کد خبر: ۴۰۱۰۲۶۲
تاریخ انتشار: ۱۳ تير ۱۳۹۱ - ۱۳:۴۶
مشهد/ تا بهمن ماه سال جاری محقق می شود؛

این روزها استفاده از ظروف یکبار مصرف خیلی رایج است و اغلب افراد برای سهولت بیشتر از آن‌ها استفاده می کنند، این در حالی است که استفاده از این ظروف خطراتی را نیز برای انسان و محیط زیست به وجود می آورد از همین رو افزایش استفاده از این ظروف نگرانی های را برای سلامت افراد و محیط زیست به وجود آورده است.

به گزارش خبرنگارباشگاه خبرنگاران مشهد  به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد، در کنار فرهنگ سازی و کاهش استفاده شهروندان از ظروف یکبار مصرف، بازیافت این ظروف یکی از راه‌های کاهش خطرات ناشی از دفن آن‌ها بوده، که صرفه جویی اقتصادی را نیز به دنبال خواهد داشت.

شهرداری مشهد به عنوان تنها دارنده خوشه صنعتی بازیافت در خاورمیانه به عنوان نخستین شهر کشور افتتاح اولین کارخانه صنعتی بازیافت ظروف یکبار مصرف با نام پلی استایرن را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در همین رابطه در بازدید شهردار کاظمین از سازمان و اقدامات صورت گرفته گفت: در حال حاضر در شهر مشهد کارخانه های بازیافت کاغذ، پلاستیک، پت،کود کمپوست،کود گرانوله گوگرد دار، ورمی کمپوست، آسفالت، لاستیک و نیروگاه بیوگازسوز می باشد.

علی نجفی ادامه داد: در راستای تکمیل سازی مجموعه کارخانه بازیافت مشهد تا بهمن ماه سال جاری کارخانه بازیافت پلی استایرن(ظروف یکبار مصرف) نیز به بهره برداری خواهد رسید.

وی در خصوص ضرورت بازیافت ظروف یکبار مصرف بیان داشت: با توجه به اینکه ظروف یکبار مصرف به طبیعت خسارت زیادی وارد می کند و تجزیه آن سال ها طول می کشد بازیافت آن می تواند در مواد کامپوزیتی از جمله سپر ماشین استفاده شود.

نجفی ادامه داد: این کارخانه بازیافت قادر است روزانه یک تن ظرف یکبار مصرف را بازیافت کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در خصوص میزان زباله تولیدی در شهر مشهد گفت: شهر مشهد با جمعیت نزدیک به سه میلیون نفر و میزان زباله متوسط روزانه 1700تا 1900 تن در روز بعد از تهران بیشترین میزان زباله در کشور را داراست.

وی تصریح کرد: از این میزان زباله 70 درصد مواد آلی و 30 درصد پسماند خشک است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد با اشاره به میزان بازیافت زباله شهر مشهد گفت: در حال حاضر 13.18 از زباله های شهر مشهد بازیافت می شود که اگر در این حوزه 7 درصد دیگر رشد ایجاد شود تمامی زباله های خشک شهر مشهد بازیافت خواهد شد.

نجفی در خصوص اقدامات فرهنگی انجام شده در حوزه بازیافت زباله بیان داشت: در حال حاضر برنامه های فرهنگی و آموزشی زیادی در زمینه تفکیک زباله از مبداء و حفظ محیط زیست در شهر مشهد انجام شده است که بازخورد خوبی نیز توسط شهروندان مشهدی در پی داشته است.

وی ادامه داد: استفاده از خودوری مخصوص تفکیک زباله از مبداء در سطح شهر،راه اندازی 35 ایستگاه مبادله پسماند خشک و اجرای طرح جمع آوری کاغذ باطله ادارات و دکه های مطبوعاتی از جمله اقدامات انجام شده در حوزه تفکیک زباله از مبدا و جمع آوری پسماند های خشک شهروندان می باشد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد با اشاره به جمع آوری پسماند های خشک در مدارس گفت: در حال حاضر روزانه 2 تن پسماند خشک به منظور آموزش دانش آموزان در حوزه تفکیک زباله از مبدا از مدارس جمع آوری و در قبال آن هدایایی نیز به دانش آموزان اهدا می شود.

نجفی در ادامه گفت: این سازمان آمادگی دارد تا تجارب خود را در عرصه رفت و روب، خدمات شهری و صنایع بازیافتی در اختیار شهر کاظمین قرار دهد.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد در پایان خاطرنشان کرد: همچنین شهرداری مشهد و سازمان مدیریت پسماند می تواند در زمینه آموزش، احداث کارخانه و اقدامات اجرایی و مشاوره ای همکاری لازم با شهر کاظمین را داشته باشد.

جمع آوری روزانه 500 تن زباله از شهر کاظمین

در ادامه این بازدید شهردار شهر کاظمین نیز خواستار همکاری مشترک و استفاده از تجارب سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشهد شد و گفت: شهر کاظمین بیش از 500 هزار نفر جمعیت دارد و روزانه 500 تن زباله از این شهر جمع آوری می شود.

علی ساجت ظاهر ادامه داد: با توجه به اشتراکات مذهبی و دینی میان شهر کاظمین و مشهد و اقدامات خوبی که در این شهر انجام شده است شهرداری شهر کاظمین خواستار استفاده از تجربیات شهرداری مشهد و سازمان مدیریت پسماند است./س  

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
برچسب ها
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر