کد خبر: ۶۲۴۴۴۸۳
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۰

در خلیج بزرگ استرالیا که در استرالیای جنوبی قرار دارد دشت نولاربور که بزرگ ترین تکه ی سنگ آهکی دنیاست ۲۷ هزار کیلومتر مربع از این منطقه را در برگرفته و ۱۰۰۰ کیلومتر از شرق به غرب کشیده شده است.

به گزارش گروه وبگردی باشگاه خبرنگاران جوان،منطقه ای که زمین های صاف و هموارش باعث شده که به راحتی ۴۸۳ کیلومتر راه آهن مستقیم در آن کشیده شود . بر روی این دشت در بستر دریا فرورفتگی هایی وجود دارد که با شسته شدن سنگ آهک ها در اثر بارندگی به منطقه ای دیدنی تبدیل شده است. نقطه ی پابان این دشت جایی است به اسم صخر ه های بوندا، صخره هایی عجیب که جاذبه ی محبوب گردشگری اند. در ادامه با ما همراه باشید تا از صخره های بوندا بیشتر بدانید.

صخره های بوندا، آیا اینجا آخر دنیاست؟

در این منطقه جاههایی را می بینید که غارهای زیرزمینی به صورت فرورفتگی ها در سطح تشکیل شده و جاذبه های بینظیری را خلق کرده است. اینجا دشتی مسطح است که در بیشتر قسمت هایش هیچ درختی وجود ندارد این دشت در صخره های بوندا به نقطه ی پایان خود می رسند، در همن جاست که پرتگاه صخره ای ۲۰۰ کیلومتری را در اطراف خلیج می بینید. این پرتگاه، صخره های باشکوه بوندا است که در سمت جنوبی دشت نولاربور قرار دارد.

صخره های بوندا، آیا اینجا آخر دنیاست؟

نکته ی دیدنی در این صخر ه این است که در نزدیکی پایین آن ها پایه ی سفید رنگی وجود دارد که در واقع جنس آن از سنگ آهک ویلسون بلوف است. مطمئنا دانستن این که این ماده ی گچی سفید از کجا آمده برایتان جذاب است. چون داستان پیدایشش به ۶۵ میلیون سال قبل برمی گردد یعنی درست در زمانی که قاره استرالیا در حال جدا شدن از قطب جنوب بود. ضخامت سنگ آهک ویلسون تا ۳۰۰ متر است اما فقط قسمت بالای آن را می توانید بر روی صخره های بوندا ببینید.

صخره های بوندا، آیا اینجا آخر دنیاست؟

در بالای این سنگ آهک، لایه هایی از سنگ آهک خاکستری، قهوه ای به چشم می خورد، تعدادی از این لایه ها با فسیلی از کرم ها و قارچ ها ترکیب شده اند و لایه های دیگر به طور کامل از رسوبات دریایی هستند. بر روی صخره ها لایه ای از شن و ماسه که در زمان های بسیار دور بر روی هم تلمبار شده اند کشیده شده است. ارتفاع این صخره ها ۶۰ تا ۱۲۰ متر است و اگر در بزرگراه ایر باشید می توانید در نقاط مختلفی آن ها را ببینید.

جایی در ۸۵ کیلومتری این بزرگراه ۵ دیده بانی هست که هر کدام جاده های مخصوصی دارند. دیده بانی غربی طرفدارهای بیشتری دارد چون می توانید بر روی سنگی که از صخره ها بیرون زده راه بروید و چشم اندازی رویایی ببینید. در شرقی ترین نقطه صخره های بوندا، دیده بانی دیگری هست که محلی برای تماشای نهنگ های جنوبی است. این نهنگ ها در پاییز به این منطقه می آیند تا در کناره ی ساحل تولید مثل کنند و تا وقتی بچه ها بزرگ شوند نزدیکی ساحل را ترک نمی کنند و این فرصتی رویایی برای گردشگران است تا آن ها را از نزدیک ببینند.

صخره های بوندا، آیا اینجا آخر دنیاست؟

منبع:الی گشت

انتهای پیام/

مناطق عجیب و دیدنی دنیا

کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
سروش خبر
ایتا خبر
ویسپی خبر
گپ خبر
آی گپ خبر
بله خبر
توییتر خبر
اینستاگرام خبر
اپلیکیشن باشگاه خبرنگاران- صفحه خبر