کد خبر: ۶۱۵۰۶۷۲
گروه : اجتماعی » شهری
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
۱۲ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۴
کد خبر : ۶۱۵۰۶۷۲
حسینی منش خبر داد

مدیرعامل ستاد معاینه فنی از افزایش ساعت کاری مراکز با پایان ماه مبارک رمضان و همزمان با شروع سفرهای تابستانی خبر داد.

به گزارش گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ دکتر سید نواب حسینی منش مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای تهران با بیان اینکه ساعت کاری مراکز معاینه فنی با پایان ماه مبارک رمضان افزایش یافته است، اظهار کرد: با آغاز سفرهای تابستانی و اهمیت کنترل وضعیت ایمنی خودرو قبل از سفر  در کاهش ریسک تصادف و امنیت بسیار موثر است .

وی افزود:به شهروندان توصیه می شود حتما قبل از سفر جهت اطمینان از سلامت خودرو خود به یکی از مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کنند. در مراکزمعاینه فنی، خودرو از لحاظ داشتن ایمنی کنترل و بازبینی می شود. در سفرهای جاده ای به علت سرعت بالای خودرو، ملاحظات مربوط به ایمنی خودرو نظیر عملکرد صحیح چراغ های اخطار و سیستم ترمز بسیار حائز اهمیت است و می تواند یک نقص جزئی در این موارد موجب خسارت و حادثه غیر قابل جبرانی شود.

حسینی منش در ادامه گفت: براساس آمار اتحادیه اروپا 11 درصد از تصادفات جاده ای منجر به فوت به علت نقص فنی در خودروها ایجاد می شود. سالانه در ایران 16هزار نفر در تصادفات جاده ای فوت می کنند که بدون تردید عامل نقص فنی در تصادفات به علت پایین بودن استاندارد های کیفی خودرو در ایران در مقایسه با اروپا بیش از این درصد است. با لحاظ این درصد به عنوان مبنا انجام معاینه فنی در برطرف کردن نقص فنی می تواند از کشته شدن حداقل 1760 نفر جلوگیری کند.

11 درصد خودروها به علت نقص فنی در سیستم ترمز مردود می شوند

مدیرعامل ستاد معاینه فنی در خصوص اهمیت انجام معاینه فنی در ارتقای سطح ایمنی خودروها افزود: براساس گزارشات استخراج شده از سامانه معاینه فنی (سیمفا) 11 درصد خودروهای مراجعه کننده به علت نقص فنی در سیستم ترمز مردود می شوند. در سال 95 از 800 هزار دستگاه خودرو مراجعه کرده به مراکز، 88 هزار دستگاه خودرو دارای نقص فنی ترمز بوده است. نقصی که در صورت عدم رفع ایراد می تواند عامل بالقوه در ایجاد یک حادثه منجر به تلفات جانی شود.

وی در خصوص سهل انگاری و همکاری نکردن  برخی از راننده ها در مراجعه به موقع به مراکز معاینه فنی خودرو گفت: براساس تحقیقات دانشگاهی و میدانی تاثیر انجام معاینه فنی در کاهش آلودگی هوا و ارتقای سطح ایمنی مشخص است و این نحوه کنترل بر خودروهای در حال تردد در سایر کشورهای پیشرفته و دارای صنعت پس از گذشت دو یا سه سال به طور جدی در حال انجام است،کشور ایران نیز از این مسئله مستثنی نیست .

مدیر عامل ستاد معاینه فنی ادامه داد:حدود 17 سال از عمر اجرای معاینه فنی در ایران می گذرد در این چند سال کارهای بسیار خوبی در زمینه قوانین، دستورالعملها و وظایف دستگاه های مرتبط انجام شده ولی آن چیزی که مسلم است، اجرای صحیح و اثر بخش معاینه فنی چیزی فراتر از برخورد های قانونی با خودروهای فاقد معاینه فنی است ، هر شهروند در رعایت قانون باید از خود شروع کند و خود را مکلف به رعایت حقوق سایر شهروندان بداند. شهروند باید این مسئولیت اجتماعی را بپذیرد که نسبت به آلودگی هوای شهر و سلامت سایرین مسئول است.

وی با توجه به افزایش مراجعات در مهر ماه به شهروندان تاکید کرد: در حال حاضر توزیع مراجعات در مراکز مناسب و شهروندان در کمتر از یک ساعت می توانند نسبت به انجام معاینه فنی خود اقدام کنند.جهت آگاهی از طول صف و مدت انتظار در هر مرکز می توانند با مراجعه به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و یا ارسال عدد 1 به سامانه پیامکی 2000112 از آخرین وضعیت آن مطلع و خلوت ترین مرکز را جهت انجام معاینه فنی انتخاب کنند.

حسینی منش در پایان خاطر نشان کرد: تعدادی از مراکز جهت رفاه حال شهروندان به صورت ویژه تا ساعات 9 و 10 شب و روزهای جمعه فعال است. جهت اطلاع از آدرس و زمان کاری هر مرکز شهروندان می توانند به سایت ستاد معاینه فنی inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام/

 سالانه 16 هزار نفر در تصادفات جاده ای جان می دهند

پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر
پیام رسان های باشگاه خبرنگاران - پایین شرح خبر