کد خبر: ۴۲۴۱۵۱۳
گروه : وب‌گردی
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۱ - ۲۰:۴۹

روزهایی پر تلاطم در همسایه مرزهای شمال غربی کشور عزیزمان در حال گذر است که قسمت کوچکی از پازل طراحی شده برای منطقه خاورمیانه است .

به گزارش مجله شبانه باشگاه خبرنگاران، وبلاگ حدیث در یک نوشته آورده است:

روزهایی پر تلاطم در همسایه مرزهای شمال غربی کشور عزیزمان در حال گذر است که قسمت کوچکی از پازل طراحی شده برای منطقه خاورمیانه است ... پازلی که به خیال طراحانش  خواهد توانست منافع نا مشروع رژیم اشغالگر قدس را در منطقه تامین کند و نقش بی بدیل و پر رنگ جمهوری اسلامی در منطقه را کاهش دهد ... ولی غافل از اینکه جمهوری اسلامی ایران با نیروی عظیم تقوا و توانمدی استثنایی دفاعی خود ، قدرتمندتر و مصمم تر از همیشه پای عزت و شرف اسلام ایستاده است ...

چیدمان قطعات پازل

بعد از  مرحله قبلی چیدن قطعات پازل در طرح جدید خاورمیانه دور جدید این بازی در حال اجراست . دوری به وسعت آنسوی مرزهای سوریه تا خلیج همیشه فارس ... سوریه ، لبنان ، ترکیه ، عراق ، عربستان و نقطه مرکزی این تهید هم طبق معمول خار چشم دشمنان ، جمهوری اسلامی ایران  ..

 جناح اول

از مباحث بحث برانگیز ماه های اخیر در خاوریمانه ، تغییر مسیر ( دکوراسیون ( ! ترکیه از مواضع قبلی اش و آلت دست آمریکا شدن در منطقه است . این روزها تحرکاتی که خدمت تان عرض شد با رنگ و بویی عربی - ترکی آمیخته شده است. شروع دور جدید بازی از چند مرحله به صورت همزمان شروع شده است ... جناح اولی که در واقع شروع کننده بازیست ، ترکیه است که سودای اتحادیه اروپا بد جور چشمانش را کور کرده است . این جناح خود دارای چند خط مقدم و استراتژی فریب است که به طور همزمان و همسو در چند کشور منطقه توسط ترکیه پیگیری می شود  عمده فعالیت ترکیه در این روزها بر روی کردهای منطقه متمرکز شده است و برای شروع این سیاست مداخله جویانه ، کردستان عراق با توجه به سابقه و مشکلاتی که با دولت مرکزی دارد از دوجهت برای ترکیه حائز اهمیت است ... از طرفی برای بر هم زدن نظم کشورهای منطقه که کردهایشان حال و هوای استقلال دارند و از طرفی هم برای بر هم زدن نظم و امنیت ملی عراق که به تبع آن دولت مالکی سقوط کند و دولتی همراه و همسو با سیاستهای ایالات متحده و اسرائیل در منطقه بر سر کار بیاید .

شاید ترکیه برای رسیدن به این اهدافی که برایش برنامه ریزی شده مجبور شود بهای سنگینی را پرداخت کند ... چون به نظر می رسد در طرح حمایتی که نسبت به اقلیم کردستان عراق در پیش گرفته است ، در نهایت مجبور شود با اوجالانی که در زندان بسر می برد ، معامله ای انجام دهد و اگر قرار باشد این اتفاق بیفتد به همین سادگی نمی تواند " پ. ک . ک " را در ترکیه جمع کند . عملاً ترکیه با شروع این بازی خطرناک و پرهزینه برای خودش دردسری دنباله دار تراشیده است که قطعاً به این سادگی نمی تواند از بحرانهای آینده خارج شود . هدف ترکیه از این بازی ، پیگیری چند استراتژی است که پیشانی این پیکان خصومت روبه جمهوری اسلامی ایران است ... اردوغان با به رسمیت شناختن اقلیم کردستان عراق ، از یک طرف قصد ایجاد نا امنی و آشوب در منطقه کردنشین ایران را دارد و از سوی دیگر با این کار مالکی را تحت فشار قرار می دهد و از طرف دیگر هم با گرفتن حکم ائتلاف با کردهای سوریه ، قصد تغییر در روند جریان رو به رشد سوریه به نفع اسرائیل و آمریکا را دارد..

نقش ترکیه و قطر در خاورمیانه .

جناح دوم

جناح دومی که همسو با ترکیه در حال اجرای برنامه های ایالات متحده آمریکاست ، خلیج نشین ثروتمند خلیج فارس ، یعنی قطر است . قطر هم در چند جناح در این میدان وسیع به بازی گرفته شده است ...  جناح اولی که برای این شیخ نشین در نظر گرفته شده است ، حضور مداخله جویانه در امور فلسطین اشغالی است که پیش از این هم بازیگردانی های قطر را دیدیم . در این راستا قطر سعی کرده است که از شروع روند بیداری اسلامی که در دنیا و بخصوص در منطقه روی داد ، با استفاده ابزاری از رسانه ، خود را سوار بر موج این جریان کند و ظاهری حمایتی از بیداری اسلامی به خود بگیرد و خود را حامی این جریانات در ظاهر نشان دهد . البته در عمق ماجرا قطر فقط یک بازی خورده است که گمان می کند در حال رسیدن به اهداف مالی خود است ! قطر به این دلیل که در نزدیکی عربستان و امارات  قراردارد برای آمریکا مهره خوبی است که در صورت لزوم از آن برای کنترل عربستان و اماراتی هایی که جدیداً سرکش شده اند استفاده کند .

دور جدید ورود قطر به این بازی در سالهای گذشته با تشکیل شبکه الجزیره آغاز شد ، البته آمریکا به این هم اکتفا نکرد و تا آنجا پیش رفته که امروز ، پایگاه " العدید " مهمترین پایگاه پشتیبانی نظامی آمریکا در منطقه به شمار می آید ... در واقع قطر که از چند سال قبل برای چنین روزهایی از طرف آمریکا آماده شده بود ، امروز با نقش آفرینی های خود در فلسطین ، عراق و سوریه ، قصد دارد تا خود را به عنوان یکی از قدرتهای تاثیر گذار منطقه خاورمیان نشان دهد ... همانطور که می دانید دیگر این روزها قدرت نظامی صرف را نمی توان به عنوان قدرت برتر معرفی کرد ، امروزه توان و احاطه کامل در جنگ نرم از مصادیق بارز قدرت بحساب می آید که البته در این زمینه هم قطر با استفاده از قدرت مالی خود تا حد زیادی در جنگ نرمی که توسط رسانه قدرتمند خود به راه انداخته به جاهایی رسیده در بین اتحادیه عرب . نکته دیگری که در این میان حائز اهمیت است ، این است که قطر با در اختیار داشتن دبیری وزرای خارجه اتحادیه عرب ، فعلاً جایگاه وسیع تری برای یکه تازی در منطقه با پشتوانه آمریکا و اسرائیل دارد و به همین دلیل هم هست که بیشتر خود را در جریانات جاری منطقه دخالت می دهد .

قطر هم مانند ترکیه در چند جبهه به فعالیت مشغول است که البته در مقصد به هم می رسند ... یکی از این جبهه ها ، جبهه عراق است ... قطر در سعیی آشکار با ارتباط برقرار کردن با نیروی بعضاً بلند پایه عراقی و با دادن وعده هایی قصد دارد نقش خود را در تحولات این روزهای عراق پر رنگ تر کند ... هنوز یادمان نرفته ماجرای طارق الهاشمی را که به قطر پناهنده شده و در عوض این پناهندگی قول داده با بسیج کردن نیروهای باقیمانده از حزب بعث ، آشوبهایی را در عراق برنامه ریزی و هدایت کند ... متاسفانه این روزهایی که طالبانی به دلیل بیماری بر مسند ریاست نیست ، فرصتی شده برای بدخواهان همیشگی عراق که با به راه انداختن تظاهرات و آشوبهای خیابانی ، دولت مالکی را تحت فشار قرار دهند ... البته این بازیگری قطر به همین جا ختم نمی شود ... این شیخ نشین بلند پرواز سودایی دارد به وسعت ، فلسطین ، لبنان ، سوریه ، لیبی ، الجزایر و مالی ... این روزها دیپلماسی فعال قطری ها را در این کشورها به وضوح می بینیم ... قطری که تا چند سال قبل زیر سایه عربستان و امارات بود ، امروز به قدرتی کلاسیک در بین اعراب و منطقه تبدیل شده و ایالات متحده آمریکا می توانند روی این شیخ نشین حرف گوش کن حساب ویژه باز کنند ...

امیر قطر و اوباما

جناح سوم

جناح سومی که با قطر و ترکیه در این بازی همراه است ، امارات پرمدعاست ... ایالات متحده آمریکا روی امارات فقط در حد خاورمیانه حساب باز کرده اند و نقش پر رنگی را که به قطر داده اند ، هرگز نتوانستند برای امارات متصور شوند ... امارات بیشتر برای سنگ اندازی در مسیر مشخص و هدفمند جمهوری اسلامی ایران در منطقه ، تجهیز شده است ... در اکثر مشکلات اقتصادی که در این ماهها مخصوصاً در بازار ارز و سکه اتفاق افتاده ، وقتی ردپاها پیگیری می شود ، نهایتاً به امارات ختم می شود ... در این جناح دو کشور به طور مستقیم وارد میدان بازی شده اند که در این بین عربستان هم در گوشه و کنارها به نقش هایی که برایش آفریده شده مشغول و سرگرم است ... نقش تعریف شده برای عربستان بیشتر در سرکوب قیامهای منطقه بخصوص در بحرین و یمن است ... این قسمت از میدان بازی به این دلیل به عربستان واگذار شده است ... البته بیشتر این واگذاری به این دلیل بوده که بتوانند از کله خرابی وهابیون و سلفی ها و پولهای هنگفتشان برای سرکوب شیعیان بیداری خواه سوء استفاده کنند ... عربستانی که سالها در توهم مبارزه قدرت طلبی با ایران بود و در این بین ایالات متحده حسابی تجهیزات نظامی به این عرب کج فهم  فروخت و سود هنگفتی عاید کارخانجات تسلیحاتی آمریکا گردید ... عربستان بازی خورده این روزها به شدت در گیر نقش است که برایش تعریف شده ... از نفوذ سلفی های بی دین به سوریه و قتل و غرات و خونریزی در آنجا گرفته ، تا نفوذ روحانیون شان به شمال آفریقا و مناطق ژئواستاتیک آن دیار از جمله کشور پهناور مصر ...

قدرت مطلق ایمان و هوشمندی

در روبروی این چند جناح ، کسی نیست جز ، نیروی قدرت ایمان و توان دفاعی استثنایی جمهوری اسلامی ایران که همچون شیر غران بر سر منطقه خاورمیانه سایه افکنده و بی شک بازیگردان اصلی و تنها خنثی کننده طرح های خاورمیانه ای ایالات متحده آمریکاست ... ایرانی که علی رغم تمام تحریمها و تهدیدها ، قدرتمندتر و پیشرفته تر و مصمم تر از همیشه پای عزت و شرف اسلام محکم ایستاده است تا انشاءالله پرچم پر افتخار جامعه اسلامی را به دست صاحب اصلی خود ، امام زمان (عج) برساند ... انشاءالله ...

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر