کد خبر: ۶۱۲۱۸۳۴
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۲
کد خبر : ۶۱۲۱۸۳۴

توقیف اماکن دیپلماتیک آمریکا در دستور کار روسیه

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با هشدار به واشنگتن برای ادامه توقیف اماکن دیپلماتیک این کشور، اعلام کرد که اگر این شرایط پایان نیابد، تدابیر متقابل اعمال خواهد شد.

توقیف اماکن دیپلماتیک آمریکا در دستور کار روسیهبه گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان، ماریا زاخارووا در جمع خبرنگاران گفت که اگر آمریکا املاک دارای موقعیت دیپلماتیک روسیه در واشنگتن و نیویورک را به این کشور بازنگرداند، مسکو تدابیر متقابل اتخاذ می کند.
وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه به نقل از سخنان زاخارووا نوشت: روسیه طرف آمریکایی را از تدابیری که ممکن است در صورت نپذیرفتن درخواست بازگرداندن دو مکان دیپلماتیک اتخاذ شود، آگاه کرده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: موضع طرف روسی در باره توقیف املاک در آمریکا معلوم است و اقدام واشنگتن را غیرقابل قبول می دانیم که کنوانسیون سال 1961 وین در مورد روابط دیپلماتیک را نقض می کند.
 
وی افزود: اصرار داریم هر چه زودتر املاک دیپلماتیک روسیه توقیف شده در آمریکا بازگردانده شود و اگر این اقدام صورت نگیرد، تدابیر متقابل اعمال خواهد شد.
 
باراک اوباما ئیس جمهوری سابق آمریکا در روزهای پایانی ریاست جمهوری خود، 35 دیپلمات روس را از واشنگتن و نیویورک در پاسخ به آنچه که دخالت روس ها در انتخابات این کشور خواند، اخراج و دو ساختمان متعلق به روسیه در واشنگتن و نیویورک را در حالیکه مصونیت دیپلماتیک داشت، توقیف کرد.
 
روسیه در برابر این اقدام ها واکنشی نشان داد، زیرا دولت اوباما رو به پایان بود، ولی تاکنون نیز دونالد ترامپ و سکانداران کاخ سفید حاضر به مذاکره جدی در این زمینه نشده اند.
پیشتر کاخ کرملین هشدار داده بود که اگر آمریکا دو ملک دیپلماتیک روسیه را که دسامبر سال گذشته توقیف کرده است، آزاد اعلام نکند، مسکو پاسخ متقابل خواهد داد.
 
یوری اوشاکوف دستیار امور بین المللی رئیس جمهوری روسیه گفت: مسکو ممکن است تدابیر متقابل را در مورد توقیف اماکن دیپلماتیک خود در آمریکا اعمال کند.
 
وی افزود: بر این باوریم که باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا اقدامی ناشایست انجام داده است که به هیچوجه منطقی نبود، اما رئیس جمهوری روسیه با آرامش و سنجیده رفتار کرد.
اوشاکوف گفت: مسکو در دسامبر سال 2016 به واشنگتن هشدار داد که اگر این اماکن به روسیه بازگردانده نشود، تدابیری را به عنوان پاسخ اعمال می کند.
 
وی ادامه داد: بهبودی روابط روسیه و آمریکا تا اندازه زیادی به رفع عوامل منزجر کننده که در سال های اخیر توسط واشنگتن ایجاد شده، بستگی دارد و توقیف اماکن دیپلماتیک در آمریکا هم از جمله این عوامل است.
 
مقام کرملین خاطرنشان کرد: املاک روسیه در آمریکا غیرقانونی توقیف شده است و هنگام دیدار سرگئی لاوروف از واشنگتن، مقام های آمریکایی اعلام کردند که در پی راه حلی برای این مساله هستند.
 
 
منبع: ایرنا
 
انتهای پیام/
 
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
مطالب پیشنهادی وب
اخبار پیشنهادی
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
بانک پارسیان
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر