کد خبر: ۵۲۱۵۱۲۲
تاریخ انتشار: ۰۷ خرداد ۱۳۹۴ - ۲۰:۰۰
کافه کتاب/25

در نویسندگی شکست وجود ندارد این سدها هستند که گاهی به شکست تعبیر می‌شوند.

باشگاه خبرنگاران- اکرم رضایی؛ به طور حتم داستان‌نویسی نیازمند تخیل و ذهنی آماده برای به تحریر در آوردن ایده‌هاست. اتفاقاتی که در زندگی هر انسان رخ می‌دهد ولی اند‌ک‌اند کسانی‌که با قلم جادوی خود به آن رنگ و بوی داستانی بدهند.

اکبر صحرایی از جمله نویسندگانی است که از اتفاقات روز مره برای جان بخشیدن به داستان‌هایش کمک می‌گیرد که در ادامه با وی گفتگو می‌کنیم.

آقای صحرایی چه چیزی در امر نویسندگی قوه‌ی تخیل شما را بر می‌انگیزد؟
یکی از عوامل تاثیرگذار بر ذهن یک نویسنده اتفاقاتی از جمله جنگ و وقایع ناگوار و حتی لحظه‌های ناب مثل یک حرکت فداکارانه در یک نقطه‌ی جهان است.

اتفاقاتی که ذهن نویسنده را فعال و وادار به نوشتن می‌کند پیش از این‌ها در اغلب موارد برای پیدا کردن سوژه سفر می‌کردند اما امروزه با دیدن و شنیدن اتفاقات به روز از طریق رسانه این کار آسانتر شده است.

*از نظر شما جایگزینی برای کتاب وجود دارد؟
هرگز نمی‌توان برای کتاب جایگزینی در نظر گرفت به عنوان مثال کتاب‌های الکترونیکی لذت لمس کتاب را از مخاطب می‌گیرد. جمع‌آوری کتاب ، داشتن کتابخانه‌، حس خوب ورق زدن کتاب کشش و جذابیت خاصی دارد که هیچ چیز این حس را منتقل نمی‌کند.

*اگر بخواهید به کسی که تازه وارد عرصه ادبیات شده و یا تصمیم دارند نویسنده بشوند، چه تجربه‌ای را پیشنهاد می‌کنید؟
من سفر با حوادث را تاکید می‌کنم زیرا تجربه‌ی تحقق و تفحص در 24 استان و حضور در جنگ تحمیلی را داشتم این تجربه‌هاست که در حین سفر عامل اصلی مکتوب شدن آثار و همچنین موفقیت شاعران و نویسندگان بزرگ جهان است. کسی که نویسندگی را شروع می‌کند باید خود را در کوران (حوادث) قرار دهد تا با آن‌ها داستان و شخصیت خلق کند.

*برای علاقمندان به نویسندگی بیشتر از شکست‌هایتان می‌گویید یا موفقیت‌هایتان؟
من شکست را تعبیر خوبی نمی‌بینم در واقع این سدها هستند که باعث رشد و تکامل می‌شوند. اگر قرار باشد در هر حرفه‌ای از جمله نویسندگی از شکست‌های سخن به میان بیاوریم انگیزه و تلاش فرد برای قدم برداشتن در پله‌های بعدی کاهش میابد.

*تا به امروز به هدف مورد نظر خود در نویسندگی رسیده‌اید؟
به طور قطع همین طور است حتی یک گام برتر، تلاش مستمر و امیدوار بودن انسان را در هر زمینه‌ای پیش می‌برد.

*از نظر شما کسی که دست نوشته و یا انشای خوبی می‌نویسد می‌تواند نویسنده‌ی خوبی هم باشد؟
می‌تواند باشد، زیرا به که به یک بعد از نویسندگی کمک می‌کند. از طرفی کسی که انشای خوب می‌نویسد لزوماً نویسنده‌ی خوبی نیست.

*تصمیم دارید روزی داستان زندگی خویش را به رشته‌ی تحریر در می‌آورد؟
ما در گوشه کنار داستان‌های خود به زندگیمان اشاره می‌کنیم شاید به طور کلاسیک زندگی‌ام را قلم نزنم اما در بعضی داستان‌هایم به آن اشاره می‌کنم.

*با کدام یک از شخصیت‌های داستانتان همزاد پنداری می‌کنید؟
کتاب «تپه‌های جادو راز اشلو» که داستان زندگی مرتضی جاویدی تنها فرمانده‌ای که پیشانی امام را می‌بوسد. این شهید با شخصی سرزنده و جذاب است که با خلق و خوی مهربان خود بسیاری از جوانان را به خود جذب کرد. این کتاب از انتشارات «ملک اعظم » است که کتاب برگزیده یازدهمین دوره کتاب شهید غنی پور شد.


انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر