کد خبر: ۶۲۶۷۴۸۹
تاریخ انتشار: ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۴
در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان مطرح شد؛

مجموعه کتاب‌ جدید محمدرضا مرزوقی با نام «بچه محل نقاش‌ها» مشتمل بر چهار جلد منتشر شد.

محمدرضا مرزوقی نویسنده در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره آثار اخیر به چاپ رسیده خود گفت: مجموعه کتاب‌های «بچه محل نقاش‌ها» توسط نشر هوپا شامل چهار جلد با عنوان‌های «زمانی که هم‌خانه داوینچی بودم»، «زمانی که همسفر ونگوک بودم»، «زمانی که همسایه میکل آنژ بودم» و «زمانی که هم سنگر پیکاسو» بودم، منتشر شد.

«بچه محل نقاش‌ها» منتشر شد

وی در رابطه با انگیزه خود از نوشتن این داستان‌ها بیان کرد: در واقع قبل از هر چیز دوست داشتم نقاش شوم. هر زمان با تصویر زیبایی مواجه می‌شدم، سعی می‌کردم از روی آن نقاشی کنم و مدل کارم قرار بدهم. اما من نقاش نشدم، چون نوشتن بیشتر مرا جذب می‌کرد، به همین جهت سراغ نوشتن رفتم. اکنون بعد از سال‌ها تصمیم گرفتم از کاری که همیشه دوست داشتم بنویسم. طبعا نقاشانی بوده‌اند که همیشه توجهم را جلب کرده‌اند و کارهایشان را بیشتر از بقیه دوست داشته‌ام. مثلا ونگوگ که جلد سوم این مجموعه است و یک دیوار از خانه‌ام همیشه به تابلوهای کپی او تعلق دارد.

این نویسنده ادامه داد: کتاب در عین مفرح بودن برای کودکان باید یک دریچه تازه هم روی آنها باز کند که فقط وقت‌شان را پر نکرده باشد. این کتاب‌ها در انتها، مخاطب خود را دست خالی نمی‌گذارند. همین که با چند چهره مهم عرصه هنر و سبک کارشان آشنا می‌شوند و در عین حال سرگرم می‌شوند و تفریح می‌کنند یعنی به هدفی که داشته‌ام رسیده‌ام.

مرزوقی درباره موضوعات هر کدام از کتاب‌های این مجموعه گفت: داستان‌ها با سفر دایی سامان در نوجوانی آغاز می‌شود. او ابتدا به اروپا برای ادامه تحصیل می‌رود اما به قرن هفدهم و خانه داوینچی می‌رسد. بعد هم وارد کلیسای سیستین می‌شود و با میکل‌ آنژ در نقاشی سقف کلیسا همکاری می‌کند و بعد هم در قرن نوزدهم در هلند با ونگوگ و در قرن بیستم با پیکاسو آشنا می‌شود و به همین ترتیب وارد زندگی هر نقاش شده و ما را با سبک و سیاق کار و زندگی نقاشان مهم تاریخ و شاهکارهای آنها که در جهان هنر بسیار اثرگذار بوده است، روبرو می‌کند. در عین حال ویژگی‌های تاریخی زمان آن نقاش نیز در داستان آمده است.

مرزوقی تصریح کرد: کتاب اول درباره داوینچی و چگونگی خلق شاهکارش لبخند ژکوند است. کتاب دوم درباره میکل‌آنژ و نقاشی سقف سیستین و سومی درباره ونگوگ و خلق چند اثر مهم او از جمله گل‌های آفتابگردان و شب پرستاره است و چهارمین کتاب درباره پیکاسو، جنگ‌های داخلی اسپانیا و بمباران گرونیکا که علت خلق تالوی گرونیکا شد و پنجمین کتاب درباره فریدا و کامل شدن تابلوی دو فریداست، کتاب ششم درباره دالی و هفتمین کتاب هم درباره جکسون پولاک است. در واقع به نوعی سیر هنر را در قالب سفر دایی سامان در زمان ورودش به زندگی این نقاشان دنبال می‌کنیم.

لازم به ذکر است؛ مجموعه «بچه محل نقاش‌ها» ساعت 17 پنج‌شنبه سیزدهم مهرماه در خانه هنر خوانش واقع در خیابان طالقانی رونمایی می‌شود.

 

انتهای پیام/

رونمایی از جدیدترین اثر محمدرضا مرزوقی

آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
آسمان
کانال تلگرام - پایین شرح خبر
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
تخفیف بنر
عجیب غریب
خوشمزه
نقاشی
کوله پشتی
لوح صفحه خبر موبایل