کد خبر: ۴۸۶۲۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۴ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۵:۲۱
با صدور بیانیه‌ای صورت گرفت

هیئت‌های پارلمانی کشورهای دوست سوریه با صدور بیاینه ای از انتخابات اخیر سوریه حمایت کردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی باشگاه خبرنگاران، هیئت‌های پارلمانی کشورهای دوست سوریه که به منظور اطلاع از روند انتخابات ریاست جمهوری این کشور در سوریه هستند قبل از ظهر امروز در نشستی که به ریاست جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، بیانیه ای مشترک صادر کردند.

براساس این گزارش، متن این بیانیه به شرح زیر است:

1- انتخابات ریاست جمهوری در تاریخ سه ژوئن سال 2014 در جمهوری عربی سوریه تحت نظارت کمیته عالی قضایی انتخابات که هیأت متشکل از قضات خبره عالیرتبه و مستقل می‌شود، برگزار شد.

2- بر خلاف مخالفت‌های خارجی صورت گرفته با برگزاری این انتخابات و برخورد دوگانه غرب با مقوله دموکراسی، ارکان قانونی برگزار کننده بر اساس حق مندرج در قانون اساسی و به عنوان یک رسالت و مسئولیت ملی این انتخابات را بصورت سالم و پاک برگزار کرد.

3- انتخابات برای نخستین‌بار در تاریخ سوریه در فضای رقابتی و با حضور نامزدهای رقیب، با تفکرات سیاسی مختلف و به نمایندگی از سلایق متفاوت برگزار شد و این امر گام مهم و رو به جلو در روند سیاسی این کشور به شمار می‌آید.

4- علیرغم تهدیدات امنیتی ناشی از اقدامات گروه‌های تروریستی در صحنه میدانی، تمهیدات خوب صورت گرفته توسط حکومت و مردم سوریه برای برگزاری انتخابات قابل تحسین بود.

5- مردم سوریه با مشارکت فعال و با نشاط خود در پای صندوق‌های رأی در خارج و داخل کشور علیرغم تهدیدات جدی امنیتی از سوی گروه‌های تروریستی نشان دادند که گزینه سیاسی و دموکراتیک بر راه‌حل خشونت‌آمیز ترجیح می‌دهند.

6- اعضای هیأت از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در سوریه اعلام حمایت کرده و اراده ملت این کشور در انتخاب رئیس‌جمهور آینده خویش از طریق صندوق‌های رأی و تعیین سرنوشت خود بدون هرگونه دخالت خارجی را ارج می‌دهند. هیأت‌های پارلمانی کشورهای حامی تروریستم را دعوت می‌کنیم که هرگونه کمک‌های ارائه خود را متوقف کنند. همچنین این هیأت‌ها از پایداری ملت سوریه در مقابل چالش‌ها سپاسگزارند.

7- ملت سوریه با آزادی کامل در این انتخابات مشارکت کرده و در این راستا هرگونه تلاش برای وارونه کردن واقعیت‌ها در این انتخابات به موفقیت نینجامید.

8- هیأت‌های شرکت‌کننده از رهبران کشورهای خود می‌خواهند که نتایج این انتخابات را محترم دانسته و به ملت سوریه تبریک بگویند.

ما نیز از انتخابات سوریه حمایت می‌کنیم و به اراده ملت این کشور احترام می‌گذاریم. همچنین موضع برخی کشورها جهت ممانعت اتباع سوری از مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سوریه در نمایندگی‌های این کشور را رد کرده و آن را نقض حقوق بشر و تجاوز به ارزش‌های دموکراسی می‌دانیم.

همچنین تاکید داریم که این انتخابات نویدبخش مرحله تازه از ثبات و وفاق ملی است. امیدواریم این امر باعث زمینه‌سازی جهت بازگشت آوارگان به کشورشان شود. در پایان این بیانیه از مجلس ملی سوریه و کمیته عالی قضایی انتخابات و نیز مردم سوریه به خاطر خلق این رویداد مهم تاریخی قدردانی شده و اظهار امیداوری شده است که امنیت و ثبات به سوریه بازگردد.


انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر