کد خبر: ۶۲۴۵۵۰۸
گروه : اردبیل » اردبیل
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰

شانزدهمین همایش آئینی استقبال از ماه محرم و مراسم طشت گذاری سنتی با حضور عزاداران حسینی دیشب در مسجد اعظم اردبیل برگزار شد.

به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اردبیل، در این مراسم معنوی مذهبی که همه ساله25 ذیحجه و در آستانه ماه محرم در مسجد اعظم اردبیل برگزار می شود، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل، عزاداران محلات ششگانه اردبیل، پیرغلامان حسینی و مردم متدین و حسینی اردبیل حضور داشتند.

در این همایش با سخنرانی در خصوص فلسفه قیام امام حسین(ع)، حفظ و گسترش فرهنگ محرم و عاشورا و پرهیز از تحریف و بدعت در عزاداری ها، بر ترویج فرهنگ تشیع و احیای آئین ها و مراسم سنتی و اصیل عزاداری ماه محرم اردبیل تاکید شد.

همچنین در این آیین معنوی مذهبی مراسم طشت گذاری که یکی از قدیمی ترین سنت های عزاداری ماه محرم است با حضور عزاداران حسینی برگزار و مدیحه سرایی و عزاداری شد.

آیین طشت گذاری در استان های ترک زبان، از ریشه دارترین آیین های ماه محرم است که در روزهای پایان ماه ذی الحجه برگزار می‌شود و در حقیقت، برگزاری این آیین، آماده شدن حسینیان برای برگزاری مراسم سوگواری امام حسین علیه السلام را نشان می‌دهد.

در  این مراسم سنتی عزاداران حسینی شهرستان اردبیل طشت‌های آب را که رمزی از فرات است در مساجد و حسینیه ها می‌آورند و این سنت به پیروی از اقدام امام حسین و یادآور رفتار جوانمردانه او در مقابل سپاه حر است که به روایتی آن حضرت، در روز ۲۷ ذیحجه، آب مشکها را در طشتها ریخته و تمام لشکر حر و اسبان آنها را سیراب کردند.

 

انتهای پیام/ح

مراسم طشت گذاری سنتی در مسجد اعظم اردبیل

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
کانال تلگرام باشگاه خبرنگاران موبایلی - پایین صفحه خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
ایرانسل
عجیب غریب
لیسانسه ها
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی