کد خبر: ۴۳۰۹۱۳۳
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۲۲:۰۸

مدیر عامل "هلدینگ خلیج فارس"، گفت: سرمایه اولیه این هلدینگ 60 میلیارد ریال بود که این رقم به 24 هزار و 789 میلیارد ریال افزایش یافته است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران، جمشید سبزکار در مراسم معارفه سهام هلدینگ خلیج فارس با بیان این مطلب گفت: در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی و با هدف حفظ ارزش زنجیره تولید در صنعت پتروشیمی، نخستین هلدینگ تخصصی با انتقال 15 شرکت تشکیل شد.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس، دسترسی آسان به خوراک فراوان و متنوع، تمرکز در حاشیه خلیج فارس و سهولت صادرات به دلیل نزدیکی به آبهای آزاد، وجود فن آوری های جدید، نیروی انسانی خبره و بهره برداری از طرح های توسعه ای، دارا بودن اعتبار جهانی و جذب منابع مالی، داران بودن محصولات منحصر بفرد در ایران و خاورمیانه و بازارهای رو به رشد داخلی و خارجی جهت افزایش سهم بازار را از مزیت های هلدینگ خلیج فارس عنوان کرد.

سبزکار گفت : این "هلدینگ" 15 شرکت زیرمجموعه و 20 مجتمع تولیدی با ظرفیت 37.7 میلیون تن دارد.

وی، حجم سرمایه گذاری در این بخش را 252 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: چندین طرح در دست اقدام با ظرفیت 16.7 میلیون تن داریم که امیدواریم تا سه یا چهار سال آینده به بهره برداری برسد.

مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس تصریح کرد: سهم شرکت های صنایع پتروشیمی از ظرفیت تولید محصولات آن 45 درصد از ظرفیت کل کشور است که از این میزان 26 میلیون تن متعلق به هلدینگ خلیج فارس است.

وی در خصوص وضعیت صادراتی این هلدینگ نیز گفت: هلدینگ خلیج فارس در سال گذشته 6.5 میلیون تن به ارزش 6.5 میلیارد دلار صادرات داشته که این رقم در سال جاری به 5.2 میلیون تن به ارزش 4.9 میلیارد دلار رسیده است.

مدیرعامل هلدینگ خلیج فارس درباره فروش داخلی افزود: این هلدینگ 5.6 میلیون تن به ارزش 48 هزار میلیارد ریال در سال گذشته فروش داخلی داشته که این رقم در سال جاری 5 میلیون تن به ارزش 58 هزار میلیارد ریال بوده است.

وی خاطرنشان کرد: پتروشیمی بندرامام پشتوانه وسیعی برای ساخت پتروشیمی ها در ایران بوده و پتروشیمی های بوعلی سینا و نوری در شرایط تحریم با تولید بنزین و گازوئیل به کشور کمک کردند.

*** اختصاص بیش از 50 درصد تولیدات پتروشیمی به هلدینگ خلیج فارس

در ادامه رحیم احمدوند رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: بیش از 50 درصد تولیدات پتروشیمی به هلدینگ خلیج فارس اختصاص دارد که به زودی 5 درصد سهام آن واگذار می شود.

وی تاکید کرد: نیمی از تولیدات هلدینگ خلیج فارس قابلیت صادرات دارد و واگذاری آن از برنامه های سازمان خصوصی سازی می باشد.

رئیس سازمان خصوصی سازی و معاون وزیر امور اقتصادی و دارایی خواستار ایجاد بستری لازم برای واگذاری شفاف سهام در بورس شد و اظهار امیدواری کرد که اقدامات لازم در این زمینه انجام شود.

احمدوند، واگذاری هلدینگ خلیج فارس را از مصادیق اجرای اهداف همت مضاعف، کار مضاعف و همچنین جهاد اقتصادی دانست و گفت: بخشی از راهکار اقتصاد مقاومتی نگاه به توان داخلی است.

گفتنی است، 5 درصد از سهام هولدینگ خلیج فارس که مشتمل بر 15 مجتمع پتروشیمی و بزرگترین تولیدکننده محصولات آروماتیک و تولید بیش از 7.3 میلیون تن محصول است./ر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر