کد خبر: ۴۱۷۴۱۸۷
تاریخ انتشار: ۰۷ آذر ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۹

عمر بن سعد ملعون، پس از شهادت امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش دستور داد جسدهای پلید لشکریانش را دفن کنند؛ اما پیکرهای پاک، مطهر، بی­سر، برهنه و چاک چاک امام(ع) و یاران باوفایش بر زمین بماند.

به گزارش گروه خواندنی های باشگاه خبرنگاران، عمر بن سعد ملعون، پس از شهادت  امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش دستور داد جسدهای پلید لشکریانش را دفن کنند؛ اما پیکرهای پاک، مطهر، بی­سر، برهنه و چاک چاک امام(ع) و یاران باوفایش بر زمین بماند. اما مدتی نگذشت که اجساد بی­سر و مطهر شهدا با حضور امام سجاد(ع) و با کمک مردم بنی­اسد شناسایی و به خاک سپرده شدند.

متأسفانه در منابع کهن اسلامی، در روز و چگونگی دفن آن حضرت(ع) و دیگر شهدای کربلا، میان مورخان اختلافاتی وجود دارد؛ در این مقاله سعی شده قولی که از نظر تاریخی و کلامی با انگارهایی شیعی سازگارتر است انتخاب، و بدان پرداخته شود.
 
روز دفن شهدا

مورخان در مورد روزی که اجساد مطهر شهدا دفن شده­ اند اختلاف نظر دارند عده ­ای روز یازدهم[1] و برخی دیگر هم روز سیزدهم محرم[2] را زمان دفن شهدای کربلا بیان کرده­اند. علما و مورخان اهل سنت، بالاتفاق بر این باورند که مراسم تدفین امام حسین(ع) و یارانش در روز یازدهم محرم سال شصت و یک هجری صورت گرفته است.[3]

 سرشناس­ترین مورخان شیعه نیز با اهل سنت، در این که روز یازدهم محرم زمان دفن شهدای کربلا توسط طایفه بنی­اسد است، موافقند. شیخ مفید در ارشاد و سید بن طاوس در لهوف و ابن شهر آشوب در المناقب از جمله بزرگانی هستند که این نظر را تأیید کرده­اند. از جمع روایات نقل شده در این کتب، چنین برمی­آید که دفن شهدا در همان روزی انجام گرفته که عمر بن سعد از کربلا خارج شد؛ یعنی روز یازدهم. در این صورت دفن شهدا در عصر آن روز صورت پذیرفته است؛ چرا که بنابر نقل تاریخ عمر بن سعد بعد از ظهر روز یازدهم راهی کوفه شده بود.[4]
 
دفن شهدا

بنا بر برخی اقوال، پس از رفتن ابن­سعد و یارانش، جماعتی از بنی­اسد که در نزدیکی کربلا منزل داشتند به صحنه کربلا وارد شدند و چون آن بدنهای پاک و مقدس را به آن وضع دیدند دانستند که این بدنها، اجساد مطهر حسین(ع) و یاران اوست، پس صدا به شیون و زاری بلند کردند و در شب موقعی که ایمن از دشمن بودند بر امام حسین(ع) و یارانش نماز گذاردند و آنها را دفن نمودند.

امام(ع) را در موضع فعلی آن و علی اصغر را پایین پای آن حضرت(ع) دفن کردند، قبری هم برای اهل بیت امام(ع) حفر نمودند و قبری نیز برای یاران امام(ع) در پایین پای حضرت(ع) در نظر گرفتند و آنان را در آنجا به خاک سپردند. بدن مبارک عباس(ع) را نیز در همان قبری که فعلاً قبر او شناخته می­شود و در همان جایی که به شهادت رسیده بود دفن نمودند.[5]

اما بر پایه نقلی دیگر، «دفن شهدا برای بنی­اسد امکان پذیر نبود، زیرا آنان اهل روستاهایی بودند که در میدان نبرد شرکت نداشتند و بدون راهنمایی کسی که از همه آن شهیدان شناخت کامل داشته باشد قادر به شناسایی و دفن آنان نبودند به ویژه آن که سرهای شهدا را بریده بودند از این­رو دفن دقیق و همراه با شناخت شهدا بدون وجود راهنمایی آگاه، امکان پذیر نبود و از سوی دیگر با توجه به این باور که کار دفن امام(ع) را کسی جز امام(ع) نمی­تواند بر عهده بگیرد ناگزیر ما را به این مطلب می­رساند که این راهنما باید امام سجاد(ع) بوده باشد. اما این حضور باید به صورت خارق­العاده بوده باشد، چرا که ایشان در آن زمان در بند اسارت دشمنان به سر می­برد.

با توجه به این گفته، برخی دیگر از مصادر شیعی چنین بیان داشته­اند که:    بنی­اسد در دفن شهدای کربلا، متحیر و سرگردان بودند، چرا که کوفیان بین سرها و بدنهای شهدا جدایی انداخته بودند و بدنها قابل شناسایی نبودند. در این هنگام امام سجاد(ع) به کربلا تشریف آوردند و آنان را در این امر یاری کردند. ایشان با یاری مردان بنی­اسد نخست پیکر مطهر پدر بزرگوارشان را پیدا کردند و پس از گریه زاری فراوان، آن را روی قطعه حصیری ­گذاشتند و به آرامگاه فعلی­اش آوردند؛ سپس اندکی از خاک محل دفن را کنار زدند قبری ساخته و پرداخته ظاهر شد. سپس امام زین­العابدین(ع)، دستها را زیر بدن مبارک امام حسین(ع) قرار دادند و فرمودند: «بسم الله و فی سبیل الله و علی ملة رسول الله صدق الله و رسوله ما شاء الله،و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم.»

آن گاه به تنهایی، بدن مطهر را در داخل قبر گذاشت؛ ایشان در حالی که دیگران را از کمک در تدفین امام(ع)، باز می­داشت فرمودند: «با من کسانی هستند که مرا یاری دهند.» وقتی حضرت(ع) بدن را در قبر نهاد صورت مبارکش را بر گلوی بریده ابی عبدالله الحسین(ع) نهاد و در حالی که اشک بر گونه­هایش جاری فرمود: «طوبی لأرض تضمنت جسدک الطاهر فان الدنیا بعدک مظلمه و الآخره بنورک مشرقه و اما اللیل فمسهد و الحزن فسرمد او یختار الله لاهل بیت دارک التی انت بها مقیم و علیک منی السلام یابن رسول الله و برکاته؛ چه مبارک است زمینی که بدن مطهر تو را در برگرفته است؛ دنیا بعد از تو تاریک است و آخرت با نور جمال تو روشن و نورانی.

 بعد از تو شبهای­مان سخت و حزنهایمان طولانی است؛ تا آن زمان که خداوند سر منزلی را که تو مقیم آن شده­ای برای اهل بیت(ع) و خاندانت اختیار کند ای زاده رسول خدا(ص) سلام و رحمت خدا و برکات او بر تو باد.» آنگاه قبر را پوشانید و با انگشت مبارک روی قبر امام(ع) نوشتند: «هذا قبر الحسین بن علی بن ابیطالب(ع) الذی قتلوه عطشانا غریبا.» سپس  برادر گرامی­اش -علی اکبر(ع)- را در پایین پای امام(ع) دفن کردند و بقیه هاشمیین و اصحاب را در قبر دیگر در زیر پای امام حسین(ع) دفن نمودند. سپس امام(ع) به همراه بنی­اسد به نهر علقمه رفتند؛ در آنجا با مشاهده پیکر پاک عمویش -عباس(ع)،- خود را بر روی بدن ابوالفضل(ع) افکند و گلوی مبارکش را بوسید.

امام(ع) در حالی که به شدت می­گریست، ­فرمود: «علی الدنیا بعدک العفا یا قمر بنی­هاشم و علیک منی السلام من شهید محتسب و رحمة الله و برکاته؛ بعد از تو ای قمر بنی­هاشم خاک بر سر این دنیا؛ و سلام من به تو و رحمت و برکات الهی بر تو باد.» آنگاه برایش قبری حفر کرد و همانند پدر شهیدش به تنهایی او را درون قبر گذاشت و به بنی­اسد فرمود: «کسی با من هست که کمکم می­کند» سپس بدن شریف عباس(ع) را دفن کردند.»[6]

این گزارش به وسیله روایتی که از امام رضا(ع) نقل شده نیز تأیید می­شود. راوی می­گوید: «من نزد امام رضا(ع) بودم که علی بن ابی­حمزه، ابن­سراج و ابن­مکاری بر حضرت(ع) وارد شدند. علی پس از گفتگو با حضرت(ع) درباره امامت ایشان، گفت: "از پدران شما برای ما روایت کرده­اند که کار امام(ع) را کسی جز امامی مانند خودش بر عهده نمی­گیرد.[پس چگونه است که پس از شهادت پدر بزرگوارتان امام موسی کاظم(ع) شما حضور نداشتید و متقبّل امر کفن و دفن ایشان نشدید]" امام(ع) فرمود: "بگو ببینیم حسین بن علی(ع) امام بود یا غیر امام؟" گفت: "امام(ع) بود". فرمود: "چه کسی عهده­دار کارش بود." گفت: "علی بن الحسین(ع)" فرمود: "علی بن الحسین(ع) کجا بود." گفت: "در کوفه در زندان ابن­زیاد." امام(ع) فرمود: "چگونه در حالی که زندانی بود عهده­دار کار پدرش گردید." گفت: "دور از چشم آنان رفت و پدرش را کفن و دفن نمود و بازگشت." امام(ع) فرمود: "آن کسی که به علی بن الحسین(ع) امکان داد به کربلا برود و کار پدرش را بر عهده بگیرد به صاحب این امر نیز امکان می­دهد که به بغداد برود و کار پدرش را عهده­دار گردد."»[7]

آنچه که در این روایت به صراحت بدان اشاره شده است خارق­العاده بودن حضور امام سجاد(ع) در کربلا و همراهی با بنی­اسد در تدفین شهدای کربلا است.

همچنین نقل شده است که به هنگام دفن شهدای کربلا اقوام و خویشاوندان و به نقلی مادر حر بن یزید ریاحی، جنازه او را به محلی که اکنون به آرامگاه حر بن یزید ریاحی معروف است بردند و در آنجا دفن نمودند.[8]

همچنین نقل است طایفه بنی­اسد راضی نشدند که پسر عم خویش - حبیب بن مظاهر - با دیگر یاران امام(ع) دفن شود از این­رو او را در جایی جدا از دیگران و در محلی در بالا سر امام(ع) که امروز به قبر حبیب شناخته شده است دفن کردند.[9]

محل دفن سر مطهر امام حسین(ع)

در این مورد چند قول وجود دارد:

قول اول: حضرت سجاد(ع) سر مبارک را به کربلا بازگردانیده و به بدن سید الشهدا(ع) ملحق نمود. علامه مجلسی در بحارالانوار و بسیاری دیگر این موضوع را تاکید می‌کنند.

قول دوم: نجف اشرف در کنار مرقد امیر المؤمنین(ع).

قول سوم: حومه کوفه.

قول چهارم: بقیع.

قول پنجم: محل فعلی مقام رأس الحسین(ع) در مسجد اموی دمشق.

قول ششم: در مصر دفن شده است.

در میان این اقوال، به فرموده امامان معصوم علیهم السلام، قول اول صحیح است. سید بن طاووس در لهوف(ج 2، ص 112) و شیخ طوسی نیز با همین نظر موافقند.

در مورد زمان ملحق شدن سر به بدن، به گفته علامه مجلسی، امام سجاد(ع) در روز اربعین اول یعنی بیستم ماه صفر سال 61، با سایر اهل بیت(ع) از شام وارد کربلا شده و سر امام حسین (ع) را به بدن ایشان ملحق کرده است.

نخستین زائر کربلا

جابر بن عبدالله انصاری نخستین کسی بود که سنت زیارت اربعین امام حسین(ع) را پایه‌گذاری کرد. وقتی خبر شهادت امام حسین(ع) و یاران بزرگوارش به مدینه رسید، جابر که از دو چشم نابینا بود مدینه را به قصد زیارت کربلا ترک کرد.

در این سفر شخصیتی دانشمند و مفسری بزرگ به نام «سَعدبن جُناده» همراه جابر بود.

پس از وارد شدن به کربلا در رود فُرات غسل کردند و به کنار مرقد مطهر امام حسین(ع) رفتند و آن حضرت را با زیارتی به نام زیارت اربعین زیارت کردند.

منابع:
 
[1]-البلاذری، احمد بن یحیی؛ انساب الاشراف، تحقیق محمد باقر محمودی، بیروت، دارالتعارف، چاپ اول، 1977، ج3، ص205؛ الطبری، محمد بن جریر؛ تاریخ الأمم و الملوک(تاریخ الطبری)، تحقیق محمد ابوالفضل ابراهیم، بیروت، دارالتراث، چاپ دوم، 1967،ج5، ص455؛ المسعودی، علی بن الحسین؛ مروج الذهب و معادن الجوهر، تحقیق اسعد داغر، قم، دارالهجره، چاپ دوم، 1409، ج3، ص63 و ابن­شهرآشوب؛ مناقب آل­ابیطالب، قم، علامه، 1379ق، ج4، ص112.

[2]-المقرم، عبد الرزاق الموسوی ؛ مقتل الحسین(ع)، بیروت، دارالکتاب الاسلامیه، چاپ پنجم، ص1979، ص319.

[3]-البلاذری، پیشین، ص205؛ الطبری، پیشین، ص455؛ المسعودی، پیشین، ص63 و ابن­اثیر، علی بن ابی­الکرم؛ الکامل فی التاریخ، بیروت، دارصادر-داربیروت، 1965،ج4، ص80.

[4]-سید بن طاوس؛ الملهوف علی قتلی الطفوف، جمع آوری عبدالزهرا عثمان محمد، قم، المعد، چاپ اول، 1988، ص107.

[5]-شیخ مفید؛ الارشاد، قم، کنگره شیخ مفید، ص1413، ج2، ص114و طبرسی؛ اعلام الوری بأعلام الهدی، تهران، اسلامیه، چاپ سوم، 1390ق، ج1، ص417.

[6]-المقرم، پیشین، صص319-321.

[7]-کشی، محمد بن عمر؛ رجال الکشی، مشهد، دانشگاه مشهد، 1348ش، صص463-464 و مجلسی، محمد باقر؛ بحارالانوار الجامعة لدرر اخبار الائمة الاطهار(ع)، تهران، اسلامیه، بی­تا،ج45، ص169.

[8]-الامین، محسن؛ اعیان الشیعه؛ تحقیق حسن الامین، بیروت، دارالتعارف، بی­تا،ج1، ص613 و المقرم، پیشین، صص321.

[9]- الامین، پیشین، ص613.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۲۷۳
در انتظار بررسی: ۰
ناشناس
|
United States
|
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۷/۰۵/۲۰
به دادم برس یاحسین
کوثر حیدری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
این حسین کیست ک جان ها همه پروانه اوست ....یا حسین
کوثر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۳ - ۱۳۹۷/۰۳/۰۳
ب فدای لبان تشنه ات یا ابن علی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۲/۱۴
قربان سربریده ات امام حسین جانم فدای بدن پاره پارهات امام حسین
بهنام
|
United Arab Emirates
|
۱۴:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۰۶
لبیک یا حسین..یا حسین فدای لب عطشانت.خداکنه پیش حسین زمانه شرمنده نشیم.آمین...
شاهپور
|
United States
|
۱۵:۳۴ - ۱۳۹۶/۱۲/۲۵
یا حبیبی یا حسین نور عینی یا حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۲۷ - ۱۳۹۶/۱۲/۰۲
فد ات بشم آقا لیاقت میخاد بیام پیشت من ندارم تورو به مادرت قسم میدم بیام تا زنده ام
آیدین مظفری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۵
چه زیباست آنجایی که امام سجاد کنار پیکر عباس گریست
یه جوان بیکار و عاشق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۹/۱۳
سلام بر حسین سلام بر شهیدان امام حسین مراد این جوان بیکار ۲۱ ساله و عاشق رو بده یا حسین مراد منو بده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۳
بارگاه نورانی امام حسین ویار با وفایش قطعه ای از بهشت روی زمین است .السلام علیک یا ابا عبدلله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۸ - ۱۳۹۶/۰۹/۰۲
السلام عليك يا اباعبدلله
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۸
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین وعلی اخ الحسین ابالفضل العباس
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۷
لعنت خدابر یزیدو یزیدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۲۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۲
فدای تو ای امام حسین
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۱
یاحسین ع شهید
ایمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۲۰
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین (ع)
Sobhan
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۴۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
شرمنده ایم امام حسین
محمد
|
United Arab Emirates
|
۰۰:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۸
جانم فدای حسین علیه السلام و یاران با وفایش
دلم آرزوی کربلا دارد حسین جانم
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
درود بر طرفدار حسین
صفا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
لبیک یا حسین
امیر علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
خودم ،پدرم ،مادرم،همسر و فرزندانم فدایی سیدالشهدا و تربت پاکش
سلام بر حسین علیه السلام و یاران با وفایش و سقای نیتوا
اجرتون با ارباب بی کفن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۵
جانم فدایت یا حسین
صادق
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۲
یاعلی یاعلی یاعلی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۴۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
این حسین کیست که عالم همه دیوانه اوست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۲۰ - ۱۳۹۶/۰۸/۱۱
السلام علی الحسین و علی علی ابن الحسین و علی اولاد الحسین وعلی اصحاب الحسین
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۸
جانم به قربانت ای حسین(ع)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
خداخیرتان بدهد بااین متن جامع ومفیدالتماس دعا
Rahgozar
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۶/۰۸/۰۲
سلام.سر سرور ما امام حسین که سلام ما بر‌او باد کجا دفن شده؟
هادی عباسی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۳۰
یا حسین ببخش عزیز زهرا
تنها
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۵۰ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۵
لعنت بر ابوبکر وعمر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۲۴
جانم فدای زینب
آسمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
يااباعلدالله الحسين ع نهضتيكه آغاز گرش شما بوديد نسل به نسل وسينه به سبنه همواره ادامه داردهنوز مسلمان كشي اسارت وبردگي چپاول مثل واقعه كريلا به دست امويان اين زمان صورت ميگيردمارا دراين قيام موفق بدار
آسمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۶
يااباعلدالله الحسين ع نهضتيكه آغاز گرش شما بوديد نسل به نسل وسينه به سبنه همواره ادامه داردهنوز مسلمان كشي اسارت وبردگي چپاول مثل واقعه كريلا به دست امويان اين زمان صورت ميگيردمارا دراين قيام موفق بدار
محسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۴
جانم به قربان حسين
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۲
عالی بود ممنون
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۱۰
نوکرتم امام حسین قوربونت برم
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۶ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
با سپاس فراوان خداوند اجر بی پایان نصیب شما کند
شهرام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۹ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۹
فدای مظلومیتت یا حسین
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۸ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۴
جانم فدایت یا حسین
علی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۵:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۷/۰۱
فدای مظلومیتت آقام..یا سیدالشهدا
عاشق مهدی موعود
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۵ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۱
قیام حسینی نمونه قیام مهدویست یادمان نرود آنموقع نیز خیلی ها انتظار امام زمان حضرت حسین را میکشیدند اما به محض آمدن امام حسین او را تنها گذاشتند یادمان نرود که امام زمان را تنها نگذاریم
فاطمه فرد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۶/۳۱
اللهم الرزقنا زیارت الحسین
امین
|
United States
|
۱۶:۱۸ - ۱۳۹۶/۰۵/۳۰
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین(علیه السلام)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۸
السلام علی الحسین وعلی علی ابن الحسین وعلی اولاد الحسین(علیه السلام)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۴۳ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
سلام بر آقا امام حسین ...ای جان ناقابل من فدای یه قطره خون پاک تو حسین جان..برایم دعا کن برای پاک شدنم از گناهانم ..بر عاقبت بخیر شدنم
عرفان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۳۶ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۲
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین پاکترین درود و سلام خدا و همه مخلوقات پاک خدا بر تو و جد تو و پدر ومادر پاک تو و فرزندان پاک و خانواده و اصحاب با وفای تو و مخصوصا بر برادرت قمربنی هاشم و خواهر ت خانوم زینب کبری باد..یا حسین جان با شنیدن و خواندن مصیبتهای تو دل یه درد می آید و چشم یه اشک..جانم به فدایت..به امید دعای خیر شمابزرگوار برای همه گنهکاران و رو سیاهان..
علي
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۰۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۰
السلام عليك يا حسين بن علي بن ابيطالب عليه سلام
جانم به فدايت يا حسين
جانم به قربانت يا ابوالفضل
جلیل
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۳/۳۱
در این رمضان سر سفره افطار اب که مینوشم بخدای محمد جگرم میسوزد وقتی بیاد لبهای خشکیده و ترک خورده ات میوفتم یا حسین غریب
اجرک الله یا بقیت الله
۲۶ رمضان ۱۳۹۶
خادم الحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
تاآخر ازخونت دفاع می کنیم یا اباعبدالله
خادم الحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۳/۲۵
تاآخر ازخونت دفاع می کنیم یا اباعبدالله
خدای جنگ
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۵ - ۱۳۹۶/۰۱/۲۳
یاحسین ای اهل حرم میر علم دار نیامد ای اهل حرم میر علم دار نیامد علمدار نیامد سقای حسین میر علم دار نیامد علمدار نیامد سپه دار نیامد علمدار نیامد علمدار نیامد حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین حسین یااااااااااااااااحسین یاحسین یاحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۰۱ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۶
زندباشم دوباره بیایم کربلا یاحسین یا عباس وفادار
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
یاحسین شهید
عشق حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۲
امام حسین (ع)هنوزهم غریب است چون وقتی خورشیدعصرعاشوراغروب کرداومیرودتاسال بعدتایادبعد.....هرکی دوستدارامام حسین است بایدهرروزسال حسینی باشدنه فقط همون یک ماه محرم
رضا
|
Canada
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۱
شب اول قبر به فریادمان برس آقاجان
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
ان شاالله شب اول قبر به کمکمون بیان یا حسین بن علی ع
امید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۸
ان شاالله شب اول قبر به کمکمون بیان یا حسین بن علی ع
سینا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۲ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۷
خدا یا کمکمان کن درست زندگی کنیم ودراخرت شرمنده امام حسین نباشیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۴
جانم به فدای امام حسین(ع) وابران باوفایش
نا شناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۳۰
لبیک یا حسین
حسینی باشید و بمانید
محمد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۹
عالی بود اجرتان با حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۷
سلام،ای اب فرات از کجا می ایی؟ناصاف ولی چه با صفا می ایی؟خود را نرساندی به لب خشک حسین؟دیگر به چه رو به کربلا می ایی؟
ناشناس
|
Russian Federation
|
۰۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۶
لعنت برقاتلان حسین ودرودخدا بر مختار ثقفی که قاتلان امام را به درک فرستاد فدای لب تشنه ات حسین جان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۱۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۳
نام تودرسینه بردم سینه ام آتش گرفت دست برسینه بردم شعله شد شامه ام آتش گرفت
یا حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۶
یا حسین مادرو پدرم به فدای تو ای فرزند رسول خدا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۵
سلام بر. سالر شهیدان چانم به فدایت سلام بر عباس علمدار وفادار حسین ع
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۳
ای کاش اعمال ورفتارم موردتایدخداو14معصوم باشه "و ای کاش لحظه مردنم هم بایاد ونام خداو امام حسین واهل بیت باشه و بمیرم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۱
جانم به قربانت ای اقا جان سلام به تو واصحاب پدر ت شرمندتم واقعن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
هم پیمانی با اهل بیت عالمی دگر دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
هم پیمانی با اهل بیت عالمی دگر دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۳
هم پیمانی با اهل بیت عالمی دگر دارد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
بابی انت وامی یاحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۹
لبیک یا حسن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین ع و آقا ابالفضل العباس و تمام شهیدان کربلا.
آقا امام حسین جان شریف خود را فدا کردند بخاطر اینکه به بشریت درس های بسیاری از جمله آزادگی و رشادت و مردانگی و .... بیاموزند. به امید روزی که تمامی انسانها این درسها را آموخته و ریشه ظلم کنده شود و همگی رهرو راستین مولایمان گردیم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
یا حسین دستم را گرفته ای رها من قربان سرت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
سلام بر حسین (ع)
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۱ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۶
سلام بر حسین ویارانش که بانثار جان خویش خون دررگهای جامعه مرده عصر خود ش وهمه اعصاردمید ونظام باطل رارسوانمود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۲۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۵
روزی خواهد آمد که انتقام امام را از یزیدیان زمان بگیریم.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۴
یا ابا عبدالله تمام زندگیم فدای گلوی بریدت یا اباعبدلله کاش در رکابت بودم جانم فدای غریبیت یا حسین.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۲
صلی الله علیک یا اباعبدالله
ممنون از این مطلب. به ذهنم رسید که شاید سر فرزند عزیز مانند جسم مادر غریب ناشناس باشد تا ظهور مهدی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
ای خدا ازت میخوام منو یاری کنی تا به پابوس امام شهیدت برم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
ای خدا ازت میخوام منو یاری کنی تا به پابوس امام شهیدت برم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
ای خدا ازت میخوام منو یاری کنی تا به پابوس امام شهیدت برم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
السلام علیک یااباعبدالله.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
سلام خدا بز حسین شهید و یاران با وفایش
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۳۹ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۱
فدای لب تشنه ات یا حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
حسین عظمت دارد....
جانم فدایت ای کاش نمیرم و قیام امام مهدیمو ببینم وجان بی ارزشم رو فداش کنم....الهی آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
حسین عظمت دارد....
جانم فدایت ای کاش نمیرم و قیام امام مهدیمو ببینم وجان بی ارزشم رو فداش کنم....الهی آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
حسین عظمت دارد....
جانم فدایت ای کاش نمیرم و قیام امام مهدیمو ببینم وجان بی ارزشم رو فداش کنم....الهی آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
حسین عظمت دارد....
جانم فدایت ای کاش نمیرم و قیام امام مهدیمو ببینم وجان بی ارزشم رو فداش کنم....الهی آمین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۰
یاحسین دستم رابگیر
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
فدای لب تشنه ات یا حسین
ما باید حسینی زنگی کنیم سرنوشت امام حسین گریه ندارد افتخار ما شیعیان هست که آزاده ای بنام امام حسین داریم چرا که اول خدا خواست این واقعه اتفاق بیفته بعد خود امام حسین مجری وصحنه گردان بزرگ این اتفاق بینظیر بشریت بود باید ازش درس گرفت وآزاده زندگی کردخداوند میتونست جلوی این اتفاق را بگیره به راحتی ولی نگرفت تا ما الگو داشته باشیم.حسینی بودن فقط برسروسینه زدن نیست باید با ناملایمات مبازه کرد.درس عاشورا(امر به معروف ونهی از منکر است) حسین افتخار ماست.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۴۵ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
نوکر نوکراتم یا حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
به فدای لب تشنه ی شهدای کربلا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۹
به فدای لب تشنه ی شهدای کربلا.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
سلام برحسین… آقاجان شرمنده ایم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۵۳ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
السلام علی الحسین و علی علی این الحسین و علی اولاد الحسین و علی اصحاب الحسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۸
انشاله یه روز واسه دین اسلام شهید بشم تا ذره ای اون روز کربلا را حس کنم یا حسین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۱۷
السلام علیک یااباعبدالله دستم رابگیرکسی به جزتوندارم
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر