مو و ناخن در هنگام بارداري چه تغییری می کنند؟

برخی خانمها کمتر با تغییرات موها در این دوران مواجه می شوند؛اما برخی دیگر، گاه شاهد ضخیم تر شدن تارهای موها بوده ،برخی چرب یا خشک شدن موها و برخی دیگرفر یا صاف شدن موها را تجربه می کنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛بسياري از خانم هاي باردار متوجه پرپشت شدن موها مي شوند. ولي در واقع تعداد موها اضافه نمي شود بلكه كمتر از دوران غيربارداري مي ريزد. آنچه رخ مي دهد در حقيقت اين است كه بطور طبيعي همواره 85 تا 95% موهاي شما در حال رشد است و 5 تا 15 درصد بقيه در مرحله استراحت قرار دارد. موهاي در حال استراحت پس از طي اين دوره مي ريزند (اغلب هنگام برس كشيدن يا شستن) و به جاي آن ها موهاي جديد مي رويد. در خانم ها بطور متوسط روزي 100 تار مو مي ريزد.  اما در دوران بارداري ممكن است اين روند تغيير كند.
 

هنگام بارداري مقادير زياد استروژن موجب طولاني شدن دوران رشد مو مي شود و بنابراين مقدار كمتري از موها وارد مرحله استراحت مي شوند. در نتيـجه تعداد كمتـري از موها مي ريزد و آنها پرپشت تر و در عين حال خوش حالت تر به نظر مي رسند. (بعد از زايمان سطح استروژن در خون پائين مي آيد و تعداد بيشتري از موها وارد مرحله استراحت شده سپس مي ريزند). بعضي از خانمها متوجه تغييراتي در بافت مو و يا براق شدن آنها نيز مي شوند.

 

البته در تمام خانم ها قبل و بعد از زايمان تغييرات چشمگيري در موها بوجود نمي آيد. تغييرات عمده اغلب در خانم هايي ديده مي شود كه داراي موهاي بلند هستند.

 
چرا برخي با ريزش مو در دوران بارداري مواجه مي شوند؟

دلایل متعددی برای ریزش موها در دوران بارداری وجود دارد،و کمبود برخی ویتامین ها و مواد مغذی ،یکی از مهمترین عوامل نازک شدن و ریزش موها در این دوران محسوب می شود.

در طی دوران بارداری ،بدن نیاز بیشتری به آهن ،اسید فولیک ،ید ،پروتئین ،و روی خواهد داشت و چنانچه برنامه غذایی شما در این دوران همچنان همانند قبل از دوران بارداری باشد ،بدن با کمبود این مواد مواجه می شود.

bar1

با مشورت پزشک متخصص در دوران بارداری از هرگونه کمبود مواد مغذی جلوگیری کنید.ممکن است پزشک علاوه بر رژیم غذایی ،مکمل های موثری را تجویز کند که البته بسیار مفید هم خواهد بود.با تغذیه صحیح در دوران بارداری ،سلامت و زیبایی موها حفظ خواهد شد.

آيا افزايش موهاي صورت و بدن امري طبيعي است؟


متأسفانه در دوران بارداري ممكن است رشد موهاي بدن زياد شود كه احتمالاً به علت افزايش ترشح هورمون هايي است كه آندروژن خوانده مي شـوند. علاوه بر مـوهاي جديدي كه بر صورت مي رويد ممكن است شما شاهد رويش موهايي در روي پستان ها، شكم و يا پشت نيز باشيد. براي رهايي از شر اين موها مي توانيد آن ها را از ريشه بيرون بكشيد يا با تيغ و يا موم آنها را از بين ببريد. استفاده از روش هايي كه موها را براي هميشه از بين مي برد نظير ليزر و الكتروليز در دوران بارداري خطري ندارد ولي دردناك است و مي تواند به ناراحتي شما كه به علت بارداري تحمل بعضي شرايط تا حدي برايتان دشوار است، بيفزايد. در اغلب موارد 3 تا 6 هفته پس از تولد نوزاد، اين موها از بين مي روند.


آيا رشد ناخن ها تسريع مي شود؟

بله ولي ممكن است شما متوجه اين تغيير نشويد. در بعضي خانم هاي باردار ناخن ها محكم تر نيز مي شوند ولي در بعضي ديگر نرم تر و شكننده تر مي شوند. اين تغييرات موقتي است و مدتي پس از زايمان به حالت قبل باز مي گردد. مي توان با استفاده از دستكش هاي پلاستيكي هنگام شستن ظروف و نظافت منزل و مصرف كرم هاي مرطوب كننده، از ناخن ها مراقبت كرد، بخصوص اگر شكننده هستند.

 

برچسب ها: تغییرات ، مو ، ناخن ، بارداری ، مادر ، تغذیه
اخبار پیشنهادی
تبادل نظر
آدرس ایمیل خود را با فرمت مناسب وارد نمایید.
آخرین اخبار