کد خبر: ۶۱۹۹۲۸۲
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۳۹

رييس اداره تنظيم خدمات مخابراتی افغانستان می‌گوید: تا چند ماه آينده ۳۴ ولايت افغانستان تحت پوش خدمات ۳G قرار می‌گیرند.

تا ماههای آينده تمام افغانستان تحت پوشش خدمات 3G قرار ميگیردبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، جریان فناوری اطلاعات با شتاب رو به افزایش در حال پیشرفت است و امروزه حتی آخرین قریه‌های دوردست کشورهای عقب مانده نیز تحت پوشش این فرایند عظیم قرار گرفته اند.

افغانستان در سال ۲۰۰۲ با آمدن اولین شرکت تلفنی سیار افغان بیسیم AWCC وارد انقلاب دیجیتالی شده و در امتداد این کاروان پرشتاب در حرکت افتاد.

پس از آن سه شرکت خصوصی و دو شرکت دولتی دیگر نیز وارد بازار ارتباطات افغانستان شدند و اینک به شمول شرکتهای مخابراتی و ارتباطی خصوصی:  افغان بیسیم، روشن، اتصالات و ام تی ان؛ دو شرکت دولتی مخابراتی و ارتباطی افغان تله کام و سلام در افغانستان فعالیت دارند.

به گفته عزيزی به شركت‌های خصوصي و دولتي جواز داديم و قرار است تا ۲۰۲۰ ميلادي ۵۰% شهروندان افغانستان را آنلاين داشته باشيم و تاكنون افغانستان به استثنای چین با تمام کشورهای همسایه از یک ویا دو نقطه از طریق فایبر نوری وصل است و رنگ جنوب، مرکز و شمال کشور که قرار است به رنگ حلقوی وصل شوند نیز زیرکار بوده و در برخی ولایات تکمیل شده است.

وی افزود: براي سرتاسري شدن خدماتی مخابراتي نياز است كه سياست را از تخنيك جدا كنيم و بايد سرمايه‌گذاری بيشتری صورت بگیرد. عزيزي در ادامه میگويد كه ما در تلاش هستيم تا پل ارتباط شهروندان با شركت‌ها باشيم و براي حل و شنيدن مشكلات شهروندان ۲ كود ساختيم ۹۹۸ و ۹۹۹ که با داير كردن اين شماره ها مشكلات خود را درج كنند؛ ما بعد از بررسي و ديدن با شركت ها؛ از طريق قانون از ۳ مرحله پيش ميرويم: تنبیه، توصيه، جريمه.

به گفته مسئولان وزارت مخابرات و تکنولوژی مخابراتی؛ هم اکنون نزدیک به چهارونیم میلیون نفر در افغانستان مستقیما از تکنالوژی مخابراتی موبایل استفاده میکنند و بیش از ۹۰ % ساحات مسکونی کشور زیر پوشش خدمات موبایل قرار گرفته اند.

انجنير سيداحمد سادات معين تخنيكي وزارت مخابرات ميگويد: افغانستان در مدت زمان اندکی تاکنون در سکتور مخابرات و ارتباطات با تمام کشورهای منطقه ای قابل مقایسه است و از برخی کشورهای منطقه جلو نیز قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۷ در حدود ۵۸۹۵ برج مخابراتی در سراسر کشور بشمول شهرها و قریه جات نصب و فعال شده اند.

 انتهای پیام/

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر