کد خبر: ۴۲۴۱۱۱۵
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۰:۲۵

پشت میز نشینی، کار کردن، حرف زدن، تایپ کردن و ... همه می توانند باعث درد گرفتن عضلات و مفاصل شوند. راه های مختلفی همچون مصرف دارو برای برطرف کردن این دردها وجود دارد. اما یکی از روش های مفید، ماساژ است.

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران،  ماساژ می تواند هیچ هزینه ای برای شما نداشته باشد، به شرطی که خودتان آن را انجام دهید. «برترین ها »در این مطلب روش هایی برای ماساژ دست، سر، شانه، گردن، زانو و ... برایتان آورده است:

محل درد: دست ها
راهکار: تمرین مچ

نشستن پشت میز برای ساعت های طولانی در طول روز می تواند منجر به سندروم مچ دست - تحریک و ناراحتی عصب های مچ دست و انگشتان -  شود. اما با انجام تمریناتی که هر یک ساعت یکبار باید تکرار شوند، می توان این دردها را کاهش داد.

                            

1.دست چپ خود را بالا بگیرید به طوریکه کف دست رو به بیرون باشد. با دست راست، انگشت های دست چپ را به قدری به عقب به طرف مچ بکشید که کشیدگی آن را به خوبی احساس کنید و برای 5 ثانیه در همین حالت باقی بمانید. همین تمرین را روی دست راست خود انجام دهید.

خود را ماساژ دهید

2.    کف دست های خود را مقابل سینه به هم فشار دهید. این کار را طوری انجام دهید که در مچ های خود کشیدگی و فشار را احساس کنید و برای 5 ثانیه در همین حالت باقی بمانید.

3.    انگشتان خود را به مدت 5 ثانیه از هم باز کنید.

4.    در دست چپ خود، انگشت شست را به عقب به سمت مچ بکشید و برای 5 ثانیه نگه دارید. همین کار را در دست راست خود نیز تکرار کنید.

5.    انگشت های خود را مشت کنید: از انگشت کوچک شروع به تا کردن انگشتان کنید. سپس مچ خود را به داخل خم کنید تا کشیده شود و برای 5 ثانیه آن را در همان حالت نگه دارید.

6.    داخل و بیرون دست ها خود را ماساژ دهید و سپس، آنها را به آرامی به سمت بیرون تکان دهید.

محل درد: پاها
راهکار: توپ تنیس و استفاده از یخ

همه مردم، چه آنهایی که باید کار خود را سراپا انجام دهند یا حتی دونده های حرفه ای، همه ممکن است دچار درد پا بشوند. کلید جلوگیری از این دردها ماساژ دادن پاها و یخ درمانی آنها بعد از یک روز سخت است.

                    

خود را ماساژ دهید

پای خود را با توپ تنیس ماساژ دهید: توپ را زیر پاشنه یکی از پاها قرار دهید، سپس بلند شوید و وزن بدن خود را روی توپ بیندازید. به آرامی توپ را از پاشنه به سمت انگشتان پا غلت دهید و وقتی توپ به انگشت ها رسید، انگشت ها را از هم باز کنید. اگر توپ تنیس ندارید می توانید از توپ گلف یا حتی قوطی کنسرو نیز استفاده کنید. سپس از بطری آب یخ‌زده برای آرام کردن درد پا استفاده کنید: آن را زیر پای خود به عقب و جلو بغلتانید.

محل درد: کمر و شانه
راهکار: توپ تنیس

این ماساژ برای افرادی که ساعت های طولانی پشت مانیتور کامپیوتر می نشینند و افرادی که درد کمر دارند، مناسب است. روی زمین دراز بکشید  و توپ تنیس را در نزدیکی محل درد، همچون پایین کمر یا بین دوطرف شانه خود  قرار دهید. توپ را در اطراف محل درد بغلتانید تا به درستی محلی که بیشترین درد را دارد، بیابید و برای مدت یک تا 5 دقیقه یا تا زمانی که احساس آرامش کردید، آنجا دراز بکشید.

محل درد: زانو
راهکار: استوانه اسفنجی


استوانه های اسفنجی را می توانید در فروشگاه های لوازم ورزشی پیدا کنید. این استوانه ها از اسفنج سخت ساخته شده اند. اگر پیدا نکردید، می توانید از لوله  PVC نیز استفاده کنید. با قرار دادن استوانه اسفنجی یا لوله  PVC روی عضله های خود و فشار آنها، فشار بیشتری نسبت به ماشاژ دستی، به عضله وارد می شود.

                     

این کار چه کمکی به زانوها می کند؟ استوانه های اسفنجی، عضله هایی که گرفته اند و منجر به درد زانو می شوند را ماساژ می دهد. رابطی به نام «نوار آی تی» در پا وجود دارد و از زیر ران شروع و در زیر زانو تمام می شود. وقتی این رابط سفت می شود، زانو نیز درد می گیرد. برای درمان آن، روی پهلوی راست خود دراز بکشید و ران راست خود را روی غلتک اسفنجی قرار دهید.

خود را ماساژ دهید

 دست های خود را به عنوان پشتیبان روی زمین بگذارید. پای چپ را به طور ضربدری روی پای راست بیاورید و پای چپ خود را به طور کامل روی زمین بگذارید. بدن خود را به راست بچرخانید، غلتک را از ران به سمت زانو حرکت دهید به طوریکه بالای ران شما به طور کامل ماساژ داده شود. سپس برای مدت 30 ثانیه این غلتک را روی پای خود عقب و جلو ببرید. همین کار را با پای چپ خود تکرار کنید.

اگر زخمی روی بدن دارید این کار را روی آن انجام ندهید. فشار دادن محل زخم می تواند به باز شدن گرفتگی ها کمک کند.

محل درد: کل بدن
راهکار: وسایل مختلف


اگر بیشتر نقاط بدن شما درد می کند و حسابی خشک شده، شاید ارزش داشته تعدادی وسایل ماساژ بخرید. در اینجا دو وسیله خوب را معرفی می کنیم:

تشک های دندانه دار: این تشک ها که دندانه دارند، برای استراحت دادن به عضله ها استفاده می شوند. وقتی روی تشک دراز می کشید یا می ایستید، دندانه های آن روی عصب های بدن فشار وارد می کنند و باعث افزیش جریان خون و آزاد شدن اندروفین در خون می شود. در نتیجه، میزان هورمون های استرس در بدن کاهش می یابند و بدن آرام می شود. می توانید روی این تشک ها دراز بکشید، بایستید یا آن را در پشت خود آویزان کنید و به آن تکیه دهید.  یکی از مارک های خوب این تشک، Spoonk است.

ماساژورهای چندکاره: برخی از ماساژورهای دستی در بازار هستند که برای ماساژ نقاط مختلف بدن همچون گردن و کمر استفاده می شوند. این ماساژورها نیز همچون استوانه های اسفنجی به ماهیچه ها فشار وارد می کنند و باعث باز شدن گرفتگی ها و در نتیجه، از بین رفتن دردها می شوند.
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر