادگاه،
و یا شورای حل اختلاف فرم مخصوص دادخواست را تکمیل و با پرداخت هزینه
دادرسی با طی سایر تشریفات قانونی، پیگیری لازم را بعمل آورد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
درود.حدود 1سال پیش من رو به اتحام مشارکت در ضرب وجرح به مدت 10 روز بازداشت موقت بودم،بعد از مدتی حکم تبرئه من صادر شد.اولا من میتوانم از شخص شاکی به دلیل دروغ گفتن شکایت کنم دوما آیا این 10 روز بازداشت برای من سابقه محسوب می‌شود.باتشکر
مدیر پایگاه با سلام بله در صورتیکه به اثبات برسد اتهام واهی بوده می توانید از اتهام زننده یا شاهد دروغ شکایت کنید. با عنایت به تبرئه شما بازداشت شما سابقه محسوب نمی شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام .ببخشیدا الان نزدیک به یکساله نظام مهندسی با بخشنامه جدیدش مدرک کارشناسی های ناپیوسته رو بی اعتبار دونسته وبخشنامه کلا خلاف اصل 169قانون اساسی به دلیل عطف به ماسبق نشدن قوانین و نیز خلاف مبحث دوم و نیز خلاف وزارت علوم و ما باشکایت به نهادهای مختلف هنوز به جایی نرسیدیم حتی دیوان عدالت اداری میدونه اما درجهت صادر کردن رای به نام ما تعلل میکنه ایا اینها حق الناس و خوردن حق ما جوانان که کسی رو نداریم و اقایان با نفوذشون به هدف شوموشون می رسن نیست؟؟؟؟؟؟؟؟؟
مدیر پایگاه با سلام رسیدگی به موضوع مورد بحث شما درصلاحیت دیوان عدالت اداری قرار دارد وصلاحيت و حدود اختيارات ديوان نيز به قرار زير است:

1- رسيدگي به شكايات و تظلمات و اعتراضات اشخاص حقيقي يا حقوقي از:

الف- تصميمات و اقدامات واحدهای دولتی اعم از وزارتخانه­ها و سازمانها و مؤسسات و شرکتهای دولتی و شهرداری­ها و سازمان تأمین اجتماعی و تشکیلات و نهادهای انقلابی و مؤسسات وابسته به آنها.

ب- تصميمات و اقدامات مأموران واحدهای مذكور در بند «الف» در امور راجع به وظايف آنها.

2- رسيدگي به اعتراضات و شكايات از آراء و تصميمات قطعي هیأتهای رسیدگی به تخلفات اداری و كميسيون‌هايي مانند كميسيون‌هاي مالياتي، هيأت حل اختلاف كارگر و كارفرما، كميسيون موضوع ماده (100) قانون شهرداري‌ها منحصراً از حيث نقض قوانين و مقررات يا مخالفت با آنها
و......
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
چند وقت قبل مقداری پول برای یکی از دوستان کارت به کارت کردم. حالا بعد از کلی رفت و آمد ایشون مدعی شده اصلا شما مدرکی نداری که بهم پول دادی!!!! حالا می خواستم ببینم با رسید دریافتی بابت کارت به کارت می توانم اثبات کنم که به ایشان پول دادم؟؟؟

ممنون
مدیر پایگاه باسلام بله البته بايد بتوانيد ثابت كنيد كه وجه واريزي را ازباب بدهي به ايشان نداده ايد و مثلا ازباب قرض داده ايد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
شخصی تلفنی به شخص دیگری افترای زنا زده به دادگاه شکایت کرده ولی رای منع تعقیب برا افترا زننده صادر شده. چرا؟ شاهد یک نفر بیشتر نبوده همون که گوشی رو برداشته. بخاطر کم بودن تعداد شهود بوده یا کلا نمی شه جرایم تلفنی رو ثابت کرد؟
مدیر پایگاه با سلام متأسفانه به دلیل آنکه محاکم معمولاً صوت و عکس رو به عنوان دلیل قبول نمیکنند، اثبات اتهام بسیار سخت است. اگر اتهام زنی تلفنی نبوده و به صورت حضوری و رودررو بود، اثبات آن ساده است اما حال که تلفنی بوده، اثبات بسیار سخت است. به دلیل فقد دلیل، منع تعقیب صادر شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام .
من دو سال پیش ملکی رو پیش خرید کردم که قرار بر این بود که در تاریخ مقرر فروشنده سند را به نام بنده بزند . متاسفانه دو سال از ان تاریخ گذشته و فروشنده اخیرا توانشته سند را اماده کند . البته بنده برگه ی عدم حضور فروشنده رو در تاریخ مقرر گرفتم ام . ممکن است بنده را راهنمایی کنید که ببینم میشوذ ضرر و زیان را از فروشنده طبق قرار داد اخذ کنم یا نه ؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
اگر ضرر و زیان تاخیر در تنظیم سندطبق قرار داد منعقده پیش بینی شده باد، بله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام
بنده سال 82 وامی بصورت مضاربه از یک بانک دولتی دریافت کرده ام متاسفانه بعلت اوضاع بعد کاری دچار ورشکستگی شدم کار و همه چیزم را از دست دادم چندین سال است با بانک صحبت میکنم که کمک کنن اصل وام را پرداخت کنم ولی متاسفانه تا به امروز نتیجه نداده وام 5میلیون تومان بوده و اکنون شده 30 میلیون ستاد دیه در خصوص پرداخت تسهیلات کمک کردن ولی بانک مبلغ تسهیلات ستاد را قبول نکرد یکبار پرونده به دادگاه رفته و ازطرف دادگاه سال 91 محکوم به پرداخت 20میلیون شدم ولی بانک بعلت اینک اون مبلغ را هم قبول نداشت پرونده همینطور مانده حال این سوال را ازخدمت شما داشتم که بنده از لحاظ قانونی چکار میتوانم انجام بدم بخدا نه شغل دارم و نه درآمدی. با ماهی 200 تومان درآمد زندگی میکنم
تور خدا راهنمایی کنید بکجا باید پناه ببرم بانک هر روز هم دیرکرد و جریمه برایم مینویسه. ازشما تقاضای کمک و مشاوره دارم
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
نسبت به رای دادگاه دادخواست اعسار بدهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام میخواستم بدونم که اگه از ما شکایتی به هر گونه ای شده باشه ولی در اون آدرس قبلی دیگر حضور نداشته باشیم چطوری باید بدانیم ؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
میتوانید با ارائه کارت ملی و مراجعه به قسمت رایانه دادسرای محل سکونت سابق خود، از ارائه شکایت بر علیه خود مطلع شوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
تاریخ اتمام قرارداد مستاجر اخر خردادماه هست وایشان با مراجعه به بنگاه اعلام کرده میخام جابه جا بشم وبنگاه مستاجر جدید پیدا کرده و مقداری پول بیعانه هم داده که موجر به مستاجر قبلی داده وایشان رو قراردادامضا کرده که تاسیزده ام تخلیه میکنم ولی الان مستاجر میگه من تا سرماه خالی نمیکنم که مستاجره جدید بیاد حالا موجر چه میتواند انجام دهد درضمن مستاجر سه ماه ونیم هست که اجاره راهم نداده ممنون میشم راهنمایی کنید
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
1- دادخواست تخلیه مور اجاره با توجه به اتمام قرارداد.
2-دادخواست مطالبه اجور معوقه و خسارات احتمالی ،
را به شورای محترم حل اختلاف ارائه نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با عرض سلام.
سوال حقوقى بنده درمورد نصب اسانسور براى ساختمانمان مى باشد. همه ما ساکنان چند سال است که بدون اسانسور در ساختمانمان ساکن هستىم. اگر بىشتر مالکان توافق کنند که اسانسور نصب کنىم و عده کمى مخالف باشند از لحاظ حقوقى مى توانىم ان افراد مخالف را براى نصب اسانسور مجبور کنىم.
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
متاسفانه اجبار مخالفین میسر نیست.ونصب اسانسور با توافق ساکنین صورت می گیرد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام من سال 81اپارتمان در مهرشهر کرج پیش خرید کردم و مبلغ 7600000واریز کردیم وقرارشد دو ساله تحویل دهندولی به تعهد خود عمل نکردند وبا ترفندی درسال 86قراردادراازما گرفتندویک چک15000000تومانی دادند که ان چک هم پاس نشد وبا شکایت اعضا پرونده کلاهبرداری در دادگاه کرج تشکیل شدوحکم رد مال زدند میخواستم بدانم چجور به پول خود وخسارت تادئه تاخیر دست پیدا بکنیم .
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
رای صادره توام با رد مال هست. درخواست اجرای حکم صادره را از دادگاه درخواست نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
خانه ای داشتم با تمام لوازم به برادرم که زن دومی اختیار کرده بود دادم اما خیلی زود بینشان به هم خورد وزنبرادرم وسايلهاي خانه ام را جمع کرده برده شکایت کردم جدیدا دادگاه قرار حکم منع تعقیب داده راهنماييم کنید و اصلا بدون این که پرونده را بخوانند حکم دادن و گفتن چون زنش بوده در صورتی که شاکی منم وبه جرم خیانت در امنا شکایت کردم
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با ارائه فاکتور و رسید وسایل ها ، دادخواست حقوقی استرداد لوازم ها را خواستار شوید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام لطفا بفرمایید برای تعویض و تغییر نام کوچک که نامتعارف نیز نبود ه ولی مورد پسند شخص نیست باید چه اقدامی نمود؟اگر نیاز به طرح موضوع دردادگاه است به چه نحو باید اقدام نمود و اگر بدون دادگاه و با مراجعه به ثبت احوال امکانپذیر است روش چگونه است؟ممنون
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
درصورت عدم حصول نتیجه از ثبت احوال ، دادخواست تغییر نام را با ارائه مستندات و استشهاد به دادگاه تقدیم نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام
بنده سال82 مبلغ 5 میلیون تومان ازبانک وام مضاربه گرفتم ولی بدلایلی ورشکسته شدم و قادر به پرداخت وام خود نشدم به بانک مراجعه کردم که درصورت امکان اصل وام را بصورت اقساط پرداخت کنم قبول نکردن در سال 91 محکوم به پرداخت 20 میلیون ازطرف دادگاه شدم ازطرف ستاد دیه مبلغی وام بهم تعلق گرفت ولی بعلت اینک بانک مبلغ را قبول نداشت پرونده مانده و الان در حال حاضر مبلغ وام با دیرکرد و جریمه شده 30 میلیون تومان
ازشما تقاضا و خواهش داشتم که بنده ازلحاظ حقوقی چکار میتوانم بکنم. آیا مرجعی جهت شکایت و رسیدگی وجود دارد. آیا میشود شکایت کرد لطفا و خواهشاً راهنمایی بفرمائید. با تشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
می توانید با ارائه مستندات لازم نسبت به ارائه دادخواست اعسار به دادگاه صادر کننده رای اقدام نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
من معلم هستم در یکی از صندوقهای بانک ضامن فردی شدم که این فرد وامش را پرداخت نمیکند و از حقوق من کم میشود راهکار شکایت از این فرد چگونه است
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
شما بایید تمام اقساط روپرداخت کنید وبعد علیه اون کسی که ضمانتش روکردین دادخواست بدین
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
شما میتوانید پس از تادیه کامل اقساط ، بااخذ مستندات لازم از صندوق مربوطه ، دادخواست مطالبه اقساط پرداختی را ارائه دهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام و احترام
اینجانب خواهر برادرم زمان جنگ تو بمباران شهید شدن و شهادت هم اثبات شده برادرم که شناسنامه اش موجود بود بعد از واقعه اون رو فوت زدیم ولی خواهرم که تو اون واقعه بمباران شناسنامه اش مفقود شد نتونستیم شناسنامه رو فوت بزنیم امسال هم با توصیه بنیاد شهید خواستیم فوت بزنیم که ثبت احوال گفته شناسنامه براش دوباره صادر شده بعد از مفقودی! شکایت نوشتیم دادگاه که قازی هر چی سعی کرد نشانی سارق پیدا نکرد و تعین کرده که شناسنامه ای که صادر شده دیگه هیچ استفاده ای ازش نشده نه کارت ملی صادر شده و نه ازدواج کرده ! الانم میخوایم این شناسنامه رو باطل کنیم لطفا راهنمایی کنید.
باتشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با ارائه مدارک و مستندات مربوطه ، دادخواست ابطال شناسنامه را به دلایل فوق به دادگاه ارائه دهید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و خدا قوت بنده در تاریخ 12-12-94 سفارش یک دست مبلمان را از نمایندگی کمجا چوب در قزوین دادم و طبق فاکتور صادره مبلغ 1/5 میلیون تومان نقد و مابقی مبلغ طی 4 فقره چک سررسید هر 2 ماه مبلغ 640 هزار تومان تحویل صاحب فروشگاه گردید و در فاکتور قید شد و تاریخ تحویل مبلمان 25-12-94 بود که تا این تاریخ به هر بهانه ای از تحویل خودداری که سررسید چک اول در تاریخ 12-2-95 هم توسط فروشنده وصول شد و با فریبکاری موفق به تحویل نشدیم در نهایت در تاریخ 26-2-95 دادخواست فسخ و مطالبه وجه از حل اختلاف داشتم که طبق ارجاع قاضی گفت باید دادخواست الزام به ایفای تعهد باید داده شود که تاریخ دادگاه مشخص شد 3-5-95 است ولی اینجانب دادخواست مطالبه وجه و فسخ معامله کالا را دارم و سررسید چک بعدی 12-4-95 می باشد و تاین لحظه فروشنده تماسی مبنی بر تحویل کالا نگرفته لطفا در خصوص دادخواست مطالبه وجه و فسخ کالا و عدم وصول چک قبل از تاریخ دادگاه را دارم راهنمایی و پاسخ را ارسال فرمایید
مدیر پایگاه باسلام فسخ شرايط خاص خودش را دارد و چون در موضوع قراردادشما شرايط فسخ پيش بيني نشده ، احراز ان برعهده قاضي مي باشد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و خدا قوت بنده در تاریخ 12-12-94 سفارش یک دست مبلمان را از نمایندگی کمجا چوب در قزوین دادم و طبق فاکتور صادره مبلغ 1/5 میلیون تومان نقد و مابقی مبلغ طی 4 فقره چک سررسید هر 2 ماه مبلغ 640 هزار تومان تحویل صاحب فروشگاه گردید و در فاکتور قید شد و تاریخ تحویل مبلمان 25-12-94 بود که تا این تاریخ به هر بهانه ای از تحویل خودداری که سررسید چک اول در تاریخ 12-2-95 هم توسط فروشنده وصول شد و با فریبکاری موفق به تحویل نشدیم در نهایت در تاریخ 26-2-95 دادخواست فسخ و مطالبه وجه از حل اختلاف داشتم که طبق ارجاع قاضی گفت باید دادخواست الزام به ایفای تعهد باید داده شود که تاریخ دادگاه مشخص شد 3-5-95 است ولی اینجانب دادخواست مطالبه وجه و فسخ معامله کالا را دارم و سررسید چک بعدی 12-4-95 می باشد و تاین لحظه فروشنده تماسی مبنی بر تحویل کالا نگرفته لطفا در خصوص دادخواست مطالبه وجه و فسخ کالا و عدم وصول چک قبل از تاریخ دادگاه را دارم راهنمایی و پاسخ را ارسال فرمایید
مدیر پایگاه باسلام
مصطفی ترک همدانی وکیل و عضو مرکز مشاوران قوه قضاییه:

سوال مبهم است و نیاز به توضیح بیشتر دارد.  
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام و عرض ادب
من سال84 از یک نفر مبلغ 3میلیون تومان پول بعنوان بهره گرفتم تا سال 89 جمعا مبلغ نزدیک به 8میلیون با قرار ماهیانه 150 هزار تومان به ایشان پرداخت نمودم. سال 89 ایشان طبق شکایت به شورای حل اختلاف در خواست 3 میلیون پول خود را نمود ولی با درخواستی که من به شورا دادم و بعلت عدم حضور در شاکی در جلسه رسیدگی پرونده همین جور ماند.
چند وقت پیش ایشان با مراجعه مجدد و تهدید مطالبه پول خود را نموده. از خدمت شما این سوال را داشتم که آیا این فرد از لحاظ قانونی میتواند کاری انجام دهد
من به ایشان 3میلیون چک داده ام که آن هم سال 89 برگشت خورده و رفته شورای حل اختلاف. وایشان چیز دیگری در دست ندارد.
خواهشمندم راهنمایی بفرمائید من بلحاظ قانونی میتوانم کاری بکنم. دو شاهد هم مبنی بر ربوی بودن این پولدارم. با سپاس فراوان
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
حسب مقررات جزایی :
مرتكبين ربا اعم از ربادهنده، رباگيرنده و واسطۀ بين آنها به حبس و شلاق و نيز معادل مال مورد ربا بعنوان جزاي نقدي محكوم مي‌گردند.
ضمنا صرف وجود چک در دست دارنده، بدون اهمیت منشأ صدور چک، دلیل بر بدهکار بودن صادر کننده میباشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام مادرم به دلیل مشکلات روانی حدود ۱۶ساله پیش رفته منزل پدرش و پدر من به خاطر اینکه بیمه و مزیا قطع نشه از طلاق خوداری کرده من هم پسر بررگ مادرم هستم میتونم قیم مادرم بشم تا کارهای اداری و انحصار وراثت منرل پدری مادرم رو انجام بدم
پاسخ ها
محمد حسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با ارائه مستندات پزشکی به دادسرای امور سرپرستی ، و تایید پزشکی قانونی و طی مراحل مربوطه، امر قیمومیت امکان پذیر است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام.من یک سفته دارم که چندروزدیگه تاریخش میرسه راهنمایی کنیدکجااظهارنامه بفرستم واسش.ممنون
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
از طریق بانک و یا دادگستری ، می توان اقدام به واخواست نمود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام
اینجانب پارسال معافیت کفالتی گرفتم! و به مدرسه برای گرفتن مدرک دیپلمم رفتم ولی مدیر مدرسه گفت مدرک اصلی دیپلمت مفقود شده؟! رفتم اداره آموزش و پرورش ناحیه شکایت نوشتم کسی پاسخگو نبود و رفتم اداره کل استان باز کسی پاسخگو نبود ... با توجه به این که اداره میگه مدرک دیگری یا المثنی صادر نمیکنیم و من مدرک اصلیمو میخوام چون اشتباه از اونا بود بلاخره مدرسه گم کرده مدرک اصلی رو!! و من هیچ تعهدی ندارم و ندادم که مثلا مدرکم و تحویل گرفتم از مدرسه میتونم در مراجع قضایی شکایت کنم؟
و یا اگه مدرکی صادر نمیشه غرامت بگیرم از اداره آموزش و پرورش؟! چون کاملا حق با منه لطفا راهنمایی کنید!
باتشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
بنظر می رسد .مشگل شما در ادارات متبوع قابل حل باشد تا اقدام قضایی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با عرض سلام من یک آپارتمان مسکن مهر رو فروختم ضامن هم پدرم هست از خریدار صفته گرفتیم و تعهد محضری برای پرداخت اقساط الان دوماه هست اقساطو پرداخت نکرده و تلفن هم جواب نمیده چه کار باید انجام بدین با تشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
الزام ایشان به پرداخت اقساط معوقه و حتی واخواست سفته ها میتواند کمک موثری به حل مشکل بنماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با عرض سلام...کدامیک از بیماریهای خاص زوجه باعث میشود که زوج از دادن مهریه قانونا عفو شود..در ضمن اگر بیماری قبل و بعد ازدواج باشد به چه شکل است...نام بیماری مورد نظر: اختلال دوقطبی
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
مهمترين چراغ سبز قانون مدني براي ندادن نفقه به زن ماده‌ي 1108 قانون مدنی است كه مي‌گويد هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناع كند مستحق نفقه نخواهد بود.
حال با توجه به شرایط ذکر شده زوجه ، تشخیص آن به عهده قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
در بخشنامه ممنوعیت خرید کالای خارجی در بخش دولتی اگریک دستگاهی خرید شود حکم ان چیست وچه باید کرد
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
موضوع از طریق نهادهای محترم نظارتی ، مثل بازرسی کل کشور پیگیری شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با توجه به حق تالیف و چاپ و نشر، آیا برداشتن تصویر (مثلا با تلفن همراه) از صفحات کتاب خود یا دیگران برای استفاده ،قانونا ممنوع است؟ مثلا من یک کتاب دارم و نمیخواهم آنرا با خود جا به جا کنم، و تصویر چند صفحه مورد نیازم را با گوشی برمیدارم و فقط گوشی خود را به همراه میبرم. یا گاهی نمیخواهم کتاب را از کتابخانه خارج کنم یا نمیخواهم کتاب کسی را از او بگیرم.
لازم به ذکر از که این کار با هدف تکثیر و فروش نیست.
مدیر پایگاه با سلام چنانچه منبع و مآخذ اولیه که شما از آن تصویر گرفته اید ذگر گردد، اشکالی ندارد و مصداق سرقت ادبی هم نیست. رعایت حق تألیف مولف یا صاحب اثر آن است که منبع و مأخذ اولیه مورد ذکر قرار گیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام.بنده به پرداخت5200میلیون تومان درحق دولت محکوم شده ام.آیا تقاضائ اعساروتقسیط ازبنده پذیرفته است؟؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با توجه به ماده529 آیین دادرسی کیفری جدید و تحت شرایط خاص این امر امکان پذیر می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
درسال 1372 زمین های ثبتی خود را برای احداث سد طی صورتجلسه ای به شرکت اب منطقه ای واگذار کردیم ولی سال ها گذشتهخ پیگیری کردیم به نتیجه نرسیدیم و منابع طبیعی از منابع ملی به عنوان معوض خسارت زمین های اینجانب سند ثبتی شش دنگ را باطل کرده تا زمین در اختیار ما قرار بدهد و زمین را به امور اراضی واگذار کرده و امور اراضی به جای اینکه زمین را در اختیار خسارت دیدگان که سند ثبتی انها قرار بدهد به عده ای که مالک نیستند زمین را واگذار نموده حال ما چه کاری انجام بدهیم.
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
شما می توانید با ارائه مدارک و مستندات لازم ، اجرای تعهدات دستگاه مربوطه را از مراجع قضایی خواستار شوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سال ٨٧ خواهرم به دليل گازگرفتگي همراه بچه خودش در خانه از دنيا رفتند.كارشناس علت فوت را ابگرمكن إعلام كرد كه در نصب ابگرمكن ايراد وجود داشته و از طرف صاحب خانه بي توجهي ديده شده،،ايا ديه اي تعلق ميگيرد؟
مدیر پایگاه با سلام اگر واقعا مشخص شود که حادثه ناشی از نقص آبگرمکن بوده، شرکت سازنده و نصب کننده مسئول پرداخت خسارات وارده از جمله دیه هستند. هر چه سریعتر به دادگاه مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید. امیدواریم به نتیجه برسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سال ٨٧ خواهرم به دليل گازگرفتگي همراه بچه خودش در خانه از دنيا رفتند.كارشناس علت فوت را ابگرمكن إعلام كرد كه در نصب ابگرمكن ايراد وجود داشته و از طرف صاحب خانه بي توجهي ديده شده،،ايا ديه اي تعلق ميگيرد؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام.تعریف تمکین زن از شوهر را میخواستم.بدونم.آیا فقط مسائل زناشویی است یا تبعیت از مرد؟همسر م دبیره.و کارش را ترجیح به زندگی میده طوری که در منزل هم دائم کار مربوط به شغلش رو انجام میده واگر رسید اون آخرا یه غذای هم درست میکنه و دائم مدرسه است و بچه 3 سالش رو پرستار نگهداری میکنه.واصلا حرف شنویی نداره.اگر چنین امری ثابت بشه مهریه هم بش تعلق می گیره.ما 18 سال ازدواج کردیم و صاحب 2 فرزند هستیم.ممنون میشم اگر در زمینه این موضوع و عدم تبعیت زن از مرد راهنمائی کنید
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
مادونوع تمکین داریم یکی عام ویکی خاص ..خاص مسایل زناشویی روشامل میشه وعام تبعیت ازمرد رو
بله این موضوع باعث نمیشه مهریه به همسر شماتعلق نگیره
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
هرگاه زن بدون مانع مشروع از اداي وظايف زوجيت امتناع كند مستحق نفقه نخواهد بود.
ولی مهریه دین است وپرداخت مهریه ربطی به تمکین و یا عدم تمکین ندارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
دو سال پیش به یک فروشگاه سوسیس وکالباس دادم که بنا بع دلایلی وجه وچکی دریافت نکردم و برای تصویه حساب به من سفته ارایه کردند و طی این مدت پولی به من پرداخت نشد الان میخواهم روی سفته ها اقدام کنم متوجه شدم غیر از اسم و فامیل طرفم مابقی اطلاعات(کد ملی و شماره شناسنامه) اشتباهه الان باید چیکار کنم؟
آیا این شکایت کیفریه؟
چه مدت طول میکشه تا بتونم حق و حقوقم را بگیرم؟
آیا میتونم ادعای خسارت بکنم؟
آیا فرد خاطی را میتوانم زندانی کنم؟
لطفا کل روند را توضیح دهید و همچنین مدت زمان دادرسی
باتشکر صمیمانه
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
ابتدا اقدام به واخواست سفته ها از طریق بانک و یا دادگستری نموده.
اگر مبلغ سفته ها زیر 20 میلیون تومان هست از طریق شورای حل اختلاف دادخواست مطالبه وجه وخسارت تاخیر تادیه را خواستار شوید.
و اگر بالای 20 میلیون تومان است، از طریق دادگاه اقدام کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
در ادامه سؤال مربوط به حق تالیف و چاپ و نشر: بعضی سایتها در زمینه کتب دیجیتال در حال فعالیت هستند. آیا تکثیر و ارئه تصویر کتبی که مشمول حق تالیف میباشند مخالف قانون است؟ آیا دانلود کردن pdf کتب که در سایتهای مختلف قرار داده شده است مخالف قانون است؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
معمولا اینگونه موارد مسبوق به اجازه مولف است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام بنده به صورت یکطرفه دادخواست طلاق دادم و مهریه و نفقه و سایر حقوق وی را پرداخت نموده ام.ولی طرف مقابل برتی انجام امور طلاق کارشکنی میکند و در محضر حاضر نمیشود..با هزار مکافات وکالت از وی گرفتم تا کتر طلق را خودم انجام دهم...بعد از امضا زدن گواهی طلاق رجعی،باید 3 ماه بعد برای امضای مجدد مراجعه کنم و این در حالی است که او از دادن شناسنامه اش خودداری میکند و تا اینجا هم با کپی مدارکش کار را انجام داده ام.آیا اگر من فقط شناسنامه خودم را ببرم کار طلاق انجام میشود به صورت کامل وآیا چیزی بر گردن من است حالا که طرف مقابل کارشکنی میکند؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
درصورتیکه مطابق با رای دادگاه کلیه حقوق زوجه را پرداخت نموده باشید،معمولا پس از طی مراحلی و پس از ارسال اخطاریه ازسوی دفترخانه به زوجه ، طلاق ثبت خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام اینجانب سال ۸۸درآزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی شرکت کردم ودرآزمون کتبی بالاترین نمره را آوردم ولی به عنوان نفرذخیره معرفی شدم وشخص دیگری که سهمیه جانبازی داشت با وجود این که نمره اش نصف من بود پذیرفته شد بعدها فهمیدم که این شخص با مدرک بالاتر شرکت کرده یعنی کارشناس بوده ولی محل استخدامی کاردان میخواست آیامن الان میتوانم شکایت کنم باتوجه به این که این شخص انتقالی گرفته وازاین بیمارستان رفته ومن به صورت شرکتی درهمین مکان مشغول هستم .به من گفته شدهفقط میتوانم این شخص را لغو استخدام کنم ولی خودم به کار گرفته نمیشوم چون نمره آآزمونم از این شخص بالاتر بوده آیا میتوانم کاری بکنم خواهش میکنم راهنمایی کنید
مدیر پایگاه با سلام با توجه با اینکه دستگاه استخدامی شما و در حقیقت دستگاه برگزار کننده آزمون، دانشگاه علوم پزشکی بوده و این دانشگاه ها هم زیر نظر وزارت بهداشت فعالیت می کنند و نهادی دولتی محسوب می شوند، می توانید دو اقدام انجام دهید: اول یا از طریق اداره نظارت و رسیدگی به شکایات وزارت بهداشت موضوع را پیگیری کنید و درخواست خود را مطرح نمایید. دوم به دیون عدالت اداری(در تهران خیابان بهشت و در شهرستان ها به دفاتر دیوان) مراجعه کنید و نسبت به دستگاه مربوطه اعلام شکایت کنید. امیدواریم به نتیجه برسید اما در صورت نیاز به کمک بیشتر با ما تماس بگیرید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام اینجانب سال ۸۸درآزمون استخدامی دانشگاه علوم پزشکی شرکت کردم ودرآزمون کتبی بالاترین نمره را آوردم ولی به عنوان نفرذخیره معرفی شدم وشخص دیگری که سهمیه جانبازی داشت با وجود این که نمره اش نصف من بود پذیرفته شد بعدها فهمیدم که این شخص با مدرک بالاتر شرکت کرده یعنی کارشناس بوده ولی محل استخدامی کاردان میخواست آیامن الان میتوانم شکایت کنم باتوجه به این که این شخص انتقالی گرفته وازاین بیمارستان رفته ومن به صورت شرکتی درهمین مکان مشغول هستم .به من گفته شدهفقط میتوانم این شخص را لغو استخدام کنم ولی خودم به کار گرفته نمیشوم چون نمره آآزمونم از این شخص بالاتر بوده آیا میتوانم کاری بکنم خواهش میکنم راهنمایی کنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
چند ماه پیش توسط یکی از دوستانم برای کار به تهران دعوت شدم و بنا به اعتماد به دوستم وارد به اصطلاح کمپانی تجاری کیونت شدم.
پس از مدتی فهمیدم که همه حرف هایی که زده اند دروغی بیش نیست و شرکتشون گلد کوئیسته.
برای همین بیرون آمدم ولی ده میلیون پولم را از دست داده ام.
حالا سوالم اینجاست که میتوانم از دستشون شکایت کنم؟
آیا پای من هم با اینکه نمیدانستم و به محض فهمیدن بیرون آمده ام بعنوان فعالیت در شرکت های هرمی گیر هست؟
آیا به پولم میرسم؟؟؟
مدیر پایگاه با سلام خوشبختانه فعالیت شرکت های هرمی نظیر گلدکوییست در کشور ما جرم انگاری شده است. با مراجعه به دادگاه، اقدام به شکایت از آن شرکت نمایید و با استفاده از دلایل و مدارکتان مدعی پرداخت 10 میلیون تومان به شرکت شوید. می توانید ادعای فریبکاری شرکت نسبت به خودتان و ارتکاب کلاهبرداری از سوی این شرکت نمایید. ظاهراً منعی برای رسیدن شما به طلبتان وجود دارد. امیدواریم به نتیجه برسید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
چند ماه پیش توسط یکی از دوستانم برای کار به تهران دعوت شدم و بنا به اعتماد به دوستم وارد به اصطلاح کمپانی تجاری کیونت شدم.
پس از مدتی فهمیدم که همه حرف هایی که زده اند دروغی بیش نیست و شرکتشون گلد کوئیسته.
برای همین بیرون آمدم ولی ده میلیون پولم را از دست داده ام.
حالا سوالم اینجاست که میتوانم از دستشون شکایت کنم؟
آیا پای من هم با اینکه نمیدانستم و به محض فهمیدن بیرون آمده ام بعنوان فعالیت در شرکت های هرمی گیر هست؟
آیا به پولم میرسم؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با عرض سلام چندی پیش با یکی از این فروشگاههای تخفیف گروهی اینترنتی قراداد بستیم که جنس مارو با تخفیف خوبی بفروشه همه کار به خوبی پیشرفت تا جایی که ما تمام جنس هارو تحویل مشتریان دادیم و اونها هم پول رو به حساب شرکت واریز کردن و هیچ پولی به حساب ما واریز نشد.در قراداد بندی وجود دارد به این شرح که ما نباید با سایت های مشابه این سایت وگروهای پیامکی فعالیت داشته باشیم حال بخاطر اینکه ما از پلاستیکهای با آرم خود برای تحویل اجناس به مشتری اقدام کردیم جلوی پرداخت پول ما رو بستن در صورتی که همچین چیزی در قرار داد وجود ندارد.ایا این مصداق خیانت در امانت نیست و اینکه ما چطور میتوانیم پول وضرر وزیان خود را بدست آوریم.
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
شما با ارائه دادخواست با مدارک و مستندات لازم ، الزام ایشان به انجام تعهدات را از دادگاه خواستار شوید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و ادب :
سه برادر و دو خواهر هستیم مادرمان فوت کرده سوال من اینه که نحوه ی تقسیم ارث بین فرزندان چگونه هست ایا ارث بین دختر و پسر مساوی هست و سوال دومم اینه که یکی از برادرانم ادعا می کند که مادرم قبل از مرگش یک سوم ارث رو به اون داده و یک قولنامه دستی داره با سه نفر شاهد که امضاء کردند ولی این سند تو هیچ دفترخانه ای ثبت نشده هست و هیچ یک از فرزندان هم هنگام واگذاری ارث به اون برادرم پیشش نبودند ایا حالا این برادرم می تونه صاحب یک سوم ارث بشه یا نه؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
1- درمورد نحوه تقسیم ارث بین فرزندان:پسر دو برابر دختر سهم می برد.
2-تا وقتی که وصیت نامه مزبور مورد تنفیذ دادگاه قرار نگرفته ، فاقد اعتبار می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام.ضمن تشکر از شما من حدود سیزده سال در ارتش خدمت کردم از ابتدا تا آخر جنگ در خط مقدم غرب وجنوب کشور حضور داشتم بخاطر مشکلات خانوادگی بیش از شش ماه غیبت داشتم و سال شصت و شش اخراج شدم ارتش حتی یک ریال به من نداد ودر مدت خدمت هیچگونه امتیازی از قبیل زمین و...نگرفتم میتوان شکایت کرد و به کجا شکایت کنم ..متشکرم
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۵۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اگر به این نتیجه رسیده اید که در اخراح شما اشتباه و یاکوتاهی صورت گرفته است ، می توانید ازطریق دیوان محترم اداری احقاق حق نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام من برای پرداخت مهریه درخواست اعسارداده بودم که شاهدیای که برای شاهدت دردادگاه احضار کرده بود خواستارشهادت و قسم قرآن نشدن ولی همسرم دربرابرقاضی اعسارم راتایید کردن ورای که صادر شد 5تا سکه یکحا وماهی ربع سکه برایم رای دادن ولی همسرم اعدای شکایت در تجدید نظر شدن که من چندماه ست که خانه پدرم هستم وسرپناهی ندارم وتمکین مالی نمیشوم درصورتی که ازروز اجرای گذاشتن مهریشان ماهیانه یک چهارم حقوقم بابت مهریه برای ایشان کسر میشد ولی شورای تجدید نظر 5تا را به 10تا وماهی ربع سکه رای دادن میخواستم بگویم وقتی همسرم اعسارم تایید کردن چراباید همچین رای صادر کنند یامیتوانم اعتراض کنم بالین که 6ماه از تاریخ اجراح حکم میگذرد تشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
آرای تجدید نظر قطعی بوده و قابل تجدید نظر مجدد نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام..سال۹۳ یکدستگاه پیکان وانت از شخصی خریداری کردم و تمام قیمت آنرا که 8700000تومن بود رو به ایشون پرداخت نمودم و وکالت تعویض پلاک به نامم زد و نمیدانستم باید وکالت انتقال سندهم بگیرم بعدازتعویض پلاک .مدتی بعد جهت انتقال سند به مراکزمربوطه مراجعه نمودم که گفتند برای ۷سال مالیات ۹میلیون به آن تعلق گرفته که باید صفرکنی و حالا فروشنده که هم آدرس خود را ترک کرده و هم از محل کارش بازخرید کرده و تلفنش راخاموش،، پیدایش نمیشود که بتوانیم به او بگوییم که بیاید و بدهی مالیاتی خودرو را بدهد..چه کار باید کرد.اصلا میشود کاری کرد؟لازم به ذکراست فروشنده ای که ما وانت را از او خریدیم سند به نامش نیست و به نام فرد دیگریست که فروشنده ما خود از او خریده بود..و صاحب سند که همین فرد دوم است در برگه ای که به فروشنده طرف ما وانت را فروخته بود قید کرده است که تمام بدهی مالیاتی و عوارض تا سال۹۳ که شامل همان ۹میلیون مالیات میشود را بعهده دارد...حالا نمیدانیم چکارباید کرد فروشنده ای که ما وانت را از او خریده ایم پیدایش نیست ولی صاحب سند که وانت را به فروشنده طرف ما فروخته مشخص است مکانش..آیا راهی برای احقاق حق ما وجود دارد؟
باتشکر از وقت گذاشتن و حوصله ای که به خرج دادین.
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
با توجه به اینکه صاحب سند قید کرده است که تمام بدهی مالیاتی و عوارض تا سال۹۳ که شامل همان ۹میلیون مالیات میشود را بعهده دارد، شما می توانید دادخواست الزام صاحب سند وهمچنین فروشنده را به پرداخت بدهی مالیاتی و عوارض را از طریق شورا ی حل اختلاف راتقاضا نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام.شخصی افتراع خود را با قسم خوردن به قران میتواند به دادگاه ثابت کند؟در حالی که طرف مقابل چند نفر برای نقض حرفهای وی شاهد دارد.
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اینگون دعاوي با شهادت دو مردقابل اثبات است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام
من شناسنامه خودم رو به خاطر دعوا با همسر سابقم پاره کردم الان دادگاه بدون اینکه نامه ای دست من بده غیابی یک سال حکم حبس تعزیری بریده اخه این چه قانونی که به خاطر یه پاره شدن من باید یک سال حبس بکشم.
باتشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
میتوانید نسبت به رای صادره واخواهی ( اعتراض)نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
آیا حجر بر مهریه اثر دارد؟ وقتی که مالکیت محجور ثابت است. طلاق واقع شده، دو سال بعد زوج اعلام حجر میکند و قیم تقاضای ابطال دادنامه ی طلاق و استرداد مال را میکند و زوجه اسنادی در زمینه ی معاملات زوج در زمان محجوریت به دادگاه ارائه و صوری بودن آن را اعلام میکند برای تنظیم سند ملکی که عوض مهریه داده شده (ملک قول نامه ای است) 2-بعد از اعتراض به حجر، دادگاه تجدید نظر هم حجر ادواری برای زوج تایید کرد. تکلیف ملکی که در عوض مهریه از طرف زوج به زوجه داده شده چه میشود؟ دادگاه به اسناد معاملات محجور اهمیت میدهد یا به حجر ادواری مورد تایید تجدید نظر؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
با فرض ابطال دادنامه ی طلاق و استرداد مال ،
با توجه به این که دیون همسر که به ذمه زوج تعلق می گیرد، اعم از مهریه و نفقه ، قابل مطالبه از اموال محجوربوده و با محجور شدن زوج وتعیین قیم ، ایشان می بایست از اموال محجور، نسبت به پرداخت نفقه زوجه ومهریه وی اقدام لازم به عمل آورد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
بنده در سال گذشته کسی 2 میلیون پول برای مدت 10 روز از بنده درخواست پول بصورت قرض کردند
و بنده هم مبلغ رو به کارت ایشون واریز کردم
اما پس از چند ماه و با پیگیری زیاد فقط مبلغ 1 میلیون رو بحساب بنده واریز کردند
و مابقی رو بحساب نریختن
حالا با وجود نبود شاهد و قرارداد آیا کاری میشود کرد با خیر ؟
مدیر پایگاه با سلام به دلیل فقدان شاهد یا دلیل، کار سختی در پی خواهید داشت با این حال، می توانید به بانک محل افتتاح حساب خود مراجعه کرده و درخواست پرینت گردش حساب نمایید. با مراجعه به دادگاه مدعی طلب یک میلیون تومان خود شوید. البته به احتمال زیاد، موضوع به ورای حل اختلاف ارجاع داده خاهد شد که در آنجا نیز شما باید با استفاده از همان پرینت گردش حساب در مقام اثبات ادعای خود مبنی بر پرداخت 2 میلیون تومان به آن فرد و بازپرداخت فقط یک میلیون تومان از سوی ایشان شوید. امیدواریم بتوانید طلب خود را وصول کنید و از این به بعد، حتما برای چنین اموری، تضمینات لازم را از طرف مقابل اخذ نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام اینجانب سرقفلی مغازه راازعمویم بارضایت مالک درسال76خریدم ایامالک جدیدملک میتوانددرخواست تخلیه مغازه رانماید
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
مالک جدید قائم مقام مالک سابق محسوب شده و با توجه به اذن و رضایت مالک قبلی ، درخواست تخلیه بعلت فوق منتفی است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام.ضمن عرض خسته نباشید خدمت همکاران گرامی.
اینجانب مشغول کار در شرکتی هستم که سه ماه حقوق عقب افتاده کارکنان به علاوه عیدی سال 95 پرداخت نشده است.
آیا از لحاظ قانونی امکان پیگیری وجود دارد.
در ضمن شرکت خصوصی است
با تشکر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
بله. از طریق ادارات کار حوزه مطبوع ، پیگیری نمایید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام وعرض ادب
بنده درسال 1386ازشهرداری جهت باز سازی منزل مسکونی درخواست صدور پروانه ساختمان نموده وبنا به اعلام شهرداری ملک مذکور درطرح هادی درمسیرخیابان8متری قراردارد وازصدور پروانه امتناع میشود ودرسال مذکورکروکی محل جهت انجام توافق وتملک توسط شهرداری تهیه واکنون باگذشت 9سال وعلیرغم پیگیریهای کتبی وحضوری هیچ اقدامی از طرف شهرداری به عمل نیامده باتوجه باینکه قسمتهایی ازساختمان درسالهای اخیر فروریخته ودربافت فرسوده قرارداردوموجب خطرات جانی ومالی گشته آیا بنده میتوانم شکایتی علیه شهرداری انجام دهم لطفا راهنماییم فرماییدضمنا پارسال توسط کارشناس دادگستری تامین دلیل شده وازنواحی فروریخته عکسبرداری شده وبه شورای حل اختلاف .بخشداری .شورای اسلامی وشهرداری ارایه جهت پیگی
پاسخ ها
حقوقدان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
حسب مقررات لايحه قانوني نحوه خريد و تملک اراضي مصوب 1358 شوراي انقلاب و قانون تعيين وضعيت املاک واقع در طرحهاي دولتي مصوب 1367 به دستگاههاي اجرايي اجازه داده است اراضي و املاک شرعي و قانوني اشخاص واقع در محدوده شهرها و حريم استحفاظي آنها را به منظور اجراي طرحهاي عمومي يا عمراني تملک کنند.
و بهای آن نیز مطابق قانون نحوه تقويم ابنيه واملاك واراضي مورد نياز شهرداري مصوب سال 1370 بايدتعيين گردد
حال شما نیز میتوانید حسب قوانین فوق مطالبه بهای ملک در طرح خود را به نرخ روز ازشهرداری موصوف مطاله نمایید
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با مشورت با وکیل و
و حسب قانون نحوه تقويم ابنيه و املاك واراضي مورد نياز شهرداريها مصوب 1370 و ملحوظ نظر قرار دادن قانون نحوه خريد وتملك اراضي و املاك براي اجراي برنامه هاي عمومي و عمراني و نظامي دولت مصوب 1358 شوراي انقلاب وهمچنين قانون الحاق یک تبصره به ماده (1) لايحه قانوني نحوه خريدو تملك اراضي و املاك براي اجراي برنامه هاي عمومي و عمراني و نظامي دولت….. مصوب 1388 تقاضاي رسيدگي و صدور حكم به محكوميت شهرداری به پرداخت:
1- بهاي عرصه و اعيان شش دانگ ملك مورد تصرف به نرخ روز با جلب نظر هيئت كارشناسي
2 - وهمچنين كليه خسارات دادرسي اعم از حق الوكاله و هزينه دادرسي و كارشناسي و غيره را از محضر رياست محترم دادگاه درخواست نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام. من دانشجوی کارشناسی ارشد یکی از دانشگاههای دولتی تهران هستم. با اینکه حدود سه ماه از تاریخ دفاع از پایان نامه من می گذرد و اصلاحات مورد نظر داوران را انجام داده ام، استاد راهنما از امضا تز من خود داری می نماید. چه راهی پیش رو دارم که به طریقی قانونی پایان نامه ام به پایان برسد و فارغ التحصیل شوم؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
موضوع مورد بحث فاقد راه حل قضایی می باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام بهترین راه قانونی شراکت کاری بین دو نفر که یکی فقط توانایی اجرای کار را دارد ونفر دوم تامین کننده محل. دستگاه. وکار تولیدی. وفروش محصولات را دارد چگونه باشد بهتر بوده ودرصد سهام حاصل از سود وزیان به چه نحوی تعیین گردد
مدیر پایگاه با سلام دراين خصوص حكم كلي نميشود صادركرد.
بهترين راه حل مراجعه به كارشناس رسمي دادگستري و تقويم و محاسبه اورده طرفين و همچنين محاسبه درصد سهام طرفين است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام.ضمن عرض خسته نباشید خدمت همکاران گرامی گرامی
اینجانب در شرکتی مشغول به کار هستم که حقوق سه ماه کارکنان خود را به علاوه عیدی سال 95 را پرداخت نکرده است.
امکان پیگیری قانونی وجود دارد از چه راهی
در ضمن شرکت خصوصی است.
با تشکر
مدیر پایگاه با سلام به اداره كار محل وقوع شركت مراجعه و دادخواستي مبني بر مطالبه معوقات فوق را ارايه دهيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام:
بعد از قطع همکاری با یک شرکت خصوصی، کارت ملی ام رو که برای گرفتن کپی در اختیارشان قرار داده بودم، غیرقانونی نزد خود نگه داشته و علنا، بدون دلیل، حاضر به بازگشت آن نشدند، با شکایت حقوقی ام، دادگاه به نفع من رای داد و بعد از حدود یک سال مجبور به استرداد شدند؛
حال سوالم این است که برای این ضبط غیر قانونی مدرک هویتی ام، میتوانم ادعای خسارت معنوی بابت فشارهای روحی وارده در طی این مدت و همچنین عدم امکان استفاده از خدماتی نظیر کارهای بانکی یا استخدام در سایر شرکت ها و ... را داشنه باشم و شکایتی را مطرح نمایم؟؟؟
سپاس از لطف شما.
مدیر پایگاه با سلام درصورت اثبات ورود خسارت و ضرر و زيان ، مي توانيد از دادگاه رسيدگي به موضوع را درخواست نماييد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام:
بعد از قطع همکاری با یک شرکت خصوصی، کارت ملی ام رو که برای گرفتن کپی در اختیارشان قرار داده بودم، غیرقانونی نزد خود نگه داشته و علنا، بدون دلیل، حاضر به بازگشت آن نشدند، با شکایت حقوقی ام، دادگاه به نفع من رای داد و بعد از حدود یک سال مجبور به استرداد شدند؛
حال سوالم این است که برای این ضبط غیر قانونی مدرک هویتی ام، میتوانم ادعای خسارت معنوی بابت فشارهای روحی وارده در طی این مدت و همچنین عدم امکان استفاده از خدماتی نظیر کارهای بانکی یا استخدام در سایر شرکت ها و ... را داشنه باشم و شکایتی را مطرح نمایم؟؟؟
سپاس از لطف شما.
مدیر پایگاه با سلام متأسفانه در کشور ما خسارات معنوی آنگونه که باید و شاید مورد شناسایی رویه قضایی قرار نگرفته است. شما می توانید ادعای چنین خساراتی را داشته باشید اما حصول نتیجه بسیار سخت خواهد بود. پیشنهاد می کنیم از پیگیری ماجرا صرفنظر کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
در سال 92 قطعه زمینی را فروختیم
در قرارداد انتقال قطعی نوشته شده به همراه مبالغ دریافتی
که نصفش نقد بود و مابقی چک شخص ثالث بود که نقد نشد و برگشت نزدیم زمین کشاورزی از ان روز در اختیار ما بود
که اخیرا خریدار طرح شکایت کرده و مدعی است که تمام پول را داده در صورتی که اینچنین نیست
و در دادگاه نزد قاضی محترم با اوردن شاهد مبنی بر اینکه ایشان پول را تحویل داده اند و مورد ضرب و شتم فروشنده(یعنی ما) نیز شده اند و قسم نیز خوردند.
لطفا راهنماییم کنید
مدیر پایگاه با سلام به نظر ميرسد اركان وقوع عقد بيع فراهم شده است و بيع تحقق پيدا كرده است. وشما مي بايست در خصوص الباقي ثمن معامله ( چك ها ) اقدامات قضايي را انجام دهيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام من سه ساله عقد کردیم ولی عروسی نکردیم همسرم با مراجعه به دادگاه تقاضای مهریه کرده ایشان باتوجه به اینکه میدانسته محل زندگی ام کجا و حتی محل کارم هم بلد بوده اما بنده را مجهول المکان معرفی کرده و غیابا حکم گرفته وکل حقوق بنده را ماهیانه بلوکه کرده و برداشت میشود وحتی ماشین بنده را هم توقیف کردن در صورتی که من خبر از شکایت ایشان نداشتم . ایا میتوانم نسبت به اقدام به انحراف دادگاه و کذب بودن ادعای ایشان نسبت به مجهول المکان بودن شکایت کنم ممنون.
مدیر پایگاه با سلام بنظر اينگونه اقدامات شما جز صرف هزينه و وقت ،حاصلي در بر نخواهد داشت.
ضمنا فقط يك چهارم حقوق و مزاياي شما قابل توقيف است.
خودرو نيز جزو مستثيات دين نبوده و قابل توقيف است.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۴:۳۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۱
خودرو مرکب محسوب می شود و نمی توان توقیفش کرد منزل هم یک سرپناه است و این هم نمی توان توقیف کرد مگر اینکه قانون در این مورد تغیر کرده باشه و من بی اطلاع باشیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
تقاضای نفقه دادم حکم نهایی در سال93 داده شد.
بنا به دلایلی به اجرائیه نگذاشتم حکم را.
سه سوال:
1.همان دادخواست را می توانم ادامه دهم؟
2.شوهرم میتواند با شهادت اعضای خانواده خود ادعا کند من نفقه معوقه ندارم و او پرداخت کرده؟
من می توانم شهادت شهود او را رد کنم؟
3.اگر به دلیل شاغل شدن و بیماری بخواهم درخواست افزایش نفقه دهم باید همان زمان نوشتن درخواست تمام مدارک بیماری وشاغل شدن را ضمیمه کنم یا بعدا اگر قاضی درخواست کرد می تونم بدم؟
تشکر
مدیر پایگاه با سلام همان دادخواست قبلي را پيگيري كنيد واز ان تاريخ به بعد را دادخواست مطالبه نفقه جديد بدهيد.
رسيدگي به ادعا هاي طرفين( شما و همسرتان ) در صلاحيت دادگاه بوده كه با لحاظ جوانب امر صورت مي گيرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام قسمتی از زمین زراعی من رو صاحب معدنی که معدنش در کنار کوهی که زمین من در اونجا قرار داره،بدون اجازه من غصب کرده و میگه زمین من جزو حریم معدن است.آیا میشه ملک شخصی یک نفر بدون اجازه به معدم واگذار بشه؟ماده قانونیش چیه؟ممنون
مدیر پایگاه با سلام می توانید به دادگاه مراجعه کنید و اقامه دعوا کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام
بنده ملکی را در. چند سال پیش خریداری کردم و چون وام داشت به صورت وکالتی از صاحب قبلیش که اونم از. صاحب سند.قبلیش وکالتی خریده وامشو. تسویه کرده رفتم برا سند. زدن که متاسفانه صاحب سند. فوت شده بود ورثه هم نیستشون الزام به تنظیم سند. دادم ولی امضای اون کسی که خونه رو ازش خریدم تو مبایعه نامه خرید. خودش با مبایعه نامه که به من فروخته مغایرت داره چطور. میتونم حقانیت خودمو. ثابت کنم درضمن اون کسی که خونه رو. به من فروخته نیستش و. ادرسش هم تعقییر. کرده ولی تمامی شهود. هستن
مدیر پایگاه با سلام. دعوی الزام به تنظیم را به طرفیت همه ایادی قبل و ورثه اکن فرد متوفی ادامه دهید. ممکن است در طول زمان امضای فردی تغییر یا عوض شود. مهم در اعتبار معاملات حتما وجود امضاهای ثابت نیست بلکه مهم ان است که احراز شود فلان فرد طرف فلان معامله بوده است به ویژه که شما شاهد هم دارید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام
اینجانب چهار ماه پیش با ماشینم تصادف کردم که مقصر شناخته شدم و زیاندیده خسارت خود را از بیمه دریافت کرد و بعد از بابت خسارت و افت قیمت ماشینش شکایت کرد آیا می شود کسی از بیمه خسارت بگیرد و ادعای خسارت کند؟ در مورد افت قیمت چی؟
مدیر پایگاه با سلام افت قيمت (با توجه به شرايط خودرو ) وتوسط كارشناس رسمي دادگستري مورد بررسي قرار مي گيرد.
و با تشخيص ايشان افت قيمت تعلق خواهد گرفت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام اگر در شعبه دادگاه حقوقی یک نفر متهم به پرداخت حق و حقوق شده یک لایحه را که نوشته و قاضی ان را رد کرده باز میتواند همان دادخواست را در همان شعبه دوباره مطرح کند .برای ما شده یک بار متهم مطرح کرده قاضی قبول نکرده ولی باز مطرح کرده
مدیر پایگاه با سلام اگر در خصوص موضوع واحد باشد ، خير.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام:
پدر بنده حدود 1 سال پیش در اقدامی خداپسندانه، ارثیه ی فرزندان دختر خود را به صورت نقد پرداخت کرده و از آنها برگه ای را دال بر دریافت ارثیه و نداشتن هر گونه ادعایی در اموال باقیمانده و احتمالا مضاف در آینده، دریافت کرد و ضمنا متذکر می شوم که ارثیهی آنها را به صورت دقیق محاسبه نکرد. ولی رقمی را به آنها پیشنهاد داد که رضایت آنها جلب شود. همه ی فرزندان دختر دارای سواد می باشند و نمی توانند بعدا ادعای بی سوادی کنند. در این بین ارپیه ی 2 پسر و همسر با قی ماند که تصمیم بر این شد که قسمتی از آن به همسر و بقیه به فرزندان پسر برسد. در اینجا 5 برگه به صورت دست نویس نوشته شد 4 برگه برای 4 دختر و یک برگه برای پدر که در آنها هر کدام از دختر ها دریافت ارثیه و نداشتن ادعا از ارث پدری را تایید و پدر نیز در برگه ی خود این عمل را در سلامت عقلانی تایید بعمل آورد و در پای این 5 برگه امضای همه ی فرزندان و پدر و مادر و 2 داماد گنجانده شده است به همراه اثر انگشت و شورای روستا نیز آن 5 برگه را مهر کردند.
آیا در صحبت های بنده خلا و باگ قانونی و جود دارد که در آنها فرزندان دختر مدعی آن شوند؟ با تشکر
مدیر پایگاه با سلام تقسيم ارثيه ناظر به زمان فوت است و در زمان حيات !
در زمان حيات ( وتقسيم اموال )مي توان از عقد صلح و يا عقد بيع استفاده كرد.
ناشناس
|
-
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام آیا اصلاحیه بند ج ماده 18 فقط برای مهریه اسن؟
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۵:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
اصلاحیه بند ج ماده ۱۸ آیین‌نامه اجرایی موضوع ماده ۶ نحوه اجرای محکومیتهای مالی....
، ناظر به قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی سابق بوده و در حال حاضر با تصویب قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی جدید در سال 1394، قانون فوق نیز نسخ گردیده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
سلام من سال ۸۹ به یک نفر که وکیل هم نیست زمین پدری ام را در مقابل دریافت ده درصد از کل زمین و مقداری پول برای ما سند مشاع بگیرد چون زمین مشاع بوده این آقا به ما گفت سند را به چه صورت برای شما بگیرم چون زمین ما موروثی است و چهار برادر با هم شریک بودن هر کدام به نسبت مساوی زمین نگزفته ان او به ما گفت به همین صورت که الان دستتان هست زمین بگیرم یا یه صورت مساوی یعنی ۱۶ هزار متر نفری ۴ هزار متر و چون ما با بقیه وراث هماهنگ نبودیم نتوانستیم به او جواب بدهیم او همان موقع برای ما شکایت کرد و الان میگوید باید ده درصد من که هیچ از شما برگه ی سفید امضا داشتم سی وپنج درصد سهم خودم را نوشتم و از شما سی و پنج درصد میگیرم در ضمن پدر من سال ۹۰ دچار آلزایمر شده است ما در مرداد ماه نوبت دادگاه داریم ما چطور حقمان را در دادگاه از ایشان بگیریم ؟؟ با تشکر
مدیر پایگاه با سلام با توجه شرايط سني پدرتان ، اعلام حجر و مهجور نمودن ايشان ، اقدام مفيد است.
ولي در خصوص جرم سوء استفاده از برگ سفيد امضاء به اطلاع ميرساند:

شرط‌ تحقق‌ جرم‌ سوء استفاده‌ از سفید امضاء یا سفید مهر نیز، وجودرابطه‌ امانت‌ قراردادی‌ یا امانت‌ قانونی‌ بین‌ مودع‌ و مستودع‌ یا متصرف‌ قانونی‌ مال‌ است‌.

در حقوق ایران‌، جرم‌ سوء استفاده‌ از سفید مهر یا سفید امضاء، موضوع‌ ماده‌ ۶۷۳ قانون‌ مجازات‌ اسلامی‌ است‌ که‌ تحت‌ عنوان‌"فصل‌ بیست‌ و چهارم‌ ، خیانت‌ در امانت‌" است‌ و می‌گوید:" هر کس‌ از سفید مهر یا سفید امضایی‌ که‌ به‌ او سپرده‌ شده‌ است‌ یا به‌ هرطریق‌ بدست‌ آورده‌ سوء استفاده‌ نماید به‌ یک‌ تا سه‌ سال‌ حبس‌ محکوم‌ خواهد شد."
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
باسلام.جواب حقوقی رو اگرچه نمیتونید منتشر کنید ولی میتونید به ایمیل شخصی جواب بدید.تورو قرآن.وضع مال من هم خوب نیست برم پیش وکیل.ممنونم
مدیر پایگاه با سلام ایمیل خود را چک کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
چرا سوال منو پخش نکردین؟؟؟
مدیر پایگاه با سلام لطفا سوالتان را مجددا طرح بفرمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام من مشکلی برایم از سوی بانک قوامین پیش آمده .این بانک در سال ۱۳۸۸ که بصورت موسسه بوده به علت اشتباه کاربر مبلغ اشتباهی را به حسابم واریز نموده و این مبلغ با توجه به همراه شدن با مبالغ دیگر در حساب بعد از چند ماه توسط اینجانب برداشت شده از آنجاییکه طلبهای زیادی داشتم احتمال واریز اشتباه را نداده ام حال بعد از گذشت چندسال این بانک بدون اجازه و اطلاع من آن مبلغ را از حساب سپرده من در شعبه دیگری برداشت نموده و الباقی حسابم را در ابتدا در حدود ۹ برابر مسدود و پس از اعتراض مکرر اینجانب در حدود ۳ برابر آن را مسدود نموده و طلب ۳۰ تا ۳۳ درصد سود نموده آیا این کار قانونی بوده یا خیر ؟آیا با توجه به اینکه کاربر بانک در واریز مبلغ اشتباه نموده اینجانب علاوه بر بازپرداخت اصل مبلغ باید چنین سود سنگینی به بانک بدهم ؟
مدیر پایگاه با سلام. به موجب قانون مدنی ایران، اگر فردی بدون آنکه مستحق باشد و حتی بدون ان که اگاه باشد اگر از مال دیگری استفاده نماید، بایستی ان را مسترد دارد. در فرض سوال شما نیز، درست است که شما هیچ اطلاعی نداشته اید ولی پول باید مسترد شود. به نظر می رسد شما مسئول جریمه و دیر کرد ان پول نیستید اگر چنین امری را بر شما تحمیل کردند به یقین شما می توانید از مسبب موضوع یعنی کاربر بانک مطالبه خیارتی را بکنید که به شما تحمیل شده است به واسطه قاعده تسبیب.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام
درمورد بازار فارکس سوال داشتم
آیا معاملات فارکس قانونیه یا خیر، کلا اگه قانونی درباره بازار مالی فارکس هست بفرمایید،
با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. آنچه ظاهر از بازار فارکس است، تبادل ارز و معاملات اینگونه است. به نظر می رسد این امر منع قانونی نداشته باشد. برای این موضوع مفاد قوانین متعددی را باید رعایت کرد از جمله؛ قانون قاچاق، قوانین پولی و بانکی، قانون پولشویی، قوانین ارزی و... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
آیا کسی که بیست سال پیش به دلیل حمل و خرید به موارد مخدر به زندان افتاده و به سه سال حبس و یک میلیون جریمه محکوم شده الان پس از بیست سال می تواند در سازمان های دولتی استخدام شود؟ البته این شخص به دلیل ضعف اطلاعات حقوقی، جرم یکی از اعضای خانواده خود را گردن گرفته است و خود نقشی در این تخلف نداشته است. لطفا راهنمایی کنید
مدیر پایگاه با سلام بله. به موجب مواد شماره ۲۵ و ۲۶ قانون مجازات اسلامی مصوب ۹۲ این فرد اعاده حیثیت کرده و در استعلام سوپیشسنه برای استخدام، سوابق وی در استعلام ذکر نمی شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام.من توی یه شرکت پیمانکاری وابسطه به صنعت پتروشیمی کار میکنم.توی لیست بیمه هایی که رد کردن سمت من رو مهندس مکانیک زدن در حالی که من توی این شرکت چه در فیش حقوقی و چه در عمل، کار و حقوق مکانیک عمومی رو دارم.در واقع شرکت از کار فرما بابت من پول یک مهندس و تکنسین رو میگیره و به من حقوق یک کارگر ساده رو میده و حاضر به تغییر شغل بنده نیست.چطور میتونم جلوی این سوء استفاده رو بگیرم.لطفا منو راهنمایی کنید.با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. لیست بیمه معتبر است. شما می توانید به اداره کار شکایت کرده و مابالتفاوت حقوق را با حکم اداره کار از زمانی که چنین روالی پیش امده دریافت کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام.پدربزرگ بابام که یک دختر ودوپسرداشته ویکی ازپسراش قبل ازخودش فوت شده وفقط مانده یه دخترویه پسر.مادربزرگ بابام بعدازشوهرش فوت کرده.پدرم برای ارثیه مادرش که فوت شده ازتنهادائیش شکایت کرده زمین زراعی وملکی که خودش میشینه ویه زمین هم داده برادرزاده هاش ساختن چجوری تقسیم میشه.چندقطعه روخود دایی بابام فروخته ویک قطعه برادرزاده اش:یه وصیتنامه هم آوردن که دستنویس وبا3 دست خط متفاوت.وهمه اموالش رابه 3 ثلث تقسیم کرده1.-خودش وکفن ودفنش وهمسرش2.-یه پسرش3.-فقط پسرهای پسرفوت شده اش.وادعاشده سهم مادرپدرم راداده که مدرکی دال برآن ندارند.زیرشم خودش ویه نفرکه مرده امضاکردن .
مدیر پایگاه با سلام. اعتبار وصیت باید در دادگاه ثابت شود. وصیت عادی و دست نویس اگر مورد توافق ذینفعان نباشه، اعتبار نداره. یا باید رسمی باشه و یا به خط و امضای خود وصیت کننده. اصلاحیه ای در قانون ارث شد که زن از قیمت زمین و ابنیه هم ارث میبره به شرط این که تقسیم اموال قبلا و در زمان قبل از این قانون نشده باشه. اگر قبلا تقسیم شده شامل قانون جدید نمیشه و زن از زمین ارث نمی بره
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام و ادب
یک غرفه متعلق به سازمان حمل و نقل پایانه های وزارت راه و شهرسازی در پایانه حمل و نقل که به صورت اجاره بدون اخذ سرقفلی به شرکت ما به مدت بیش از 12 سال تا پایان سال 1392 واگذار شده بود. بعد از این تاریخ به دلیل عدم فعالیت و غیر فعال شدن شرکت به دلیل اختلاف سهامداران، سازمان متبوع حاضر به عقد قرارداد و وصول مطالبات اجاره بها از سال 1392 نشد. در بهمن ماه سال 1394 بدون اخطار، تذکر و درخواستی برای وصول مطالبات اقدام به خلعیت غرفه مورد نظر، تخلیه و اقدام برای برگزاری مزایده نموده است. این تصمیم نیز به ما کتبا اعلام نشده است. این در حالی است که ما همزمان در حال مکاتبه و رایزنی با بخش دیگری از همان سازمان برای فعال کردن شرکت بودیم.
خواهشمند است راهنمایی لازم برای احقاق حق خود را مبذول فرمائید.
با تشکر فراوان
لذا خواشمند است
مدیر پایگاه با سلام. از سوال شما اینگونه برداشت کردم که علی رغم تادیه شدن اجاره سال های ۹۲ تا ۹۴ که علت خلع ید شما بوده، مالک کماکان بر خلع ید خود اصرار دارد؛ در پاسخ به سوال شما اولا باید قرارداد اولیه را ببینیم که مفاد ان چگونه است ایا حق فسخ و تخلیه برای چه شرایطی پیش بینی شده است و این که آیا ان شرایط تحقق یافتند یا نه. به علاوه شما می فرمایید مجددا در سال ۹۴ با همان شرایط قبلی اجاره منعقد شد ولی مجددا سازمان بر تخلیه اصرار دارد؛ در این فرض باید بگوییم که مفاد قرارداد جدید شما ملاک است. اگر شرایطی برای فسخ ان به نفع سازمان نباشد، وی محق به تخلیه ید شما نخواهد بود چرا که با اراده جدید عقد جدیدی بسته است... . در هر حال مفاد قراردادها مهم هستند برای نظر دادن. حتما از نظر وکلا بهره مند شوید و مشورت کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام
بنده با همسرم توافق مهریه کردیم و دست نوشته ای که به امضای خو ایشان و وکیلشون توافق کردیم و پرونده مهریه را مختومه کردیم و من به ایشان پرداخت کردم و در آن دست نوشته ای که به امضای ما سه نفر رسید قید شد که ایشان دیگر نسبت به مهریه نفقه و اجرت المثل هیچ ادعایی ندارند میخواستم ببینم چون من نصف مهریه ایشان را پرداخت کردم ایشان میتوانند دوباره اقدام کنند برای طلب باقیه مهریه اشون ممنون میشم
مدیر پایگاه باسلام چنانچه اين توافقات نزد قاضي صورتجلسع شده بايدوپرونده براين مبنا مختومه شده باشد خير.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام.خانم با یک خانم اختلاف ملکی دارند.دوسال پیش جند پیام از خط خواهرم که به اسمش(خواهرم)است فرستاد.حال چند روز پیش از من شکایت کرد و دادیار محترم من را مجرم جهت فرستادن پیامها نمود.آیا قانونی.چکاربایثبکنم
مدیر پایگاه باسلام چك از باب ضمانت تخليه بوده كه اين امر توسط شما صورت گرفته البته چنانچه قرارداد اجاره توسط طرفين فسخ نشده باشد همچنان شما ازباب تصرف بر ملك موظف به پرداخت اجاره بها هستيد و مالك نيز نميتوانددر خصوص چك اقدامي نمايد واگر اقدام نيز نمايد ازباب كيفري مسوليتي متوجه شما نيست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام من از کسی چک دارم موعد آن تازه رسیده و نداره صاحب چک جواب نمیدهدسریع ترین راه برای پول کردنش چیه با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. طرح دعوی مطالبه وجه چک کنید علیه صادر کننده و ظهرنویسان چک. (امضاکنند گان پشت چک)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام من به پسر عموی خودم وکالت بدون عزل دادم البته زمانی که وکالت دادم اطلاعی از نوع وکالت نداشتم وکالت برای یک قطعه زمین کشاورزی بود حالا اون با استفاده از این وکالت قصد فروش زمین به شرکت نفت رو داره وهیچ حقی هم برای من قائل نیست لطفا راهنمایی کنید باتشکر
مدیر پایگاه با سلام. وکالت محضری در محدوده اختیارات داده شده از سوی موکل به وکیل، موکل (شما) را پایبند به اعمال حقوقی انجام شده توسط وکیل می کند. بایستی دقت کنید در وکالت نامه شما چه اختیاراتی را به پسر عموی خود داده اید. اگر فروش هم داخل اختیارات وکیل باشد، این اختیاری است که شما به ایشان داده اید و پای وکالتنامه را امضا کرده اید. اما چنانچه فروش خارج از اختیار ایشان باشد، ایشان حق فروش را ندارد. نکته دیگر این که در وکالت های بلاعزل موکل نمی تواند وکیل را عزل کند مگر این که موضوع یا عقدی که وکالت طی ان به وکیل داده شده است به نحوی از انحا ء از بین برده شود. مثلا هر عقدی که طی ان وکالت داده شده است فسخ یا اقاله یا باطل گردد. در این صورت وکالت نیز قابل ابطال است و می توان وکیل را عزل کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام
اگرکسی به حکم اعدام محکوم باشد ومنتظر اجرای حکم باشه وکارت اهدای عضو داشته باشد میتواند اعضای بدنشو اهدا کنه؟
مدیر پایگاه با سلام. هیچ محدودیتی وجود ندارد. فقط مسئولین اجرای احکام را از موضوع مطلع کنید که جسد متوفی فورا برای تشریح جسد و برداشتن اندام های قابل استفاده به بیمارستان های مجهز ارسال شود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام آيا دريك مجتمع تجارى كه متراژهرواحد متغيراست مثلاً از واحدده مترى هست تا پانصدمترى !براى انتخاب هيأت مديره حق رأى واحد ها باهم فرق دارد ياخير متشكرم
مدیر پایگاه با سلام خیر این موضوع تأثیری در حق رأی ساکنان ندارد و حق رأی همه مساوی است. اصولاً انتخاب هیأت مدیره و مدیر ساختمان، امری توافقی و مبتنی بر توافق میان ساکنان است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام به یکی ماشین قسطی فروختم من چک دادم به شرکت ووقتی فروختم سفته گرفتم حالا چند سال گذشته ولی اون پول شرکتو نمیده مجبور شدم من بدم حالا چجوری سفته رو اجرایی کنم که پولم بگیرم راحترین راه روبگین
مدیر پایگاه با سلام. سفته مانند چک است. علیه صادر کننده سفته و ظهرنویسان سفته (امضا کنندگان پشت سفته) طرح دعوی مطالبه وجه سفته بکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با عرض سلام و ادب
آیا شهرداری عوارض محلی را که شورای شهر تصویب می کند می تواند از اراضی واقع در خارج از محدوده قانونی شهر بگیرد ؟
مدیر پایگاه با سلام. متولی اراضی خارج از محدوده شهر مسکن و شهرسازی و جهاد کشاورزی است. به نظر نمی رسد شهرداری بر این اراضی اختیاراتی داشته باشد. مگر این که شهرداری اراضی خاصی را خارج از محدوده شهرها از متولیان مربوطه تحت تملک خود قرار داده باشد. امیدواریم سوال شما رو درست متوجه شده باشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با عرض سلام و ادب
آیا شهرداری عوارض محلی را که شورای شهر تصویب می کند می تواند از اراضی واقع در خارج از محدوده قانونی شهر بگیرد ؟
مدیر پایگاه سلام. متولی اراضی خارج از محدوده شهر مسکن و شهرسازی و جهاد کشاورزی است. به نظر نمی رسد شهرداری بر این اراضی اختیاراتی داشته باشد. مگر این که شهرداری اراضی خاصی را خارج از محدوده شهرها از متولیان مربوطه تحت تملک خود قرار داده باشد. امیدواریم سوال شما رو درست متوجه شده باشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۳۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام و عرض خسته نباشيد
ميخواستم بدونم زني كه براي دوبار ناشزه شده باشه ايا ميشه براي بازگشت بزندگي براش شرط گذاشت مثل جبران خسارتهاي مالي و ... كه اينكار در دادگاه يا محضر انجام بشه و اينكه آيا زني كه حضانت اولاد بااوست و داره نفقه دريافت ميكنه ميتواند از دادگاه درخواست اجرت المثل نگهداري از اولاد بده
ممنون
مدیر پایگاه با سلام. شرط هم اگر بگذارید چندان ضمانت اجرایی ندارد در قانون. اگر در قالب قرارداد خصوصی هم میان زن و مرد این موضوع مطرح شود، جبران خسارت از زن در فرض تخلف مجدد، مستلزم داشتن مال از سوی زن است. اگر زن مالی نداشته باشد اجرای شرط شما مقدور نیست. سوال بعدی شما؛ نفقه زن با نفقه بچه فرق دارد. اگر فقط نفقه خودش را می گیرد حق گرفتن نفقه بچه هم برای وی وجود دارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام
واحد 1 اپارتمانمون اصفهانيه ... مستاجر داره ..
در هيچ جاي خرابي ساختمان هزينه خودشو نميده ...
از چه طريقي ميشه از اون هم دريافت كرد ؟
در حال حاظر 1500000 تومان بدهكار ساختمان هست ..
مدیر پایگاه با سلام طبق قانون تملک اپارتمان ها هزینه های مشترک بر عهده کلیه ساکنین است. البته بایستی ذکر گردد که همه هزینه ها را نباید مسـتأجر بدهد بلکه هزینه های اساسی ازجمله شوفاژ و آسانسور و ... بر عهده مالک می باشد. هزینه های جزیی و هزینه های اشتراکات بر عهده مستأجر می باشد. در صورتی که بدهی مورد ادعای حضرتعالی جزو دیون قابل پرداخت از سوی مستأجر باشد(یعنی جزیی باشد و نه اساسی) نظر به اینکه مقدار دین در صلاحیت شورای حل اختلاف است(تا سقف 20 میلیون تومان در صلاحیت شورای حل اختلاف است) می توانید به شورای حل اختلاف دادخواست الزام به تأدیه دیون بدهید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام
سال ۹۳ چک بمبلغ ۴۰میلیون تومان برگشت زدم.
نهایتا در بهمن ۹۴ خودرو وی را توقیف نمودم.
مزایده خودرو در ۹۵/۰۳/۰۱ به قیمت ۱۹.۵۰۰.۰۰۰تومان برگزارشد و برنده مشخص شد.
حال واحداجرای احکام دادگاه مربوطه میگن که خودرو پس از ۲ماه به شما تحویل داده خواهد شد.
درصورتیکه مزایده اموال منقول همان روز مزایده تعیین تکلیف و خودرو نهایتا یکهفته به محکوم له تحویل میگردد.
سوال اینجاست که روال قانونی مزایده به چه صورتست؟
واینکه کجا ازواحد مذکور شکایت کنم,چون مدعیست قانون همینه که اون میگه!!باتشکر
مدیر پایگاه با سلام طبق روال حقوقی شما مستحق دریافت وجه حاصل از مزایده هستید و نه اتومبیل توقیف شده مورد مزایده. بنابراین پس از برگزاری مزایده می بایستی وجه حاصل از سوی اجرای احکام به شما تحویل شود و قرار نیست که اتومبیل به شما تحویل شود و نسبت به الباقی مطالبات خود مازاد بر 19 میلیون و پانصد هزار تومان می بایست اقدام به معرفی مال دیگری از محکوم علیه برای توقیف بنمایید. در صورتی که مال دیگری از ایشان کشف نگردد، شما محق خواهید بود که مفاد ماده 3 قانون نحوه اجرای محکومیت های مالی مصوب 1394(بازداشت و معرفی محکوم علیه به زندان تا زمان وصول مطالبات) اقدام نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام برادرمن ده سال پیش برای بیماری پدرم حدود 250هزار تومان خرج بیمارستان کرده و نزدیک یک میلیون تومان هم ده سال پیش خرج کفن و دفن کرده است الان برادرمن چقدر میتواند از ارث پدرم را بر دارد ایا می تواند چنین حقی داشته باشد از ارث بیشتری نسبت به فرزندان دیگری بردارد برادرمن میگوید چون ده سال پیش من این پول را خرج کردم الان من پولم را میخواهم چقدر باید برای برادرم الان ما پول بدهیم که نه حق اون ضایع نشه و نه حق ما لطفا راهنمایی کنید باتشکر
مدیر پایگاه با سلام در مورد ارث، اولین و اصلی ترین معیار، وصیت متوفی است یعنی باید دید ایا متوفی(مرحوم پدر شما) از قبل در مورد اموال خود تعیین تکلیف کرده اند یا خیر؟ اگر اینگونه است فقط باید بر اساس آن عمل کرد و هیچ ادعای دیگری پذیرفته نیست اما اگر تعیین تکلیفی صورت نگرفته است، وراث باید بر اساس قانون یا حکم دادگاه، ارث ببرند. اقدام برادر شما اصولاً نمی تواند دلیلی بر برخورداری بیشتر ایشان از اموال مرحوم پدر شما باشد مگر آنکه خود شما رضایت به این امر بدهید که توجه داشته باشید در اینصورت رضایت همه وراث لازم است. پیشنهاد می کنیم موضوع را با گفتگو حل و فصل و بر اساس نرخ عادله مورد رضایت طرفین عمل کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام خسته نباشید ببخشید بنده پارسال یدونه ماشین خریدم که مقداریشو دادم الباقیشو سفته دادم تا چند مدت دیگه بدم ولی شرایط مالی مساعد نبود و نتونستم پرداخت کنم و الان طرف مقابل شکایت کرده سوالم اینه چطور میتونم از دادگاه درخواست کنم که مبلغ رو قسط بندی کنه تا من پرداخت کنم ممنون میشم راهکاری نشونم بدین باتشکر
مدیر پایگاه با سلام امکان ارائه دادخواست اعسار از پرداخت و تقاضای تقسیط(قسط بندی) به دلیل عدم تمکن مالی برای شما وجود دارد. از دادگاه درخواست تقسیط کنید. دادگاه با لحاظ شرایط شما اقدام به تقسیط بدهی شما خواهد کرد البته عدم تمکن شما باید به اثبات برسد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام - نميدونم سوال من چرا درج نشد
در خصوص اينكه زني كه براي دو بار ناشزه شده آيا اگر گفت ميخوام برگردم سر زندگيم ميتونم شرط و شروطي در دادگاه بزارم تا جبران خسارات مالي و غيره نكرده نتونه بياد و اينكه ايا در قانون اجرت المثل نگهداري از كودك داريم چرا كه كارشناس بدليل اينكه زن من از بچه ام نگهداري كرده اعلام كرده بايد سه ميليون تومان بدم در حاليكه حضانت با اونه و من نفقه هم دارم پرداخت ميكنم.
با تشكر
پاسخ ها
محمدحسنی
| Iran, Islamic Republic of |
۱۶:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۷
جواب سوال اول منفی است.
بابت کار هایی که زن شرعا بر عهده نداشته و درخانه انجام داده پرداخت اجرت المثل صورت می گیرد ، وبرهمین اساس دادگاه مطابق تبصره ماده 336 قانون مدنی و ماده 29 قانون حمایت از خانواده حکم صادر کرده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام من و دو برادر م درسال82 یک زمین کشاورزی از پدرم خریدیم ولی پولی به پدر ندادیم در قولنامه هم همه وراث اثر انگشت زدند که ما این زمین را خریدیم اما ما پولی به پدر ندادیم الان وراث میتوانند از این زمین حقی بگیرند و بکویند که ما هیچ پولی به پدر ندادیم
مدیر پایگاه با سلام. موضوع بستگی به این دارد که متن قرارداد شما با پدر چگونه نوشته شده باشد. این که واقعا فروش بوده یا صلح یا هبه یا... . هر قراردادی در حد مفهوم و معنای خودش باید تفسیر شود. اما اگر واقعا فروش باشد در فرض اقامه دعوی از سوی الباقی ورثه علیه شما دو نفر و اثبات این که در قبال فروش زمین از سوی پدر به شما، شما فلان مبلغ به پدر بدهکار هستید، هر ورثه به نسبت سهم الارث خود می تواند از ارزش زمین از شما طلبکار شود. البته سهم الارث شما از زمین هم محفوظ خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
آیا اگر ملکی تجاری و مسکونی قولنامه عادی بنام متوفی داشته باشد یک یا دونفر از وراث به تنهائی میتوانند آن را بالا بکشند و سهم بقیه وراث را ندهند چگونه میتوان علیه آنها اقدام نمود ؟ آیا میتوان اجاره آن ملک را از افرادی که سالها پس از مرگ متوفی از ملک استفاده مینمایند از طریق مراجع قضائی وصول نمود؟
مدیر پایگاه با سلام. اولا چون قولنامه عادی دارد بایستی اقدام به طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی علیه فروشندگان ان به متوفی طرح شود تا سند رسمی برای ملک گرفته شود. دوما در مرحله انحصار وراثت بایستی این اموال نیز جزو اموال متوفا ذکر شود تا امکان نقل و انتقال ان با گرفتن فرم ۱۹ مالیاتی میسر باشد. اگر داخل دارایی متوفی ذکر نشده است اقدام به دادن اظهارنامه متمم مالیاتی بدهید و این مال را نیز به عنوان دارایی متوفی ذکر کنید. با این کار این مال نیز متعلق به تمام ورثه شده و هر وارث به نسبت سهم خود از ان حق دارد. بهترین کار دعوی تقسیم دارایی است که در دادگستری طرح نمایید و همه اموال را طرح کنید تا بین همه به نسبت سهم الارث تقسیم شود. مضافا اجرت المثل استفاده از این اموال توسط دیگران را نیز می توانید به نسبت سهم الارث خود با طرح دعوی مطالبه نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام شرایط عسروحرج یعمی چی؟لطفاتوضیح دهید.باتشکر
مدیر پایگاه عسرو حرج به شرایطی گفته می شود که ادامه زندگی مشترک برای زوجه سخت است. مصادیق مختلفی از قبیل عدم پرداخت نفقه، ضرب و جرح، اعتیاد، مصرف مشروبات الکلی، فقدان عقل معاش یعنی زوج نداند مال و درآمدش را چگونه و در چه راهی خرج کند و ... را می توان نمونه های عسر و حرج دانست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام وتحیت احتراما افزایش و یا کاهش متراژ آپارتمان ها در زمان تحویل سند سیم سربی طبق عرف چند متر است ؛ با توجه به اینکه اینجانب پیش خرید آپارتمان را به متراژ 115 متر یا یکصد و پانزده متر خریده ام آیا می شود این استاندارد را مشخص کنید مثلا می شود فروشنده آن را به 125 یا 130 متر افزایش دهد ؟ متشکرم بدرود
مدیر پایگاه با سلام. به نظر نمی رسد این موضوع در قوانین پیش بینی شده باشد. این موضوع بستگی به توافق شما با فروشنده دارد. یعنی مثلا افزایش احتمالی چند متر را به فروشنده بپردازید و یا از فروشنده بخواهید که اپارتمانی با توافق اولیه یعنی ۱۱۵ متر تحویل شما نماید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام
در سال 92 قطعه زمینی را فروختیم
در قرداد انتقال قطعی نوشته شده به همراه مبالغ دریافتی
که نصف نقد بود و مابقی چک شخص ثالث بود که نقد نشد و برگشت نزدیم زمین کشاورزی از ان روز در اختیار ما بود
که اخیرا خریدار طرح شکایت کرده و مدعی است که تمام پول را داده در صورتی که اینچنین نیست
و در دادگاه نزد قاضی محترم با اوردن شاهد دروغین مبنی بر اینکه فروشنده پول را تمام و کمال دریافت کرده و خریدار مورد ضرب و شتم فروشنده(یعنی ما) قرار گرفته.
در خواستی که دارم اینه که راهنمایی م کنید.
مدیر پایگاه با سلام. بودن لاشه چک در دست شما، دلیل بر پاس نشدن آن است. آن را به بانک برده و تقاضای نقد کردن انرا بنمایید. اگر پاس نشد گواهی عدم پرداخت چک را به دادگاه نشان دهید. این گواهی دلیل بر پاس نشدن و در واقع لاوصول ماندن بخشی از مطالبات شماست. به علاوه می توانید طرح دعوی مطالبه وجه چک در صورت پاس نشدن علیه صادر کننده چک مطرح کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام
در سال 92 قطعه زمینی را فروختیم
در قرداد انتقال قطعی نوشته شده به همراه مبالغ دریافتی
که نصف نقد بود و مابقی چک شخص ثالث بود که نقد نشد و برگشت نزدیم زمین کشاورزی از ان روز در اختیار ما بود
که اخیرا خریدار طرح شکایت کرده و مدعی است که تمام پول را داده در صورتی که اینچنین نیست
و در دادگاه نزد قاضی محترم با اوردن شاهد دروغین مبنی بر اینکه فروشنده پول را تمام و کمال دریافت کرده و خریدار مورد ضرب و شتم فروشنده(یعنی ما) قرار گرفته.
در خواستی که دارم اینه که راهنمایی م کنید.
مدیر پایگاه با سلام چكها و ساير مستندات را به دادگاه ارايه دهيد.
درضمن مي توانيد پس از برگشت زدن چك ها ، دادخواست مطالبه وجه و خسارت تاخير تاديه چك ها را نيز مطالبه كنيد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام.پس از فوت پدرشان.4تاپسرانش پول پدرشان رابه یک نفردادندتاخانه بخردو ان شخص بعدازخرید.خانه را فقط به نام3پسرنوشت ونام پسردیگر رادرسند خانه ننوشتند.بعدازگذشت10سال.پسربه3برادرانش میگویداسم مراهم درسندخانه بنویسید وبردرانش میگویند هروقت بفروشیم کمی پول میدهیم.ولی به حرفشان مطمئن نیستیم.ایاکاری میشه کردیانه؟لطفا راهنمایی کنید باتشکر
مدیر پایگاه با سلام تقسيم سهم الارث در خصوص اين موضوع تابع قوانين ارث است.
استنكاف يعني سر باز زدن- ردكردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام علیکم باستناد قانون نحوه بازنشستگی جانبازان درسال 1390 بازنشسته شدم تامین خلاف قانون مذکور عمل نموده از آن تاریخ تا کنون شکایتم در دیوان عدالت اداری منجر به رد شکایت در شعبه بدوی و تجدید نظر گردیده واز دیماه 94 تا کنون جهت اعمال ماده 79 دیوان عدالت در دست بررسی است وپاسخی هم به بنده نمیدهند سوالم این است که روال رسیدگی در ماده 79 چگونه است ومعمولا مدت زمان تعیین تکلیف چقدر است باتو جه به بخشنامه رئیس قوه قضائیه مبنی بر اولویت رسیدگی به ایثارگران تکلیفم در رابطه با پی گیری ونهایتا فرجام این پرونده چیست؟
مدیر پایگاه با سلام. متاسفانه حسب اعلام مسئولین برخی از شعبات دیوان، سالانه بیش از ۴۰۰۰ پرونده در هریک از این شعب تحت رسیدگی است و این امر اطاله دادرسی را در پی دارد. معمولا بین ۶ ماه تا ۱ سال و حتی بیشتر مسیر پرونده شما طول خواهد کشید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام.اگریک قولنامه دستی بایک شاهددردونسخه بابت خریدیک خط موبایل نوشته شودوهنوزنقل وانتقال صورت نگرفته آیابعداز5ساعت فروشنده میتواندتقضای فسخ کنددرصورتیکه درقولنامه ذکرنشده؟.باتشکر
مدیر پایگاه با سلام معاملات لازم الاجرا هستند مگر اینکه برای طرفین، حق فسخ شرط شده باشد ویا اینکه طرفین با رضایت هم اقدام به بر هم زدن معامله نمایند. با توجه به اینکه حضرتعالی می فرمایید حق فسخی پیش بینی نشده، لذا معامله لازم الاجراست البته یک خیار(اختیار) به اسم خیار مجلس در علم حقوق وجود دارد دین توضیح که دو طرف معامله می توانند در همان مجلس معامله بدون هیچ دلیلی معامله را به هم بزنند اگر طرفین از هم جدا شده باشند و همدیگر را ترک کرده باشند، این خیار ساقط است. از قرار معلوم شما مجلس را ترک کرده اید و لذا خیار ساقط است یعن نمی توانید معامله را بر هم بزنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام بنده چهار سال پیش خانه خریدم وفروشنده هم سند را بدون دردسر به نام اینجانب زد .چند ماه بعد برای گرفتن وام به بانک رفتم و مرا به شهرداری فرستادن تا استعلام بگیرم و آن موقع مشخص شد خانه ای که من خریدم اضافه ساخت دارد و دفتر خانه بدون آن که برای تصفیه حساب سند را به شهرداری بفرستت به نام من زده والان حدود هشتصد هزار تومان جریمه اضافه بنا وچهار میلیون تومان عوارض اضافه بنا به پای بنده آمده به فروشنده هم مراجعه کردم گفت از من شکایت کن ومن هم این جوری خانه را خریدم وسند به نام من شده (خانه فوق ساخت 1373 می باشد )الان من میخواهم شکایت کنم لطفا مرا راهنمایی کنید ودر ضمن فروشنده هم چند ماه پیش از من خانه را از صاحب اصلی خریداری کرده وباز همان دفتر خانه برای استعلام به شهرداری نفرستاده آیا از دفتر خانه هم شکایت کنم؟
مدیر پایگاه با سلام. شما می توانید دعوی مطالبه خسارت علیه فروشنده و ایادی ماقبل وی طرح نمایید و شرح ماجرا را در متن دادخواست توضیح دهید. مضافا به نظر می رسد اقدام دفترخانه نیز تخلف انتظامی باشد و قابل طرح در کانون سر دفتران. شما دفتر خانه را هم به عنوان تسبیب در ورود خسارت به عنوان یکی از خواندگان قرار دهید. احتمالا علیه وی نیز حکم صادر گردد. فقط میزان خسارت کمتر از ۵ ملیون تومان است و طرح دعوی شما بایستی در شورای حل اختلاف به عمل آید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام .من یه چک دادم به دامادمون برای زمانت داده به کسی و 10ملیون پول گرفته 4سال بعد پس بده.الان بعد دوسال رفته چک منو گذاشته اجرا و حکم جلب گرفته منم خبر نداشتم الان باید چکار کنم؟ایا برم دادگاه قاضی برام قسط میبنده که بتونم بدم یا باید برم زندان؟
مدیر پایگاه با سلام متأسفانه وجود چک در دست هر کسی حتی داماد شما طبق قانون، دلیل بر بدهکاری شما به دارنده چک می باشد. لذا دادگاه به نفع دارنده چک و طبیعتاً به محکومیت شما رأی خواهد داد و شما مجبور به مبلغ چک در وجه دارنده آن هستید البته رابطه حقوقی بین شما و دامادتان(که در سوال دقیقا مشخص نیست چه بوده و نیزا به رفع ابهام دارد) در جای خود قابل بررسی است.
پاسخ ها
حقوقدان
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام می توانید دادخواست اعسار را به شعبه صادر کننده رأی تقدیم کنید و در آن، درخواست تقسیط نمایید.
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام
بنده یه ماشین 206 خریدم و از فروشنده وکالت تام گرفتم
برای تعویض پلاک که رفتم ...گفتن صاحب سند ضامن شده و این خودرو غیر قابل نقل و انتقاله...و شکایت روشه..خواستم بدونم که با توجه به داشتن تمام مدارک خودرو و وکالت تام من مالک این خودرو محسوب میشوم و آیا میتونم دادخواست بدم و رفع شکایت بکنم.و آیا اگر کسی که شکایت کرده و خودرو رو غیر قابل نقل و انتقال کرده میتونه حکم توقیف بگیره و ماشین رو از من بگیره یا خیر
لازم به ذکر است وکالت تام من که دارم تاریخ تنظیم آن بعد از شکایت گفته شده ست.
ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.
مدیر پایگاه با سلام متأسفانه کسی که زودتر از شما اقدام به توقیف اتومبیل کرده در اولویت تملک آن قرار دارد. اگر تاریخ خرید شما زودتر از توقیف قبلی بود، معادله برعکس می شد و شما اولویت داشتید. راه حل این است که با فروشنده مذاکره کنید یا پول شما را پرداخت کند یا پول طرف قبلی را. وگرنه می توانید دادخواست داده و ضمن فسخ معامله موجود با فروشنده نسبت به وصول مطالبات خود اقدام نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام
من چطور میتونم با یک خارجی در کشورش یا یک ایرانی مقیم خارج قرارداد ببندم که در اون کشور از طرف من کاری انجام بده اونم کارهای مالی یعنی بهش پول بدم که مثلا پول رو انتقال بده قرارداد باید چطور باشه که اون نتونه کلاهبرداری کنه و اگر کرد بشه ازش شکایت کرد آیا برای بستن قرار داد من باید به اون کشور برم و یا ایشون به ایران بیان؟
ممنون
مدیر پایگاه با سلام برای شروع چنین کاری، شما بایستی تضمینات کافی برای وصول مطالبات خود از ایشان در دسترس داشته باشید. یعنی ایشان باید در ایران اموالی داشته باشد که درصورت اقامه دعوا از طرف شما امکان وصول مطالبات از محل این اموال میسر باشد. لذا اگر ایشان در ایران چنین اموالی ندارند قطعا از چنین کاری اجتناب کنید. وجود اموال برای طرف شما در کشور خارجی قابلیت اجرا در دادگاه های ایران ندارد و این امر مستلزم آن است که شما با قوانین آن کشور آشنا بوده و قراردادهای خود را برطبق قانون آن کشور منعقد کنید. در هر حال، دسترسی داشتن به اموال طرف مقابل برای وصول مطالبات احتمالی شما حاشیه امنی برای شما در پی خواهد داشت.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام.ضمن عرض خسته نباشید خدمت همکاران گرامی.
اینجانب مشغول کار در شرکتی هستم که سه ماه حقوق عقب افتاده کارکنان به علاوه عیدی سال 95 پرداخت نشده است.
آیا از لحاظ قانونی امکان پیگیری وجود دارد.
در ضمن شرکت خصوصی است
منتظر پاسخ شما هستم
با تشکر
مدیر پایگاه با سلام بله می توانید به هیأت تشخیص اداره کار محل اشتغال خود مراجعه نموده و مطالبات خود را روی فرم های مخصوص اداره کار نوشته و تقاضای محکومیت کارفرمای خود را به پرداخت آن ها نمایید. بعد از صدور رأی در این مرجع در صورت وجود اعتراض از سوی هر یک از طرفین دعوا موضوع در هیأت حل اختلاف اداره کار مطرح شده و با صدور رأی در این نهاد می توانید اقدام به صدور اجراییه در دادگستری ها نموده و مطالبات خود را وصول نمایید از طریق توقیف حساب های بانکی کارفرما یا معرفی مالی از او به اجرای احکام دادگستری.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با عرض سلام وخسته نباشید بنده زمینی داشتم که توسط احدی تصرف شد چون ملک مشاعی بود اقدام به اخذ سند کرده و درخواست خلع ید دادم تا اینکه خلع ید صادر بشود متوجه شدم که طرف مقابل با قولنامه جعلی سند اخذ کرده و ملک را واگذار کرده باتوجه به اینکه خلع ید مشاعی به نفع بنده داده شد و حکم اجرا و ملک تحویل بنده داده شد فلذا با با انتقال اجرائی سند جعلی توسط خریدار و شکایت وی مبنی بر انتقال مال غیر علیه بنده دادگاه بنده را مکلف به کسب رضایت خریدار و سفارش به سازش با ایشان کرد کرد که بنده علی رقم میل باطنی و اطاله رسیدگیها سازش کردم و خریدار بدون اینکه ریالی از ثمن معامله سازش شده را به بنده بدهد از فرصت خالی بودن ملک سوء استفاده کرده و ملک را متصرف شد حال بنده علیه متصرف اولیه که با جعل سند واستفاده از اوراق مجعول ملک را انتقال داده بود اعلام جرم کرده که در دادگاه بدوی جعل واستفاده از اوراق مجعول او تائیدشده حال سئوالم اینست اگر جعل واستفاده از اوراق مجعول وی در دادگاه تجدید نظر تائید قطعی گردد من میتوانم ملکم را علی رقم سازش بعمل آمده که با نارضایتی وصرفا باسفارش قاضی سازش کردم پس بگیرم ؟ ضمن اینکه ریالی را از ثمن معامله سازش شده را دریافت نکردم و نکول در سازش هم برابر گواهی محضر از طرف خریدار (متصرف )بوده و دوسال نیز از این عدم انجام معامله صورتجلسه صلح وسازش می گذرد ؟ لطفا بهترین راه را ارشاد فرمائید باتشکر از اظهار نظر شما
مدیر پایگاه با سلام. برخی جوانب سوال شما ابهام دارد از قبیل معلوم نبودن دیگر مالکین مشاعی، علت طرح دعوی انتقال مال غیر از سوی خریدار علیه شما و... . لیکن در حد همین توضیحات داده شده شما بایستی عنوان گردد که بر اساس بند ث ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری مصوب ۹۲ اثبات شدن جعلیت اسناد و مدارکی که مبنای حکم دادگاه بوده است، از موجبات اعاده دادرسی است. شما می توانید از رای قطعی پرونده انتقال مال غیر که علیه شما صادر شده، به استناد رای قطعی اثبات جعلیت، تقاضای اعاده دادرسی بکنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام.پس از فوت پدرشان.4تاپسرانش پول پدرشان رابه یک نفردادندتاخانه بخردو ان شخص بعدازخرید.خانه را فقط به نام3پسرنوشت ونام پسردیگر رادرسند خانه ننوشتند.بعدازگذشت10سال.پسربه3برادرانش میگویداسم مراهم درسندخانه بنویسید وبردرانش میگویند هروقت بفروشیم کمی پول میدهیم.ولی به حرفشان مطمئن نیستیم.ایاکاری میشه کردیانه؟لطفا راهنمایی کنید باتشکر
مدیر پایگاه با سلام ابعاد این قضیه مختلف است و نیازی به اطلاعات بیشتر برای پاسخگویی داریم. لطفا در صورت امکان، جزییات بیشتری ارائه دهید. تا این جای ماجرا مشکلی وجود ندارد تا بخواهیم راهکاری ارائه نماییم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام
برای شما حقیقتاً متاسفم به این دلیل که شما همه سوالاتی که در تاریخ 12 خرداد از ساعت 16 به بعد پرسیده شده و تعداد آنها کم هم نیست را کاملاً بی‌پاسخ گذاشتید ولی در عوض به تمامی سوالات مطروحه در تاریخ روز بعدش یعنی 13 خرداد پاسخ دادید. همین حرکت شما مصداق کامل بی‌عدالتی و عدم رعایت انصاف هست آن هم در صفحه‌ای که به قول شما کارشناس قضایی بر اساس قانون مشاوره حقوقی می‌دهد(!!!) این حرکت شما کاملاً متناقض بوده و موجب رنجش خاطر من و بسیاری دیگر شده است.
امیدوارم البته جسارت به خرج داده و این نقد منصفانه را نشر دهید(!!!)
---------------------------------------------------
سوال بنده که بی‌پاسخ مانده بود:
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۲
با سلام و احترام
الف) شکایت از نهادهایی مثل اوپراتورهای تلفن همراه ایرانسل و همراه اول جهت احقاق حق تضییع شده در کجا باید مطرح و اقامه دعوی گردد؟
ب) اگر بواسطه مشکل فنی‌ای که در شبکه یک اوپراتور تلفن همراه ایجاد شده؛ حقی از مشترک ضایع شده باشد و بشود آنرا اثبات کرد؛ در این صورت جهت احقاق حق باید شکایت حقوقی مطرح کرد؟
تشکر و سپاس
مدیر پایگاه با سلام از تأخیر در پاسخ عذر می خواهیم.
الف) تمام اپراتورهای تلفن همراه زیر نظر مخابرات به فعالیت مشغولند. هر گونه اعتراض و شکایت نسبت به فعالیت اپراتورها را باید داز طریق مخابرات محل پیگیری کرد.
ب) اگر از جانب اپراتورهای تلفن همراه ضرری به شما وارد شده باشد، به اداره مخابرات محل مراجعه کنید. آن ها موظف به رسیدگی هستند.
اگر نیاز به کمک بیشتری دارید مطرح بفرمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
آقا راسته میگن با یه دختر اگه بخوای ازدواج کنی پدرمادرش نذارن همه چی تموم باشی دختر خانومم راضی باشه بری دادگاه بهت نامه میدن واسه ازدواج ؟؟؟
تورو خدا جواب بدین
مدیر پایگاه با سلام اگر شرایط دختر و پسر از هر لحاظ مناسب باشد اما والدین دختر به ویژه پدر وی، بدون ارائه دلیل موجه با ازدواج دختر موافق نباشد، ولایت پدر بر دختر ساقط می گردد و دختر خود مخیر به انتخاب خواهد بود. وی می تواند با مراجعه به دادگاه، شرایط خود را مطرح کنید. دادگاه اقدامات لازم را انجام خواهد داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
پاسخ
0
0
باسلام وعرض ادب
بنده درسال 1386ازشهرداری جهت باز سازی منزل مسکونی درخواست صدور پروانه ساختمان نموده وبنا به اعلام شهرداری ملک مذکور درطرح هادی درمسیرخیابان8متری قراردارد وازصدور پروانه امتناع میشود ودرسال مذکورکروکی محل جهت انجام توافق وتملک توسط شهرداری تهیه واکنون باگذشت 9سال وعلیرغم پیگیریهای کتبی وحضوری هیچ اقدامی از طرف شهرداری به عمل نیامده باتوجه باینکه بنده وخانواده ام در محل سکونت داریم وقسمتهایی ازساختمان درسالهای اخیر فروریخته ودربافت فرسوده قرارداردوموجب خطرات جانی ومالی گشته آیا بنده میتوانم شکایتی علیه شهرداری انجام دهم لطفا راهنماییم فرماییدضمنا پارسال توسط کارشناس دادگستری تامین دلیل شده وازنواحی فروریخته عکسبرداری شده وبه شورای حل اختلاف .بخشداری .شورای اسلامی وشهرداری محل جهت پیگیری ارایه شده متاسفانه هنوز اقدامی بعمل نیامده
مدیر پایگاه با سلام. دعوی الزام به تادیه ارزش ریالی ملکی که در طرح قرار گرفته است را علیه شهرداری طرح کنید و از دادگاه بخواهید شهرداری را ملزم به تعیین تکلیف کند. بهتر است قبل از طرح دعوی یک اقدام زیرکانه انجام دهید تا موضوع در شهرداری زنده شود مثلا شروع به ساخت دیواری در محدوده مورد ادعای شهرداری بنمایید تا شهرداری اقدام به ممانعت نماید و به استناد تامین دلیل سابق و صورتجلسه ممانعت مجدد شهرداری طرح دعوی کنید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام
یک ملک زراعی سند دار دارم .که در ان گندم کاشته بودم.موقع برداشت محصول عده زورگو جمع شدند و ممانعت کردند .مامور انتظامی با دستور قضایی به محل امد .ولی بار اعتنایی نکردند .من را نزد مامورین زدند .از ترس اتش زدن مجبور شدم طبق صورتجلسه پاسگاه محصول را نصف نصف کنیم .ولی بعد رفتن مامور باز منو زدن و کل محصول را بردن. حالا میخواستم بدونم این صورتجلسه پاسگاه میتونه برای طرف مقابل (که هیچ حقی نداره) ارزش حقوقی داشته باشه.ممنون
مدیر پایگاه با سلام. این که شما سند اختصاصی برای خود دارید یک بحث است و این که در صورتجلسه مامورین انتظامی چه نوشته اید بحثی دیگر. اگر اقرار کرده باشید که نصف نصف است مالکیت، این امر می تواند علیه شما دلیل باشد. مگر این که ادعای اجبار و تهدید از سوی نامبردگان علیه خود طرح کنید و بگویید از ترس ضرب و شتم و... مجبور شده ام اقرار کنم که قابل رسیدگی در دادگاه است
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
با سلام:
ببخشید من 12 خرداد ساعت 23 سوالی را مطرح کردم .آیا جوابی برای من ندارید؟ سوالم در مورد تقسیم ارثیه بین فرزندان دختر در زمان حیات پدر بوده است.
مدیر پایگاه با سلام حجم سوالات بسیار زیاد بوده است. لطفا سوال خود را مجددا مطرح بفرمایید. از شما عذر می خواهیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
سلام ، خسته نباشید

ما در حوزه امتحانات نهایی ای که هستیم و امتحان میدیم ،

بعضی ها هستند که خیلی آشکار تقلب میکنند و مراقبین کاری باهاشون ندارن .

حتی باخودشون برگه هم برای تقلب میارن !!!

ولی هیچ برخوردی صورت نمیگیره ..

از اونجایی که این امتحانات واقعا مهمه برامون و آینده مارو در کنکور میسازه ( تاثیر نمره کتبی نهایی .. ) ، واقعا برامون سخته این چیزها چون یکی با سختی تلاش میکنه و نمره میگیره و کسی فقط با تقلب از همه ..

ایا روشی هست که بشه اعتراضی کاری کرد ؟ بدون اینکه مشخص بشه کی اینکارو کرده ولی رسیدگی بشه ..

ممنون
مدیر پایگاه با سلام موضوع را با مسئولان برکزار کننده ازمون در اداره آموزش و پرورش در میان بگذارید و مدارک و مستندات خود را ارائه کنید. آن ها موظف به رسیدگی و برخورد قانونی با متخلفان هستند. تقلب در امتحان، فقط در یک حالت جرم است و آن هم زمانی که کسی به جای دیگری در آزمون شرکت کند. موردی که شما اشاره کرده اید، در قانون جرم نیست اما تخلف است و باید مورد برخورد انضباطی قرار گیرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۳
باسلام
منزلی اعیانی راخریداری نمودم که طبق استعلام محضر از اداره ثبت اسناد واملاک انتقال بلا مانع اعلام شد و محضر سند را جهت تک برگ شدن به اداره ثبت اسناد ارسال نمود اداره ثبت از اداره راه وشهرسازی اسعلام نموده که عرصه درمنابع ملی میباشد یا خیر که اداره راه وشهرسازی با استعلام منابع ملی اعلام نمود که عرصه منابع ملی در محدوده شهر میباشد اداره ثبت اسناد علی رغم سند اعیانی اوقافی اقدام به ابطال سند نموده است این درحالی است که اوقاف نیز اسرار به سند کل عرصه دارد خواهشمند است راهنمایی کنید
مدیر پایگاه با سلام. از سوال شما اینگونه برداشت می شود که اختلاف بین اداره اوقاف و مسکن و شهرسازی در اوقافی بودن و یا ملی بودن ملک وجود دارد و پیش از علنی شدن این اختلاف، شما با اداره اوقاف وارد معامله شده و منزلی را که عرصه ان اوقافی است ولی اعیانی بر روی ان ساخته شده است خریداری نموده اید. اکر صورت اختلاف شما به شرح فوق باشد، موضوع بسیار پیچیده است و تعیین تکلیف شدن شما در گرو تعیین تکلیف شدن دو اداره بالاست. یعنی هر یک از ادارات فوق باید ادعای خود را علیه دیگری طرح نماید تا دادگاه دعوی را تعیین تکلیف کند. در این میان به نظر می رسد شما بتوانید علیه کسی که از وی ملک را خریداری نموده اید (اوقاف یا هر کس دیگر) طرح دعوی نموده و پول پرداختی خود را به جهت مستحق للغیر در آمدن مبیع (خانه) از وی پس بگیرید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با سلام
آیا می توان از طریق دادگاه جلوی نصب دکل مخابراتی را گرفت
همسایه ما اقدام به نصب دکل مخابراتی می خواهد بکند لطفا پاسخ بدهید
مدیر پایگاه با سلام ابتدا به اداره مخابرات محل مراجعه کنید. با جمع آوری امضا از ساکنان معترض به این اقدام و تهیه استشهادیه، اعتراض خود را مطرح کنید و اگر به نتیجه نرسید، اقدام به شکایت کنید. معمولاً در مرحله اعتراض در اداره مخابرات، اعتراض به نتیجه می رد و نیازی به مراجعه به دادگاه و طرح شکایت نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با سلام.پدرم موقعی که 12 سال داشتم به برادر ناتنی من وکالت میدهد که 2 دانگ از خانه ای را به نام من و دودانگ آن را به نام خودش بزنه و دو وکالت تنظیم میشود که در یکی از آنها چون من سن قانونی نداشتم برادرم به عنوان وکیل میبایست این کار را انجام دهد...از طرفی چون پدرم بیماری شدید داشته و مریض بوده این وکالتو به برادرم میدهد .برادرم هم برای انجام کارهای خودش از یزد به تهران میرود و بعد از اینکه وکالت خودش را انجام میدهد...به یزد می اید و به پدرم میگوید که ساختمان عوارض دارد و من پول عوارض خودم را دارم ولی پول عوارض داداش کوچکی را ندارم و میگوید که 10 میلون میشود که پدرم میگوید نمیخواهد انجام دهی...حالا من قبلا شکایت کیفری کردم ولی محکوم شدم به اینکه چون پدرت گفته نمیخواد انجام بده,مسئولیتی ندارد...
با توجه به اینکه پدرم این وکالت را با شرط اینکه برادر بزرگم انجام دهد به او داده ,آیا میتوان اقدامی کرد؟
از طرفی اصلا برادرم که بعد از فوت پدرم به عنوان قیم ما بوده به سایر وراث و حتی دادگاه اعلام نکرده که چنین موضوعی بوده,وسایر خواهرانم اظهار بی اطلاعی کردند؟
آیا شکایت میتواند نتیجه ایی داشته باشد؟
تحت چه عنوان باید شکایت مطرح شود؟
خیلی تشکر میکنم از بابت پاسخگویی جامع و شامل شما کارشناس محترم
مدیر پایگاه با سلام. وکیل در حدود اختیارات داده شده به وی از سوی موکل (پدر شما) اجازه انجام کار دارد. اگر واقعا پدر گفته نمیخواهد سند بزنی، وکیل مسئولیتی ندارد. اولا موضوع را بین ورثه با مصالحه حل کنید به ویژه روی این موضوع تاکید کنید که پدر این ۲ دانگ را به من وصیت یا هبه نموده بود یا فروخته بود... . برادر شما در مورد ان وکالتنامه فقط بایستی جوابگوی وکیل (پدر) باشد. اما اگر قیم شما می بود می شد به خاطر عدم رعایت مصلحت و غبطه شما دعوی مسئولیت علیه وی طرح کرد. اگر اسناد و مدارکی دال بر هبه یا وصیت یا فروش به شما از سوی پدر وجود دارد حتی شهادت شهود، اقدام به اثبات مالکیت خود در دادگاه بکنید
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با سلام.
اگر کسی به هنر های رزمی مسلط باشد در حد مقام استادی. در دفاع از خود برای مثال زمانی که موتور سواری سد راه او شود با موتور سوار درگیر شده و دست موتور سوار یا پای او بشکند و موتور سوار از وی شکایت کند محکوم میشود یا نه؟؟؟
مدیر پایگاه با سلام اگر مزاحمتی از جانب موتورسوار ایجاد ده باشد و خوف ضرر جسمانی و حیثیتی از رفتار او وجود داشته باشد و در حقیقت، رفتار وی مصداق تعدی و حمله و تجاوز باشد، می توان به دفاع مشروع متوسل شد ولو آنکه ضرر یا خسارتی به حمله کننده وارد شود. در چنین فرضی، مسئولیتی متوجه شخص دفاع کننده و مورد حمله نیست. البته توجه کنید در زمان دفاع مشروع، باید به اصل تناسب توجه داشت یعنی دفع تعدی و حمله و تجاوز و دور کردن خطر از خود باید به کونه ای عمل کرد که با خطر ایجاد شده متناسب باشد مثلاً در مقابل یک فحاشی ساده نمی توان به کشتن فحاش اقدام کرد زیر نحوه دفع خطر با نحوه دفاع متناسب نیست. در فرضی که شما مطرح کرده اید، اگر سد راه از طرف موتورسوار شدید بوده و بیم آن برود که خطر جسمانی یا مالی یا حیثیتی قریب الوقوعی در راه است، می توان به دفاع از خود پرداخت و مسئولیتی متوجه مدافع نیست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
عجب جواب سوالمو دادین وافعا ممنون.
مدیر پایگاه با سلام سوالی از جانب شما به ما نرسیده است لطفا سوال خود را مجددا مطرح بفرمایید.
ناشناس
|
-
|
۱۲:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با سلام
خسته نباشین
یه دونه سوال ساده پرسیدم ولی جوابی نگرفتم
پرسیدم کانال یا سایت مخصوص مطالب حقوقی سراغ ندارین؟؟؟؟؟؟؟
مدیر پایگاه با سلام موضوع مورد بررسی شما دقیقا چیست؟ ایا به مطالب دانشگاهی حقوق نیاز دارید یا مشاوره حقوقی؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
سلاالان چهار باردارم سوالمو ميپرسم بنده سال نودو چهار تصادف کردم برج سه نودوپنج ديه ام را گرفتم ايا ديه نودوپنج به من تعلق ميگرفت
مدیر پایگاه با سلام از تآخیر در پاسخ عذر میخواهیم. حجم سوالات بسیار زیاد است.
نرخ دیه بر اساس قانون، به نرخ روز است یعنی دیه باید بر اساس نرخ سال نود و پنج به شما پرداخت شود. چنانچه دیه با نرخ سال نود و چهار محاسبه و به شما پرداخت شده، می توانید طی یک لایحه از قاضی اجرای احکام تفاضل دیه یا مابه التفاوت آن را درخواست نمایید. چنانچه شرکت بیمه وجه را پرداخت ننمود، متهم خود موظف به پرداخت وجه خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
سلام ،
سوال اول:برادر ناتنی ما با ظاهرسازی خیلی حرفه ای و جلب اعتماد مارو متقاعد کرد که بریم دفترخانه و یک وکالت کاری جهت گرفتن وام برای زمین های ارثیه پدری به او بدهیم ،ما هنگامی که به دفترخانه رفتیم برادر ناتنی به ترفندهای مختلف نگذاشت که متن وکالتنامه را بخوانیم،ودفترخانه هم ما رو از متن وکالت نامه مطلع نکرد،بعد از گذشت چندسال کاشف بعمل آمد که وکالت قطعی از ما گرفته (تعداد وراث بجز برادر ناتنی:دو پسر و پنج دختر که چهارنفرمون در ان زمان دیپلم داشتیم)
و دوماه بعد از تاریخ وکالتنامه زمین هارو به بنام خودش انتقال داده،آیا امیدی به برگشتش هست؟!
سوال دوم:همین برادر ناتنی که که گرداننده بنگاه معاملاتی املاک هم است(ابته سواد خواندن و نوشتن ندارد) ، به برادر دیگر من در زمانی که در مغازه اش به فروش لوازم تحریر مشغول بوده میگه بیا یه اجاره نامه بنویسم که تو مستاجر من هستی و من این هم این اجاره نامه رو ببرم اداره مالیات و عوارض،برادرمن اجاره نامه را سفید امضا کرد و من هم بعنوان شاهد امضا کردم،حول و حوش یکسال بعد اجاره نامه را با این موضوع پر کرده که ساختمان پدری ما را به برادرم با اجاره ماهیانه فلان مبلغ و بدون پول پیش اجاره داده است (برای اینکه ثابت کند ما قبول کردیم که مالک ملک پدری خود او هست در ضمن پدر من سندی بابت مالک بودن ساختمان داشت که توسط برادر ناتنی پاره شده و موجود نیس )و کپی اجاره نامه را برای ما فرستاده......ایا میتوان با کپی اجاره نامه ثابت کرد نوشته بعد از امضا بوده و شکایتی طرح کرد؟
مدیر پایگاه با سلام
سوال اول:
تکلیف وکیل به رعایت مصلحت موکل و دادن حساب زمان وکالت به موکل موجب مادتین 667و668 قانون مدنی است.
و میتوانید الزام ایشان را به دادن حساب زمان وکالت را از دادگاه درخواست نمایید.
سوال دوم:هرگاه سندی علیه شخصی ابراز شود و این شخص اظهار نماید که سند سفید امضاء بوده است، بدین معنا که امضا سند پیش از تنظیم و یا تکمیل آن انجام شده است، مدعی شمرده می شود و بار دلیل سفید امضاء بودن سند بر دوش اوست. وبرای بی اعتبار ساختن سند سفید امضاء شما باید نه تنها سفید امضاء شدن سند را اثبات نماید بلکه اثبات نماید که از این امضاء سوءاستفاده شده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با احترام برای دومین بار سئوالم را مطرح می کنم
برابر اطلاع واصله در سال 88 یکی از بانکها که در آن زمان موسسه بوده مبلغی را به اشتباه به حساب اینجانب واریز می نماید و بعد از آن کاربر مربوطه متوجه و سند مربوطه را اصلاح می نماید لیکن در سیستم مبلغ قبلی به حساب واریز می گردد و در همان زمان نیز با توجه به اینکه این موسسه مربوط به اداره ما بوده به هیچ عنوان به اینجانب در مورد این اشتباه اطلاع رسانی نمی کند در حسابرسی پایان روز مشخص نمی شود و حتی در حسابرسیهای ماهانه و سانه نیز مشخص نمی شود چنین مبلغی به حساب واریز شده این مبلغ تا حدود سه اه در حساب اینجانب دست نخورده باقی مانده و اینجانب با توجه به اینکه بازنشسته گردیدم به مرور زمان از حساب به این احتمال که طلبهایم می باشد برداشت نموده ام در اسفند ماه سال 94 یک بار مبلغ 50 هزار تومان از حساب مشترکم با همسرم برداشت شد و بعد از اعتراض اعلام داشتند به علت اشتباه واریزی در سال 88 بوده لیکن در تاریخ 10/3/95 مبلغ 495000000 میلیون ریال بدون هیچگونه اطلاعی مجددا" از حسابم برداشت نموده و ابلاقی حسابم را مسدود نمودند و بعد از اعتراض اعلام داشتند آن مبلغ اشتباهی مبلغ 5 میلیون تومان بوده و حالا بابت این مدت 7 سال طلب 36 درصد سود و ضرر و زیان دارند و حسابم رامسدود نموده اند این در حالی می باشد که تا کنون بانک به اینجانب هیچگونه اطلاع رسانی ننموده که نخواهم پول را بدهم آیا گرفتن سود 36 درصد در حدود 12 میلیون تومان بابت واریز مبلغ 5 میلیون تومان در سال 88 به علت اشتباه کاربر و سیستم بانک از اینجانب به حق می باشد یا خیر . همچنین مسدود نمودن حساب سپرده ام نیز کار درس و قانونی است یا خیر . متشکرم
مدیر پایگاه با سلام. به موجب قانون مدنی ایران، اگر فردی بدون آنکه مستحق باشد و حتی بدون ان که اگاه باشد اگر از مال دیگری استفاده نماید، بایستی ان را مسترد دارد. در فرض سوال شما نیز، درست است که شما هیچ اطلاعی نداشته اید ولی پول باید مسترد شود. به نظر می رسد شما مسئول جریمه و دیر کرد ان پول نیستید اگر چنین امری را بر شما تحمیل کردند به یقین شما می توانید از مسبب موضوع یعنی کاربر بانک مطالبه خیارتی را بکنید که به شما تحمیل شده است به واسطه قاعده تسبیب.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
سلام.از همسرم جدا زندگی میکنم.ایشان حکم الزام به تمکین گرفته است بعد از اعتراض در دادگاه تجدیدنظر حکم بدوی تائید و در ادامه آمده است اثر حکم تمکین نسبت به آینده است و دلیلی بر نشوز زوجه در گذشته نیست...آیا با این توضیح باز هم ناشزه محسوب میشوم و مستحق دریافت نفقه 10 سال گذشته(قبل از صدور حکم) نمی باشم؟
مدیر پایگاه با سلام. بر اساس حکمی که می فرمایید اثر عدم تمکین ناظر به اینده و از تاریخ قطعیت به بعد است و زن(شما) نمی تواند ادعای نفقه برای ان کند ولی حق نفقه قبل از ان محفوظ است به شرط اثبات این که قبلا دریافت نداشته اید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
آیا می شود بدون فهمیدن دیگر مالکان ملک مشاع اقدام به تقسیم ملک نموده و آن را فروخت؟
لطفا به ایمیلم ارسال کنید
مدیر پایگاه با سلام. خیر. تقسیم و افراز ملک مشاع بایستی با حضور همه شرکا باشد تا حقی از کسی تضییع نشود. افراد غایب می توانند تقسیم را قبول نکنند به علاوه اگر سهم دیگران را هم فروخته باشد انتقال مال غیر است و جرم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
باسلام و عرض ادب. این دومین باره ک سوالم را میپرسم و امیدوارم جواب بدین.
من کارمند دولت هستم و اداره متبوع من بصورت هیات امنایی اداره میشود. و برای اجرای یکی از مصوبات هیات امنا که بدلیل نداشتن بودجه چند سالی است از پرداخت آن به کارکنان خودداری می کند به دیوان عدالت اداری شکایت کردم و رای اولیه به نفع من صادر شده است. حال می خواستم راهنمایی کنید چگونه پرونده خودرا ادامه بدم؟ و اعتبار اجرای رای دیوان چه میزان می باشد؟
با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. رای ماخوذه شما باید قطعی شود. اگر طرف شکایت بعد از ابلاغ شدن رای بدوی ظرف ۲۰ روز تجدید نظر خواهی کند بایستی منتظر رای تجدیدنظر باشید. با رای تجدیدنظر در تایید رای اولیه به نفع شما، رای قابل اجراست و مرجع طرف دعوی شما ملزم به اجرای ان است اگر انجام ندهد اجرای احکان دیوان ملزم خواهد کرد. در مورد اعتبار رای دیوان هم باید بگوییم که الزام اور است و معتبر.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۴
با سلام
تو رو خدا سوال من رو هم جواب بديد
مجازات دو نفر كه شكايت متقابل دارند و جرم هر دو فقط و فقط توهين و فحاشي ركيك لفظي است چست؟لطفا كامل راهنمايي بكنيد با تشكر
مدیر پایگاه با سلام با استناد به ماده 608 قانون مجازات اسلامی؛ توهین به افراد از قیبل فحاشی و استعمال الفاظ رکیک چنانچه موجب حد قذف نباشد، به مجازات شلاق تا ۷۴ ضربه و یا ۵۰ هزار تا یک میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.البته تشخیص آن با قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۴:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
با سلام قرارداد اجاره دو ماهه به صورت پیشنویس آماده و مورد توافق طرفین قرار گرفته است مبلغ یک میلیون به صورت قرض الحسنه به مالک پرداخت شده است مبلغ اجاره به صورت دو فقره چک به موجر تحویل گردیده مورد اجاره نیز تحویل مستاجر شده است در صورت عدم وصول چک اول و یا هر دو چک جهت تخلیه چگونه باید اقدام نمود هیچگونه رسید چک و یا کپی قرارداد نزد مستاجر نمی باشد با تشکر
مدیر پایگاه با سلام. مرجع مطالبه تخلیه شورای حل اختلاف است. حق تقاضای تخلیه بیشتر به مفاد قرارداد فی مابین بستگی دارد که آیا برای عدم پرداخت اجاره بها و پاس نشدن چک ها حق فسخی قائل شده اید یانه. به علاوه اگر تخلیه نخواستید، وجه چک هارا می توانید مطالبه نمایید در قالب دعوی مطالبه طلب.
پاسخ ها
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۲۰:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۲
با تشکر در قرارداد این متن قید شده که در صورت عدم وصول هر یک از چکهای مال الاجاره موجب فسخ باقیمانده قرارداد خواهد بود در صورتیکه حق تخلیه بدون مراجعه به مراجع ذیصلاح به صورت وکالت بلا عزل از سوی مستاجر به مالک ضمن امضائ ذیل قرارداد به مالک داده شده باشد امکان تخلیه چگونه خواهد بود.با سپاس
مدیر پایگاه با سلام. اگر مستاجر با رضایت تخلیه نکند چاره ای جز طرح دعوی تخلیه در شورای حل اختلاف به استناد محتوای قرارداد فی مابین وجود ندارد.
ناشناس
| Iran, Islamic Republic of |
۱۸:۰۹ - ۱۳۹۵/۰۳/۲۴
با سلام با توجه به وکالت حق تخلیه مالک بدون مراجعه به مراجع ذیصلاح ، آیا مالک نمیتواند راسا بدون مراجعه به شورای حل اختلاف نسبت به تخلیه ملک اقدام نماید .
ا
مدیر پایگاه با سلام. اصولا قراردادهایی که بین طرفین منعقد میشود به همان کیفیت باید اجرا شود. این شرط تخلیه نیز بایستی اجرا شود اما خیلی کم پیش می اید که طرف مقابل به ان تسلیم شود و بنابراین با اختلافاتی که در تخلیه پیش می اید چاره ای جز مراجعه به شورا و بیان کیفیت قرارداد و اثبات ذی حقی برای تخلیه وجود ندارد. لذا اگر طرف با رضایت و میل خود تخلیه نکند چاره ای جز مراجعه به شورا ندارید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
با سلام لطفا بفرمایید برای تعویض و تغییر نام کوچک که نامتعارف نیز نبود ه ولی مورد پسند شخص نیست باید چه اقدامی نمود؟اگر نیاز به طرح موضوع دردادگاه است به چه نحو باید اقدام نمود و اگر بدون دادگاه و با مراجعه به ثبت احوال امکانپذیر است روش چگونه است؟ممنون
مدیر پایگاه با سلام. سابقا مستلزم طرح دادخواست در دادگستری بود اما اخیرا برای سهولت کار این موضوع در ادارات ثبت احوال انجام میشود. مکانیزم تغییرنام به صورت مفصل در سایت سازمان ثبت احوال وجود دارد مراجعه بفرمایید به سایت. البته بعید میدانم موافقت با تغییر اسامی متعارف بشود... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
باسلام در قباله نامه عادی یک واحد مسکونی به عنوان مهریه زوجه نوشته شده است اما در سند رسمی ازدواج مبلغی بابت بهای واحد مسکونی ذکرگردیده است حال در محاکم قضایی کدامیک مبنای صدور حکم قرار می گیرد ایا زوج به انتقال سند واحد مسکونی محکوم می گردد یا به پرداخت مبلغی که بابت بهای واحد مسکونی در سند نکاح محضری ذکر شده محکوم می گردد
مدیر پایگاه با سلام. یکی از این دو بر ذمه شماست و بستگی دارد زوجه کدام را مطالبه نماید. البته زوجه همین الان هم در عالم حقوق مالک ان خانه ای است که در قباله عادی نوشته شده است و می تواند در صورت بروز اختلاف در مالکیت، دعوی اثبات مالکیت نسبت به آن طرح نموده و برای ان سند رسمی به اسم خودش بگیرد... .
ناشناس
|
United States
|
۱۲:۰۳ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
موقعیت مکانی مغازه من با دیگر مغازه همین ملک در بنچاق یکجور انشا شده بود و شهرداری ملک را داری یک مغازه ارزیابی کرد (شواهد و نمای ساختمان نشان از زمان ساخت به دوره احمدشاه دارد) با مراجعه به دفترخانه سند افراز گرفتیم اما از زمان مقرر گدشت و مجبور به مطالبه حق از دیوان شدیم رای دیوان پرونده را به کمیسیون ماده صد برگرداند .میدانید که شهرداری فقط زمان نصب کنتور برق را ملاک ساخت مغازه قبل از 49 قبول دارد و در قبض برق هم زمان نصب اولیه قید نشده و نصب ثانویه قید شده و علیرغم درخواست استعلام از شهرداری د ودیوان مبنی بر استخراج زمان نصب اولیه هردو سازمان استنکاف میورزند و شهرداری عمدا استعلام نمیکند که بابت تجاری بودن مغازه از من پول بگیرد وبا ملاقات با شهردار هم جوابی ندادند .بغیر از راه حل رشوه و پارتی چگونه میتوان از اداره برق استعلام تاریخ نصب گرفت و ایا قانونا شهرداری میتواند با علم به اینکه خود شهرداری ساخت بنا مسکونی را 1346 قبول دارد و یکنواختی و عدم دستخوردگی در بنا کاملا محرز از است و دو مغازه کاملا شبیه هم هستند و فقط بخاطر اشتباه در انشای مکان مغازه در بنچاق رای به غیر تجاری بودن بدهد ..من سرقفلی مغازه را سال 70 خریدم و صاحب ملک هم فوت کرده و ورثه هم اسناد برق ملک را در اختیار ندارند .از چه مرجعی میتوان درخواست کرد تا شهرداری را ملزم به استعلام تاریخ نصب کنتور کند ؟ ایا از ذلذگستری میتوان تقاضای کارشناس قدمت بنا کرد ؟ اداره برق هم میگوید شهرداری بنویسد ما استعلام میدهیم .مامور احرا شهرداری هم رسما میگوید استعلام نمیکنیم که از تو جریمه بگیریم ..چرا دادگاههای دیوان دستور استعلام نمیدهند تا مشکل حل شود ؟ 5سال است بین شهرداری و دیوان در رفت و امد هستم و هی رای کمیسیون میشکنم و دوباره کمیسیون همان راه را میرود .دیوان هم حضوری نمیتوان قاضی را دید تا حالیش کرد که بابا استعلام بگیر ..مسئله ساده ای که با یک خط نامه حل میشود نه دیوان همکاری میکند و نه شهرداری ..راهی دارید که کمکمان کنید ؟
مدیر پایگاه با سلام. اولا به شعبات دیوان می توانید حضورا بروید و با قاضی صحبت کنید. درست است که رسیدگی های دیوان عدالت غیرحضوری است ولی به این معنا نیست که اصلا نشود قاضی پرونده را دید.... . دوما اگر اداره برق همکاری می کند، یک دادخواست تامین دلیل به شورای حل اختلاف بدهید تا شورا استعلام از اداره برق کند. اداره برق موظف است پاسخ دهد. فقط در متن دادخواست تامین دلیل موضوع را شرح دهید ولی به اسم دیوان و شهرداری اشاره لازم نیست بکنید... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
برای بار سوم، سوالم را مطرح میکنم، شاید اینبار جواب بدهید.پدرمان سال73 درحالی که قطعه زمین 500متری پر غرب تهران داشت،فوت شد که در اون زمان ، مادرمان از زمین طبق قوانین ،ارث نمیبرد. ما وراث زمیم را تا الان نفروختیم و به نام پرمان میباشد.مادرمان هم سال 88 درحالیکه از شوهر سابق فرزند دختری داشت ،فوت شد. از قرار قوانین ارث در همین سالها تغییر کرد و زن از بنای ساخته نشده،میتواند ارث ببرد.خواهر ناتنی ما ادعای سهم الارث مادری را داره. ایا قانون عطف به ماسبق میشه؟ چرا لاید کسیکه فامیلی مرپ دیگر ی را داره از پدرمان ارث مطالبه کنه؟این بی انصافی میشه. با توجه به تاربخ های ذکر شده، ایا مشمول قانون جدید میشه؟اگر وراث ملک را در اون زمان تقسیم کرده بودن ، تکلیف چی میشد؟لطفا جواب من را اینبار بدهید. مرسی‌ خسته نباشید
مدیر پایگاه با سلام. اگر بعد از فوت پدر یعنی زمانی که مادر از زمین ارث نمی برد، اقدام به تقسیم ترکه کرده باشید دیگر مشمول قانون جدید نمی شود. اما اگر تقسیم ننموده باشید طبق تبصره الحاقی به ماده ۹۴۶ قانون مدنی مادر از زمین ارث میبرده و بنابراین دختر هم از وی ارث خواهد برد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
با سلام و خسته نباشید

پسری در خانه خانم متاهلی بوده

یا آب یا غذا میبرده چون شوهرش نیست

به مدت شش ماه تقریبا

مجازاتش چیست؟

تلفن هم شنود میشه از مخابرات
که اینا حرف های دوستی با هم
میزنن
ولی حرفای عاشقانه نیست.

مجزاتش پسر و خانم متاهل چیست؟

ولی خانم با پسر رابط به نظر میرسه
زنا ی نداشته باشه؟
فقط دوستی؟
مجازاتش چیست؟
مجازات خانم چیست؟
مجازات پسره چیست؟
پسر 24 سالشه
خانم 35 سالش تقریبا
مدیر پایگاه با سلام. به نظر نمی رسد بتوان برای این موضوع مجازاتی درقانون پیدا کرد. رابطه نامشروع در قانون و رویه قضایی دادگاه ها معمولا به داشتن ارتباط فیزیکی تعبیر می شود. به علاوه به موجب ماده ۱۰۲ قانون دادرسی کیفری دادگاه ها از تحقیق در جرایم منافی عفت منع شده اند مگر این که جرم مشهود بوده یا شاکی خصوصی داشته باشد که از قرار معلوم چنین شروطی در پرونده شما دیده نمی شود. اصولا نگاه شرع هم در این مسائل به پوشیده ماندن و مطرح نشدن ان است .... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
سلام در یک مجموعه شش واحدی در اصفهان زندگی می کنم که آب و گاز آن مشترک است یکی از واحدها پول گاز و آب خودرا پرداخت نمی کند علی رغم تذکرات مکرر از پرداخت گاز آب تفرهه میرود ومی گوید که پرداخت نمیکنم هر کاری دوست دارید بکنید و با ایجاد سرو صدا در ساعات استراحت سا کنین ایجاد مزاحمت می کند لطفا راهنمایی بفرمایید که قانونا چکار باید ( با تشکر)
مدیر پایگاه با سلام. به موجب قانون تملک اپارتمان ها هزینه های مشترک به نسبت بر عهده همه است. مجموع بدهی های ایشان قابل مطالبه است اما چون مبلغ آن قطعا خیلی زیاد نیست باید به شورای حل اختلاف مراجعه و طرح دعوی مطالبه بدهی بکنید. اما این راه شاید چندان مناسب نباشد چون ارزش دوندگی ندارد. اگر فرد مورد نظر مستاجر است، بهترین راه آن است که به مالک ان واحد موضوع را بگویید تا وی با مستاجرش قضیه را مطرح کرده و حل کند. یا مالک بپردازد و بعدا از پول پیش کم بگذارد... . البته قانون اپارتمانهای جدیدی به زودی تصویب میشود شاید راه کار بهتری داشته باشد...!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
باسلام .مادرم می خواهد یک دانگ از خانه اش را به نام من بکند چون در منزل با او زندگی می کنم. چه سندی بزند تا از بقیه ارث مادر محروم نشوم.
مدیر پایگاه با سلام. بحث محرومیت از ارث وجود ندارد مگر این که منظور شما ان باشد که علاوه بر این یک دانگ سهم الارث هم ببرم... . کلا بهترین قالب برای این کار عقد صلح است. به دفترخانه حتما باید بروید چون صلح حتما باید رسمی باشد. با صلح شدن این یک دانگ، سهم الارث شما هم به طور مجزا از الباقی اموال محفوظ خواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
سلام متاسفانه جواب سوال منو در مورد مسکن مهر خمین ندادید
مدیر پایگاه با سلام لطفا سوال خود را مجددا ارسال نمایید.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
با عرض سلام و خسته نباشید.ما حدود 5 سال پیش یک خانه خریدیم از یکی از اقوام نزدیک خودمون و رو حساب اشنایی و قوم و خویشی و سادگی هیچ مدرکی از اون طرف نگرفتیم و اون بنده خدا هم گفت خونه رو دادم بهتون کرایه چند ماه هم بهمون کرایه خونه داد بعد چند وقت فهمیدیم خونه ما رو به کس دیگه ای فروخته و کلا کلاهبرداری کرده از ما. میخواستم بدونم با وجود اینکه هیچ مدرکی ما نداریم فقط شهود داریم چون کل فامیل در جزیان بودن راهی وجود داره که بتونیم ازش شکایت کنیم و به حق خودمون برسیم.
مدیر پایگاه با سلام. به لحاظ حقوقی می توانید دادخواست اثبات مالکیت خانه را بدهید و همزمان ابطال معامله دوم را بخواهید. البته باید ثابت کنید که مالک شده بودید اعم از شهادت شهود و تصرف و ساکن بودنتون و به ویژه پول و چک هایی که به حسابش ریختید. به لحاظ کیفر هم شکایت انتقال مال غیر کنید... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
سلام
اقا ما خانه ای کلنگی سال ۹۲ خریداری کردیم که فروشندگان وراث بودند اینا با هم مشکل دارند که بعد از این چند که شکایت کردیم برای سند زدن دادگاه رای به ما داده ولی اینا رفتن تجدید نظر دادن و ما هم جواب دادیم که رفته دادگاه تجدید نظر هنوز جواب نیومده سوال که دارم اینه که ما میخواهیم درمورد دیرکرد روزانه که روزی ۴۵۰۰۰ هزار تومان است برگه عدم حضور هم از دفترخانه گرفتیم شکایت کنیم فروشندگان هر وقت که زنگ میزنیم فحاشی میکنن لطفا بگید که چکار باید بکنیم الان چند ساله که سرگردون دادگاه هستیم...
مدیر پایگاه در صورتی که دیرکرد روزانه در قولنامه پیش بینی شده باشد، میتوانید دادخواست مطالبه دیر کرد را به همراه مستندات لازم تقدیم دادگاه نمایید.
ناشناس
|
-
|
۱۹:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
با سلام خسته نباسید
در مورد سوالم باید توضیح بدم که دانشجوی رشته حقوق هستم
اگه بتونید یه سایت یا کانال که در مورد مطالب دانشگاهی باشه معرفی کنید
سپسا گزار میشم
موفق باشید....
مدیر پایگاه با سلام می توانید به سایت های زیر مراجعه نمایید:
1- سایت حقوقی ویداد به نشانی www.vidad.com
2- سایت حقوقی انتشارات میزان به نشانی www.mizanpub.com
3- سایت حقوقی انتشارات مجد به نشانی www.majdpub.com
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۶ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۵
باسلام..سال۹۳ یکدستگاه پیکان وانت از شخصی خریداری کردم و تمام قیمت آنرا که 8700000تومن بود رو به ایشون پرداخت نمودم و وکالت تعویض پلاک به نامم زد و نمیدانستم باید وکالت انتقال سندهم بگیرم بعدازتعویض پلاک .مدتی بعد جهت انتقال سند به مراکزمربوطه مراجعه نمودم که گفتند برای ۷سال مالیات ۹میلیون به آن تعلق گرفته که باید صفرکنی و حالا فروشنده که هم آدرس خود را ترک کرده و هم از محل کارش بازخرید کرده و تلفنش راخاموش،، پیدایش نمیشود که بتوانیم به او بگوییم که بیاید و بدهی مالیاتی خودرو را بدهد..چه کار باید کرد.اصلا میشود کاری کرد؟لازم به ذکراست فروشنده ای که ما وانت را از او خریدیم سند به نامش نیست و به نام فرد دیگریست که فروشنده ما خود از او خریده بود..و صاحب سند که همین فرد دوم است در برگه ای که به فروشنده طرف ما وانت را فروخته بود قید کرده است که تمام بدهی مالیاتی و عوارض تا سال۹۳ که شامل همان ۹میلیون مالیات میشود را بعهده دارد...حالا نمیدانیم چکارباید کرد فروشنده ای که ما وانت را از او خریده ایم پیدایش نیست ولی صاحب سند که وانت را به فروشنده طرف ما فروخته مشخص است مکانش..آیا راهی برای احقاق حق ما وجود دارد؟
باتشکر از وقت گذاشتن و حوصله ای که به خرج دادین.البته ایندفعه دومی هستکه پیاممو تکرارکردم.ممنون میشم اگه جوابمو ایندفعه بدین...باتشکر فراوان.
مدیر پایگاه با شما اگر به فروشنده اول که سند به اسم اوست دسترسی دارید با وی مذاکره کنید که ایشان سند را به نام شما بزند زیرا مالک رسمی باید سند بزند به اسم شما. اگر دسترسی ندارید دعوی الزام به تنظیم سند رسمی خودرو به طرفیت هر دو فروشنده طرح کنید. حتما علیه هر دو و شرح دهید که رسما به اسم کیست. شاید بهتر باشد در کنار خواسته اصلی که الزام به تنظیم سند رسمی است، خواسته دیگری تحت عنوان الزام به تادیه دیون مالیاتی متعلق به اتومبیل از سوی خواندگان نیز اضافه کنید. به احتمال زیاد نتیجه خواهید گرفت چون سند را فروشنده اول باید به اسم شما منتقل کند قانونا چون رسما به اسم وی است و تعهدات مالیاتی نیز در ان زمان به وجود امده بوده است. بعد از پرداخت دیون از سوی فروشنده اول، وی میتواند به طرف دوم رجوع کند. البته شاید با طرح دعوی طرف اول از محل سکونت طرف دوم مطلع باشد و وی را به وسط معرکه! بکشاند. ضمنا چون از آدرس فروشنده دوم خبر ندارید باید مجهول المکان معرفی اش کنید و نشر اگهی بفرمایید برای ابلاغ اخطاریه ها... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۶:۳۰ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
سلام .
من دو سال پیش ملکی رو پیش خرید کردم که قرار بر این بود که در تاریخ مقرر فروشنده سند را به نام بنده بزند . متاسفانه دو سال از ان تاریخ گذشته و فروشنده اخیرا توانشته سند را اماده کند . البته بنده برگه ی عدم حضور فروشنده رو در تاریخ مقرر گرفتم ام . ممکن است بنده را راهنمایی کنید که ببینم میشوذ ضرر و زیان را از فروشنده طبق قرار داد اخذ کنم یا نه ؟
مدیر پایگاه با سلام. قرارداد ها اصولا بین طرفین آن الزام آورند. همان ضررو زیانی که در قرارداد در صورت تخلف طرفین از انجام تعهد خود ذکر کرده اید قابل مطالبه است. به علاوه خسارت تاخیر تادیه نیز قابل مطالبه است.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۷ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶
با سلام و خسته نباشید

کسی که معتاد باشه ، در جرم های مختلف چقدر اعتیادش تاثیر دارد؟ در مجازاتش

مثلا عمل ضرب و جرح با چاقو در مغازه دار تهدید برا خرید جنس

آیا شامل 74 ضربه شلاق میشود؟
آیا پیچ گوشی هم شامل اقلام
تیز و برنده و قانون حمل سلاح سرد
میشود که 74 ضربه شلاق دارد؟

آیا اولین بار یا دومین بار شخص معتاد
بگوید از قاضی طلب عفو ببخشش نماید
بگوید احساساتی شدم دفعه اول اش باشد
مدیر پایگاه با سلام. اعتیاد مجازات خود را دارد و تاثیری در مجازات جرم دیگری که معتاد مرتکب شده است ندارد یعنی اعتیاد فی نفسه عامل مشدده مجازات نیست. لذا ضرب و جرح مجازات قانونی خود را دارد و اعتیاد باعث تشدید مجازات نیست. پیچ گوشتی فی نفسه سلاح سرد نیست ولی می تواند در موارد خاص مثلا الت قتاله محسوب شود یعنی امکان حتی کشتن یک فرد با پیچ گوشتی نیز وجود دارد. مضافا اظهار پشیمانی کردن می تواند از عوامل تخفیف دهنده مجازات باشد البته در اختیار قاضی است اعمال این تخفیف و اجباری به پذیرش ان ندارد... .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۳/۱۶