کد خبر: ۶۰۵۴۸۱۷
تاریخ انتشار: ۳۰ فروردين ۱۳۹۶ - ۲۳:۴۹
تیتر امشب با موضوع بازار سرمایه اسلامی /

معاون نظارت بر نهاده های مالی سازمان بورس گفت: بازار سرمایه رشد و نمو یافته برای انگیزه دادن به متشرعین و کسانی که به دنبال تبعیت از شریعت اسلام و مقررات آن هستند و این لزوما به کشورهای اسلامی محدود نمی شود. در امریکا و انگلیس هم عقود اسلامی کاربرد پیدا کرده و هم از اوراق اسلامی به عنوان سکوک استفاده شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، سعیدی گفت:  بازار سرمایه محلی است که قراردادهای اسلامی در آن برگزار می شود و بر اساس آن قرارداد اجاره به اوراق اجاره، قرارداد مشارکت به اوراق مشارکت تبدیل می شود.
 
 
 
بازار سرمایه اسلامی 
 
وی گفت: مقررات مربوط به مالیات سکوک 10 سال پیش در انگلیس به تصویب رسید و این برای این است که مسلمانان بتوانند از این قانون استفاده کنند.

 
سعیدی در ادامه گفت: برخی از شرکت ها و بانک های خارجی از بانکداری اسلامی و اوراق سکوک استفاده می کنند که این امر به این دلیل است تا مسلمانان هم در بانک های خارجی سرمایه گذاری کنند و به این ترتیب سرمایه های آنها هم جذب شود.

او گفت: بحران بین المللی سال 2008 موجب شد تا بانکداری اسلامی مورد توجه ویژه بانک های خارجی قرار بگیرد، در همان سال سوال اصلی این بود که بازار سرمایه اسلامی چیست؟

 
او افزود: بازار سرمایه اسلامی با بازار اقتصادی واقعی شده موجب می شود تا ما شاهد حباب قیمتی در بازار سرمایه نباشیم.


سعیدی گفت: اوراق اجاره نسبت به اوراق قرضه ریسک کمتری دارد به این ترتیب سرمایه گذاران دارای اوراقی هستند که حتی پس از ورشکستی شرکت ماد، مالکان اوراق می توانند به اصل سرمایه خود دست پیدا کنند.


او افزود: واقعیت این است که مذاهب اسلامی در همه چیز اختلاف ندارند و برعکس اشتراک نظر ها بیشتر است، تعداد کمتر از 10 نفر در جهان اسلام گفته هایشان در مورد بازار سرمایه به فتوا تبدیل می شود، به این ترتیب تعدادی از شرکت ها عمل استاندارد سازی را انجام داده، مابقی تبعیت می کنند.


معاون نظارت بر نهاده های مالی سازمان بورس گفت: در بسیاری از کنفرانس های اسلامی در مورد بازار سرمایه روی این موضوع متمرکز هستیم که روی مشترکات تاکید کنیم، بازار سرمایه اسلامی خود موجب اتحاد و اتفاق نظر در بین مسلمین هم مراجع و هم مفتی می شود.


سعیدی گفت: در ابتدای تشکیل کنفرانس ها اختلاف نظرها بین مسلمین زیاد بود اما هرچه جلوتر می رویم از اختلافات کاسته و به اجماع نظرها افروده می شود.


او افزود: این شرکت ها هستند که باید تصمیم بگیرند که سرمایه خود را از کدامین بازار جذب کنند، این شرکت ها هستند که باید ببینند چقدر می توانند برای تامین منابع از بانک ها یا بازارهای سرمایه ای کمک بگیرند.


معاون نظارت بر نهاده های مالی سازمان بورس گفت: بازار سرمایه اسلامی ظرفیتش از اوراق قرضه بیشتر است هرچه بازار سرمایه به سمت اوراق قرضه حرکت کند شکننده تر شده و برعکس هرقدر ابزار های بازار سرمایه بیشتر شود بر ثبات این بازار افزوده می شود.


سعیدی افزود: در بازار سرمایه می توانیم ابزار ساختار یافته داشته باشیم، کارگاه مالی اسلامی که در ایران فعال است در سطح بین المللی از جایگاه مطلوبی بهره مند است.


او گفت: ما سرمایه گذار خارجی برای سکوک کم نداریم اما با توجه به محدودیت های بین المللی ناشی از تحریم ها و سایر مسائل بین المللی نتوانسته ایم سرمایه گذار خارجی جذب کنیم، ما برای برخی از کشورها برنامه ریزی کرده ایم تا بتوانیم سرمایه های خارجی را به سمت بازارهای خود جذب کنیم.


 حسین فهیمی مشاور رئیس سازمان بورس دیگر مهمان برنامه گفت: از دیدگاه حقوقی، نظامی را می‌توانیم مالی اسلامی بنامیم که ابزارهای مالی، رویه‌ها و معاملات در آن مطابق با اصول شریعت طراحی، تدوین و اجراء شود و یا حداقل با اصول شریعت مغایرتی نداشته باشد.

 
فهیمی گفت: بسیاری از کشورهای شرکت کننده معتقد به بازار شریعت هستند و خیلی از شرکت کنندگان برای جلب سرمایه های مسلمانان در این بازار شرکت می کنند.

 
مشاور رئیس سازمان بورس گفت: باتوجه به اینکه در کشور ما تمامی ابزارها اسلامی هستند، سایر کشورها می توانند با شرکت در این همایش آموزش های لازم را دریافت کرده و با جدیدترین ابزارها آشنا شوند همچنین می توانند از مطالبی که فقهای ما منتشر می کنند به عنوان الگو در بازارهای خود استفاده کنند.

 
فهیمی افزود: از بحرانی که در سال 2008 اتفاق افتاد و اوراق اعتباری باعث ضرر و زیان شد باعث جذب بازار مالی مختلف گردید و ما برای اولین بار ابزار هایی که در کشور داشتیم به دنیا عرضه کردیم و هر سال مورد استقبال بیشتر کشورها، به ویژه کشورهای غیر مسلمان قرار گرفت.

 
وی افزود: توسعه روز افزون بازار های مالی منطبق با شریعت اسلامی وجود دارد و ما اکنون  80 میلیار دلار اوراق تحت معامله داریم.

 
حسین فهیمی مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: هیئت خدمات مالی در این خصوص  استاندارد سازی می کند همچنین کمیته تخصصی فقهی واحدی داریم که نظر قطعی و فتوای نمی دهد اما روی نقطه های مشترک با اهل تسنن و فقهای دیگر جمع بندی می کند.

 
 مشاور رئیس سازمان بورس گفت: علاوه بر فراهم کردن زمینه گسترش و هموار کردن ابزارها و نهادهای مالی اسلامی در این کنفرانس؛ بین المللی کردن ابزار های مالی و دستاوردهای مالی داخلی هستیم ابزارهایی که چالش همه کشورهای اسلامی است.

 
او افزود: در کشورهای اسلامی هر موسسه و بانکی برای خودش کمیته فقهی دارند. اعضای کمیته فقهی  کشور ما که در سطح جهانی  هم شناخته شده اند در این کنفرانس دو روزه ارائه نظر می کنند.

 
فهیمی گفت: ممکن است حتی در کشورهای اسلامی هم شاهد چالش های غیر اسلامی باشیم. علاوه براینکه سیستم های حقوقی مختلف در کشورهای اسلامی داریم، بازار مالی اسلامی در کنار بازارهای مالی غیر متعارف با یکدیگر کار می کنند.

 
مشاور رئیس سازمان بورس گفت: بازار های مالی اسلامی شکل گرفته در کنار یکدیگر باعث می شود این کشورها به یکدیگر وصل بشوند و بتوانند در یکدیگر سرمایه گذاری کنند. امروزه اقتصاد قدرتمند بازار های مالی اسلامی تبدیل به یک قدرت مالی قدرتمندی شده است.

 
حسین فهیمی افزود: بدون تردید پیشنهادات و ابزارهایی که در سطح عالی کشورها ارائه شده باعث خواهد شد در سطح جهانی هم از آن استقبال شود.


وی ادامه داد: حدود 40 شرکت کننده خارجی از 18 کشور در نهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) حضور دارند . در این دوره برای ما نیز فرصتی است که دستاوردها و ابزار های جدید خود را معرفی کنیم و هم یاد بگیریم.

 
در این دوره که فردا آخرین روز آن است ما اوراق جعاله را به دنیا معرفی می کنیم. متقابلا در این کنفرانس نیز برای ما هم فرصتی است که از دستاوردهای دیگر کشورها استفاده کنیم.

 
اکثر شرکت کنندگان در سطح روسا یا معاونین بورس های دنیا هستند. فراهم کردن زمینه گسترش و هموار کردن ابزارها و نهادهای مالی اسلامی و بین المللی کردن ابزار های مالی است که چالش همه کشورهای اسلامی است


مهمترین هدف این کنفرانس مطلع شدن از ابزار های دیگر کشورهاست تا بالاترین استاندارها را داشته باشیم و از دیگر کشورها عقب نمانیم. 
 
 
منبع: پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر
 
انتهای پیام/
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
مطالب مرتبط
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر