کد خبر: ۵۶۳۲۶۴۸
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۰۹:۵۷

به منظور گسترش فعالیت‌های علمی برای آموزش و گسترش زبان فارسی در جهان، تفاهم‌نامه همکاری میان بنیاد سعدی با دانشگاه علامه طباطبائی به امضا رسید.

به گزارش حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، این تفاهم‌نامه با هدف گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان و استفاده از توانایی‌های علمی و امکانات متقابل، توسعه، تحکیم و تعمیق همکاری، تبادل اطلاعات و تجربیات دو طرف با محوریت آموزش، پژوهش، فناوری، فرهنگی و اجتماعی، در دفتر ریاست دانشگاه علامه طباطبایی توسط دکتر حدادعادل رییس بنیاد سعدی و دکتر سلیمی، رییس دانشگاه علامه امضا شد.

دکتر حداد عادل در سخنانی با بیان اینکه هدف بنیاد سعدی بسط و گسترش زبان فارسی در سراسر جهان است، اظهار کرد: از آنجایی که دانشگاه علامه طباطبائی دانشگاه تخصصی علوم انسانی و پشتوانه برای کل رشته های علوم انسانی در کشور است و رشته آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان از رشته‌های آموزشی این دانشگاه است، در نظر داریم تا با این اعتبار ، از پتانسیل و ذخیره علمی و اجرایی این دانشگاه در رسیدن به اهادف بنیاد استفاده کنیم.

رییس بنیاد سعدی ابراز امیدواری کرد با امضای این تفاهم‌نامه،تعامل با دانشگاه علامه طباطبائی بیشتر شده و فعالیت‌های بنیاد سعدی را گسترش دهیم و شاهد همکاری های دیگر در این ارتباط باشیم.

در ادامه این جلسه، دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی نیز به بیان گزارشی از وضعیت دانشگاه متبوعش در حوزه‌های مختلف پرداخت.

وی از تغییر شاخصه‌های علمی، پژوهشی، توسعه ارتباطات علمی بین المللی رفاهی و عمرانی در طی مدت مسئولیت خود در دانشگاه علامه طباطبائی خبر داد.

 سلیمی با بیان اینکه همواره مسائل مربوط به آموزش زبان فارسی در دانشگاه علامه مورد توجه بوده است، افزود: با امضای این تفاهم‌نامه، به آموزش زبان فارسی به غیر فارسی زبانان نگاه ویژه تری خواهیم داشت. 

رییس دانشگاه علامه طباطبایی با اشاره به اهداف راه اندازی مرکز آموزشی و پژوهشی از سوی دانشگاه به منظور ایجاد پایگاه دائمی استادان و فارغ التحصیلان رشته‌های ادبیات فارسی و زبان‌های خارجی تصریح کرد: امیدواریم با همکاری بنیاد سعدی بتوانیم از فعالیتهای این مرکز در راستای اهداف مشترک به خوبی بهره‌برداری کنیم.

بر اساس این تفاهم‌نامه، دو طرف متعهد شدند در مواردی چون: «طراحی و اجرای طرح های مشترک پژوهشی در زمینه توسعۀ آموزش و معرفی زبان و ادبیات فارسی در حوزۀ بین الملل»، «تبادل تجربیات، اسناد، اطلاعات و مدارک علمی، پژوهشی و آموزشی»، «تبادل تجربیات در زمینه روش های نوین آموزش زبان فارسی براساس فناوری های جدید»، «تهیه، تدوین و ترجمه متون و منابع آموزشی در حوزه زبان و ادبیات فارسی»، «ترجمه و نشر آثار ادبیات فارسی به زبان های رایج دنیا»، «طراحی و تأمین محتوا و برگزاری کنفرانس ها و سمینارهای علمی، پژوهشی و ادبی»، «تهیه و چاپ کتب، مجلات و مقالات علمی با موضوع آموزش زبان و ادبیات فارسی به غیر فارسی زبانان»، «برگزاری نشست های فکری و کارشناسی برای مدیران و اعضای هیأت علمی»، «همکاری در تولید نرم افزارهای علمی آموزش زبان فارسی به خارجیان»، «برگزاری المپیادهای زبان فارسی در جهان»، «تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینۀ شناخت زبان، ادبیات و فرهنگ کشورها» و «برگزاری اردوهای فرهنگی، سیاحتی مشترک برای زبان آموختگان خارجی»، همکاری و مشارکت لازم را داشته باشند.

همچنین طبق این توافق، دانشگاه علامه طباطبایی متعهد شد در مواردی چون: «اجرای دوره های دانش افزایی زبان فارسی»، «معرفی استاد و همکاری در اعزام مدرس»، «برگزاری کارگاه های آموزشی مهارت های زبان فارسی برای زبان آموزان خارجی»، «راهنمایی و هدایت پایان نامه های مرتبط در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجویان غیرایرانی در خارج از کشور»، «اعطای راتبه (بورس) تحصیلی و ترددی به دانشجویان و فراگیران زبان فارسی معرفی شده از سوی بنیاد طبق ضوابط و مقررات دانشگاه»، «اعطای فرصتجهای مطالعاتی به دانشجویان خارجی و استادان معرفی شده از سوی بنیاد طبق ضوابط و مقررات دانشگاه»، «انتقال تجارب در زمینۀ آموزشججهای غیرحضوری» و «راه اندازی و تقویت کرسی های زبان و ادبیات فارسی، اتاق های ایران و سایر مراکز و مؤسسات آموزش زبان فارسی در خارج از کشور»، همکاری لازم را با بنیاد سعدی انجام دهد.

بنیاد سعدی نیز بر اساس این تفاهم، متعهد شد با فراهم آوردن زمینه‌های جذب دانشجویان خارجی آشنا به زبان فارسی به دانشگاه علامه طباطبایی و معرفی توانمندی ها و اطلاع رسانی درباره فعالیت های دانشگاه در حوزه زبان و ادبیات فارسی با همکاری نمایندگی های بنیاد در کشورهای مختلف و نیز مشارکت در برگزاری همایش ها، نشست های علمی، ادبی و مراسم بزرگداشت مفاخر ادبی، استادان و محققان زبان و ادبیات فارسی، همکاری و مشارکت لازم را با دانشگاه علامه طباطبایی داشته باشد.

همچنین در این تفاهم‌نامه مقرر شد بنیاد سعدی در معرفی استادان زبان و ادبیات فارسی، نخبان و ایرانیان متعهد مقیم خارج از کشور به دانشگاه و فراهم آوردن زمینه‌های همکاری دانشگاه با نهادهای فرهنگی بین‌المللی و انجمن‌های دوستی، با دانشگاه علامه طباطبایی همکاری کند.

این تفاهم‌نامه از تاریخ امضاء به مدت 2 سال معتبر است و از طرف دانشگاه معاون پژوهشی و از طرف بنیاد سعدی معاون بین‌الملل، پیگیر اجرای مفاد تفاهم‌نامه خواهند بود.
 انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر