کد خبر: ۶۲۰۱۵۱۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۶ - ۰۱:۰۰

مسوولان وزارت مالیه می‌گویند: این وزارت با راهکارهای موثری که برای جمع آوری مالیات در دو سال گذشته روی دست گرفته توانسته از فرار مالیاتی جلوگیری کند.

از فرار مالیاتی در دو سال گذشته جلوگیری شده استبه گزارش حوزه افغانستان باشگاه خبرنگاران، اجمل‌حمید عبدالرحیم زی، سخنگوی وزارت مالیه می گوید که در دو سال گذشته میزان جمع‌آوری مالیات در کشور نزدیک به ۳۰ درصد افزایش داشته است.

آقای عبدالرحیم زی تصریح نمود: عواید دولت از مجرای اخذ مالیات در سال ۹۴ مبلغ ۱۲۳ میلیارد افغانی و سال ۹۵ مبلغ ۱۶۵میلیارد افغانی بوده و این ارقام در مقایسه با سال قبل آن با حدود ۳۰ در صد افزایش همراه بوده است.

وی افزود: این وزارت همچنان در دو سال گذشته توانسته است علاوه بر تکمیل نمودن هدف‌های تعیین شده از سوی بانک جهانی در جمع آوری عواید درآمدهای افزوده بدست آورد و از بسته‌های تشویقی بلاعوض این بانک نیز بهره‌مند شود.

به گفته او، بانک جهانی در سال‌های ۹۴ و۹۵ هدف‌هایی به ترتیب ۱۱۴ و۱۳۲ میلیارد افغانی را در جمع‌آوری عواید دولت مشخص ساخته بود که حکومت علاوه بر رسیدن به این اهداف، درسال ۹۴ ه. ش، ۸ میلیارد و درسال ۹۵ ه.ش، ۲۳میلیارد افغانی عواید اضافی جمع آوری نموده است.

عبدالرحیم زی گفت: در سال مالی ۹۶ نیز بانک جهانی هدف مالیاتی حدود ۱۵۲ میلیارد افغانی در جمع آوری عواید دولت مشخص ساخته که وزارت مالیه در جریان این سال نیز سقف مالی تعیین شده از سوی بانک جهانی را تکمیل خواهد کرد.

وی علت افزایش عواید دولت از طریق جمع آوری مالیات را برنامه های موثر وزارت مالیه در مبارزه با فساد مالی و اداری، نصب سیستم های دیجیتلی برای تثبیت و گرفتن مالیات و ایجاد شفافیت در پروسه استخدام عنوان نموده افزود که با روی دست گرفتن این برنامه‌ها جلو فرار مالیات به طور چشم‌گیری گرفته شده است.

سخنگوی وزارت مالیه خاطر نشان ساخت که این وزارت در سال‌های پیشرو نیز میکانیسم‌های موثر جمع آوری مالیات را گسترش داده، با اشخاص حقیقی و حقوقی که از پرداخت مالیات شانه خالی می‌کنند برخورد جدی نموده و از فرار مالیات به طور کلی جلوگیری خواهد کرد.

  انتهای پیام/

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل