کد خبر: ۵۳۶۸۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۴
۰۳ آبان ۱۳۹۴ - ۰۷:۰۴
کد خبر : ۵۳۶۸۴۷۴
انوش معظمی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

می‌گفتند حرمله نقش منفوری است و نقش اول و‌ آخر تو می‌شود، اما خدا رو شکر اینطور نشد.

به گزارش خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ انوش معظمی بازیگر نقش حرمله در سریال «مختارنامه» بازیگری است که با وجود هیکل قوی‌اش دل بسیار مهربانی دارد و در حوزه تئاتر کودک فعالیت می‌کند. به بهانه ایام محرم با این بازیگر به گفتگو نشستیم که در ادامه می خوانید:

سین:کودکی شما چگونه گذشت؟ 

جیم: در بروجرد به دنیا آمدم و دوران کودکی پرفراز و نشیب داشتم پدرم کارمندنیروی هوایی بود و بزرگ شده تهران هستم . اتفاق خوب آن زمان فاصله طبقاتی کمی بود که شاهد بودیم.

سین: شروع فعالیت هنری؟

جیم: اولین مرتبه‌ای که فعالیت هنری را شروع کردم کلاس چهارم دبستان با گروه سرود مسجد محله سرودی برای نیمه شعبان آماده کردیم و دو نفر تک خوان بودیم که به واسطه اینکه دوستم بهتر می‌خواند سرپرست گروه او را انتخاب کرد و در عالم بچگی حسادت کردم و از گروه سرود بیرون آمدم و به شعر گفتن پرداختم و در پنجم ابتدایی تئاتر بازی می‌کردم.

سین: اولین حضور شما در یک مجموعه؟

جیم: اولین مرتبه‌ به صورت اتفاقی با آقای احمد نجفی آشنا شدم و در مستند داستانی که مربوط به ورزش باستانی بود چند سکانس بازی کردم و بعد از 10 سال که در سریال «چهل سرباز» با آقای نجفی همبازی شدم منو نمی‌شناختند بعداز معرفی خودم کلی تحویلم گرفت.

سین: قبل از «مختارنامه» چه نقشی بازی کرده‌ بودید؟

جیم: قبل از «مختارنامه» نقش‌ها چندان پراهمیت نبودند اما در تئاتر وضعیت کاریم بهتر بود اما نقطه عطف بازی من «مختارنامه» است قبل از «مختارنامه» فیلم سینمایی و سریال «معصومیت از دست رفته»، «مسافر ری» را با آقای میرباقری داشتم.

من نقش حرمله را بازی کردم ولی به هیئت دعوت می‌شوم/ ما باید واقعه کربلا را به دنیا نشان دهیم

سین: ملاک انتخاب نقش حرمله فیزیک بدنی شما بود؟

جیم: فاکتورهای زیادی نقش داشت یکی از آن‌ها این بود که آقای میرباقری بازیگر فیزیکال می‌خواستند، اما به لحاظ فیزیک در باشگاه‌های بدنسازی از من درشت‌تر هم بودند ولی آقای میرباقری به دنبال یک بازیگر فیزیکال بود و با توجه به شناختی که به من داشتند، اعتماد کردند و به لطف خدا ما هم روسفید شدیم.

سین: حس شما موقع پیشنهاد نقش؟

جیم: اولین مرتبه حس خوبی داشتم سر سریال« معصومیت از دست رفته» بودیم که آقای میرباقری گفتند نقش ‌حرمله «مختارنامه» را تو باید بازی کنی، اما بعدها با مشورتی که با دوستان داشتم آن‌ها می‌گفتن نقش منفوری است و نقش اول و‌ آخر تو می‌شود، اما خدا رو شکر اینطور نشد چرا که مردم نگاه حرفه‌ای دارند، اما همکاران خود ما در سینما باز همان پیشنهادات را به من می‌دهند، اما آقای میرباقری در «دندون‌طلا» یک نقش شیرین را به من داد.

سین: گریم سختی داشتید؟

جیم: آقای میرباقری «حرمله» را شخصیتی خاص دیده بودند علاوه بر فیزیک، خو و خصلت حیوانی را در ظاهر او به نمایش بگذارد حدود 6 ساعت گریم طول می‌کشید و آقای ولدبیگی گفتن یکی از سخت‌ترین گریم‌ها بوده است.

سین: از لحاظ روحی سخت نبود؟

جیم: خیلی سخت بود از طرفی هم به همه نقش‌های پیشنهاد شده نه گفتم و فقط فعالیت من محدود به تئاتر شده بود.

من نقش حرمله را بازی کردم ولی به هیئت دعوت می‌شوم/ ما باید واقعه کربلا را به دنیا نشان دهیم

سین: از حرمله شناخت داشتید؟

جیم: بله ناشناخته نبود به دلیل اینکه بچه هیئتی بودم، بعد از قبول نقش تعزیه و مقاتل خواندم خیلی زیاد اطلاعات راجع به حرمله نمی‌توانستی پیدا کنی نقل است بعد از واقعه عاشورا لبخند به لب امام سجاد (ع) نیامده تا زمانی که خبر کشته شدن حرمله را به او می‌دهند و ایشان لبخند می‌زنند.

سین: خانواده چه نظری داشتند نسبت به بازی در نقش حرمله؟

جیم: مادرم که مخالف بود و خواهر اما برادران کنار آمدند و مشکل نداشتند و بعد از پخش سریال مادرم مقداری کنار آمد.

سین: کار با آقای میرباقری؟

جیم: آقای میرباقری جزو نوادر فیلم‌سازی ما هستند به خصوص در ژانر تاریخی و مذهبی، بدون شک حرف اول را می‌زنند به جرأت می‌توانم بگویم که چنین شخصیتی دیگر تکرار نخواهد شد اما در حال حاضر آقای میرباقری در شبکه خانگی فعالیت می‌کنند و این از کم کاری مسئولین است که از شخصیت و سرمایه کشور استفاده نمی‌کنند.

سین: دوست داشتید چه نقشی را به جز حرمله در «مختارنامه» بازی کنید؟

جیم: من خیلی از نقش‌ها را دوست داشتم بازی کنم الحمدالله همه سر جای خود بازی کردند یک نقشی مثل ابن زیاد با بازی آقای فرهاد اصلانی خیلی خوب بود و یادگاری گذاشتند و بعد از او هر کس بخواهد نقش ابن زیاد را بازی کند، خیلی سخت است.

سین: شما کربلا رفتید؟

جیم: متأسفانه خیر سعادت نداشتیم در زمان پخش سریال مسئولین خیلی قول کربلا و مکه دادند ولی عملی نشد.

من نقش حرمله را بازی کردم ولی به هیئت دعوت می‌شوم/ ما باید واقعه کربلا را به دنیا نشان دهیم

سین: از حال و هوای ایام محرم دوران کودکی برایمان بگویید؟

جیم: نوجوانی و جوانی من در هیئت گذشته است در خانه‌های نیروی هوایی بودیم که یک زمین والیبال داشتیم و به همکاری دوستانم قبل از محرم آن را آماده می‌کردیم و در حال حاضر به یک هیئت بزرگ تبدیل شده است بهترین و زیباترین خاطرات را از آن دوران دارم.

سین: در حال حاضر چطور؟

جیم: در ایام محرم خیلی به هیئت دعوت می‌شوم دوستان لطف دارند درسته که من حرمله را بازی کردم ولی زیاد به هیئت دعوت می‌شوم.

سین: به مداح خاصی علاقه دارید؟

جیم: شهر کاشان مداحان خوبی دارد مرحوم یاسمی و‌آقای اخباری را دوست دارم. البته یکسری مداح هستند که افسانه پردازی می‌کنند و سواد کافی ندارند اما خود قضیه عاشورا و کربلا آن را پس می‌زند بعد از یک جریان انحرافی که در مداحی داشتیم در حال حاضر مداحی به جایگاه واقعی خود برمی‌گردد.

سین: ساخت آثار مذهبی چقدر مهم است و در حال حاضر چطور است؟

جیم: در این زمینه حرف زیاد است فیلمسازان دیگه جرأت ندارند به سمت مقوله کربلا بروند همین فیلم سینمایی «رستاخیز» قربانی مناسبات سیاسی شده است و چالش سیاسی مذهب را بهانه قرار داده است. باید آثار تاریخی و مذهبی بسازیم و واقعه کربلا را به تمام دنیا نشان دهیم حداقل سالی یک اثر فاخر داشته باشیم.

سین: نقش "شمر" در فیلم «رستاخیز» چگونه بود؟

جیم: مدیوم سینما و تلویزیون متفاوت است و آقای درویش هم فیلم‌ساز فوق‌العاده بزرگی است به نظرم فیلم «رستاخیز» فیلم خوبی است آنچه ما در این دو سال در رستاخیز دیدیم ارادت به کربلا و امام حسین (ع) بود، همچنین برای ما این اتفاق غیرقابل پیش‌بینی بود، به زودی خود کسانی که با فیلم مشکل داشتند متوجه اشتباه خود خواهند شد.

سین: جدا از اینکه شما بازیگر «رستاخیز» هستید‌ نظر شما درباره اکران این فیلم چیست؟

جیم: شاید پیش از 20 مرتبه فیلم را دیدم اما چیزی جز ارادت به امام حسین (ع) نبود و با کسانی که فیلم را دیدم نه سروصدایی و نه مخالفتی از آن‌ها شاهد نبودم و با قلب شکسته می‌گویم که کسانی که با این فیلم مشکل دارند اصلا فیلم «رستاخیز» را ندیدند.

من نقش حرمله را بازی کردم ولی به هیئت دعوت می‌شوم/ ما باید واقعه کربلا را به دنیا نشان دهیم

سین: در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

جیم: تازه‌ترین کار من سریال «دندون‌طلا» آقای میرباقری است و «آسمان من» محمدرضا آهنج که قرار است از شبکه 3 پخش شود و همچنین دو کار عروسکی تئاتر در ژانر کودک با موضوع عاشورا دارم.

سین: حرف پایانی شما؟

جیم: دعا می‌کنم همه ما به معرفت عاشورا و کربلا برسیم و در سطح حرکت نکنیم و به معرفت امام حسین (ع) دست پیدا کنیم.


گفتگو از الهام قبادی

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی باشگاه خبرنگاران جوان اینجا کلیک کنید.  


انتهای پیام/

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۳
مروارید سادات
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۸ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۴
خیلیییییییییی خیلی حرف های دلنشین و قشنگی زدند. بازی ایشون در نقش حرمله بینظیر بود. چنان نقش رو خوب بازی کردند ک تمام قسمت هایی ک حرمله حضور داشت از شدت ناراحتی و تنفر نسبت ب حرمله گریه میکردم و خواهان عذاب روز افزون برای حرمله بودم. خدا ان شأالله ک به اقای معظمی طول عمر و خیر و برکت عنایت کند. واقعا حرف های دلنشینی در این مصاحبه گفته بودند . انوشیروان حسینی هم قشنگه
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۴۳ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
رستاخیز یعنی تحریف عاشورا
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۰۳
ماهم برای خودمان و شما و همه ملت ایران همین دعا را تکرار می کنیم :

دعا می‌کنم همه ما به معرفت عاشورا و کربلا برسیم و در سطح حرکت نکنیم و به معرفت امام حسین (ع) دست پیدا کنیم.
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر