کد خبر: ۳۹۹۶۰۹۹
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۴
معاون وزارت دفاع آمريکا :

مقامات بلندپايه وزارت دفاع آمريکا ، مبارزه نظاميان افغان را با شورشيان در تابستان امسال، بزرگترين محک براي اين نظاميان دانستند که تلاش مي کنند مناطق پرجمعيت اين کشور را از وجود شورشيان پاکسازي کنند.

به گزارش سرويس بين الملل باشگاه خبرنگاران به نقل از خبرگزاری رويترز ؛ اين مقامات چهارشنبه در کنگره آمريکا اعلام کردند چند ماه آينده چالش برانگيز خواهد بود و اين در حالي است که آمريکا قصد دارد بيست و سه هزار نظامي را که بيش از يک دهه است درگير جنگ در افغانستان هستند، از اين کشور خارج کند.

ديويد سدني، معاون وزارت دفاع آمريکا در امور پاکستان، افغانستان و آسياي مرکزي در نشست کميته فرعي نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان آمريکا گفت : « اکنون بهترين زمان براي محک زدن نيروهاي افغان است.»
اعضاي  اين کميته با زير سوال بردن توان رزمي نيروهاي افغان، درباره توانمنديهاي آنان ابراز نگراني کردند.
اين نشست در حالي برگزار شد که خشونتها در افغانستان در روزهاي اخير تشديد شده است. به تازگي يک عامل انتحاري بيست و يک نفر از جمله سه نظامي آمريکايي را در يک مرکز ايست بازرسي در بازاري شلوغ در شرق افغانستان کشت. اين سومين حمله اي است که اخيراً نظاميان آمريکايي را هدف قرار داده و موجب ترديد درباره طرح سازمان پيمان آتلانتيک شمالي(ناتو) براي واگذاري مسئوليت تامين امنيت افغانستان به نيروهاي افغان تا پايان سال 2014 شده است.

اعضاي کميته فرعي نيروهاي مسلح آمريکا همچنين امکان موفقيت نظاميان افغان را با توجه به شمار نيروهاي خود در برابر تعداد شورشيان ارزيابي کردند.
معاون وزير دفاع آمريکا در امور پاکستان، افغانستان و آسياي مرکزي گفت : « بر اساس تازه ترين ارزيابي هاي اطلاعاتي ما، شمار شورشيان طالبان بين 15 تا 20 هزار نفر است.»

استفان تاونسند، مدير بخش هماهنگي امور پاکستان و افغانستان نيز گفت با اينکه ميزان فرسايش نيروهاي افغان کاهش يافته است، هنوز يک مشکل وجود دارد. وي گفت ارتش ملي افغانستان هنوز به اهداف خود براي ايجاد نيروي صد و نود و پنج هزار نفري تا پايان تابستان دست نيافته است. همچنين اهداف براي رساندن شمار نيروهاي پليس به صد و پنجاه و هفت هزار نفر پيش از ماه اکتبر، و افزايش تعداد نيروهاي امنيتي به سيصد و پنجاه و دو هزار نفر هنوز حاصل نشده است.

با وجود اين، وي تصريح کرد : « نيروهاي افغان مسئوليتهاي بزرگتري را بر عهده گرفته اند. شمار عمليات مشترکي  که با رهبري نيروهاي افغان انجام مي شود، از سي و سه درصد در ژانويه دو هزار و دوازده به پنجاه و نه درصد در ماه آوريل رسيد. در برخي مناطق نيز شمار عمليات مستقلي که نيروهاي افغان انجام مي دهند در مقايسه با عمليات مشترک با نظاميان خارجي افزايش يافته است.»

راب ويتمن، نماينده جمهوريخواه و رئيس کميته فرعي نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان آمريکا که به تازگي به افغانستان سفر کرده بود، از مقامات نظامي سوال کرد که اگر عمليات نيروهاي امنيتي در تابستان امسال در افغانستان موفقيت آميز نباشد، چه خواهد شد؟
سدني در پاسخ به اين سوال گفت جان آلن، فرمانده نظاميان آمريکايي در افغانستان در چند ماه آينده فرصت خواهد داشت تا توان و عملکرد نيروهاي افغان را ارزيابي و شرايط لازم را تعيين کند. اينکه چه تعداد نظامي آمريکايي در افغانستان باقي خواهد ماند، از جمله شرايطي است که جان آلن مشخص خواهد کرد.
براساس اين گزارش ، در حال حاضر 88 هزار نظامي آمريکايي در افغانستان مستقر هستند. باراک  اوباما، رئيس جمهور آمريکا در نظر دارد آخرين گروه از نظاميان کشورش سال 2014 از افغانستان خارج شوند، اما جدول زماني در اين خصوص تعيين نشده است.

اعضاي کميته فرعي نيروهاي مسلح مجلس نمايندگان آمريکا اين طرح اوباما را به چالش کشيده اند. طرح دفاعي که مجلس نمايندگان آمريکا اوايل امسال تصويب کرد، خواستار نگهداشتن شمار قابل توجهي از نظاميان آمريکايي در افغانستان است. در اين مصوبه، بي ثباتي شديد در افغانستان،‌ علت لزوم ادامه حضور نظاميان آمريکايي در اين کشور ذکر و تصريح شده است رئيس جمهور بايد براي کاهش بي ثباتي در افغانستان « دست کم 68 هزار نظامي را تا سي و يکم دسامبر دو هزار و چهارده در اين کشور نگهدارد، مگر اينکه شمار کمتر نظاميان قادر به دستيابي به اهدف آمريکا شوند.»
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر